Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 70

Θέμα: E46 M43 b19 turbo

  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή E46 M43 b19 turbo

    Καλημέρα και από εμένα,με λένε Φίλιππο και τον τελευταίο καιρό έχω γίνει κάτοχος ενός e46 318 με τον m43b19 κινητηρα, Σαν πρώην κάτοχος punto gt έχω κάποια πράγματα στην άκρη καθώς και μια k03s και επηδη το μικρόβιο της βελτίωσης υπάρχει ακόμα σκέφτομαι για αρχή να την βάλω επάνω και να δουλέψω μία χαμηλή πίεση 0.5bar ,από ότι είδα εδώ πολλά παιδιά έχουν τουρμπισει m43 με καλά αποτελέσματα ,Να σημειώσω ότι το αμάξι θα το φτιάξω μονός στο συνεργείο ενως φίλου που σημαίνει ότι δεν θα έχω κόστος. Κάθε γνώμη από τούς πιο έμπειρους ευπρόσδεκτη.

    (Έκανα το πρώτο ποστ εδώ μίας και δεν βρήκα κάπου νέα μέλη,διορθωστε με αν κάνω λάθος)

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-03-19 στις 19:47

  2. The Following 6 Users Say Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    46_BlackSmoke (24-08-22), BILL007 (18-03-19), LEONIDASKAL (18-03-19), mark e92 (18-03-19), nik200 (19-03-19), wheelman (12-03-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Φιλιππε και καλωσήρθες στην παρέα μας!
    Υπάρχει ενότητα για τα νέα μέλη σαν καλωσόρισμα εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

    Για το θέμα που ρωτάς υπάρχει άφθoνο υλικό! Θα γράψω περισσότερα το βράδυ που θα είμαι pc



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    mark e92 (18-03-19)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

  6. #4
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Bill007 ,πολύ κατατοπιστηκα τα άρθρα, Το project για αρχή θα έχει ως εξής :
    -Πλακάκι στην μαμα πολλαπλή
    -k03s με 63.5 dp επάνω στην μαμά εξάτμιση με ελεύθερο τελικό.
    -ic από punto gt (θα μπει με πατέντα)
    -στοκ μοτέρ .
    -ρυθμιστής πίεσης καυσίμου.
    -σχαστρα Bosch μαμά από punto gt.

    Θα ρυθμίσω την την πίεση από την wg στο 0.5 bar για αρχή και θα παίξω με τον ρυθμιστή πίεσης καυσίμου ,το μόνο που έχω σαν δίλημμα είναι αν θα πρεπει να ρυθμίσω σύμφωνα με τη θερμοκρασία καυσαερίων ή θα πρέπει να δανειστώ έναν wideband για να είμαι σίγουρος. Θεωρώ ότι 9.7 συμπίεση του m43 ειναι μια χαρά για να αντέξει την πίεση αυτή με σωστό καύσιμο.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    BILL007 (19-03-19), nik200 (19-03-19), PetrosD (18-03-19)

  8. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Veggeto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ Bill007 ,πολύ κατατοπιστηκα τα άρθρα, Το project για αρχή θα έχει ως εξής :
    -Πλακάκι στην μαμα πολλαπλή
    -k03s με 63.5 dp επάνω στην μαμά εξάτμιση με ελεύθερο τελικό.
    -ic από punto gt (θα μπει με πατέντα)
    -στοκ μοτέρ .
    -ρυθμιστής πίεσης καυσίμου.
    -σχαστρα Bosch μαμά από punto gt.

    Θα ρυθμίσω την την πίεση από την wg στο 0.5 bar για αρχή και θα παίξω με τον ρυθμιστή πίεσης καυσίμου ,το μόνο που έχω σαν δίλημμα είναι αν θα πρεπει να ρυθμίσω σύμφωνα με τη θερμοκρασία καυσαερίων ή θα πρέπει να δανειστώ έναν wideband για να είμαι σίγουρος. Θεωρώ ότι 9.7 συμπίεση του m43 ειναι μια χαρά για να αντέξει την πίεση αυτή με σωστό καύσιμο.
    ολα αυτα σωστα ειναι πλην του ρυθμιστη...ασε τους ρυθμιστες και θα πας να φτιαξεις ενα σωστο προγραμμα..σε ενα σωστο ανθρωπο και οχι γιδι...το δωσε βενζινα στο λαο μπορει να επιανε στο puntogito...αλλα για να χεις το κεφαλι σ υσηχο...θα πατε σε ενα σωστο προγραμμα με σωστο αβανς-σωστες βενζινες και σωστους χαρτες δηλαδη κτλ κτλ...το στοκ μοτερ ποτε δεν εβλαψε κανεναν...με τα λαθος μειγματα ομως εκλαψαν πολλοι...επισης wideband-πυρομετρο-μπαρομετρο..οπωςδηποτε αν θες να ξερεις πραγματικα τι γινεται εκει μεσα...τα ημιμετρα μπορει να δουλεψουν σε ενα ηδη τουρμπο μοτερ-τον αειθαλη fire εννοω-αλλα οχι απαραιτητα στο μοτερ σ που φτιαχτηκε ατμοσφαιρικο..αν ειναι να κανεις κατι καντο σωστα....χωρις τσιπιες γιατι "η φτηνια τρωει τον παρα" οπως λεει η παρομοια...καλυτερο λοιπον το προλαμβανειν παρα το θεραπευειν....

    ευχομαι καθε επιτυχια στο projectaki σου φιλε..

  9. The Following 4 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (19-03-19), Kostas Maras (26-01-21), VanVIC (26-01-21), wheelman (19-03-19)

  10. #6
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν είπα ότι δεν θα φτιάξω πρόγραμμα, θα το δουλέψω με το ρυθμιστή για Αρχύτας χαμηλή πίεση και θα δω τι τιμές μου δίνει ο wide band, δεν με ενδιαφέρει μόνο να φτιάξω το αμάξι πιο γρήγορο με ενδιαφέρει και το ταξίδι ,Αν θα παίξω με πρόγραμμα μπορεί να παίξω με Ecu master . Επίσης στο Punto δεν είχα παίξει με ρυθμιστή αλλά με πρόγραμμα σε διάφορα στάδια, 1 στάδιο με 1.3 πίεση σταθερή μετά αλλαγή σε t25 και άλλο πρόγραμμα με σταθερή πίεση στο 1.5 bar μετά 2560r σφυρηλατο και πρόγραμμα και μετά + 60nitro με νιτρατο πρόγραμμα οπότε γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει μίγμα.. Τμ

  11. The Following User Says Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    wheelman (19-03-19)

  12. #7
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απλα στον γραπτο λογο φανηκε οτι θα μεινεις με ρυθμιστη,ισως παρανοηθηκες οπως συμβαινει πολλες φορες στα φορουμ

    Παρολα χρονια μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν 20 χρονια,τοτε τα εκανα oλα αυτα που λες εκτος απο τα νιτρα, σε Punto Gt........
    insane in the ///Midbrain

  13. The Following 2 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    nik200 (20-03-19), wheelman (19-03-19)

  14. #8
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλά τα Νιτρα ειδικά στα δύσκολα με ξελασπωναν για τα καλά αλλά έπρεπε μετά από κάθε κόντρα έπρεπε να αλλάζω το πρόγραμμα αλλιώς αμαξι κοιμότανε.

  15. #9
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Veggeto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα ότι δεν θα φτιάξω πρόγραμμα, θα το δουλέψω με το ρυθμιστή για Αρχύτας χαμηλή πίεση και θα δω τι τιμές μου δίνει ο wide band, δεν με ενδιαφέρει μόνο να φτιάξω το αμάξι πιο γρήγορο με ενδιαφέρει και το ταξίδι ,Αν θα παίξω με πρόγραμμα μπορεί να παίξω με Ecu master . Επίσης στο Punto δεν είχα παίξει με ρυθμιστή αλλά με πρόγραμμα σε διάφορα στάδια, 1 στάδιο με 1.3 πίεση σταθερή μετά αλλαγή σε t25 και άλλο πρόγραμμα με σταθερή πίεση στο 1.5 bar μετά 2560r σφυρηλατο και πρόγραμμα και μετά + 60nitro με νιτρατο πρόγραμμα οπότε γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει μίγμα.. Τμ
    ακριβως οτι ειπε ο lunatic!αυτο καταλαβα και εγω...

    το ταξιδι που λες ειναι ενδεικτικο...εχει κλαψει κοσμος εκει...για πολλους και διαφορους λογους...
    μεχρι 0.5bar πιστευω θα εισαι οκ...o μ43 ειναι σκυλι...
    τι τουρμπο θα δουλεψεις?καμια 2554 πιστευω ειναι τελεια-αν θες να χεις ενα αμαξι που να εχει φοβερη λειτουργια και θα χεις 170-180ps πραγματικα-..αν πας σε 28αρα ανεβαζεις λιγακι ακομα το powerband..πραγμα που θα καταπονησει λιγο παραπανω το στοκ μοτερ..αν βαλεις σωθικα εκει αλλαζει το πραγμα..προσωπικα εγω μεχρι εκει θα πηγαινα σε τουρμπινες...απο κει και πανω...δεν εχει νοημα θεωρω!

  16. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (20-03-19)

  17. #10
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με k03s θα παίξω, μιας και την έχω ήδη έχει σχεδόν την ίδια παροχή με τ25 και σπουλαρει λίγο πιο γρήγορα , Για 28αρα πρέπει πέσει χρήμα για να αξιοποιήσεις αυτά που μπορεί να σου δώσει και σε τόσο μικρές πιέσεις κοιμάται, Στα μελλοντικά σχέδια είναι να παίξω κόντα στο 1 bar με την k03s και καλό πρόγραμμα .

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP