Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 70

Θέμα: E46 M43 b19 turbo

  1. #51
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    BILL007 (11-03-21), isou (09-03-21), wheelman (12-03-21)

  3. #52
    Εγγραφή
    24-06-15
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    4
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δωσεεεέ! 250 με μαμα μπιελοπίστονα?
    Όταν με το καλό πάρει μπρος κλπ ανέβασε και κανα βιντεάκι να γουστάρουμε

  4. #53
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 318is.e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωσεεεέ! 250 με μαμα μπιελοπίστονα?
    Όταν με το καλό πάρει μπρος κλπ ανέβασε και κανα βιντεάκι να γουστάρουμε
    εχουν βγαλει πολλα παραπανω ,250 ειναι safe με συμπιεση και σωστο προγραμμα.

  5. #54
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 318is.e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    250 με μαμα μπιελοπίστονα?


    350 ροδα το συγκεκριμενο m43 με 45 κιλα ροπη με μαμα σωθηκα ,ολη η ιστορια ειναι η σωστη διαχειρηση μεσω ενως καλου εγκεφαλου η συμπιεση και το σφιξιμο της κεφαλης ...

  6. #55
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Super!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Veggeto Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολη η ιστορια ειναι η σωστη διαχειρηση μεσω ενως καλου εγκεφαλου
    Έχεις βρει ποιος θα σου κάνει το πρόγραμμα?



  7. #56
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Super!!!



    Έχεις βρει ποιος θα σου κάνει το πρόγραμμα?
    ecu f.jpg

    Χθες συνδεσα το παραλληλο και ρυθμισα το αυτοκινητο να κινειται και μεχρι 0.4 με τον wideband , δεν μπορεσα να ρυθμισω παραπανω γιατι ο wideband μου εκανε νερα και δεν το ρισκαρα για παραπανω πιεση χωρις να ξερω τι γινεται, στο 0.4 για αρχη το αμαξι ειναι πολυ γραμμικο και δινει την αισθηση οτι εχει κυβικα ,με ενα φιλο που μιλησα προγραμματιστη (δεν αναφερω ονοματα για ευνοητους λογους) μου ειπε οτι σωστα το εχω φτιαξει μεχρι στιγμης ,θα κοιταξω τι φταιει με τον αισηθητηρα και ενημερωνω...

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21), isou (12-03-21), nikos valvetronic (12-03-21), wheelman (12-03-21)

  9. #57
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν έχουμε και λέμε οτι με 0,7 το μοτέρ σου.....απο την στιγμή που έχεις αφήσει το airflow meter επάνω συνήθως βγάζουν γύρω στα 190 με 200 άλογα και στην καλύτερη με την τουρμπίνα που είναι λίγο μεγάλη....άντε 10 με 15 άλογα ακόμα!
    Δυστυχως το airflow meter δεν σε αφήνει να ανέβεις παραπάνω.......εαν το ζορίσεις......τοτε το αποτέλεσμα θα είναι καταστροφικό.....όσο καλο προγραμματισμό κι αν καταφέρεις να κανεις!
    Σου γράφω τα παραπάνω διότι το project το εχω κάνει πριν απο εσένα και ξέρω πως είναι να χαλάς λεφτά......χωρις να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και πίστεψε με είχα βάλει οτι καλύτερο επάνω για δουλέψει καλύτερα χωρις περιορισμό στα λεφτά.......τελικά ηταν χάσιμο χρόνου, χρήματος και φυσικά της στενοχώριας που δεν είχε την αντοχή να κρατήσει όσο φανταζόμουν!
    Επίσης σου αναφέρω για να καταλάβεις.....το μοτέρ μου ηταν ηταν σφυρήλατο απο άκρη σε άκρη με boost controller, πυρομετρο και πολλά αλλα που αν αρχίσω και τα γράφω θα με πιάσει θλίψη ξανά.......εντελώς φιλικά για τα όσα σου έγραψα παραπάνω.......

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21), Laggispower (12-07-21)

  11. #58
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχουμε και λέμε οτι με 0,7 το μοτέρ σου.....απο την στιγμή που έχεις αφήσει το airflow meter επάνω συνήθως βγάζουν γύρω στα 190 με 200 άλογα και στην καλύτερη με την τουρμπίνα που είναι λίγο μεγάλη....άντε 10 με 15 άλογα ακόμα!
    Δυστυχως το airflow meter δεν σε αφήνει να ανέβεις παραπάνω.......εαν το ζορίσεις......τοτε το αποτέλεσμα θα είναι καταστροφικό.....όσο καλο προγραμματισμό κι αν καταφέρεις να κανεις!
    Σου γράφω τα παραπάνω διότι το project το εχω κάνει πριν απο εσένα και ξέρω πως είναι να χαλάς λεφτά......χωρις να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και πίστεψε με είχα βάλει οτι καλύτερο επάνω για δουλέψει καλύτερα χωρις περιορισμό στα λεφτά.......τελικά ηταν χάσιμο χρόνου, χρήματος και φυσικά της στενοχώριας που δεν είχε την αντοχή να κρατήσει όσο φανταζόμουν!
    Επίσης σου αναφέρω για να καταλάβεις.....το μοτέρ μου ηταν ηταν σφυρήλατο απο άκρη σε άκρη με boost controller, πυρομετρο και πολλά αλλα που αν αρχίσω και τα γράφω θα με πιάσει θλίψη ξανά.......εντελώς φιλικά για τα όσα σου έγραψα παραπάνω.......
    Στο 0.7 αυτα τα αλογα περιμενω και εγω ,οσο για το maf αν δεν με αφησει να παω πιο πανω εχω τη δυνατοτητα να το καταργησω μεσω του παραλληλου ,καταλαβαινω οτι χαλασες χρημα στο αμαξι και οι συμβουλες σου ειναι χρησιμες ,αλλα νομιζω οτι με ολα αυτα που ειχες κανει επρεπε να ειχε βαλει και αγραφο. Να σημειωσω οτι το αυτοκινητο το φτιαχνω εγω και δεν εχω μεγαλα κοστολογια επισης δεν εχω σκοπο να βγαλω και το τελευταιο ιππο αλλα να εχω ενα σβελτο καθημερινο αμαξι ,δεν ειναι η πρωτη μου βελτιωση ,οποτε καταλαβαινεις οτι δεν τρεφω αυταπατες και παντα κραταω μικρο καλαθι...

  12. #59
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο δικό μου είχα ένα παράλληλο άγραφο εγκέφαλο.......προγραμμα στον μαμά εγκέφαλο και λίγο πριν τα ξηλώσω ολα και αγοράσω τον άγραφο-άγραφο......τοτε πούλησα όλη την μετατροπή σε ένα φίλο μου......αυτός με την σειρά του έτρεξε πλέον χρήμα και έφτασε το αμάξι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.....γύρω στα 280 άλογα με πίεση στο 1.3 με άγραφο εγκέφαλο πλέον.......όμως όπως σου προείπα οι θερμοκρασίες καυσαερίων παρέμειναν ως ένα προβλημα που έπρεπε να λυθεί με κιτ μεθανόλης κτλ κτλ κτλ....κι όπως καταλαβαίνεις έδωσα ένα σκασμό λεφτά και δεν χάρηκα τίποτα.....όπως κι ο επόμενος που τώρα απλά κάνει κάποιο ανοιγματακι στο δρόμο και το μάτι πάντα επάνω στο πυρομετρο για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.
    Μέσα σε ολα είχα χταπόδι για την τουρμπίνα.....external και αλλα πολλά τα οποία είχαν σεταριστει απο πολύ έμπειρους προγραμματιστές και μηχανικούς....( κι εγω μηχανικός ειμαι....τρένων όμως...) δυστυχως το αποτέλεσμα δεν ηταν ασφαλές και ούτε θα ηταν ποτέ.......μετά μπήκε το 3λιτρο m54b30 βελτιώθηκε ατμοσφαιρικά και δεν σπάει δεν χαλάει όπως λέμε στη γλώσσα μας....εδώ και πολλά χρόνια τώρα!
    Καλή συνέχεια φίλε μου!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21), deepBLUE (14-03-21)

  14. #60
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Και δεν υπάρχει κάποια λύση για τη θερμοκρασία καυσαερίων; Η πολλαπλή εξαγωγής μέχρι πόσο αντέχει; Άλλα υλικά για την πολλαπλή εξαγωγής; Δεν είναι δυνατόν ένα μοτέρ με άγραφο να περιορίζεται από τις θερμοκρασίες καυσαερίων.
    E30 318i

  15. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21)

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP