Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Αγορά 523/525/525xi E60 2007+

  1. #11
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18801
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωραία φαίνονται όλα, προσωπικά τα f/l μου αρέσουν περισσότερο και πιστεύω πως πρέπει να επιμείνεις εκεί και για άλλους λόγους... Τα φώτα τους είναι πολύ πιο δυνατά, πίσω έχουν led που φαίνονται πολύ πιο σύγχρονα, η σχεδίαση των προφυλακτήρων είναι πιο μοντέρνα στα απλά μοντέλα (μη Μ-Packet), το κιβώτιο είναι βελτιωμένο στους χρόνους αλλαγής κλπ.

    Ήθελα απλώς να σε συμβουλεύσω το εξής: Τα αυτοκίνητα αυτά είναι αναμφισβήτητα καλά και θα επιτελέσουν τον σκοπό που θες άριστα. Η ομορφιά τους όμως είναι ο εξοπλισμός. Προσπάθησε να βρεις κάτι το οποίο να έχει καλό εξοπλισμό και να μην είναι γυμνό.

    Κανένα από τα συγκεκριμένα δεν έχει navi. Αν βλέπω καλά, κανένα δεν έχει bluetooth. Το retrofit σε αυτά είναι μεγάλος μπελάς. Επίσης, έχουν τα απλά καθίσματα που είχε και το δικό μου και τα οποία έχουν πλευρική στήριξη αντίστοιχη με παγκάκι στον Εθνικό κήπο.

    Άντε, να σε φουντώσω λίγο ακόμα και να σου πω πως αν πας για τρίλιτρο, πήγαινε για το 272 ειδικά αν πρόκειται για τετρακίνητο. Και καλύτερα θα πηγαίνει, και λιγότερο θα καίει, και ασφαλέστερο θα είναι (επιτάχυνση, φρένα, αναρτήσεις).

    Ψάχνωντας βρήκα μερικά στη Θεσσαλονίκη. Βέβαια, στο ένα φαίνεται πρόβλημα στον αερόσακκο, στο άλλο πρόβλημα στα cornering lights, το τρίτο γράφει 7km range (ξελιγωμένο). Όλα όμως έχουν navi, δυο τρία έχουν και bluetooth που είναι πίπα να μπει εκ των υστέρων.

    Υπάρχει καταπληκτικός μηχανικός μέλος στο κλαμπ που μπορεί να στο κοιτάξει εκεί πάνω, ο Καζάκος. Εκείνος κοίταξε και του αδερφού μου το Χ3. Μη σε φοβίζει η απόσταση. Βρες κάτι με εξοπλισμό και δεν θα το μετανιώσεις.

  2. The Following 8 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (28-06-19), E60_Arkadia (01-07-19), gant (29-06-19), KRS (27-06-19), michaelp900 (02-07-19), pilot (27-06-19), Ptboul (28-06-19), wheelman (28-06-19)

  3. #12
    Εγγραφή
    07-06-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην ομάδα!

    Ευτύχης κάτοχος πλέον Bmw 523i 2007!

    Yστερα από αρκετό ψάξιμο, βρήκα ένα πολύ "καθαρό" όχημα και σε πάρα πολύ καλή τιμή με αλλαγμενα μπεκ, δισκοπλακες, πολλαπλασιαστές και καινουρια michelin primacy 4.

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης νοικοκύρης, πάντα by the book και όλες οι εργασίες στο γνωστό εξουσιοδοτημενο στη Ν.Σμυρνη.

    Αυτό όμως που δεν έχει κάνει και θέλω οπωσδήποτε να το κάνω, γιατί έχει πλέον 165.000 χλμ είναι αλλαγή λαδιών - φίλτρων κλπ στο zf κιβώτιο, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Σε ποιον έχετε κάνει τέτοια εργασία Αθήνα η κάπου Πελοπόννησο και μείνατε ευχαριστημένοι?

    Επίσης μήπως ξέρετε ποιο μοντέλο Zf έχει το 523i '07?

    Eχω την εντύπωση ότι είναι ΖF 6hp19.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to KRS For This Useful Post:

    BILL007 (24-04-21), S8N (24-04-21)

  5. #13
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18801
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδη να είναι!

    Ναι, το 6HP19 έχει.

    Εγώ την αλλαγή σε λαδια-μαγνητικο φιλτρο-φλαντζα-βιδες Κάρτερ την είχα κάνει στον Κολαΐτη στο Ίλιον. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (26-04-21), KRS (24-04-21), Ptboul (28-04-21)

  7. #14
    Εγγραφή
    07-06-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοτάξιδη να είναι!

    Ναι, το 6HP19 έχει.

    Εγώ την αλλαγή σε λαδια-μαγνητικο φιλτρο-φλαντζα-βιδες Κάρτερ την είχα κάνει στον Κολαΐτη στο Ίλιον. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
    Ευχαριστώ πολύ Άρη για την πληροφορία.
    Με είχες βοηθήσει και πολύ με π.μ όταν είχα ανοίξει το θρεντακι αυτό. Βρίσκω το Κιτ της ZF από ebay.de ( λάδια, φίλτρο κλπ κλπ) σε ανταγωνιστική τιμή.
    Θα πάρω Κολαιτη τηλφ να μου πει ένα κόστος για εργασία.

    Αν και δεν είμαι των τεσσάρων τροχών, η διαφορά με το w124 που εχουμε τόσα χρόνια στην οικογένεια είναι χαοτική. Προφανώς και τα 14 χρόνια εξέλιξης παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, αλλά ρε παίδες έχω πάθει ζημιά με το εξακύλινδρο. Ανεβάζει σαν μοτοσυκλέτα !
    Για τιμόνι, κρατήματα κλπ δε σχολιάζω καν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KRS : 24-04-21 στις 23:33

  8. The Following 5 Users Say Thank You to KRS For This Useful Post:

    BILL007 (26-04-21), isou (25-04-21), nikos valvetronic (25-04-21), S8N (24-04-21), wheelman (25-04-21)

  9. #15
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο να είναι φίλε. Καλά ταξίδια να έχεις! Σκέψου ότι και το W124 ήταν μασίφι έτσι;

  10. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    KRS (25-04-21)

  11. #16
    Εγγραφή
    07-06-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικο να είναι φίλε. Καλά ταξίδια να έχεις! Σκέψου ότι και το W124 ήταν μασίφι έτσι;
    Eυχαριστω αδερφέ για τις ευχές!

    Το Μερσεντές στο μόνο που υπερτερεί είναι στις μανούβρες, στις αναστροφές κλπ.

    Κατά τ' αλλά το Ε60 ειναι καλύτερο σε όλα και πιο οδηγοκεντρικο. Επίσης είναι το αμάξι που προτιμώ να μην ακούω μουσική, αλλά τον κινητηρα.

  12. The Following User Says Thank You to KRS For This Useful Post:

    S8N (27-04-21)

  13. #17
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18801
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτή η γενιά (Ε60/90) είναι απίθανη στον τρόπο που κάθεται στο δρόμο και καταπίνει χιλιόμετρα!

  14. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    KRS (27-04-21), nik200 (28-04-21), Ptboul (28-04-21)

  15. #18
    Εγγραφή
    07-06-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η γενιά (Ε60/90) είναι απίθανη στον τρόπο που κάθεται στο δρόμο και καταπίνει χιλιόμετρα!
    Ειναι πολύ άνετο το άτιμο το Ε60, ούτε καν κατάλαβα πως έκανα 250 χλμ Ε.Ο.

    Θα ήθελα να το δω σε μια εκδρομή δυνατή το Ε60 αν θα με κουράσει. Ξεκινάς Καλαμάτα, στρίβεις Πύλη Τρικάλων, πέφτεις Μετέωρα, βγαίνεις Καλαμπάκα πας προς Καστοριά. Κατεύθυνση προς Πρέσπες και πιο συγκεκριμένα Ψαράδες. Μετά κατευθύνεσαι προς Νυμφαίο από παλιά Ε.Ο Καστοριάς Αμυνταίου και πέφτεις Βέροια. Από κει πας προς Βελβεντό αράζεις Νεράιδα και κατευθύνεσαι ξανά προς τα κάτω με πολλές επιλογές. Φουλ επαρχιακό και ανηφοροκατηφορο. Οι διανυκτερεύσεις ανάλογα με τα γούστα.

    Ωραίο και το Ε90 αλλά το Ε46 και ειδικά το Μ3 μου αρεσει πιο πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KRS : 27-04-21 στις 14:52

  16. The Following User Says Thank You to KRS For This Useful Post:

    pilot (28-04-21)

  17. #19
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδο, να το χαρείς.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  18. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    KRS (28-04-21)

  19. #20
    Εγγραφή
    07-06-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κύριοι!

    Το Ε60 μέρα με τη μέρα μου αρέσει και πιο πολύ!

    Φυσικά για να γνωριστούμε καλύτερα μου κάνει κάτι νάζια με τον κλιματισμό της....

    Αρχικά λοιπόν σταμάτησε να βγάζει κρύο (βρήκε την ώρα)...

    Συμπλήρωσα φρέον (600 gr) για να δω αν είναι αυτό στην αντιπροσωπεία.

    Λειτούργησε μια μέρα, την επόμενη τα ίδια.
    Ξαναπήγε αντιπροσωπεία με έστειλαν σε ένα ηλεκτρολογείο που έχει μηχάνημα που μετράει πόσο φρέον έχει μέσα.
    Τελικά είχε παραπάνω 300 gr, τα οποία αφαιρέθηκαν.

    Και φυσικά δεν άλλαξε τίποτα απ' αυτά που θα αναφέρω αμέσως παρακάτω.

    Τι έχω παρατηρήσει λοιπόν:

    Με την εκκίνηση δεν παίζει να βγάλει κρύο αέρα.
    Κρύο αέρα βγάζει με απότομη επιτάχυνση, δλδ αν πηγαίνω πχ με 60 και το πατήσω τέρμα και πάει 120+....

    Σας λέει κάτι το όλο σκηνικό?

    Μην πάω και αλλάξω κομπρέσσορα και πάλι έχω τα ίδια.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KRS : 25-08-21 στις 15:18

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP