Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Ξένες πινακίδες - Τεκμήριο και φόρος πολυτελείας!

  1. #11
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τότε πολύ απλά στο Ελλαδιστάν όλοι θα αγόραζαν Μ5 με τιμολόγιο 5χιλ ευρώ και τα υπόλοιπα κάτω από το τραπέζι για να μην πληρώνουν τέλη. Μια κλίμακα με συνάρτηση αξία και κυβικά θα ήταν όντως πιο δίκαιο.

  2. The Following User Says Thank You to merbeind For This Useful Post:

    zaharias (04-11-19)

  3. #12
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merbeind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε πολύ απλά στο Ελλαδιστάν όλοι θα αγόραζαν Μ5 με τιμολόγιο 5χιλ ευρώ και τα υπόλοιπα κάτω από το τραπέζι για να μην πληρώνουν τέλη. Μια κλίμακα με συνάρτηση αξία και κυβικά θα ήταν όντως πιο δίκαιο.
    Δεν γίνεται αυτό! Είναι δυνατόν μεγάλη αντιπροσωπεία (π.χ. Σπανός) να πουλήσει καινούριο αυτοκίνητο με εικονικό τιμολόγιο και χρήματα κάτω από το τραπέζι;;; Μπορεί όμως να υπάρχουν αντικειμενικές αξίες, όπως στα ακίνητα. Αυτοκίνητα 5-ετίας να έχουν την υψηλότερη φορολόγηση, 5-10 ετών μεσαία, 10-15 ετών χαμηλή και κάτω από τα 15 έτη μηδενική φορολόγηση. Βέβαια αν γίνει αυτό θα πέσουν οι πωλήσεις των καινούριων. Ε και;;; So be it!

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως η φορολόγηση θα πρέπει να αποδεσμευτεί τελείως από τον κυβισμό του κινητήρα. Εγώ για παράδειγμα, μπορεί να θέλω να φέρω το Charger του '68 που είχα όταν σπούδαζα Αμερική. Όπως έχουν οι νόμοι σήμερα, πρακτικά το κράτος μου το απαγορεύει, καθώς για 7500 κυβικά θα πρέπει να λέγομαι Λάτσης ή Νιάρχος για να καλύψω τα τεκμήρια. Στην Αμερική μου κόστισε 6000 δολάρια η αγορά του, 350 δολάρια η ασφάλεια το χρόνο και φόρος ΜΗΔΕΝ, όντας 30+ ετών! Εδώ γιατί να μην μπορώ να έχω τα ίδια δικαιώματα;;;

    Σημείωση: Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος σε αυτό αλλά νομίζω πως ακόμα κι αν κάποιος έχει χρήματα (για τελωνεία, δασμούς, κτλ) για να φέρει από το εξωτερικό αυτοκίνητο 30+ ετών μετά δεν θα μπορεί να εκδώσει πινακίδες. Κι αυτό γιατί υπάρχει εντολή από την ΕΕ να μην εκδίδονται πινακίδες σε παλαιά, ρυπογόνα αυτοκίνητα. Ελλαδιστάν και πάλι Ελλαδιστάν... Καλά κάνει ο Trump και δεν του καίγεται καρφί για το περιβάλλον! Και επειδή έχω και ένα πτυχίο φυσικής και κανα-δυο ψωροδιδακτορικά ξέρω πως αυτό με τους ρύπους είναι εντελώς λάθος. Κάνουν την τρίχα τριχιά, μόνο και μόνο για να πουλήσουν νέα "καθαρή" τεχνολογία. Μάθετε πως η ίδια η Γη (από τα ηφαίστεια, τις θερμοπηγές, κτλ) εκπέμπει το 62% των αερίων θερμοκηπίου του πλανήτη!!! Στο σύνολο των αυτοκινήτων αντιστοιχεί μόλις το 15% και το υπόλοιπο είναι από βιομηχανίες (πηγή περιοδικό Nature). Με άλλα λόγια, μαζί όλοι οι ρύποι ανθρώπινης προέλευσης είναι λιγότεροι σε ποσοστό από τους φυσικούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη /vaggelis/ : 03-11-19 στις 23:18

  4. The Following 8 Users Say Thank You to /vaggelis/ For This Useful Post:

    A8hnaios (03-11-19), BILL007 (04-11-19), friendgr (11-01-20), LEONIDASKAL (10-11-19), PetrosD (05-11-19), pilot (04-11-19), wheelman (04-11-19), zaharias (04-11-19)

  5. #13
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Cool

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να πω είναι πως η φορολόγηση θα πρέπει να αποδεσμευτεί τελείως από τον κυβισμό του κινητήρα. Εγώ για παράδειγμα, μπορεί να θέλω να φέρω το Charger του '68 . Όπως έχουν οι νόμοι σήμερα, πρακτικά το κράτος μου το απαγορεύει, καθώς για 7500 κυβικά θα πρέπει να λέγομαι Λάτσης ή Νιάρχος για να καλύψω τα τεκμήρια. Στην Αμερική μου κόστισε 6000 δολάρια η αγορά του, 350 δολάρια η ασφάλεια το χρόνο και φόρος ΜΗΔΕΝ, όντας 30+ ετών! Εδώ γιατί να μην μπορώ να έχω τα ίδια δικαιώματα;;;
    Γουστααάρωω!!



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  6. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια αν γίνει αυτό θα πέσουν οι πωλήσεις των καινούριων.
    Γιατί τώρα θεωρούμε ότι κάνουν πωλήσεις τα καινούργια στην Ελλάδα? Αν δεν ήταν οι εταιρίες με τα leasing δεν θα πουλάγανε τίποτα!



  7. The Following 3 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dreamer (04-11-19), friendgr (11-01-20), Kostas_1 (04-11-19)

  8. #15
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μακάρι να μπορούσα να πατήσω εκατό φορές το thanks στον /vaggelis/

    Η νέα μόδα (δικαιολογία) για νέουςφόρους σε παγκόσμιο επίπεδο λέγεται : περιβάλλον.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to friendgr For This Useful Post:

    atha (19-01-20), Eleni (19-01-20), Ptboul (14-01-20)

  10. #16
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οπου περιβαλλον και ρυποι , συνοδευεται απο την παλια δικαιολογια και μοδα που λεγεται αυτοκινητο(αγελαδα)!

    και αντε την γη μαυτα που εκπεμπει καλα κανει και τα εκπεμπει δικα της ειναι και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.το αυτοκινητο ειναι αυτο που ρυπαινει περισοτερο? τα εργοστασια ειτε πετρελαιου ειτε βιομηχανικα και οι πυρηνικες δοκιμες της αμερικης και της κινας στον ειρηνικο δεν ρυπαινουν? αυτα κανουν ολη την ζημια γιαυτο και ζητουν συνεχεια απο κινα και αμερικη να μπουν στην μειωση των ρυπων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 11-01-20 στις 13:18

  11. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    A8hnaios (11-01-20), friendgr (11-01-20)

  12. #17
    Εγγραφή
    15-05-11
    Περιοχή
    Garden State
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.613
    Thanked
    11504
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φαινόμενο με τις ξένες πινακίδες συμβαίνει πολύ απλά γιατί στο Ελλαδιστάν οι νόμοι έχουν αποκλειστικό στόχο την είσπραξη χρημάτων για το κράτος. Τι εννοώ, αν κάποιος έχει 100000+ ευρώ και αγοράσει καινούριο Μ5 5000 κυβικών τότε ναι, σημαίνει πως έχει χρήματα και μπορεί να πληρώσει και τέλη και τεκμήρια κτλ. Όταν όμως βάζεις στο ίδιο τσουβάλι κάποιον που έδωσε 5000 ευρώ και πήρε μεταχειρισμένο 20+ ετών 5000 κυβικών τότε ο νόμος χάνει την αίσθηση του δικαίου. Όλη η φορολογία των οχημάτων θα πρέπει να είναι αποκλειστικά με βάση την αξία αγοράς του οχήματος, ανεξάρτητα με τα κυβικά. Ακριβώς όπως είναι και στην Αμερική.
    Στην Αμερική δεν πληρώνεις φόρο και τεκμήριο ανάλογα με το εισόδημα η την αξία η τα κυβικά.

    Πληρώνεις ΦΠΑ με την αγορά του αυτοκινήτου και μόνο τα τέλη κυκλοφοριας ανάλογα με τη χρονολογία και τα κυβικά . αλλά μόνο τέλη κυκλοφοριας τίποτα άλλο!!!!! Η εφορία δεν έχει καμία σχέση με τι αυτοκίνητο έχεις.
    Become the person you would want to have as a friend yourself!!!!!

  13. The Following 5 Users Say Thank You to Eleni For This Useful Post:

    A8hnaios (19-01-20), BILL007 (19-01-20), friendgr (21-01-20), LEONIDASKAL (19-01-20), pilot (19-01-20)

  14. #18
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι τα σοβαρά κράτη...



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  15. The Following User Says Thank You to A8hnaios For This Useful Post:

    dreamer (19-01-20)

  16. #19
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    στην αμερικη δεν ειναι που η φοροδιαφυγη ειναι εγκλημα? και εχει βαριες καμπανες? ενω εδω ειναι η χωρα της φοροδιαφυγης και επειδη δεν μπορουν η' δεν θελουν να πληρωσουν οσοι το κανουν ,το κρατος εφευρισκει διαφορους τροπους για να τα παιρνει απο τους αλλους και ετσι προσπαθει επειδη ειναι ανικανο απο την μια και διεφθαρμενο απο την αλλη να καταληγει σε τεκμηρια και φορους διαφορους για να πληρωνει οπως ειπαμε ο μικρος.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    Eleni (19-01-20), pilot (19-01-20)

  18. #20
    Εγγραφή
    15-05-11
    Περιοχή
    Garden State
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.613
    Thanked
    11504
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην αμερικη δεν ειναι που η φοροδιαφυγη ειναι εγκλημα? και εχει βαριες καμπανες? ενω εδω ειναι η χωρα της φοροδιαφυγης και επειδη δεν μπορουν η' δεν θελουν να πληρωσουν οσοι το κανουν ,το κρατος εφευρισκει διαφορους τροπους για να τα παιρνει απο τους αλλους και ετσι προσπαθει επειδη ειναι ανικανο απο την μια και διεφθαρμενο απο την αλλη να καταληγει σε τεκμηρια και φορους διαφορους για να πληρωνει οπως ειπαμε ο μικρος.
    Παντού υπάρχει φοροδιαφυγή λίγο πολύ, αλλά απλά εδώ αν σε πιάσουν , δεν την γλυτωνεις...... σου κάνουν κατάσχεση λογαριασμό κλπ....
    Become the person you would want to have as a friend yourself!!!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP