Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Έχω θέμα με το mini cooper μου

  1. #1

    Post Έχω θέμα με το mini cooper μου

    Καλησπέρα έχω ένα mini cooper του 2007 r56 1600cc 120 ίππους...λοιπόν έχω κάνει γενική επισκευή γιατί έκαιγε λάδια...Μου ανάβει το τσεκ του κινητήρα μόνιμα... όταν το αμάξι είναι παγωμένο είναι άλλα καλά όταν φτάσει η θερμοκρασία στους 90 βαθμούς αρχίζει και τρέμει όλο το αμάξι (ρετάρει) το έχω βάλει στον εγκέφαλο και μου βγάζει βλάβη στον 4 κύλινδρο έχω αλλάξει πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει μπέκ μπουζί και πάλι τα ίδια βλάβη στον 4 κύλινδρο τι μπορεί να είναι.? μήπως έχει κανείς την ίδια σύμπτωση με έμενα..??

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VAGGELIS_GRAMM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα έχω ένα mini cooper του 2007 r56 1600cc 120 ίππους...λοιπόν έχω κάνει γενική επισκευή γιατί έκαιγε λάδια...Μου ανάβει το τσεκ του κινητήρα μόνιμα... όταν το αμάξι είναι παγωμένο είναι άλλα καλά όταν φτάσει η θερμοκρασία στους 90 βαθμούς αρχίζει και τρέμει όλο το αμάξι (ρετάρει) το έχω βάλει στον εγκέφαλο και μου βγάζει βλάβη στον 4 κύλινδρο έχω αλλάξει πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει μπέκ μπουζί και πάλι τα ίδια βλάβη στον 4 κύλινδρο τι μπορεί να είναι.? μήπως έχει κανείς την ίδια σύμπτωση με έμενα..??
    Πρώτο ποστ και μάλλον θα σε κακοκαρδίσουμε, αλλά πρώτα απ'ολα καλωσήρθες στην παρέα μας!!

    Γενικά είχαν θέματα αυτά τα αυτοκίνητα. Μάλλον κάτι πολύ κακό μπορεί να έχει γίνει. Το συνεργείο που το πας είναι γενικό, εξουσιοδοτημένο ή εξειδικευμένο?

    Misfire, no compression on cyl 4
    Folks,

    I think my N14 engine on the R56 MINI just bought the farm.
    Massive misfire started out of the blue on I-78, car limped home on three remaining cylinders. No forewarning of any kind. Just check engine light on the way home, then loss of power, then intermittent stalling.

    Read the codes - there is a TON, but all point to massive misfire all around, and particularly on cylinder 4.
    Pulled the plugs - the one in cyl 4 was missing its electrode altogether! Reset all codes.
    Put new plugs in, still misfire on cyl 4, car runs on three cylinders. Reset all codes.
    Swapped coils around hoping that one is bad - still misfire on cyl 4, car runs on three cylinders.
    Ran compression test on cyl 4 - gauge read ZERO compression. I tried on other cylinders to make sure gauge is not broken - sadly, gauge and other cylinders are OK, cyl 4 is not. Could be stuck/bent/etc valve, could be something more dramatic.

    Can anyone suggest ANY scenario from the above description that does not end up with me rebuilding the existing or buying a new N14 engine?

    TIA,
    alex
    https://www.northamericanmotoring.co...n-cyl-4-a.html



  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-21
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Έχω το Mini Cooper one 1.4 R56 με ρεταρισμα στο ρελαντί, το οποίο σταματάει όταν ανεβαίνουν οι στροφές.
    Έχω γενική επισκευή, δεν είναι πολλαπλασιαστης, δεν είναι μπουζί, όταν είναι κρύο δεν έχει θέμα, λίγο πριν το άνοιγμα του βεντιλατερ, αρχίζει το ρεταρισμα στο ρελαντί και όχι στις παραπάνω στροφές, όπου δουλεύει μια χαρά.
    Μήπως ξέρει κάτι κάποιος;
    Είδα το ίδιο πρόβλημα στο φόρουμ, γι αυτό ρωτάω.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP