Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 49

Θέμα: BMW E30 6cyl turbo

  1. #21
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    952
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Όταν οδηγείς το E30, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ποτηροθήκες...
    E30 318i

  2. The Following 4 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    A8hnaios (28-01-19), nik200 (28-01-19), S8N (28-01-19), zaharias (28-01-19)

  3. #22
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Γιατι ρε παιδια δεν έχει ποτηροθηκες ?
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Μια χαρά χωραγε το σέϊκερ μεταξύ καθίσματος και κονσολας

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  4. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (29-01-19)

  5. #23
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.693
    Thanked
    18780
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν οδηγείς το E30, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ποτηροθήκες...
    Και το WD40 που το στηρίζεις;


  6. #24
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    952
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τί να το κάνω; Ειδικά μέσα στο αμάξι. Εσύ τόσο καιρό μου την έχεις γλυτώσει τη βόλτα... Για να κανονίσουμε.
    E30 318i

  7. #25
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.721
    Thanked
    17891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιατί ρε παιδιά δεν τα ξεφορτώνεστε τα ρημάδια αφού σαν μαυρίζουν την ψυχή?? Του Daywalker πάντως τόσα χρόνια, πέρα απο ένα θέμα με τα καλοριφέρ, μόνο την τυπική συντήρηση έχει, και στο βουνό πρωταγωνιστής και στην πίστα μια χαρά και όλα μέχρι και δομαστικά για το ράλλυ πήγαμε και δεν με τρόμαξε καθόλου!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  8. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    A8hnaios (29-01-19), Leonidas_E39 (29-01-19)

  9. #26
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.508
    Thanked
    2704
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω στην κατοχη μου το ε30 απο το καλοκαιρι Αυγουστο του 1996. Το πηρα με 80.000 χλμ και εχω διανυσει 400.000 χλμ, μεσα σε 23 χρονια. Εχω οδηγησει με ολες τις καιρικες συνθηκες σε ολων των ειδων τους δρομους. Εθνικο οδικο δικτυο, αστικο και επαρχιακο. Το πηρα σχεδον γυμνο και εχω ματωσει οικονομικα για να του βαλω καποια αξεσουαρ και εξαρτηματα που θα το πιο ανερο και ταυτοχρονα θα εξαλειφαν σε αρκετα μεγαλο βαθμο τις κατασκευαστικες του αδυναμιες. Απο κινητηρα μεχρι τακτικη συντηρηση.

    Συνεπως δεν χρειαζομαι υποδειξεις απο καποιον κατοχο ε30, ποσω μαλλον απο καποιον που δεν εχει ε30 και ποσταρει για δημιουργια εντυπωσεων. Ολοι οι κατοχοι ε30 εχουν ματωσει οικονομικα για να τα εχουν σε αξιοπρεπη κατασταση. Απλα υπαρχουν αυτοι που το παραδεχονται και αυτοι που δεν θα το παραδεχτουν. Οπως υπαρχουν ανθρωποι που θα αναγνωρισουν ενα πολυ καλο μοντελο της μπεμβε και ανθρωποι που τα βλεπουν ολα καλα.
    Η ε30 στα απλα μοντελα, δεν ηταν το καλυτερο μοντελο της μπεμβε στους τομεις που προανεφερα.

    Και επειδη στο φορουμ μπαινουν και ατομα νεαρα σε ηλικια και διαβαζουν, που δεν γνωριζουν τι σημαινει ε30 σε οικονομικο και πρακτικο επιπεδο, καλο ειναι να προσεχουμε τη γραφουμε. Γιατι η καραμελα περι ανοθευτης καθαροαιμης οδηγησης του ε30, σερβιρεται καλα. Πολλοι οδηγουνται στην αγορα του κλασικου εργαλειου ε30 με 800-1500 ευρω και μετα τρεχουν να μαζεψουν τα ασυμαζευτα. Μην γνωριζοντας τα ποσα που απαιτουνται για να γινει ενα ε30 μηχανικα αρτιο και οδηγησιμο. Καταληγοντας θυματα των μηχανικων και των ανταλακτικατζηδων.

    Και αυτη ειναι η σχετικα ηπια< καταληξη>. Γιατι ο μυθος της ανοθευτης οδηγησης μπορει να οδηγησει και σε κανενα δεντρο γιατι μπορει να νομιζει οτι το ειχα σε καποια στροφη η σε καποια ανοιχτη παρατεταμενη στροφη της εθνικης οδου που μπορει να μπηκε με 10 χλμ παραπανω και ξεκολλησε αποτομα η ουρα....

    Οσον αφορα το τι θα κανει ο καθενας το ε30 του. Αστον να αποφασισει και οταν ερθει η ωρα αν θελει θα σε ενημερωσαι.

  10. #27
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.721
    Thanked
    17891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με συγχωρείς φίλε, δεν θα ξαναγράψω την γνώμη μου..Μην μπαίνεις και σε διαδικασία να γράφεις και δακρύβρεχτα σεντόνια όχι τίποτα άλλο...

    Δημιουργία εντυπώσεων....Πφφφ.. χ@στηκα για το 30ρι και ποιος και άμα θα το πάρει..την άποψη μου είπα από αυτά που βλέπω από κάποιον που επίσης το έχει χρόνια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pilot : 29-01-19 στις 07:34
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  11. #28
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.693
    Thanked
    18780
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τι αρπαζεστε μωρέ...

    Αυτά που λέτε για το 30αρι μπορεί κανείς να τα πει για κάθε μπεμβε δεκαετίας 90-2000. Σάμπως για το 46αρι δεν ισχύουν; Η ακόμα χειρότερα για το 36 και το 39; Κυκλωμα ψύξης, αντλίες, βανος, μέταλλα, πατώματα, ηλεκτρικά...

    Γιάννη, θυμήσου ο Τάσος πόσα έχει σκασει για το 46αρι.

    Αυτά είναι μες στο πρόγραμμα για παλιά αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται καθημερινα. Εάν μάλιστα το οδηγεί πάνω από ένα χερι, τότε κλαψ' τα Χαραλαμπε.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (29-01-19), djkostas (29-01-19), PetrosD (29-01-19)

  13. #29
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω στην κατοχη μου το ε30 απο το καλοκαιρι Αυγουστο του 1996. Το πηρα με 80.000 χλμ και εχω διανυσει 400.000 χλμ, μεσα σε 23 χρονια. Εχω οδηγησει με ολες τις καιρικες συνθηκες σε ολων των ειδων τους δρομους. Εθνικο οδικο δικτυο, αστικο και επαρχιακο. Το πηρα σχεδον γυμνο και εχω ματωσει οικονομικα για να του βαλω καποια αξεσουαρ και εξαρτηματα που θα το πιο ανερο και ταυτοχρονα θα εξαλειφαν σε αρκετα μεγαλο βαθμο τις κατασκευαστικες του αδυναμιες. Απο κινητηρα μεχρι τακτικη συντηρηση.

    Συνεπως δεν χρειαζομαι υποδειξεις απο καποιον κατοχο ε30, ποσω μαλλον απο καποιον που δεν εχει ε30 και ποσταρει για δημιουργια εντυπωσεων. Ολοι οι κατοχοι ε30 εχουν ματωσει οικονομικα για να τα εχουν σε αξιοπρεπη κατασταση. Απλα υπαρχουν αυτοι που το παραδεχονται και αυτοι που δεν θα το παραδεχτουν. Οπως υπαρχουν ανθρωποι που θα αναγνωρισουν ενα πολυ καλο μοντελο της μπεμβε και ανθρωποι που τα βλεπουν ολα καλα.
    Η ε30 στα απλα μοντελα, δεν ηταν το καλυτερο μοντελο της μπεμβε στους τομεις που προανεφερα.

    Και επειδη στο φορουμ μπαινουν και ατομα νεαρα σε ηλικια και διαβαζουν, που δεν γνωριζουν τι σημαινει ε30 σε οικονομικο και πρακτικο επιπεδο, καλο ειναι να προσεχουμε τη γραφουμε. Γιατι η καραμελα περι ανοθευτης καθαροαιμης οδηγησης του ε30, σερβιρεται καλα. Πολλοι οδηγουνται στην αγορα του κλασικου εργαλειου ε30 με 800-1500 ευρω και μετα τρεχουν να μαζεψουν τα ασυμαζευτα. Μην γνωριζοντας τα ποσα που απαιτουνται για να γινει ενα ε30 μηχανικα αρτιο και οδηγησιμο. Καταληγοντας θυματα των μηχανικων και των ανταλακτικατζηδων.

    Και αυτη ειναι η σχετικα ηπια< καταληξη>. Γιατι ο μυθος της ανοθευτης οδηγησης μπορει να οδηγησει και σε κανενα δεντρο γιατι μπορει να νομιζει οτι το ειχα σε καποια στροφη η σε καποια ανοιχτη παρατεταμενη στροφη της εθνικης οδου που μπορει να μπηκε με 10 χλμ παραπανω και ξεκολλησε αποτομα η ουρα....

    Οσον αφορα το τι θα κανει ο καθενας το ε30 του. Αστον να αποφασισει και οταν ερθει η ωρα αν θελει θα σε ενημερωσαι.
    Σκληρος αλλα δικαιος...ο μονος τροπος να μη ματωσεις..ειναι να το δεις σαν παιχνιδι θεωρω..

    Υγ..φιλος προσφατα πηρε ε30 διπορτακι του 85..κανα 2χιλιαρο...το μοτερ ειναι στα τελευταια τ..η καροτσα εχει σαπια..εβαλε ηδη bc racing...αλλο ενα χιλιαρικο..με αυτα που σας λεω ευκολα θα φτασουμε τα 6-7-8χιλ..αξιζει?φυσικα και οχι..

    Υγ2..αξια ανεκτιμητη οταν τον πηγα βολτα στη βροχή...το αμαξι αν δεν εισαι "σοβαρος" οδηγος ευκολα το βγαζαμε αχρηστο...ο φιλος μ ομως σιγουρα εκτιμησε το αλλο το αμαξι, ενα ε46 2.2 που εχει!!!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    dark knight (29-01-19), wheelman (29-01-19)

  15. #30
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    ατακες που πανε μαζι με το ε30...

    -οποιος μπορει να παει ε30..μπορει να παει τα παντα
    -αυτο το bmw το στρογγυλοφαναρο ειναι κακο αμαξι, πεταει κωλους..ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ (μεγαλοι χεραδες..) ΤΟ ΛΕΝΕ
    -γεμισε ο καρεας ε30 και crx (τρακαρισμενα τη δεκαετια του 80-90...))
    -βροχη και ε30 ΔΕΝ πανε μαζι...

    βεβαια..αμα σκεφτειτε οτι ουτε οι αλβανοι δεν το παιρνουν πλεον (εχουν ηδη επσιλοτριανταεξι)..εχει πλακα να ξεχωριζεις!!!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP