Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Πρόγραμμα σε 318is M42B18 ???

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Question Πρόγραμμα σε 318is M42B18 ???

    Χαιρετω την παρεα! Οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα τις εμπειριες και αποψεις σχετικα με προγραμμα σε 318ις απο οσους το εχουν κανει. Εχω μπει αρκετο καιρο σε αυτο το τρυπακι αλλα ποτε δεν εχω παρει αποψη απο καποιον που οντως το εκανε. Ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια απαντηση!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 13-04-19 στις 17:07

  2. #2
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    276
    Thanked
    428
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είχα σε m44. Όταν το έβγαλα, διαφορά στο γκάζι δεν κατάλαβα, αλλά έριξα την κατανάλωση (~1l εντός).
    Εν ολίγοις δεν αξίζει...

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-16
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρχικά τι εννοείς όταν λές πρόγραμμα?
    Φθηνό chip από Ebay, ακριβό chip από γνωστό Αμερικάνο προγραμματιστή, chip από Έλληνα προγραμματιστή ή ξεχωριστό άγραφο εγκέφαλο και προγραμματισμό του?

  4. The Following 2 Users Say Thank You to djkostas For This Useful Post:

    A8hnaios (12-04-19), BILL007 (12-04-19)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο djkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά τι εννοείς όταν λές πρόγραμμα?
    Φθηνό chip από Ebay, ακριβό chip από γνωστό Αμερικάνο προγραμματιστή, chip από Έλληνα προγραμματιστή ή ξεχωριστό άγραφο εγκέφαλο και προγραμματισμό του?
    Σωστά! 000


    Πάντως να θέλει να δοκιμάσει κανείς μπορεί απο 30 ευρώ... https://www.ebay.com/itm/BMW-E36-318...-/171739034737



  6. #5
    Εγγραφή
    30-11-16
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα σε m44. Όταν το έβγαλα, διαφορά στο γκάζι δεν κατάλαβα, αλλά έριξα την κατανάλωση (~1l εντός).
    Εν ολίγοις δεν αξίζει...
    Τι ακριβώς είχες και δεν είδες διαφορά?

    Εγώ με αυτό ακριβώς που παρέθεσε ο BILL007 νομίζω πως βλέπω μια (μικρή) διαφορά στις μεσαίες και έχω κάνει αρκετές φορές το βάλε-βγάλε με το εργοστασιακό.

  7. #6
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    276
    Thanked
    428
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή αυτοί οι εγκέφαλοι 'προγραμματίζονται' και δεν μπαίνει απλά ένα chipάκι, εγώ αρκέστηκα στα λεγόμενα του προηγούμενου ιδιοκτήτη.
    Δλδ πήρα ως δεδομένο οτι έχει 'πειράξει' τον εγκέφαλο, χωρίς όμως να έχω μέτρο σύγκρισης.
    Μετά απο χρόνια, για κάποιους λόγους (όχι δυσλειτουργίας), τον άλλαξα με έναν απείραχτο. Οι δικές μου διαπιστώσεις ήταν αυτές που έγραψα παραπάνω.
    Φαντάζομαι οτι κάνει το μείγμα πιο πλούσιο (όπως όταν είναι κρύος ακόμα ο κινητήρας), αλλά σε μόνιμη βάση.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to skaros For This Useful Post:

    BILL007 (13-04-19), djkostas (13-04-19)

  9. #7
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω εχω παραλληλο εγκεφαλο που βαζω και βγαζω .ετσι εχω και το μαμα απειραχτο και προγραμματακι οποτε το θελω.
    διαφορες μετα απο δυναμομετρο ειναι 6,5 ιπποι και 1 δευτερολεπτο στα 100.
    φυσικα για να τα λεμε ολα εχω και καποια αλλα μικροπραγματακια γυρω γυρω που πλαισιωνουν τον παραλληλο.
    θες την γνωμη μου δεν αξιζει .....................δεν θα το εκανα σημερα τσαμπα χρημα και χρονος
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  10. The Following 4 Users Say Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    BILL007 (13-04-19), djkostas (13-04-19), nik200 (16-04-19), skaros (13-04-19)

  11. #8
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω εχω ακουσει οτι ο μαμα εγκεφαλος προγραμματιζεται σχετικα δυσκολα και ειναι μπελαλιδικη δουλεια ...γι αυτο ολοι παιζουν με τσιπ η με παραλληλο εγκεφαλακι που κανει bypass τον μαμα εγκεφαλο...πρακτικα βεβαια εγω στο μυαλο μου εχω οτι το αμαξι παιρνει αλογα απο αβανς και ισως απο πιο πλουσιο μειγμα, αν και δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει το πιο πλουσιο μειγμα...επισης εννοειται πως περιφερειακα βοηθανε οπως πιο ελευθερη εισαγωγη και συστημα εξατμισης, αλλα περα απο αυτο δε μπορω να φανταστω κατι αλλο...αυτα τα τσιπ ανεβαζουν και τον κοφτη απο 6600 στις 7000 οποτε το ολο παιχνιδι ειναι να καταφερει να δωσει ροπη στις ψηλες ωστε να βγουν εκει τα αλογα..γι αυτο ρωτησα εξ αρχης γνωμες απο αυτους που το εχουν κανει και εχουν δει διαφορες πριν και μετα και σε δυναμομετρα..ολα τα υπολοιπα ειναι απλα εικασιες.

  12. #9
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για να δώσει τη ροπή που λες ψηλά, πρέπει να αλλάξει ο χρονισμός των εκκεντροφόρων.
    E30 318i

  13. #10
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο λογος που το μοτερ εχει peak στις 6000 και μεχρι τις 6600 εχει κατερχομενη καμπυλη ιπποδυναμης, δηλαδη η ροπη εχει μεγαλυτερο ρυθμο μειωσης απο το ρυθμο αυξησης των στροφων ποιος ειναι ? Το αμαξι ξεμενει απο ροη καυσιμου ? Απο ροη εισαγωγης αερα? Οι εκκεντροφοροι και οι βαλβιδες γυρνανε τοσο γρηγορα που τα μαμα ελατηρια βαλβιδων δεν τα προλαβαινουν και με αυτο τον τροπο υπολειτουργει το συστημα της κεφαλης?Τα τελευταια 2 μου φαινονται αρκετα πιθανα... Ο χρονισμος που λες, εννοεις αν υπηρχε γραναζι εκκεντροφορου να μετατοπισει τη ροπη ψηλα? Επισης το τελευταιο πως γινεται? Πως δηλαδη πας τη ροπη ψηλοτερα στο φασμα των στροφων? Να φανταστω με προπορεια εκκεντροφορου? Να τον στρεψεις δηλαδη ελαχιστα πιο μπροστα και να μετατοπισεις ολη τη φαση λιγο πιο νωρις? Αυτο δεν ειναι το αβανς η κανω λαθος ? Πολλες οι ερωτησεις αλλα μου αρεσουν τετοια θεματα και νομιζω απασχολουν και πολλους αλλους του ''ειδους'' μας...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP