Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 70

Θέμα: E46 M43 b19 turbo

  1. #11
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Veggeto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με k03s θα παίξω, μιας και την έχω ήδη έχει σχεδόν την ίδια παροχή με τ25 και σπουλαρει λίγο πιο γρήγορα , Για 28αρα πρέπει πέσει χρήμα για να αξιοποιήσεις αυτά που μπορεί να σου δώσει και σε τόσο μικρές πιέσεις κοιμάται, Στα μελλοντικά σχέδια είναι να παίξω κόντα στο 1 bar με την k03s και καλό πρόγραμμα .
    φτιαχνεις 20v βλεπω...και καλα κανεις...

    να ξερεις ομως οτι αν αυτο το turbo στο 0.8 πχ..στο 20v εβγαζε 180ps...σε εσενα..κατι λιγοτερο λογικα (+οτι κερδισεις απο κυβισμο!)..χοντρικα τα ιδια αλογα!...απο κει και επειτα...ειναι τελειο για ενα σβελτο 46αρι...και πιστευω ταιριαζει γαντι στο αμαξι...εξυπνη μετατροπη...good job man!

  2. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (20-03-19)

  3. #12
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο 0.9 με 63.5 εξάτμιση στου κουνιαδου μου το fr έβγαλε 200 ,αλλά δεν λένε κάτι τα άλογα από μόνα τους, η ροπή και ο τσαμπουκάς που έβγαζε το αμάξι χαμηλά ήταν το κάτι άλλο ,τώρα έχει 28rs επάνω είναι και 350 άλογα είναι πολύ γρήγορο αλλά σαν αμάξι συνολικά μου αρέσε πιο πολύ πριν .

  4. The Following User Says Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    nik200 (20-03-19)

  5. #13
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Veggeto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 0.9 με 63.5 εξάτμιση στου κουνιαδου μου το fr έβγαλε 200 ,αλλά δεν λένε κάτι τα άλογα από μόνα τους, η ροπή και ο τσαμπουκάς που έβγαζε το αμάξι χαμηλά ήταν το κάτι άλλο ,τώρα έχει 28rs επάνω είναι και 350 άλογα είναι πολύ γρήγορο αλλά σαν αμάξι συνολικά μου αρέσε πιο πολύ πριν .
    Μπραβο φιλιππα!εισαι σωστος...η οδηγισιμοτητα ειναι το παν...τα αλογα ειναι για την καφετερια!!!

  6. #14
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νίκο ωραία είναι τα άλογα αλλά κακά τα ψέματα όταν ξεπερνάς πολύ τα όρια ούτε βολταδικος είσαι ούτε αμάξι έχεις ποτέ, με το Punto έτρεμα να πάω ένα ταξίδι από ένα σημείο και μετά και όταν άρχισε να γεννάει η κάθε ζημιά ήταν και 500αρικο , βέβαια με 2 bar και Νιτρα που το δούλευα το κακόμοιρο το 14αρακι δεν μπορώ να πω κάτι και πολύ ικανοποιημενος ήμουν άντεξε 3 χρόνια, απλά πλέον είμαι της άποψης ότι πρέπει να υπάρχουν όρια αν θες να έχεις αυτοκίνητο .Προτιμώ να βάλω επάνω ένα 330 και να το δηλώσω με light turbo παρά να βγάλω 300 άλογα από το 19αρι και πιο λίγα θα μου κοστίσει μαζί και με τα τέλη που θα πληρώνω κάθε χρόνο και δεν θα έχω άγχος για το τι θα γίνει ένα km πιο πέρα.

  7. The Following 5 Users Say Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    bmw-318is (21-03-19), michaelp900 (26-03-19), nik200 (20-03-19), pilot (21-03-19), wheelman (21-03-19)

  8. #15
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και καλη χρονια ! επαναφερω το θεμα μιας και το ειχα αφησει στην ακρη λογω υποχρεωσεων , βεβαια τα σχεδια αλλαξαν ,παμε για πιο πολυ δυναμη με big turbo td05h ,θα δουλεψω με πιο πιαχια φλαντζα στο 1 bar και 0.5 bar για βολτα τα πραγματα θα τα κουμπωσω επανω μες την εβδομαδα ,μια ερωτηση αν ξερει καποιος με δισκο πλατο σε αυτο το μοτερ κουμπωνει απο m3 e36 η θα μπω στη διαδικασια για εξαφτερο? Επισης δεν μπορω να βρω καπου μεχρι τη ροπη αντεχει ο μαμα , αν υπαρχει καποιος να διαφωτισει το εργο μου ευπροσδεκτος ! ευχαριστω εκ των προτερων.

  9. #16
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλή συνέχεια στην μετατροπή σου......είχα κάνει κι εγω στο παρελθόν το ίδιο με εσένα.
    Θα σε συμβούλευα να βάλεις ένα εξαφτερο με ελατήρια βέβαια.....μην μπεις στη διαδικασία για δίσκο απο αλλα μοντέλο γιατί δεν θα αντέξουν.....το εχω κάνει και ξέρω.
    Για την ιστορία μετά απο ένα χρόνο έβαλα ένα m54b30 επάνω.....τον βελτίωσα ατμοσφαιρικά και ησύχασα!

  10. The Following User Says Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-21)

  11. #17
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου καλή συνέχεια στην μετατροπή σου......είχα κάνει κι εγω στο παρελθόν το ίδιο με εσένα.
    Θα σε συμβούλευα να βάλεις ένα εξαφτερο με ελατήρια βέβαια.....μην μπεις στη διαδικασία για δίσκο απο αλλα μοντέλο γιατί δεν θα αντέξουν.....το εχω κάνει και ξέρω.
    Για την ιστορία μετά απο ένα χρόνο έβαλα ένα m54b30 επάνω.....τον βελτίωσα ατμοσφαιρικά και ησύχασα!
    Σε νιωθω απολυτα , απλα αυτη τη στιγμη θελω να παιξω λιγο σαν παιδι και γω και οπου βγει ,περισσοτερο για το ταξιδι παρα για τα αλογα ,να σημειωσω οτι στο αμαξι θα πεσει πολυ προσωπικη εργασια και ετσι το κοστος θα μεινει σε πολυ χαμηλα επιπεδα ,οποτε θα δω ποσο θα κρατησει ο μαμα και μετα παω για εξαφτερο(λυση που ηθελα να αποφυγω).

  12. The Following User Says Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    Kostas Maras (26-01-21)

  13. #18
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο 1 bar θα χρειαστείς μεγαλύτερα μπεκ και φυσικό επόμενο λόγω αυτής της πίεσης να κατάργησης και το air flow meter.....γιατί δεν θα μπορέσεις να διαχειριστείς τη χαρτογράφηση του κινητήρα.....όπως επίσης και την κατάργηση του αισθητήρα λ......επίσης θέλει και παράλληλο άγραφο.....κτλ και κτλ....

  14. The Following User Says Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-21)

  15. #19
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης λόγω κυβισμού 1.9 η Τ28 τουρμπίνα επιβάλλεται.......με την Τ25 θα σφίγγει ψηλά και δεν θα σου αρέσει καθόλου......θέλει υπομονή και ψάξιμο για τα όσα σου γράφω.....

  16. The Following User Says Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    BILL007 (27-01-21)

  17. #20
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης λόγω κυβισμού 1.9 η Τ28 τουρμπίνα επιβάλλεται.......με την Τ25 θα σφίγγει ψηλά και δεν θα σου αρέσει καθόλου......θέλει υπομονή και ψάξιμο για τα όσα σου γράφω.....
    Τουρμπινα εχω TD05h 18g ,με ecu master det 3 παιζει καλα αυτο για πιεσεις πανω απο 0.5 απο οτι ξερω . Αν θες γραψε τι φοραγες στο αμαξι σου να παιρνω και εγω καμια ιδεα ,αυριο το πρωι ξεκιναει η εγχειρηση !

    Ευχαριστω εκ των προτέρων

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP