Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Αλλαγή κινητήρα σε E87

  1. #11
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μια φοβερή επινόηση για να αποφύγεις το ψυγείο λαδιού και να ψύξεις κάτι που έχει θερμοκρασία από 90-110 βαθμούς με κάτι που έχει θερμοκρασία από 95-105.
    Το λες ειρωνικά? Αν ναι, διαφωνώ κάθετα και μπορώ να σου εξηγήσω

  2. #12
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demanu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λες ειρωνικά? Αν ναι, διαφωνώ κάθετα και μπορώ να σου εξηγήσω
    Ειρωνικά το είπα, ναι. Και με ευχαρίστηση θα ακούσω την αντίθετη άποψη, αρκεί να μη συγκρίνουμε τη συγκεκριμένη διάταξη με την πλήρη απουσία συστήματος.ψυξης λαδιού αλλά με τη σωστή λύση του ψυγείου λαδιού και την οποια αντιστάθμιση στην πτώση πίεσης.

  3. #13
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν λιγες μερες χαζευα μια alfa 75 1,8TB του 2087 γειτονα που πηρε πινακιδες ιστορικου.Ειχε ψυγειο λαδιου αεροψυκτο οπως και οργανα για πιεση και θερμοκρασια νερου,λαδιου και αερα.Στα δικαμας δεν υπαρχει κανενα απο αυτα,ουτε καν βεργα για τα λαδια.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    Ptboul (21-01-19), S8N (20-01-19)

  5. #14

    Προεπιλογή

    Ρώτησα ένα φίλο που δουλεύει Γερμανία και παράλληλα σπουδάζει μηχανολόγος μηχανικός εμένα μου είπε ότι έπρεπε να αλλάξω καδένα χρονισμού στης 100.000χιλ εγώ είχα 185000 αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται να κοπεί η καδένα χρονισμού
    και πως Ν45Β20 Μπένι κανονικά χωρίς μετατροπή γιατί είναι και η δύο Ν45 αλλά και η δύο θέλουν αλλαγή καδένας στης 100000 χιλιόμετρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΡΙΣΑ : 20-01-19 στις 09:09

  6. #15
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Και εγώ γνωρίζω ότι μπαίνει.Θα χρειαστεί τον εγκέφαλο του διλιτρου και νομίζω και την μονάδα cas (εάν δεν κάνω λάθος).Κατα τα άλλα είναι όλα ίδια .Έχεις 5αρι σανζμαν ή 6αρι;

  7. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ γνωρίζω ότι μπαίνει.Θα χρειαστεί τον εγκέφαλο του διλιτρου και νομίζω και την μονάδα cas (εάν δεν κάνω λάθος).Κατα τα άλλα είναι όλα ίδια .Έχεις 5αρι σανζμαν ή 6αρι;
    6αρι

    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #17
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία δυσκολία τοποθέτησης.Βρες έναν καλο διλιτρο,άλλαξε και μια φορά τσιμουχακια βαλβίδων αλλά και το βασικότερο,βρες έναν μηχανικό που εγγυημένα ξέρει να σου κάνει την δουλειά για να μην είσαι συνεχώς ανάμεσα σε μηχανικό και ηλεκτρολόγο.Απο κάθε άλλη περίπτωση,θα δεις έναν εντελώς διαφορετικό αυτοκίνητο(πιο αερατο) το οποίο σαφώς και ια μπορείς να δηλώσεις εάν το αποφασίσεις.....

  9. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία δυσκολία τοποθέτησης.Βρες έναν καλο διλιτρο,άλλαξε και μια φορά τσιμουχακια βαλβίδων αλλά και το βασικότερο,βρες έναν μηχανικό που εγγυημένα ξέρει να σου κάνει την δουλειά για να μην είσαι συνεχώς ανάμεσα σε μηχανικό και ηλεκτρολόγο.Απο κάθε άλλη περίπτωση,θα δεις έναν εντελώς διαφορετικό αυτοκίνητο(πιο αερατο) το οποίο σαφώς και ια μπορείς να δηλώσεις εάν το αποφασίσεις.....
    Έχω βρει ένα μαγαζί μόνο ανταλλακτικά BMW όταν τον είπα για μοτέρ Ν45Β20 και μου λέει θα πας από τον λύκο στην Αρκαδία δεν κάνει και ότι έβγαζε προβλήματα αλλά με αυτά που έχω ακούσει δεν υπάρχει προβλήμα κανένα με μια μικρή συντήρηση δηλαδή μια καδένα και τα τσιμουχακια πριν τον βάλω επάνω θα είναι μια χαρά

    Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #19
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σου το λέω γιατί υπάρχει η λογική του βάλτο επανω και ότι είναι θα το δείξει.Ότι μπορείς να κάνεις με τον κινητήρα στον πάγκο,κάντο......
    Δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα.Αντιθέτως θα κερδίσεις γιατί μιλάμε πλέον για έναν κινητήρα που η παραγωγή του σταμάτησε το 2007 για να αντικατασταθεί απο το Ν43.Οπότε,τουλάχιστον 12 Χρόνια μετά,μια καλή συντήρηση θα είναι απαραίτητη.

  11. #20
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Έχουμε στην οικογένεια ενα Χ3 με κινητήρα Ν46.Το αυτοκίνητο έχει αυτή την στιγμή 250000χλμ.Πέραν από τα τσιμουχακια δεν έχει ζητήσει τίποτα.Τα τσιμουχακια τα αλλαξαμε στις 210000 επειδή το αμάξι τσιμπουσε λάδι.Απο τοτε όλα καλά.Αν εξαιρέσεις ότι είναι βενζινοπνιχτης λόγω του βάρους του Χ3

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP