Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Πρόγραμμα σε 318is M42B18 ???

  1. #11
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ροη εισαγωγης αερα?
    Για αυτό, που εξαρτάται από τη διάρκεια του εκκεντροφόρου εισαγωγής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εκκεντροφοροι και οι βαλβιδες γυρνανε τοσο γρηγορα που τα μαμα ελατηρια βαλβιδων δεν τα προλαβαινουν και με αυτο τον τροπο υπολειτουργει το συστημα της κεφαλης
    Δεν ισχύει αυτό. Αν τα ελατήρια δεν προλάβουν, μπορεί οι βαλβίδες να ακουμπήσουν πιστόνι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χρονισμος που λες, εννοεις αν υπηρχε γραναζι εκκεντροφορου να μετατοπισει τη ροπη ψηλα?
    Εμείς που έχουμε VANOS, έχουμε εργοστασιακά ρυθμιζόμενα γρανάζια και στους 2 εκκεντροφόρους. Οι μεν κινητήρες μονού VANOS, ρυθμίζονται μηχανικά από το χρήστη, οι δε διπλόβανοι, μόνο με πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν το κάνει κανείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως δηλαδη πας τη ροπη ψηλοτερα στο φασμα των στροφων? Να φανταστω με προπορεια εκκεντροφορου? Να τον στρεψεις δηλαδη ελαχιστα πιο μπροστα και να μετατοπισεις ολη τη φαση λιγο πιο νωρις?
    Αυτό ακριβώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν ειναι το αβανς η κανω λαθος ? Πολλες οι ερωτησεις αλλα μου αρεσουν τετοια θεματα και νομιζω απασχολουν και πολλους αλλους του ''ειδους'' μας...
    Το Αβάνς είναι πότε θα σκάσει ο σπινθήρας.
    E30 318i

  2. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    wheelman (03-05-19)

  3. #12

    Προεπιλογή

    παιδια ερωτηση σε e30 2λιτρο τι μοτερ μπορω να το βαλω εστω και με λιγο μετατροπη??

  4. #13
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω και εγώ? απο M43B16 αξίζει ο κόπος και το χρήμα να πάω σε M42B18? δηλαδή στην 316 e36 μου, να βάλω κινητηράκι 1.8is και δεν χρειάζεται αλλαγή πολλά (απο ότι είπε ο μηχανικός), μοτέρ εγκέφαλο και εξάτμιση αργότερα, είναι σωστά?

  5. #14
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    [QUOTE=iliasb;596470]Να ρωτήσω και εγώ? απο M43B16 αξίζει ο κόπος και το χρήμα να πάω σε M42B18? δηλαδή στην 316 e36 μου, να βάλω κινητηράκι 1.8is και δεν χρειάζεται αλλαγή πολλά (απο ότι είπε ο μηχανικός), μοτέρ εγκέφαλο και εξάτμιση αργότερα, είναι σωστά?[/QUOTE

    μετατροπή της πλάκας είναι. εύκολη και οικονομική . φυσικά θα δεις διαφορά στο αυτοκίνητο σου αλλά μην τα παραλέμε δεν θα γίνει κανένας πύραυλος
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  6. #15
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ήθελα να την βάλω με αυτό το πακετάκι, εισαγωγή, που δίνει και μερικά αλογάκια, και κυρίως είναι πανέμορφο!!! να μην ντρέπεσαι να ανοίξεις το καπό ρε αδερφέ που λέει ο λόγος!!!
    https://www.dbilas.com/wp-content/up...Anlagen_EN.pdf είναι η τελευταία στην φωτό που γράφει M42!

  7. #16
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να την βάλω με αυτό το πακετάκι, εισαγωγή, που δίνει και μερικά αλογάκια, και κυρίως είναι πανέμορφο!!! να μην ντρέπεσαι να ανοίξεις το καπό ρε αδερφέ που λέει ο λόγος!!!
    https://www.dbilas.com/wp-content/up...Anlagen_EN.pdf είναι η τελευταία στην φωτό που γράφει M42!
    και πόσο έχει αυτό ???? ρωτησες????
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  8. The Following User Says Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    BILL007 (16-07-19)

  9. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LEONIDASKAL Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πόσο έχει αυτό ???? ρωτησες????







  10. #18
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Περίπου όσο αγόρασα το αυτοκίνητο! τώρα εσύ γιατί μαρτυράς τα φύλλα? μπάαααα! ούτε να ονειρευτεί δεν μπορεί κάποιος!

  11. #19
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίπου όσο αγόρασα το αυτοκίνητο! τώρα εσύ γιατί μαρτυράς τα φύλλα? μπάαααα! ούτε να ονειρευτεί δεν μπορεί κάποιος!
    οφείλω να προειδοποιήσω σε περίπτωση άγνοιας κινδύνου
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  12. #20
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συγνώμη έλειπα εκτός Αθηνών, θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει, με το πακετάκι που ανέφερα, καθ' οτι δεν ξέρω! (μου φάνηκε πολύ καλό), εάν θέλεις μπορείς να μου εξηγήσεις και με pm, δεν έχω πρόβλημα!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP