Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα εκκίνησης σε Ε39

  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-12
    Περιοχή
    Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    120
    Rides
    1

    Προεπιλογή Πρόβλημα εκκίνησης σε Ε39

    Καλημέρα σε όλους.Κατά της 5 το πρωι και ενώ ρίχνει καρέκλες,βγαίνω για να βάλω το αυτοκίνητο μπροστά και να φύγω.Αλλά για πρώτη φορά δεν μου έκανε το χατηρι.Μιζαρω και όχι μόνο δεν παίρνει εμπρός αλλά άλλαξε και ο ήχος της μηχανής την ώρα που γυρίζει για να πάρει εμπρός.Ακούγεται σαν αχρονιστο,σαν να μην έχει συμπίεση κάτι τετοιο.Το γραναζί της μίζας κομπλαρει κανονικά.Στην αρχή πήρε για 3-4 δευτερόλεπτα και ρεταρε.Να σημειώσω πως το θέμα προέκυψε με το αμάξι σταματημένο στο γκαράζ ή κατά την διάρκεια της εκκίνησης γιατί εχθές το έβαλα μπροστά για λίγο.Το αμάξι κινείται καθημερινά.Καμία ιδέα κανείς τί μπορεί να έγινε;Κάτι που μπορώ να κοιτάξω;Ευχαριστω εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απλα εχει μπουκωσει οσο κι αν σου φαινεται περιεργο.
    Μια λυση ειναι να πας πισω να βγαλεις την ασφαλεια της αντλιας βενζινης ειναι στο πορτακι στο πορτ μπαγκαζ που βλεπουμε την μπαταρια,
    Το νουμερο ειναι 53 ή 54 πανυως θα δεις οτι ειναι μια μπλε 15 Α ή μια κιτρινη 20Α αναλογα με την χρονολογια του μοντελου σου.
    Τωρα με βγαλμενη την ασφαλεια και με καλη μπαταρια πατας συνεχομενα μιζα με τερμα πατημενο το πενταλ του γκαζιου για τοσο χρονο οσο να κουρασεις τη μιζα.
    Επαναλαμβανεις μεχρι πεντε φορες μεχρι να καθαρισεις τα βενζινομιγματα που εχουν 'βρεξει'' τα μπουζι.
    Το αφηνεις κανα 5λεπτο και ξαναβαζεις την ασφαλεια για να παρει ρευμα η αντλια και πατας μιζα με λιγο πατημενο το ποδι στο γκαζι.
    Αν δεν παρει τωρα, εχεις πραγματικα πολυ βρεγμενα μπουζι και πρεπει να τα βγαλεις εξω να τα στεγνωσεις ή αλλαξεις.
    καντα οπως στα περιγραφω και θα παρει το αμαξι 100%.
    Το γιατι το εκανε : Φταιει οτι στην προηγουμενη εκκινηση που του εκανες δεν το αφησες αρκετη ωρα να πεσει απο το ''πλουσιο'' μιγμα και να ζεσταθει και κρατησε μεσα ακαφτα και σου εκανε και το πρωτο ρεταρισμα.
    Τωρα πρεπει να δουλευει σαν να μην εχει καθολου συμπιεση και κανει καπως ετσι : ζζζζζιιζζζζ.
    Μην μασας κανε οτι ειπα και θα παρει.

  3. The Following 12 Users Say Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    BILL007 (03-03-14), bill_m3 (03-03-14), bmwe60 (03-03-14), chrisgiapz3 (03-03-14), dark knight (14-12-15), fast-enough (14-12-15), PANOS-E60 (03-03-14), scania124 (03-03-14), tokiko (03-03-14), Βασιλης (14-12-15), Γιαννης Ε39 (03-03-14), Ε91 (03-03-14)

  4. #3
    Εγγραφή
    05-12-12
    Περιοχή
    Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι πως εχθές το έβαλα για 2-3 δευτερόλεπτα μπροστά προκειμένου να δω πόση βενζίνη έχει και το έσβησα.Βεβαι το έχω ξαναβάλει μπροστά για λίγο κάμποσες φορές και δεν το είχε ξανακάνει.Θα το δοκιμάσω,μακάρι να είναι αυτό γιατί κοντεύω να σκάσω εδώ στην δουλειά....Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση.Καμία άλλη ιδέα κανείς;

  5. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αν μιζαρεις και γκαζωσεις πιστευω θα παρει....τραβα του 2-3 ξερογκαζα και θα στρωσει
    Ε36 mpack

  6. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πολύ πιθανό να τελείωσε η τρόμπα βενζίνης.
    κάπως έτσι ξαφνικά πεθαίνει

  7. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (03-03-14)

  8. #6
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιαννης Ε39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι πως εχθές το έβαλα για 2-3 δευτερόλεπτα μπροστά προκειμένου να δω πόση βενζίνη έχει και το έσβησα.Βεβαι το έχω ξαναβάλει μπροστά για λίγο κάμποσες φορές και δεν το είχε ξανακάνει.Θα το δοκιμάσω,μακάρι να είναι αυτό γιατί κοντεύω να σκάσω εδώ στην δουλειά....Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση.Καμία άλλη ιδέα κανείς;
    Ρε φιλαρακι καθομαι και σου γραφω πενηντα αραδες για να σου δωσω λυση στο προβλημα σου και μαλιστα 7:00 το πρωϊ της Καθαρης Δευτερας, και συ ψαχνεις αλλη λυση και ιδεα ;

    Δηλαδη θες να βασανισεις τον εαυτο σου και θεωρεις οτι δεν ΕΙΝΑΙ η λυση που σου δινω τοσο αναλυτικα η σωστη ;

    Ωραια κατσε και ταλαιπωρησου φιλε μου με οτι αλλο προκυψει ...αλλαξε και αντλια βενζινης (350 ε) αλλαξε και μηχανη, αλλαξε και μοναδα εγκεφαλου (DME) τη λενε, αλλαξε και καθισματα γιατι φταιει το προσκεφαλο...

    Τι να πω πια...βλεπετε εσεις που μου λετε σε πμ ''βοηθα'' ...γιατι καποια στιγμη αγανακτας ;;;;

  9. The Following User Says Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    Diamantis jcw (22-12-16)

  10. #7
    Εγγραφή
    05-12-12
    Περιοχή
    Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν σε αμφισβητησα φίλε μου,απλά ρώτησα μήπως είχε τύχει σε κάποιο άλλο το ίδιο.Μην πιάνεται από το τίποτα.Εκτιμώ την βοήθεια σου και σε ευχαριστω.Τώρα που σχόλαω θα πάω να το τσεκάρω και θα γράψω αν λυθεί το πρόβλημα.Τώρα αυτό για το πμ φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι σε εμένα γιατί εγώ δεν σου έστειλα πμ.Φιλικά Γιάννης.Και παλΙ όμως ευχαριστώ.

  11. #8
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιαννη κανε μια δοκιμη και ξεφισωσε τον ΜΑF και βαλτο μπροστα τα ιδια ακριβως συμπτωματα μου ειχε κανει το mercedes του πεθερου μου.

  12. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικο δεν ειπε και τιποτε ο ανθρωπος. ΟΚ ετσι ειμαστε ολοι δω για να βοηθαμε, δεν σημαινει οτι θα πρεπει με το που μιλαμε καποιοι εμπειροι να σταματαει η κουβεντα

  13. The Following 4 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    alexm (04-03-14), BILL007 (03-03-14), tokiko (03-03-14), wheelman (03-03-14)

  14. #10
    Εγγραφή
    05-12-12
    Περιοχή
    Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και επανέρχομαι.Φίλε nikos bob,είχες απόλυτο δίκιο.Το αυτοκίνητο αφού μίζαρα για μισό λεπτό χωρίς την ασφάλεια της τρόμπας και μετά,αφού ξανά έβαλα την ασφάλεια πάλι,πήρε ρετάρωντας για λιγο και έστρωσε.Το άφησα κανά 10λεπτο να δουλέυει και μετά το έβγαλα μια κοντινή βόλτα για βενζίνη.Όλα οκ.Μου κάνει εντύπωση το πως μπούκωσε,αλλά μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ο,χωρίς συμπίεση,ήχος του κινητήρα καθώς γύρναγε για να πάρει μπροστά.Τέλος καλό,όλα καλά.Και πάλι χίλια ευχαριστώ φίλε nikos bob.

  15. The Following 8 Users Say Thank You to Γιαννης Ε39 For This Useful Post:

    aristent (03-03-14), BILL007 (03-03-14), bill_m3 (03-03-14), bmwe60 (03-03-14), Kostas_1 (04-03-14), scania124 (03-03-14), tokiko (04-03-14), Ε91 (03-03-14)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP