Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Αλλαγή κινητήρα σε E87

  1. #1

    Προεπιλογή Αλλαγή κινητήρα σε E87

    Αλλαγή κινητήρα σε E87 μου έκοψε καδένα χρονισμού αλλά επειδή μου τραβούσε λίγα λάδια στο παγούρι νερού από το ψυγείο δεν ρισκάρω να κάνω επισκευή και λέω να βάλω άλλο απλά το πρόβλημα είναι ότι εγώ φοράω N45B16 και θέλω να βάλω τον N45B20. Τη γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο μοτέρ Ν45Β20 ; και εκτός από εγκέφαλο τη άλλο θα χρειαστεί για να δουλέψει σωστά ; Και αν αξίζει τον κόπο αυτό το μοτέρ;

    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βρες καλύτερα έναν μαμά και βάλε. Οι διάφορες δεν είναι τόσο μεγάλες και δεν μπλέκεις από πολλές απόψεις...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και απο εμένα.Τελικά αυτό με τα λάδια στο παγουρι του νερού τι είναι ρε παιδιά;Εγώ έχω το Ε90 με κινητήρα Ν43Β20Α.Είναι προάγγελος ότι πλησιάζει η ώρα να τον πάρω στα χέρια;Υπάρχει κανένα ρήγμα πουθενά και τραβάει απο εκεί;Στο συνεργείο μου είπαν να παω να μου το πρεσσαρουν για να δούμε.Αυτό δεν γίνεται μόνο όταν έχουμε νερά στα λάδια;

  4. #4
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το πιθανότερο είναι να έχει αστοχήσει η βάση του φίλτρου, όπου το λιπαντικό ψύχεται από το ψυκτικό. Πρόκειται για ένα είδος oil cooler.

    Είναι μια φοβερή επινόηση για να αποφύγεις το ψυγείο λαδιού και να ψύξεις κάτι που έχει θερμοκρασία από 90-110 βαθμούς με κάτι που έχει θερμοκρασία από 95-105.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και απο εμένα.Τελικά αυτό με τα λάδια στο παγουρι του νερού τι είναι ρε παιδιά;Εγώ έχω το Ε90 με κινητήρα Ν43Β20Α.Είναι προάγγελος ότι πλησιάζει η ώρα να τον πάρω στα χέρια;Υπάρχει κανένα ρήγμα πουθενά και τραβάει απο εκεί;Στο συνεργείο μου είπαν να παω να μου το πρεσσαρουν για να δούμε.Αυτό δεν γίνεται μόνο όταν έχουμε νερά στα λάδια;
    Ρήγμα δεν νομίζω αλλά φλάντζα κεφαλής ναι έχεις αλλά θέλουν να στην πρεσαρουν για να δούνε αν έχει κάποιο ρήγμα στην κεφαλή

    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. The Following User Says Thank You to ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΡΙΣΑ For This Useful Post:

    BILL007 (18-01-19)

  7. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιθανότερο είναι να έχει αστοχήσει η βάση του φίλτρου, όπου το λιπαντικό ψύχεται από το ψυκτικό. Πρόκειται για ένα είδος oil cooler.

    Είναι μια φοβερή επινόηση για να αποφύγεις το ψυγείο λαδιού και να ψύξεις κάτι που έχει θερμοκρασία από 90-110 βαθμούς με κάτι που έχει θερμοκρασία από 95-105.
    Φλάντζα κεφαλής το λες αυτό και όχι Ψυχώ τα λάδια

    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΡΙΣΑ : 18-01-19 στις 09:48

  8. #7
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν θα είχε και στην τάπα λαδιού, όμως;

    Είχα τον ίδιο κινητήρα (Ν43Β20) και είχε διαρροή η βάση του φίλτρου. Ας πρεσάρει κάποιος για να δει τι γίνεται.

    Αν είναι φλάντζα, θα πρέπει να έχει υπερθερμανθεί το μοτέρ λογικά.

    Το χειρότερο είναι ότι με τα αλουμινένια μπλοκ της bmw πας να σφίξεις βίδες και πολλές φορές ξηλώνονται τα threads και φεύγεις για μπουζονά.

  9. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (18-01-19)

  10. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα είχε και στην τάπα λαδιού, όμως;

    Είχα τον ίδιο κινητήρα (Ν43Β20) και είχε διαρροή η βάση του φίλτρου. Ας πρεσάρει κάποιος για να δει τι γίνεται.

    Αν είναι φλάντζα, θα πρέπει να έχει υπερθερμανθεί το μοτέρ λογικά.

    Το χειρότερο είναι ότι με τα αλουμινένια μπλοκ της bmw πας να σφίξεις βίδες και πολλές φορές ξηλώνονται τα threads και φεύγεις για μπουζονά.
    Εγώ έχω τον N45B16 δεν νομίζω να είναι από το φίλτρο λαδιού γιατί εγω είχα λάδια στην τάπα από το παγούρι


    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 18-01-19 στις 10:14

  11. #9
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τι να πω ρε παιδιά ,δεν ξέρω.Εμένα είναι σε λίγο καλυτερη φάση απο την φωτογραφία.Τωρα για υπερθέρμανση δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατί δίχως οργανο και να έγινε καμία στραβή δεν θα την πήρα χαμπάρι.Ψιλιάζομαι οτι κάτι δεν πάει καλά γιατί οταν βάζω μπρος το πρωί ψιλορετάρει σαν να έχει κατεβάσει νερό σε κάποιο κύλινδρο και μέχρι να το κάψει μπερδεύει.Το αυτοκίνητο έχει και 160.000 χλμ,απο ένα σημείο και ύστερα είναι όλα ας πούμε ανεκτά........
    Με βλέπω πάντως να καρφώνω κανένα 25άρι επάνω..............

  12. #10
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα συμπτώματα αυτά είναι πράγματι φλάντζας ή ρήγματος στο καπάκι.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    bakalos (18-01-19), BILL007 (18-01-19)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP