Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Ε60 Eibach pro kit - M pack ελατήρια?

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.Εχω μια BMW E60,πριν ενα χρονο της φορεσα τα bilstein b6 sport με τα απλα ελατηρια.Θελω να προχωρησω στην αντικατασταση ελατηριων με τα eibach pro kit.Θελω γνωμες και εμπειριες απο αυτο τον συνδυασμο.Μην μου πειτε για αντικατασταση με τα Β8 γτ ειναι καινουργια ακομα.

    τι θέλεις να κάνεις με την ανάρτηση;
    να το κάνεις πιο σκληρό;
    να το κατεβάσεις σε ύψος;
    να μειώσεις τις κλίσεις στις στροφές;
    το (μην μου πειτε για αντικατασταση με τα Β8 γτ ειναι καινουργια ακομα) δεν βοηθάει..., πες μας τι είναι αυτό που δεν σε ευχαριστεί ή θέλεις να βελτιώσεις, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε!!!
    B58



  2. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (04-12-18), E60_Arkadia (04-12-18), wheelman (13-12-18)

  3. #12
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Θέλω τα καλύτερα ελατήρια χαμηλωματος για ταίριασμα με τα Β6 γτ θέλω λιγότερες κλίσεις και χωρίς κοπανηματα με μια καλή άνεση όχι χοροπηδήματα κλπ. Ο Δημήτρης με κατατοπισε πλήρως και κατάλαβε αμέσως τι χρειάζομαι. Παλιά που σε είχα ρωτήσει μου είχες πει για τα hr αλλά αυτά είναι για αμορτισέρ χαμηλωματος (b8) όχι τόσο για τα b6.Απλά εμπειρίες ήθελα από συνδυασμό ελατηρίων χαμηλωματος μόνο με bilstein b6.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to E60_Arkadia For This Useful Post:

    alexm (03-12-18), BILL007 (04-12-18)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε ασχολήθηκα μιας και σίγουρα δεν θα ήταν ποτε όσο αυτά που μου ειπες .Το θέμα είναι ότι αυτοί δεν γράφουν πουθενά ότι είναι χαμηλωματος η m pack, δηλαδή γράφουν μόνο oem ελατήρια για Ε60.Σιγουρα θα πάμε σε αντίστοιχα m pack η βρήκε τυχαία έναν κωδικό για να περιγράψει τα comfort για Ε60 και την πατήσω; Δηλαδή αν ψωνίσω απ αυτόν παίρνω τα m pack η όχι;
    Ο εργοστασιακός συνδυασμός ανάρτησης - ελατηρίων που φοράμε εργοστασιακά στα Ε60 είναι (Sachs - Boge). Αν βρεις τον κατάλογο της Sachs και ψάξεις (με την προυπόθεση να έχεις τους ΟΕΜ εργοστασιακούς κωδικούς ανάρτησης - ελατηρίων που έχω γράψει πιο πάνω για να μπορέσεις να κάνεις αντιστοιχία) θα δεις ότι δίνει τα αντίστοιχα αμορτισέρ - ελατήρια για Μ-Pack αμάξια με κωδικούς Sachs (δηλαδή πριν τα δώσει στην BMW και πάρουν ΟΕΜ part number από την ίδια τη BMW). Αν π.χ. φοράς comfort ανάρτηση η Sachs δίνει άλλους κωδικούς και διαφορετικούς κωδικούς επίσης και για τη sport σειρά, όπως και για την M-pack Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο Mε λίγα λόγια η BMW δεν είναι κατασκευάστρια εταιρεία αμορτισέρ, παίρνει ανάρτηση Sachs - Βoge, βάζει το δικό της part number και τα πουλάει. Αν δεις η εργοστασιακή μας ανάρτηση γράφει επάνω SACHS απλά δεν άναγράφει τον κωδικό που κατασκευάζεται από την SACHS αλλά τον κωδικό της BMW.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Apostolos For This Useful Post:

    BILL007 (04-12-18), E60_Arkadia (04-12-18)

  7. #14
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7293
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τα Eibach Pro Kit ειναι τα μονα ελατηρια που προσφερουν το ελαχιστο χαμηλωμα εναντι αλλων εταιρειων και επισης ειναι τα μονα που ειναι πιο κοντα σε σκληροτητα στα μαμα.
    Μπορουν να συνδυαστουν με τα Bilstein αλλα θα ειναι πιο σκληρη η αναρτηση σε σχεση με αυτη που φορας τωρα.
    Αν βρεις Μ πακ ελατηρια ειναι επισης μια πολυ καλη επιλογη μιας και δεν θα χαμηλωσει πολυ-συνεπως δεν θα μειωσεις τη διαδρομη του αμορτισερ πολυ.
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  8. The Following 4 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    Apostolos (04-12-18), BILL007 (04-12-18), E60_Arkadia (04-12-18)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP