Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: BMW E30 6cyl turbo

  1. #11
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.508
    Thanked
    2704
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    συγνωμη για το σεντονι που θα ακολουθησει. Ζαχο εμεις τα εχουμε πει ηδη.

    τιτλος- Γιατι δεν πρεπει να ασχοληθείς ποτε με ε30!

    ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ

    ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    ΦΑΝΑΡΤΖΗΣ

    εκτος αν εχεις χρονο, χωρο, καταλληλα εργαλεία, γνωσεις και πολύ.... παρα πολύ χρημα!!

    εχει τυχει και σε εμενα να βλεπω βιντεακια στο ιντερνετ με αγγλους και αμερικανους που κανουν <θαυματα> σε μικρα γκαραζ, με ε30. εχω θαυμασει πολλους σε όλα αυτά τα βιντεο που εχουν φτιαξει track day Car η ημιαγωνιστικο(δεν μιλαμε επαγγελματιες). ας ξεκινήσουμε τα βασικα για το ε30. καταρχήν δεν εχει καμια σχεση με το Μ3 ε30. οι ομοιότητες τους σταματουν στις πορτες, το εμπρος καπω και την οροφη.

    είναι όλα ρημαγμενα εκτος αν καποιος το το εχει πληρωσει χρυσο πριν(δηλαδή εχει ριξει τρελλα χρηματα, εν μερει το εχω κανει και εγω). Δεν φανταζεσαι τι μπορει να σου βγαλει. Δεν φανταζεσαι τι θελει για να γινει αυτοκινητο.

    Υδραυλικη κρεμ απο ε36. Δεν θα της κανεις ανακατασκευή (παλια ανταλλακτικα); παμε στα 300 ευρω

    Πισω αντιστρεπτικη. δεν ειχαν απο το εργοστασιο316-318. 100 ευρω

    Μπλοκε διαφορικο για να μην μεινει ορφανο το παιδι σου. Δεν θα του κανεις ενα rebuild?? Ειναι αρχαιο οπως και το ε30. Υπολογιζε κανενα 700.

    Θες και πισω δισκοφρενα. Γιατι εχει ταμπουρα η ντροπη της μπεμβε. Μαζι με νεα αναλωσιμα βαλε 200 ευρω.

    Ζαντες θα βαλεις τουλαχιστον 15 αρες. Αν αναζητησεις γνησιες. Οι πωλητες που εμπορευονται ανταλλακτικα. Θα στις πουλησουν σε τιμες ανθρακονηματινων. Τουλαχιστον. 350 ευρω.

    Αναρτηση δεν θα βαλεις;;; δεν μιλαμε για σπορ αισθηση. Μιλαμε για το δικαιωμα σου να ζεις. Η μαμα του ε30 ειναι επιεικως για τα μπαζα. Ενα καλο σετ επωνυμων αμορτισέρ-ελατηριων. 500-600 ευρω. Μονο μην βαλεις πολυ σκληρη. Ανοιγουν οι θολοι. Μου εχει συμβει.

    Αν το χαμηλωσεις πανω απο 2 ποντους, θες σχαρα καρτερ. 100 ευρω. Ειναι συλλεκτικο ανταλκακτικο. Εισαι στη κατηγορια χομπιστας τωρα.

    Αφου τελειωσεις με ολα αυτα. Θα ελεγξεις σασι. Ω ρε γλεντια!!!!!!

    Γατα να το εχει κατουρησει. Σαπιζει. Απο εξω μπορει να μην φαινεται τιποτα. Υποπτα μερη;;;; ολο το αμαξωμα. Τα zero του δευτερου παγκοσμιου στον πατο του Ειρηνικου ωχριουν μπροστα στην κρυμμενη σαπιλα του ε30.

    Παμε τωρα στα μηχανικα. Εχεις Μ40.

    Εργαλειο, δεν καταλαβαινει τιποτα, ποιοτητα μπεμβε.

    Κοκορακια και εκκεντροφορος φθειρονται καπου στα 160-180 χιλ χλμ. Καινουργια ανταλλακτικα καπου στα 400 ευρω.

    Ραουλο για τον πεο. Δεν θυμαμαι ποσο κανει. Ειχες συνηθισει σε direct αναφλεξη;;; λυπαμαι πολυ. Εδω αγοραζεις ιστορια. Πληρωνε.

    Αισθητηρας θερμοκρασιας νερου στο καντραν. Μολις καψεις την πρωτη φλαντζα θα καταλαβεις ενα απο τα πολλα χαρισματα του ε30 και την εμφυτη αγαπη του προς το συνεργειο.

    Ωωωω μα ναι, υπαρχει και το περιφημο κομπλερ υδραργυρικου. Που διαμαρτυρεται πιο συχνα και απο τους συνδικαλιστες του ΠΑΜΕ.

    Να μην ξεχασω να αναφερω την τρομπα φρενων. Τρεις εχω αλλαξει σε 30 χρονια. Καμια στο ε46 σε διαστημα 17 ετων.

    Να βαλουμε και λιγο απο συστημα ψυξης;;; ψυγειο, ξε-κολλαρα κτλ

    Να μην ξεχασω και τον ωραιοττατο ιμαντα χρονισμου. Ενα 50ρικο ανα 50.000 χλμ.

    Το ac ειναι αποδοτικο σαν σε φυσαει το αερακι απο την πυρκαγια στο Ματι. Οταν το βαζεις σε λειτουργια, το μοτερ μπαινει σε λειτουργια safe mode= -30 αλογα

    Εχω πολλα να γραψω ακομα. οι πληγες του φαραω.

    Αφου εχεις δωσει κανα 2 χιλιαρο για να το μαζεψεις μαζι με τα εργατικα. Χωρια ΑΝ εχεις μπλεξει με σασι. Αν μπλεξεις. Πανε τα 4.000.Βαλε και φρενα εμπρος απο 325. Για πεταμα ειναι. Αλλα στο ε30 μετραει η ψυχολογια και η γνωση οτι οδηγεις κατι ξεχωριστο. Οχι το αν θα σταματησεις. Μην ξεχασεις το rebuild. Ειπαμε ειναι απο την εποχη του Ξενοφων Ζολωτα. 150 ευρω.

    Ξεκινας λοιπον να ψαχνεις τι μοτερ να βαλεις;;;; Μ50, Μ52 η να τουρμπισω τον μαλακοσαυρο Μ40. Ο Μ40 δεν εχει μπεκ που να ψεκαζουν λαδι κατω απο τα πιστονια. Οποτε το ξεχνας.

    Ας παρουμε το Μ50-Μ52. Ειναι 26-30 χρονων μοτερ. Αποκλειεται να μην θελουν ανοιγμα. Ενα σετ μεταλλα, ωστηρια, ελατηρια εμβολων, τσιμουχακια. Μαζι με κοστος κτησης και τοποθετησης. Εφυγε το 2.500 ευρω.

    Ο μαστορας που θα το αναλαβει θα σε δει ως χομπιστα και μεροκαματο. Μπορει το δικο του ε30 demo car. Να ειναι απαιχτο. Για εσενα και εμενα θα πει. Αλλος ενας που μας ηρθε, που το παιζει οδηγος αγωνων.(μην παρεξηγηθώ δεν το λεω γιατι καποιος δεν πρεπει να ασχοληθεί, λεω την αποψη του μαστορα) Ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις ατομων με ε30 που ταλαιπωρουνται απο τις βασεις μοτερ. Λογω σεξουαλικα αυτοαπασχολουμενου μηχανικου.

    Αφου ξεπερασεις και αυτο τον σκοπελο μαζι με τα xanax, που θα παιρνεις εως τοτε.

    Θα ερθει η καρτερικα προσδοκωμενη ημερα να το οδηγησεις.

    Αληθεια εχεις οδηγησει ε30 μαμα;;;

    επικη εμπειρια. Ζεις για εκεινη την στιγμη, που ξαφνικα αλλαζει η ποιοτητα του οδοστρωματος και με την υποψια πρωινης δροσιας, αγκαλιαζεις εκεινο τον αγερωχο πλατανο, σαν γνησιος φυσιολατρης. Ενω γυριζεις το τιμονι ματαια για να αλλαξει πορεια, σαν το καπετανιο του Τιτανικου οταν ειδε το παγοβουνο. Εχεις ηδη αγκαλιασει τον πλατανο και συνομιλεις με τον Αγιο Πετρο.Παμε στην περιπτωση που εχεις ξεφραγκιαστει. Το γρανιτενιο πλαισιο του ε30 τυπου τσιχλας παρεα με την απαρχαιωμενη διαταξη ημιυστερουντων βραχιονων θα σε ανταμειψει με αναπαντεχα ξεκολληματα ουρας. Εχεις μαθει σε ε46;;;;;


    Εδω μιλαμε για ζωωδη ενατικτα. Καμια σχεση. Η ουρα δεν ακουμπαει κατω. Παλευεις για να το οδηγησεις. Αυτο δεν ειναι μοτορσπορτ.Θα χεστεις και θα παρεις αποφαση οτι θα σε περνανε πιο αργες κασες απο αυτη που εχεις.

    Τελικα θα συνειδητοποιησεις οτι τα 6-8 χιλιαρικα που εδωσες. Ειναι μονο για κανενα βιντεο στο youtube.

    εχω οδηγησει 528 ε28 γνησιο Ελληνικο του 87, και το αμαξι ηταν αλλου σε πατημα και αισθηση. χαος σε σχεση με το ε30.

    εχω ε30 316 φειλιφτ, από τον Αυγουστο του 1996. μου εχει φαει τον αμπακο και συνεχιζει να μου τρωει πολλα χρηματα. τα οποια δεν αξιζε ουτε αξιζει. θα πει καποιος μα τι περιμενες από ένα αμαξι 30 ετων?

    περιμενα από ένα αμαξι 30 ετων που το μοναδικο ηλεκτρονικο εξαρτημα είναι ο εγκέφαλος να μην βγαζει προβλήματα, από τα οποια τα σοβαρα, δεν ξεκινησαν τωρα αλλα σχεδόν 10 χρονια πριν. θα περιμενα ο προφυλακτήρας ο μπροστινος. μιλαμε στην ουσια για ένα πλαστικο φιλετο , να μην κοστιζει μεταχειρισμένος 180 ευρω. όταν το ιδιο το αυτοκινητο δεν κοστολογείται πανω από 1.000. δεν είναι συλλεκτικο αυτοκινητο και ουτε θα γινει ποτε. κανενα ε30, εκτος Μ3, ξεχωρισε στην εποχη του. ποσο μαλλον σημερα.

    γνωμη μου είναι ότι το ε30 είναι οικονομικη καταστροφή ειτε για καθημερινο ειτε για πιστα.

  2. The Following 4 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    nik200 (28-01-19), S8N (28-01-19), wheelman (28-01-19), zaharias (28-01-19)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    952
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Έλα βρε Γιάννη, είσαι λίγο υπερβολικός. Πρώτα απ' όλα, βρίσκεις ένα και το παίρνεις με τα περισσότερα ήδη φορτωμένα πάνω του. Επίσης, πρέπει να ξέρεις να κάνεις πράγματα και μόνος σου, γιατί δεν γίνεται να τα σκας κάθε λίγο στο μάστορα.
    Έλα να σε πάω βολτούλα με το δικό μου να ισιώσεις.
    E30 318i

  4. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    A8hnaios (28-01-19), S8N (28-01-19)

  5. #13
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Δεν εχω λογια!!!!
    Μπραβοοοοο
    Ο dark knight ειναι ο ανθρωπος που προσπαθησε να κανει το ε30 αμαξι..και πραγματι δεν γινεται...γιαυτο και μονο για πλακα πρεπει να το παρεις..5 βασικα πραγματα και ο θεος βοηθος...αλλιως θα χασεις ευκολα..ενα καινουργιο αμαξακι των 15 χιλιαδων ευρω..

  6. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    S8N (28-01-19), zaharias (28-01-19)

  7. #14
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.508
    Thanked
    2704
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νικ δυστυχως ετσι ειναι. Θυμηθηκα και την συζητηση με που ειχαμε εκεινο το βραδυ στους θρακομακεδωνες σχετικα με τις βασεις μοτερ.

  8. #15
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικ δυστυχως ετσι ειναι. Θυμηθηκα και την συζητηση με που ειχαμε εκεινο το βραδυ στους θρακομακεδωνες σχετικα με τις βασεις μοτερ.
    Αφου δεν εφυγε το μοτερ εκεινο το βραδυ..στο φρεναρισμα πανικου καπου στο χολαργο..και δεν γιναμε διασημοι εγκληματιες.....

    Ναι μετα αλλαξα τις βασεις!!!!

  9. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    dark knight (28-01-19), S8N (28-01-19)

  10. #16
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.693
    Thanked
    18780
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, για να είμαι απολύτως ειλικρινής, και αυτή είναι απλώς η προσωπική μου γνώμη χωρίς να θέλω να προσβάλω οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη, από τη δική μου οπτική γωνία και βλέποντας το θέμα αυτό από διαφορετικό πρίσμα χωρίς να καταδικάζω τα πιστεύω των άλλων ή να προσπαθώ να κάνω την άποψή τους να μοιάζει υποκειμενική, με σεβασμό στην εμπειρία του καθενός και στα αυτοκινητιστικά του βιώματα, πιστεύω ακράδαντα πως ξέχασα εντελώς αυτό που ήθελα να γράψω.

    Ευχαριστώ που με ακούσατε.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (29-01-19), PetrosD (28-01-19), zaharias (28-01-19)

  12. #17
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.693
    Thanked
    18780
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιάννη,βρήκα και κάτι καλό για το Ε30: Δεν έχει ποτηροθήκες.

    Γιατί αν είχε και ήταν σαν του Ε39, θα στηνόσουν κάθε βδομάδα έχω από τον Βαμβακά να αγοράσεις καινούργια. Κι εκείνος θα σε κοίταζε στο παντελόνι που θα ήταν μνί καπέλο από τον φρέντο εσπρέσσο ο οποίος χύθηκε πάνω σου.

    Να τα λέμε αυτά.

  13. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (29-01-19)

  14. #18
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.508
    Thanked
    2704
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρη θες να νιωσεις την χαρα να πληρωσεις τον προφυλακτηρα του ε30, πλαστικο φιλετο στην ουσια, ουτε καν Μ-πακ στην προνομιακη τιμη των 180 ευρω. Τιμη προφ csl

  15. #19
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.508
    Thanked
    2704
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να ειμαι απολυτως ειλικρινης με αυτα που εχω πληρωσει και εχω εισπραξει απο το αυτοκινητο. Μου ερχεται να ντυθω με μαυρο κοστουμι, να παρω καρελια σπεσιαλ και να του βαλω φωτια υπο τους ηχους του καζαντζιδη σαν τον συγχωρεμενο τον κουρκουλο

  16. The Following 2 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    S8N (28-01-19), zaharias (28-01-19)

  17. #20
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.693
    Thanked
    18780
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κορίτσα, ο Κούρκουλος...

  18. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (28-01-19), zaharias (28-01-19)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP