Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 49

Θέμα: BMW E30 6cyl turbo

  1. #31
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ρε παιδιά δεν τα ξεφορτώνεστε τα ρημάδια αφού σαν μαυρίζουν την ψυχή?? Του Daywalker πάντως τόσα χρόνια, πέρα απο ένα θέμα με τα καλοριφέρ, μόνο την τυπική συντήρηση έχει, και στο βουνό πρωταγωνιστής και στην πίστα μια χαρά και όλα μέχρι και δομαστικά για το ράλλυ πήγαμε και δεν με τρόμαξε καθόλου!
    συμπερασμα...ο daywalker ειναι καλος οδηγος...αμα δεν ηταν..θα λεγαμε αλλα!!
    ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΚΟ ΟΔΗΓΟ ΜΕ ΕΠΣΙΛΟΤΡΙΑΝΤΑ...ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΘΟΣ (το χω κανει!@@@)

  2. #32
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή με εχει απασχολησει και μενα αυτό το θεμα σε πιο ηπιο βαθμο, του τυπου εχω ένα κλασικο αυτοκινητο σε καλη κατασταση το βγαζω μια Κυριακη με λιακαδα και κανω και κανα μπαντιλικι, η γνωμη μου είναι ότι αυτά τα αυτοκινητα αν δεις την πραγματικη τους εικονα είναι ένα ματσο παλιοσίδερα. Από κει και περα όταν κανεις ένα γουστο που ευχαριστει την ψυχη σου, αυτό το πραγμα δεν εχει αξια ουτε πληρωνεται, όπως λεω και στο ξαδερφο μου, που είναι με ένα κομπουτερακι στο χερι και λεει ολη την ωρα "ακριβο" "δεν αξιζει" "πολλα λεφτα". Αν ξεκινάς με αυτό το σκεπτικο και το θεμα των χρηματων γινεται στεναχωρια αστο καλυτερα μην ασχολησαι καθολου. Σιγουρα ένα αμαξι 25-30 χρονων δεν κανει για καθημερινη χρηση από πολλες αποψεις, ειτε από θεμα αξιοπιστίας, είτε από θεμα ασφαλειας, ειτε από θεμα καταναλωσης κτλ. Οποτε το ερωτημα αν αξιζει είναι υποκειμενικο για τον καθενα. Εγω από προσωπικη εμπειρια το μονο που μπορω να πω είναι ότι θειος μου ειχε Ε30 318 τελείως απλο από καινουριο το κρατησε 20 χρονια περιπου δεν ειχε κανενα θεμα ουτε εφυγε ποτε από το δρομο,πολυ ανωτερο από το kaddet που ειχε ο πατερας μου και το ρενο 19 είναι λιγο αδικο να το συγκρινουμε με τα σημερινα αυτοκινητα.
    quattro ist fur sissies

  3. The Following 2 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    Panos 316T (29-01-19), S8N (29-01-19)

  4. #33
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρείς φίλε, δεν θα ξαναγράψω την γνώμη μου..Μην μπαίνεις και σε διαδικασία να γράφεις και δακρύβρεχτα σεντόνια όχι τίποτα άλλο...

    Δημιουργία εντυπώσεων....Πφφφ.. χ@στηκα για το 30ρι και ποιος και άμα θα το πάρει..την άποψη μου είπα από αυτά που βλέπω από κάποιον που επίσης το έχει χρόνια.

    Ομολογω οτι το δευτερο σου ποστ, με εντυπωσιασε περισσοτερο απο το πρωτο. Οι λεξεις κλειδια: δακρυβρεχτο σεντονι και το χεστηκα. Με αποστομωσες.

    Προφανως το μονο σεντονι που γνωριζεις ειναι αυτο που σκεπαζεσαι. Οσον αφορα το χεστηκα, φανταζομαι οτι ειναι μια ομολογια εκτακτης βιολογικης αναγκης, η οποια στερει την δυνατοτητα καθαρης σκεψης. Βεβαια ολα αλλαζουν με το καζανακι και λιγο χαρτι υγειας!

  5. #34
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πω πω πω πίκρα και καημός....
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  6. #35
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    βρε παιδια....

  7. #36
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αρπαζεστε μωρέ...

    Αυτά που λέτε για το 30αρι μπορεί κανείς να τα πει για κάθε μπεμβε δεκαετίας 90-2000. Σάμπως για το 46αρι δεν ισχύουν; Η ακόμα χειρότερα για το 36 και το 39; Κυκλωμα ψύξης, αντλίες, βανος, μέταλλα, πατώματα, ηλεκτρικά...

    Γιάννη, θυμήσου ο Τάσος πόσα έχει σκασει για το 46αρι.

    Αυτά είναι μες στο πρόγραμμα για παλιά αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται καθημερινα. Εάν μάλιστα το οδηγεί πάνω από ένα χερι, τότε κλαψ' τα Χαραλαμπε.
    Οκ ρε Άρη, εγώ έχω Μ3 και 9 χρόνια το χρησιμοποιώ όσο περισσότερο μπορώ, δουλειά, πίστα, βουνό, βόλτα κλπ και δεν με έχει αφήσει ποτέ, δεν μου έχει κοστίσει ο κούκος αηδόνι ούτε τίποτα, τι να κάνουμε δηλαδή? Δημόσιο φόρουμ ήμαστε, ο καθένας λέει την άποψη του, και ο Θοδωρής με το 30ρι τα ίδια, η εμπειρία του Σάββα τα ίδια, υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Επίσης όλα αυτά τα χρόνια είτε από αυτά που διαβάζουμε είτε από συζητήσεις, στην Αθήνα ως επί το πλείστον χρεώνουν πολύ πολύ περισσότερα στα συνεργεία και είναι δυσκολότερο να βρεις "σωστό" μάστορα
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  8. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    S8N (29-01-19)

  9. #37
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    l-12138-thanks-for-you-attention.jpg
    Προφανώς υπάρχουν και θα πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις,
    δεν είναι δυνατόν καταρχάς να έχουμε όλοι τα ίδια βιώματα.

    Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση.

    Θα παρακαλούσα λοιπόν να ρίξετε λίγο τους τόνους.


  10. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (29-01-19), S8N (29-01-19)

  11. #38
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παιδιά ηρεμία. Κουβέντα γίνεται, δεν υπάρχει λόγος να αρπαζομαστε.
    Καθένας έχει την άποψη του.
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  12. #39
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για αυτό κι εγώ όταν διάλεξα το 30 μου πριν 10 χρόνια, το πήρα όσο πιο πλήρες μπορούσα. Υδραυλική κρεμαγιέρα, αντιστρεπτικές και δισκόφρενα μπρος πίσω, μπλοκέ διαφορικό, δερμάτινα καθίσματα, αναρτήσεις-ελατήρια και ηλεκτρικά καλούδια.
    Όλα αυτά τα χρόνια, σε θέμα βελτίωσης έχω αλλάξει μόνο κρεμαγιέρα, έβαλα πιο κοντή από E36 η οποία μου κόστισε 30 ευρώ αγορά και 45 ευρώ το σετ ανακατασκευής με όλα τα τσιμουχάκια.
    Βλάβες, η πιο συχνή είναι αντλία βενζίνης, που έχω αλλάξει 2 φορές, μια με μεταχειρισμένη που έβγαλε 1 χρόνο και μια καινούρια κινέζικη που 4 χρόνια τώρα λειτουργεί μια χαρά.
    Και όσο με ξέρουν, ξέρουν ότι το οδηγώ δυναμικά. Επίσης, λόγω μπλοκέ, πάντα φεύγει γλυκά και προβλεπόμενα αλλά και σε αναμενόμενες καταστάσεις. Δεν με έχει ξαφνιάσει ποτέ. Επίσης όταν φύγει, με άφημα γκαζιού επανέρχεται με τελείως προβλεπόμενο τρόπο.
    Το σασμάν μόνο που έσπασα με μάτωσε, αλλά έφταιγα εγώ, όχι το αμάξι.
    Μοτερικά είμαι ευτυχώς μια χαρά, μόνο συντήρηση σε αναλώσιμα (λάδι, φίλτρο, υγρά).
    Γενικά, κάθε μέρα που το οδηγώ μου δίνει απόλαυση και χαμόγελο στα χείλη και νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά που θέλει. (το δικό μου τουλάχιστον).
    E30 318i

  13. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    A8hnaios (29-01-19), zaharias (29-01-19)

  14. #40
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προσωπικά δεν γνωρίζω τίποτα από Ε30.

    Είχαμε παλιά ένα Ε21 και ήταν 'ο Χάρος βγήκε παγανιά'. Εντούτοις, ο αδερφός μου κι εγώ νιώθαμε σπουδαία όταν μας πήγαινε ο πατέρας μας βόλτα με αυτό, κι ας ήταν 15+ ετών!

    Άλλοι αντιμετωπίζουν τα αυτοκίνητα με τη λογική και άλλοι με συναίσθημα. Και πολλές φορές ο ίδιος άνθρωπος αντιμετωπίζει το ένα έτσι και το άλλο διαφορετικά. Επειδή γνωρίζω τον Γιάννη και είναι εξαιρετικό παιδί και καλός φίλος, βλέπω πως συγχωρεί αρκετά στο Ε46 και ελάχιστα στο Ε30. Το ίδιο κάνουμε όλοι λίγο πολύ: Τις προάλλες έδωσα ένα χιλιάρικο για να αλλάξω bilstein στη γκρανκάσα χωρίς να το σκεφτώ. Και μου φάνηκε πολύ άσχημο που έδωσα 280 για αμορτισέρ στο Τέριος της γυναίκας μου, που δεν έχει ζητήσει ποτέ κάτι το φουκαριάρικο αλλά είναι κρυόμπλαστρο όπως και να το κάνουμε.

    Ψυχραιμία, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Είμαστε 100 μαλάκες που γουστάρουμε τα αυτοκίνητα και ειδικά τα μπεμβέ. That's all.

  15. The Following 9 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (29-01-19), dark knight (29-01-19), nik200 (29-01-19), Panos 316T (29-01-19), PetrosD (29-01-19), savvas bmwdakias (29-01-19), tasos.kamv (29-01-19), wheelman (29-01-19), zaharias (29-01-19)

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP