Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Αγορά e46 daily???

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    09-07-19
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Question Αγορά e46 daily???

    Γειά σας, χαιρετώ όλους στο forum ως καινούργιο μέλος.

    Σκέφτομαι εδώ και καιρό την αγορά ενος e46 320 6κύλινδρου 2.2 αλλά επειδή οι απόψεις διχάζονται στο internet ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνά ζητάνε επισκευές και πόσο τελικά αξιόπιστα είναι. Σε γενικές γραμμές αν ξεσκαρτάρω τις πληροφορίες που έχω μαζέψει, ρεαλιστικά, λέγεται πως δεν είναι και πολύ αξιόπιστα λόγο τις πολύς πλαστηκούρας που έχουνε στα περιφερειακά αλλά και του Vanos, για τις διαρροές τους και τα λοιπα. Μέχρι τώρα το έχω πάρει αυτό σαν δεδομένο, όμως ρόλο παίζουν και τα διαθέσιμα ανταλλακτικά στην χώρα μας και τα εργατικά χέρια. Με μια ματιά στο car.gr βλέπω υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών. Οπότε τώρα απορώ πόσο χρεώνουνε οι μηχανικοί για τις τυπικές ζημιές σε bmw m54. Η αλήθεια είναι οτι για να το πάρω, να το συντηρώ με όλα του τα έξοδα και να το φτιάχνω σιγά σιγά μεσα σε βάθος χρόνων, θα στερηθώ πράμματα και γιαυτό θέλω να αξίζει αν θα το πάρω. Θα ήθελα να ακούσω απο άτομα που το έχουν ή ξέρουν, οπότε γιαυτό είπα να ρωτήσω εδώ. Ξέρω ότι θα έχουν ειπωθεί χιλιάδες φορες και έχω διαβάσει και αρθρα απο δώ κι απο κει μεσα στο φόρουμ άλλα θα ήθελα να ακούσω και απόψεις με τα τωρινά δεδομένα.

    Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως λοιπόν είναι να μου πείτε στο περίπου μια εκτίμηση για το πόσο συχνα βγάζουν προβλήματα και ποσο κοστίζουν οι επισκευές απο τα συνηθισμενα που βγάζουν. Ας πούμε για χιλιόμετρα τις τάξεως 180-200χιλ. και προχωρώντας απο κεί. Και δεδομένου ότι συντηρείται σωστά και τακτικά.

    Επίσης, με ενδιαφέρει να ακούσω κατά πόσο γίνεται αν επενδύσουμε σε κάποια εξαρτήματα να τον κάνουμε πιο αξιόπιστο και αν αξίζει αυτο γενικά. Π.χ. να βάλω ένα cooling kit mishimoto ή αν γίνεται κάποια πλαστικά να τα κάνουμε μέταλα όπου γίνεται και ποσο δαπανηρό είναι αυτο...Και για το vanos έχει πάρει το ματι μου κάτι kit "ενίσχυσης".

    Όσον αφορά την χρήση θα είναι καθημερινή (Ειδικά φέτος θα κάνω πολλά χιλιόμετρα). Βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω ότι θα ήθελα να του κάνω ένα στήσιμο και πειράγματα για drift κάνα σαββατοκύριακο σε καμιά πίστα (ναι ξέρω περίπου που πάω να μπλέξω). Αλλά αυτά είναι για αργότερα αν με το καλό καλυτερέψουν τα πράγματα για μένα, μαζευτει χρημα και σιγά σιγά σε βάθος χρόνων βλέπουμε. Πέρνουμε ένα πράμα τώρα ένα αργότερα και πάει λέγοντας. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως όμως, είναι να εχω ένα fun to drive πισωκίνητο αυτοκίνητο το οποίο να μην δολοφονεί το πορτοφόλι μου για ψύλλου πήδημα όσον αφορά τα βασικά του, ειδικά όταν μιλάμε για καθημερινή απλή χρήση. (Τα άλλα που λέω αγνοήστε τα γιατι είναι για αργότερα και ΑΝ... Γιατί θέλει πολυ μαρούλι αυτη η ιστορια). Πάμε για τα βασικά τωρα.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 01-08-19 στις 09:17

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP