Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Αλλαγή κινητήρα σε E87

  1. #21
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Θέλω να με συγχωρέσεις.Δεν νομίζω ο Ν45Β20 να μπορεί να μπει στο αυτοκίνητο.Δίκαιο κινητήρας που έμπαινε στα 320 si.Είναι ντιζατο μοτέρ μηχανική ρύθμιση βαλβίδων.Πολύ ιδιαίτερος κινητήρας με πολυ ιδιαίτερες απαιτήσεις συντήρησης.Είναι αυτός με το carbon κάλυμμα βαλβίδων.Εκεί που πονάνε πολύ είναι ότι ραγίζει το μπλοκ ανάμεσα σε δεύτερο και τρίτο κύλινδρο.Έχω φιλο που του έσπασε το μοτέρ του και έβαλε επάνω 25αρι.Δες αν μπορείς να βρεις Ν46Β20Α,το οποίο δεν ξέρω εάν ταιριάζει μιας και φορούσες Ν45.Το δικό σου έχει Vanos.Το Ν46 είναι valvetronic......

  2. #22
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειρωνικά το είπα, ναι. Και με ευχαρίστηση θα ακούσω την αντίθετη άποψη, αρκεί να μη συγκρίνουμε τη συγκεκριμένη διάταξη με την πλήρη απουσία συστήματος.ψυξης λαδιού αλλά με τη σωστή λύση του ψυγείου λαδιού και την οποια αντιστάθμιση στην πτώση πίεσης.
    1) Οι απαιτήσεις σε ψύξη του λαδιού δεν είναι μεγάλες.
    2) Ένας Ν43 που πάει πατημένος κρατάει το νερό γύρω στους 92C. Αρκετά χαμηλή θερμοκρασία για να ψύξει το λάδι στους 120C ας πούμε
    3) Δυστυχώς δε γνωρίζω την πλήρη λειτουργία του κυκλώματος, ούτε του κυκλώματος με το αερόψυκτο ψυγείο λαδιού (πχ έχει θερμοστάτη που από μία θερμοκρασία και μετά στέλνει τα λάδια στο ψυγείο?). Έχοντας οδηγήσει όμως δύο αυτοκίνητα με υδρόψυκτο εναλλάκτη λαδιού, έχω την εντύπωση ότι η κυκλοφορία λαδιού και νερού στον εναλλάκτη είναι μόνιμη (χωρίς βαλβίδες bypass ή shut off) και εκτός από "ψυγείο" λειτουργεί και σαν θερμαντήρας λαδιού προσφέροντας γρήγορη θέρμανση του λαδιού στην αρχή της λειτουργίας του κινητήρα.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να με συγχωρέσεις.Δεν νομίζω ο Ν45Β20 να μπορεί να μπει στο αυτοκίνητο.Δίκαιο κινητήρας που έμπαινε στα 320 si.Είναι ντιζατο μοτέρ μηχανική ρύθμιση βαλβίδων.Πολύ ιδιαίτερος κινητήρας με πολυ ιδιαίτερες απαιτήσεις συντήρησης.Είναι αυτός με το carbon κάλυμμα βαλβίδων.Εκεί που πονάνε πολύ είναι ότι ραγίζει το μπλοκ ανάμεσα σε δεύτερο και τρίτο κύλινδρο.Έχω φιλο που του έσπασε το μοτέρ του και έβαλε επάνω 25αρι.Δες αν μπορείς να βρεις Ν46Β20Α,το οποίο δεν ξέρω εάν ταιριάζει μιας και φορούσες Ν45.Το δικό σου έχει Vanos.Το Ν46 είναι valvetronic......
    https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N45

    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να με συγχωρέσεις.Δεν νομίζω ο Ν45Β20 να μπορεί να μπει στο αυτοκίνητο.Δίκαιο κινητήρας που έμπαινε στα 320 si.Είναι ντιζατο μοτέρ μηχανική ρύθμιση βαλβίδων.Πολύ ιδιαίτερος κινητήρας με πολυ ιδιαίτερες απαιτήσεις συντήρησης.Είναι αυτός με το carbon κάλυμμα βαλβίδων.Εκεί που πονάνε πολύ είναι ότι ραγίζει το μπλοκ ανάμεσα σε δεύτερο και τρίτο κύλινδρο.Έχω φιλο που του έσπασε το μοτέρ του και έβαλε επάνω 25αρι.Δες αν μπορείς να βρεις Ν46Β20Α,το οποίο δεν ξέρω εάν ταιριάζει μιας και φορούσες Ν45.Το δικό σου έχει Vanos.Το Ν46 είναι valvetronic......
    Ο Ν46Β20Α είναι αυτό το Ε46 είναι παλιό το μοτέρ

    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP