Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ε36 Σινεμπλοκ, ζαμφορ, κλπ

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Question Ε36 Σινεμπλοκ, ζαμφορ, κλπ

    Καλησπερα σε ολους παιδια! Σε λιγο καιρο θελω να κανω ενα γενικο τσεκ-απ στο δεσιμο του αυτοκινητου και θελω να αλλαξω συνεμπλοκ και να βαλω απο ε36 μ3...συγκεκριμενα ξερω οτι θα βαλω τα ομοκεντρα και οχι τα παρακεντρα απο ε36 μ3 321...ξερω οτι υπαρχουν αυτα τα 2 ειδη για τον εμπρος αξονα..για πισω ξερει κανεις αν πρεπει να τσεκαρω κατι αντιστοιχο και αν εχουν διαφορα του μ3 απο το απλο ε36 ? επισης θελω να τσεκαρω και ζαμφορ ..εκει υπαρχει διαφορα απο τα απλα ε36 και τα μ3? ...Γενικα θελω οτι αναλωσιμο αλλαζω απο εδω και μπρος να αποτελει βελτιωση μιας και εχω ξεμπλεξει απο ολα τα υπολοιπα οπως αναρτησεις, ζαντολαστιχα, θολομπαρες κλπ απο πλευρας στησιματος... οποιος ξερει και εχει ασχοληθει παρακαλω πολυ ας με διαφωτισει ..ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ζαμφορ ..εκει υπαρχει διαφορα απο τα απλα ε36 και τα μ3?
    εδώ ένα σχετικό πινακάκι για τα E36

    E36 Anti-roll Bars
    Manufacturer
    Front(mm) Rear(mm)
    Notes
    BMW - OEM 1995 M3 22.5 19
    BMW - OEM 1996+ M3 23 20
    BMW - OEM 325/328 Base 24 15
    BMW - OEM 325/328 Sport Package 25.5 18
    Eibach M3 style 26 24 adjustable
    Eibach 325/328/318 28 21 adjustable
    UUC Motorwerks 25.4 23.8 adjustable
    Turner Motorsports 30 24 adjustable
    RD 27 22.2 adjustable
    Dinan 22.2 22.2 adjustable
    H&R 28 21 adjustable

    https://www.bimmerforums.com/forum/s...arisons-needed
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 26-06-19 στις 11:48



  3. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    S8N (27-06-19)

  4. #3
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με συγχωρεις...επρεπε να γραψω ζαμφορακια ..εννοουσα τα μικρα μπαρακια στις ροδες και οχι τις αντιστρεπτικες (που δεν ηξερα οτι και αυτες λεγονται ζαμφορ) ...ωστοσο μιας και το ανεφερες οι αντιστρεπτικες του 318ις ειναι ιδιες με του 325 αν δεν κανω λαθος?

  5. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    1) βαλε τα παρακεντρα εμπρος..τραγικη διαφορα σε μουτρο...
    2)με ζανφορ μην παιζεις..το αμαξι γινεται πολυ αποτομο και απολυτο οσο χοντραινεις και αυτο φαινεται στα χιλιομετρα...πιστευω οτι με m3 λυσεις θα σαι αψογα..μετα παμε σε καταστασεις πιστας στην ελλαδα- με αυτους τους δρομους...

  6. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (28-06-19), bomberman 3.28 (30-06-19), S8N (27-06-19)

  7. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να μην βαλω δηλαδη τα ομοκεντρα? Σαν αυτα που εχει τωρα το αμαξι δηλαδη αλλα μασιφ απο μ3? απ οσο ξερω τα ομοκεντρα ειναι απο μ3 εβο 3,2 ενω τα παρακεντρα απο μ3 3,0...Η διαφορα που εχουν τα ομοκεντρα με τα παρακεντρα ειναι οτι τα παρακεντρα αλλαζουν και το καστερ για πιο αμεση επαναφορα στο τιμονι η και κατι αλλο? Επισης απο αντιστρεπτικες εννοεις να αφησω τις μαμα, η να βαλω απλα απο εργοστασιακες λυσεις οπως μ-πακ, μ3 κλπ ? Επισης στον πισω αξονα υπαρχει κατι αντιστοιχο οπως τον μπροστινο με τα σινεμπλοκ? Εκει υπαρχουν διαφορες απο τα απλα ε36 και τα μ3?

  8. #6
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορα που εχουν τα ομοκεντρα με τα παρακεντρα ειναι οτι τα παρακεντρα αλλαζουν και το καστερ για πιο αμεση επαναφορα στο τιμονι η και κατι αλλο?
    Αυτό κάνουν. Αυτό θέλεις. Βάλε τα έκκεντρα. (έτσι λέγονται, όχι παράκεντρα).
    E30 318i

  9. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    BILL007 (28-06-19), S8N (27-06-19)

  10. #7
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω θελω να ειναι απλα μασιφ το σινεμπλοκ για καλυτερη αισθηση και κρατημα...δηλαδη στην ουσια να βαλω του μ3 εβο...τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σωστο να βαλω τα εκκεντρα (που εχουν την τρυπα δηλαδη στην ακρη και οχι στη μεση) και να αλλαξουν οι ρυθμισεις τις αναρτησης..συν οτι αλλο αλλαξει (αν αλλαζει και κατι αλλο)... επισης επειδη δεν εχω τοπ μαουντ απο μ3 δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν σωστο να βαλω τα εκκεντρα ..δεν εχω ξαναασχοληθει με το θεμα κιολας...

  11. #8
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αφού σου λέμε ότι είναι σωστό (και ρωτάς τη γνώμη μας). Αλλιώς κάνε ό,τι θες.
    E30 318i

  12. #9
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θελω να ειναι απλα μασιφ το σινεμπλοκ για καλυτερη αισθηση και κρατημα...δηλαδη στην ουσια να βαλω του μ3 εβο...τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σωστο να βαλω τα εκκεντρα (που εχουν την τρυπα δηλαδη στην ακρη και οχι στη μεση) και να αλλαξουν οι ρυθμισεις τις αναρτησης..συν οτι αλλο αλλαξει (αν αλλαζει και κατι αλλο)... επισης επειδη δεν εχω τοπ μαουντ απο μ3 δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν σωστο να βαλω τα εκκεντρα ..δεν εχω ξαναασχοληθει με το θεμα κιολας...
    Από την στιγμή που θα τα αλλάξεις πας για ευθυγράμμιση.

    Το πώς θα ρυθμίσεις είναι ένα άλλο θέμα...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (29-06-19)

  14. #10
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θελω να ειναι απλα μασιφ το σινεμπλοκ για καλυτερη αισθηση και κρατημα...δηλαδη στην ουσια να βαλω του μ3 εβο...τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σωστο να βαλω τα εκκεντρα (που εχουν την τρυπα δηλαδη στην ακρη και οχι στη μεση) και να αλλαξουν οι ρυθμισεις τις αναρτησης..συν οτι αλλο αλλαξει (αν αλλαζει και κατι αλλο)... επισης επειδη δεν εχω τοπ μαουντ απο μ3 δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν σωστο να βαλω τα εκκεντρα ..δεν εχω ξαναασχοληθει με το θεμα κιολας...
    φυσικα και να παρεις top mounts...το 36 δουλευει υπεροχα με λιγο καμπερακι...και καστερ...το αμαξι απο υποστροφικο μεταμορφωνεται...και η μουρη γινεται φανταστικη..μασιφ σινεμπλοκ ή m3 ή powerflex..δοκιμασμενες λυσεις που δεν κανουν ζημιες στο αμαξωμα..δεν ειναι φτηνα αλλα κανουν δουλεια...επισης μια φοβερη λυση ειναι η kw 2 που δουλευει αριστα σε κολλητο μ..οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις σε αυτο το αμαξι...ναι κανει 1300 αλλα..worth every penny...λιγο σκληρη αλλα αλλο αμαξι...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP