Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Αγορά e46 daily???

  1. #1
    Εγγραφή
    09-07-19
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Question Αγορά e46 daily???

    Γειά σας, χαιρετώ όλους στο forum ως καινούργιο μέλος.

    Σκέφτομαι εδώ και καιρό την αγορά ενος e46 320 6κύλινδρου 2.2 αλλά επειδή οι απόψεις διχάζονται στο internet ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνά ζητάνε επισκευές και πόσο τελικά αξιόπιστα είναι. Σε γενικές γραμμές αν ξεσκαρτάρω τις πληροφορίες που έχω μαζέψει, ρεαλιστικά, λέγεται πως δεν είναι και πολύ αξιόπιστα λόγο τις πολύς πλαστηκούρας που έχουνε στα περιφερειακά αλλά και του Vanos, για τις διαρροές τους και τα λοιπα. Μέχρι τώρα το έχω πάρει αυτό σαν δεδομένο, όμως ρόλο παίζουν και τα διαθέσιμα ανταλλακτικά στην χώρα μας και τα εργατικά χέρια. Με μια ματιά στο car.gr βλέπω υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών. Οπότε τώρα απορώ πόσο χρεώνουνε οι μηχανικοί για τις τυπικές ζημιές σε bmw m54. Η αλήθεια είναι οτι για να το πάρω, να το συντηρώ με όλα του τα έξοδα και να το φτιάχνω σιγά σιγά μεσα σε βάθος χρόνων, θα στερηθώ πράμματα και γιαυτό θέλω να αξίζει αν θα το πάρω. Θα ήθελα να ακούσω απο άτομα που το έχουν ή ξέρουν, οπότε γιαυτό είπα να ρωτήσω εδώ. Ξέρω ότι θα έχουν ειπωθεί χιλιάδες φορες και έχω διαβάσει και αρθρα απο δώ κι απο κει μεσα στο φόρουμ άλλα θα ήθελα να ακούσω και απόψεις με τα τωρινά δεδομένα.

    Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως λοιπόν είναι να μου πείτε στο περίπου μια εκτίμηση για το πόσο συχνα βγάζουν προβλήματα και ποσο κοστίζουν οι επισκευές απο τα συνηθισμενα που βγάζουν. Ας πούμε για χιλιόμετρα τις τάξεως 180-200χιλ. και προχωρώντας απο κεί. Και δεδομένου ότι συντηρείται σωστά και τακτικά.

    Επίσης, με ενδιαφέρει να ακούσω κατά πόσο γίνεται αν επενδύσουμε σε κάποια εξαρτήματα να τον κάνουμε πιο αξιόπιστο και αν αξίζει αυτο γενικά. Π.χ. να βάλω ένα cooling kit mishimoto ή αν γίνεται κάποια πλαστικά να τα κάνουμε μέταλα όπου γίνεται και ποσο δαπανηρό είναι αυτο...Και για το vanos έχει πάρει το ματι μου κάτι kit "ενίσχυσης".

    Όσον αφορά την χρήση θα είναι καθημερινή (Ειδικά φέτος θα κάνω πολλά χιλιόμετρα). Βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω ότι θα ήθελα να του κάνω ένα στήσιμο και πειράγματα για drift κάνα σαββατοκύριακο σε καμιά πίστα (ναι ξέρω περίπου που πάω να μπλέξω). Αλλά αυτά είναι για αργότερα αν με το καλό καλυτερέψουν τα πράγματα για μένα, μαζευτει χρημα και σιγά σιγά σε βάθος χρόνων βλέπουμε. Πέρνουμε ένα πράμα τώρα ένα αργότερα και πάει λέγοντας. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως όμως, είναι να εχω ένα fun to drive πισωκίνητο αυτοκίνητο το οποίο να μην δολοφονεί το πορτοφόλι μου για ψύλλου πήδημα όσον αφορά τα βασικά του, ειδικά όταν μιλάμε για καθημερινή απλή χρήση. (Τα άλλα που λέω αγνοήστε τα γιατι είναι για αργότερα και ΑΝ... Γιατί θέλει πολυ μαρούλι αυτη η ιστορια). Πάμε για τα βασικά τωρα.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 01-08-19 στις 10:17

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρχικά καλωσηρθες στην παρέα μας!

    Το ερώτημα που θέτεις δεν είναι και τόσο απλό για εμένα, ξεκινώντας και μόνο απο τους δυο παρακάτω λόγους:

    1) Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο στην καλύτερη 15 ετών. Μπορεί να βγάλει τα πάντα και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί π.χ μια τρόμπα βενζίνης, γιατι δεν είναι θέμα απλής συντήρησης αλλά αντικαταστάσεων.
    Γενικά το Μ54 σαν μοτέρ είναι αξιόπιστο,αλλά ενα αυτοκίνητο ειδικότερα πισωκίνητο δεν είναι μόνο μοτέρ (βλέπε διαφορικά κτλπ). Επίσης τα 170 είναι καλά άλογα γι'αυτή την καρότσα, αλλά μην περιμένεις να βάλεις και φωτιά στην άσφαλτο.
    2) Τα 180.000 ειναι πραγματικό νούμερο ή το αισιόδοξο σενάριο? Στο λεω γιατι ειναι λίγα για τα χρόνια του - και απο τα τελευταία να ήταν αυτό σημαίνει 12.000 το χρόνο που είναι πολύ λίγα σαν μέσος όρος και ύποπτο (εκτός αν το ξέρεις προσωπικά)

    Για εμένα αν το ξέρεις το αμάξι προσωπικά και αξίζει (είναι καλοδιατηρημένο μέσα/έξω) και θέλεις κάτι αξιόπιστο είναι μια καλή λύση αν είναι παρα πολύ καλή η τιμή (στα κόστη υπολόγισε και το σήμα κάθε χρόνο και κάνε μια αναγωγή π.χ σε μια 4ετία). Επίσης όταν λες daily στους υπολογισμούς μην ξεχάσεις και την κατανάλωση στα 10 λίτρα min. εντός αστικού κύκλου.

    Σε κάθε άλλη περίπτωση ψάξου πολύ καλά για να μην το πληρώσεις το 1 αλλά 5!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 30-07-19 στις 15:39



  3. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    I_MNL (31-07-19), S8N (31-07-19), Sideways (31-07-19), wheelman (30-07-19)

  4. #3
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες!

    το ε46 είναι ένα αυτοκινητο σταθμος στην ιστορια της Μπεμβε. καθως συνδιαζει τα καλυτερα στοιχεια μιας μπεμβε παλαιας σχολης(εξωτερικη σχεδιαση-οδηγοκεντρικο ταμπλω-6κυλινδροι εν σειρα κινητήρες-κατανομή βαρους 50-50 στους 2 αξονες) με καποια τεχνολογικα στοιχεια ασφαλειας και ανεσης(συστημα ελεγχου ευσταθειας DSC,CBC,BI XENON ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ ΚΤΛ), από την επομενη γενια αυτοκινητων.

    Οπως προειπε και ο Βασιλης, η ιπποδυναμη, για το σενταν αμαξωμα, είναι αρκετα καλη.Βασικο ρολο στην αγορα ενός τετοιου αυτοκινητου παιζει ο προτερος <εντιμος βιος του ιδιοκτητη>. υπαρχουν αυτοκίνητα που επισκεπτονταν το συνεργειο μονο οποτε <χαλουσε> κατι και είναι φριτέζες(από αλλαγη σε αλλαγη στα 10.000χλμ συμπληρωνουν 4 λιτρα λαδι).Οπως και ιδιοκτητες που τα συντηρουσαν σωστα και είναι απροβλημάτιστα(συμπληρωνω από αλλαγη σε αλλαγη σχεδόν 1 λιτρο). Ως κατοχος ε46 καμπριο 2.2 με 255.000 χλμ, η σειρα Μ54 τα 200.000 χλμ με σωστη συντηρηση τα εχει για πρωινο.

    Εχουν ακουστει δακρύβρεχτες ιστοριες για τα βανος αλλα η πραγματικοτητα για τον Μ54 στις περισσοτερες περιπτώσεις αφορα την αλλαγη στα τσιμουχακια του μαζι με το rattle kit. κοστος ανταλλακτικών περιπου 100 ευρω

    Αλλαγη ψυγείου νερου,κοστος 150 ευρω. αντλια νερου περιπου 50 ευρω. δοχειο διαστολης περιπου 60 ευρω

    καλο θα είναι να ελεγξεις την σωστη λειτουργια του Μαφ. ακαθως η αποδοση του μετα τα 200.000 χλμ πεφτει με παραλληλη αυξηση της καταναλωσης. κοστος γνησιου από Γερμανια 200 ευρω με μεταφορικα.

    Σε αυτά τα χλμ αρχιζουν και τα προβλήματα της αντλιας καυσιμων. κοστος γνησιας VDO SIEMENS 160 euro.

    θα πρεπει να ελεγξεις και την σωστη λειτουργια της φτερωτης. το εγκεφαλακι καίγεται και δεν λειτουργει σωστα. ευτυχως ως μεταχειρισμενη θα την βρεις από 20-80 ευρω

    η DISA σε αυτά τα μοτερ αστοχει σε αυτή την κατηγορια χλμ. ευτυχως υπαρχει κιτ ανακατασκευης που επιλυει το πρόβλημα εφορου ζωης.κοστος 70 ευρω

    η CCV (crank case ventilation valve) αστοχει και θελει αλλαγη. καλυτερα να χρησιμοποιηθεί η γνησια. κοστος δεν θυμαμαι αυτή την στιγμη.θα βγαλει αλλα τοσα χλμ

    πολλαπλασιαστες. εδώ δεν εχουμε την πονεμενη ιστορια του γκρουπ βαγκ που αλλαζε πιο συχνα πολλαπλσιαστες, από ότι τα δεντράκια στο καντραν.περιπου στα 200 ευρω η 6αδα. θα βγαλουν τουλάχιστον 150.000 χλμ. στα 255.000 χλμ αλλαξα τους δικους μου προληπτικα

    Πιθανον σε αυτά τα χλμ να εχουν αρχισει τα προβλήματα της υδραυλικης αντλιας τιμονιού-θορυβος. κοστος καινούριας γνησιας-LUK στα 320.θα αντεξει αλλα τοσα χλμ. ωστοσο εχω βρει ένα κιτ επισκευης που σκοπευω να γορασω με 20 δολλαρια και να την ανακατασκευασω. καθως αστοχουν μονο τα τσιμουχακια της.

    μαρκούτσια αντλιας υδραυλικου τιμονιού. δεν θα αγορασεις γνησια, είναι πανάκριβα. ένα καλο συνεργειο θα σου φτιαξει καινουρια στην μιση τιμη. κοστος δεν θυμαμαι. θα βγαλουν αλλα τοσα χλμ.

    καλο θα είναι να γινει ένα ελεγχος στο πισω πατωμα για ρωγμες.

    διαρροες λαδιου από την βαση φιλτρου λαδιου. κοστος ανταλλακτικου 15 ευρω και εργασιασ 50+

    διαρροες λαδιου από την φλαντζα ψευτοκαπακου. κοστος ανταλλακτικου 50 ευρω, μονο γνησια

    σε γενικες γραμμες αυτά είναι τα προβλήματα που θα κληθεις να ελεγξεις πριν την αγορα και να πληρωσεις μετα, εφόσον δεν εχουν αλλαχθεί-επισκευασθει από τον προηγουμενο. εξυπακούεται ότι το ε46 δεν θα τα βγαλει όλα μαζεμένα στα 200.000 χλμ. ολες οι παραπανω επισκευες εφόσον γινουν με τα σωστα ανταλλακτικα και από σωστο μηχανικο(εκτος από δοχειο διαστολης και φλαντζες ψευτοκαπακου-φιλτρου λαδιου) θα σου διαρκεσουν για περιπου άλλες 200.000χλμ


    Σε κάθε περιπτωση αγοράζεις ένα αυτοκινητο, που στην εποχη του η βασικη εκδοση ξεπερνουσε τα 35.000 ευρω. τα χρηματα που θα δωσεις για την αγορα ως μεταχειρισμενο είναι δυσαναλογα μικρα, σε σχεση με την οδηγικη ευχαριστηση που θα σου προσφερει. ΕΠισης είναι πολύ πιο αξιοπιστο από ένα αμαξι της εποχης του, σε συγκριση ας πουμε με μια αλφα ρομεο 2λιτρη, που από τα μηχανικα προβλήματα που θα σου ειχε βαγαλει ΕΩΣ τα 200.000χλμ. ειτε θα την ειχες φουνταρει στην θαλασσα να κανει παρεα στον Τιτανικο, ειτε θα ειχες παντρευετει την κορη του αντιπροσωπου για να γλυτώσεις το κοστος των επισκευών.

    ένα τελευταιο, υπαρχουν ακομα καλα αυτοκίνητα αλλα θελει υπομονη και ψαξιμο.Πριν περιπου 6 μηνες, φιλος αγορασε καμπριο 325 ε46 εστοριλ με γνησια 80.000 χλμ και με Χαρντ τοπ σε αρκετα χαμηλη τιμη.
    καλη αγορα!

  5. The Following 12 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    A8hnaios (31-07-19), alexm (31-07-19), BILL007 (31-07-19), isou (01-08-19), I_MNL (31-07-19), nikos valvetronic (02-08-19), PetrosD (30-07-19), pilot (30-07-19), S8N (31-07-19), Sideways (31-07-19), skaros (31-07-19), wheelman (30-07-19)

  6. #4
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επισης. καλο θα είναι να αναζητήσεις γνησια εκδοση Μ-ΠΑΚ. Καθως υπερεχει σε στησιμο, όπως και αισθητικα. Σε περιπτωση που θες να τοποθετήσεις εκ των υστερων, μεμονωμένα τα αξεσουάρ της εκδοσης Μ-πακ, όπως εκανα εγω. δυστυχως κάθε φορα που θα ρωτας την τιμη, θα ερχεσαι αντιμέτωπος με την ατακα<θα τα βρουμε>, συνοδευομενη από βαζελινη.

  7. The Following 7 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    A8hnaios (31-07-19), Akis 330Ci (31-07-19), BILL007 (31-07-19), I_MNL (31-07-19), PetrosD (30-07-19), S8N (31-07-19), wheelman (30-07-19)

  8. #5
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης. καλο θα είναι να αναζητήσεις γνησια εκδοση Μ-ΠΑΚ. Καθως υπερεχει σε στησιμο, όπως και αισθητικα. Σε περιπτωση που θες να τοποθετήσεις εκ των υστερων, μεμονωμένα τα αξεσουάρ της εκδοσης Μ-πακ, όπως εκανα εγω. δυστυχως κάθε φορα που θα ρωτας την τιμη, θα ερχεσαι αντιμέτωπος με την ατακα<θα τα βρουμε>, συνοδευομενη από βαζελινη.
    Δεν θέλω να θυμάμαι πόσες φορές την έχω ακούσει

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  9. The Following 3 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (31-07-19), dark knight (30-07-19), S8N (31-07-19)

  10. #6
    Εγγραφή
    09-07-19
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν καταρχάς σας ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις. Δεν το περίμενα να μου απαντήσετε με τόσο μεράκι. Ευχαριστώ πολύ παιδιά, είστε ωραίο παρεάκι εδώ και χαίρομαι.

    @Dark night

    Χαίρομαι που το διαβάζω αυτό. Άρα με καλή συντήρηση είναι αξιόπιστα. Εγώ αυτό που είχα στο νου μου ήταν ότι όταν θα πάω να δω το υποψήφιο αυτοκίνητο και να ελέγξω σε μηχανικό τα απαραίτητα βασικά, να του κάνω και οπωσδήποτε ένα test συμπίεσης για να δω σε τί επίπεδα βρίσκεται το μοτέρ. Έχει ένα πολύ καλό tutorial ένας youtuber στο κανάλι @50’s kid νομίζω όπου εξηγεί ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές psi, τι διαφορά έχουν τα καλά από τα κακά συμπιεσόμετρα κλπ κλπ.

    Τώρα για τα υπόλοιπα ότι μπορεί κι αυτός κι εγώ, θα τα κοιτάξουμε. Σίγουρα δεν μπορούμε να τα δούμε όλα αλλά στο μυαλό μου είχα:
    - test συμπίεσης
    - να δω το subframe πίσω όσο γίνεται
    - ο αριθμός πλαισίου θελω να είναι ίδιος σε σασί και μοτέρ, να μην είναι μετατροπή δηλαδή
    - αντλία νερού-ψυγείο
    - vanos
    - το συμπλέκτη
    - άμα έχει καμιά διαρροή λαδιού
    - Τα πλαστικά στις πόρτες επίσης λένε ότι πέφτουνε πανεύκολα και ελπίζω να είναι φθηνή και εύκολη η αλλαγή τους.

    Θα κοιτάξω και με το μάτι ή και με κάνα μαγνήτη να δω άμα έχει φάει τρακάρισμα αν και δεν με ενοχλεί αυτό. Αρκεί να είναι σε γενικές γραμμές ίσιο τα σασί χωρίς κάνα τρελό χτύπημα.
    Ευχαριστώ για την αναλυτικότατη λίστα που μου έφτιαξες. Πιστεύω πως εάν είναι αυτά όλα κι όλα και δεν μου πέσουν και όλα μαζί, μπορώ να κάνω θυσίες και να το πάρω το αμάξι. Απλός ελπίζω να μην πέσω πάνω σε κάνα κακοποιημένο αμάξι που μου δώσει την εντύπωση ότι είναι ΟΚ. Αθήνα μένω και έχω τσεκάρει από το φόρουμ 3-4 συνεργεία που κάνετε καλές κριτικές. Ελπίζω οι τιμές να είναι στα επίπεδα που λες κι εσύ και να σταθώ τυχερός με το κομμάτι που θα πάρω. (Αν είσαι και μηχανικός στείλε ένα pm να σε έχω)
    Επίσης έλεγα να πάω για το coupe και όχι για το sedan. Δεν έχω δει αναλυτικά τις διαφορές τους αλλά το coupe μαρέσει περισσότερο. Επίσης θα μου άρεσε πολύ να κοιτάξω για cabrio με κάνα extra hardtop για χειμώνα αλλά από ότι λένε τα cabrio χάνουν την καλή ακαμψία που έχουνε στο σασί τους τα υπόλοιπα. Και για drift/track days δεν είναι καλά. Είναι και πιο βαριά, οπότε δεν είναι και τόσο καλή επιλογή για τέτοια χρήση από ότι ξέρω.


    BILL007

    Bill Έχεις μεγάλο δίκιο. Εννοείται ότι κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα. Αυτό που ψάχνω να καταλάβω εγώ είναι το πόσο μπορεί να μου βγει υποθετικά το «μαλλί» στο περίπου.
    Το 180χιλ. είναι αισιόδοξο νούμερο, το «ονομαστικό» των πωλητών θα έλεγα, είτε αυτό είναι από μαντράδες είτε από ιδιώτες. Δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν προσωπικά ή τουλάχιστον δεν μπορώ να εγγυηθώ ακόμα και από δύο άτομα που έχω στο κύκλο μου. Κυρίως από τις αγγελίες κοιτάω στο καρ.
    Τα 170hp σίγουρα δεν βάζουν φωτιά, ναι. Είναι πολύ βαριά η καρότσα και μάλιστα θέλω την coupe έκδοση. Παρόλα αυτά έχω δει video στα οποία ρολάρουν ικανοποιητικά τα 2.2άρια. Παρακάτω και ένα από αυτά...


    Όσον αφορά τα κόστοι, υπολόγιζα 9l/100χιλ κυρίως λόγο του ότι τα περισσότερα χιλιόμετρα θα τα γράφω εθνική λόγο δουλειάς αλλά εννοείται ότι θα πάει 10 min εντός πόλης. Το σήμα από ότι είδα είναι 630 (ελπίζω να παραμείνει έτσι γιατί αλλιώς καλύτερα να κοίταγα για παραπάνω κυβισμό που λέει ο λόγος)
    Όσον αφορά το m-pack, εννοείται θέλω να το μπαουλιάσω εμφανισιακά και μη σου πω και με carbon lip και m3 φτερά, ρολάρισμα τα πίσω και τα πάντα όλα. Δεν ξέρω πρακτικά τι γίνεται αλλά εγώ ονειρευόμουν να πάρω κομμάτι κομμάτι ένα ένα τα πράγματα και άμα γινόταν να τα βάλω και μόνος μου πάνω. Δεν το έχω ψάξει πολύ αυτό. Γενικά βλέπω ότι παίζει πολύ abs πλαστικό. Τώρα όμως που μου λες ότι το εργοστασιακό “fitment” είναι καλύτερο, θα κάτσω να το ψάξω. Ελπίζω να μην ξενερώσω και με αυτό το ζητημα.


  11. The Following 2 Users Say Thank You to Sideways For This Useful Post:

    BILL007 (31-07-19), dark knight (31-07-19)

  12. #7
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    όχι δεν είμαι μηχανικος. δυστυχως υπαρχουν μηχανικοι που δεν ξερουν να κανουν εξαερωση στο κύκλωμα φρενων του ε46 και εχουν εχουν μεινει στο κλασσικο τρομπάρισμα από την εποχη των Μοσκοβιτς. συνεπως η επιλογή μηχανικου είναι εξισου σημαντικη με την επιλογή αυτοκινητου.

    αν προσανατολίζεσαι σε αγορα κουπε, ακομα καλυτερα. Η μπεμβε φημίζεται για την κομψοτητα και τις αρμονικες γραμμες των κουπε μοντελων της. Και το ε46 επιβεβαιωνει και με το παραπανω τον κανονα. Σε περιπτωση που επιλεξεις καμπριο, θα εχεις 2 αυτοκίνητα σε ένα. δεδομενου του καλου κλιματος της Ελλαδας ειναι πολύ καλη επιλογή. αν δεν εχεις οικογενειακες υποχρεώσεις προτιμησε το.

    Σε αντιθετη περιπτωση, θα χρειαστείς και δευτερο αυτοκινητο. στην παρεα υπαρχουν 5 καμπριο,και οι ιδιοκτητες τους αρνουνται πεισματικα να τα αντικαταστησουν . εκ των οποιων οι 3, με οικογενεια. από την στιγμη που θα ανοίξεις την οροφη αλλαζει εντελως η οδηγικη εμπειρια.


    να γελασουμε και λιγο
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 01-08-19 στις 20:31

  13. The Following 5 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    Akis 330Ci (01-08-19), BILL007 (02-08-19), Sideways (02-08-19), Vassilis ///M (11-08-19), wheelman (03-08-19)

  14. #8
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    All around
    Μηνύματα
    858
    Thanked
    1541
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι δεν είμαι μηχανικος. δυστυχως υπαρχουν μηχανικοι που δεν ξερουν να κανουν εξαερωση στο κύκλωμα φρενων του ε46 και εχουν εχουν μεινει στο κλασσικο τρομπάρισμα από την εποχη των Μοσκοβιτς. συνεπως η επιλογή μηχανικου είναι εξισου σημαντικη με την επιλογή αυτοκινητου.

    αν προσανατολίζεσαι σε αγορα κουπε, ακομα καλυτερα. Η μπεμβε φημίζεται για την κομψοτητα και τις αρμονικες γραμμες των κουπε μοντελων της. Και το ε46 επιβεβαιωνει και με το παραπανω τον κανονα. Σε περιπτωση που επιλεξεις καμπριο, θα εχεις 2 αυτοκίνητα σε ένα. δεδομενου του καλου κλιματος της Ελλαδας ειναι πολύ καλη επιλογή. αν δεν εχεις οικογενειακες υποχρεώσεις προτιμησε το.

    Σε αντιθετη περιπτωση, θα χρειαστείς και δευτερο αυτοκινητο. στην παρεα υπαρχουν 5 καμπριο,και οι ιδιοκτητες τους αρνουνται πεισματικα να τα αντικαταστησουν . εκ των οποιων οι 3, με οικογενεια. από την στιγμη που θα ανοίξεις την οροφη αλλαζει εντελως η οδηγικη εμπειρια.


    να γελασουμε και λιγο
    Έκλαψα με τη φωτο Γίαννη!
    Όπως τα λες ειναι!!

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Akis 330Ci For This Useful Post:

    dark knight (01-08-19), Sideways (02-08-19)

  16. #9
    Εγγραφή
    09-07-19
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τις συμβουλές παιδιά! Δεν έχω οικογενειακά ακόμα. Έχω μπει σε ξεσκέπαστο φίλου, ένα έος μαύρο και όντως είναι πολύ ωραίο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι τα μελλοντικά track days γιατί βλέπω όλους να αποφεύγουν τα κάμπριο σαν διάολους.
    Να το πάρω το αμάξι και να κάτσω εντελώς στα αυγά μου δεν παίζει. Θα ήθελα πολύ να οδηγήσω μια 2.2 320 ξεσκέπαστη να δω πως πάει απο απορρία άλλα είμαι βεβαίως ότι δεν θα έχει ίδια συμπεριφορά με το coupe. Εσείς θα τα ξέρετε καλύτερα αυτά βέβαια...
    Είναι μεγάλο δίλλημα για μένα αυτό. Από την μία ξέρω ότι θα μου δώσει πολύ ευχαρίστηση και το cabrio , από την άλλη επειδή είμαι adrenaline junkie ξέρω ότι και το coupe θα μου δώσει χαμόγελα. Δεύτερο είναι τό ότι το hardtop βάλε βγάλε με τα χέρια είναι κι αυτό ένα ζήτημα γιατί με πανί μόνο, πραγματικά δε μαρεσει το αυτοκίνητο έτσι.
    Και δεν ξέρω και κατά πόσο γερό είναι και αυτό το hardtop. roll-over= bad hair day.
    Όπως και να έχει πρέπει να αποφασίσω σύντομα γιατί εντός μιας με δυο βδομάδες θα πάρω. Δεν αντέχω να βλέπω άλλο σε βίντεο αυτά τα angel eyes να με κοιτάνε μέσα στην ψυχή.

  17. #10
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μήπως να σε πάω μια βόλτα με το E30 να ισιώσεις;
    E30 318i

  18. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Sideways (03-08-19)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP