Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Κατανάλωση λαδιού Ε46

  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-16
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Κατανάλωση λαδιού Ε46

    Καλησπέρα σε όλους, θα χρειαστώ την βοήθειά σας για το παρακάτω θέμα που έχω με το αυτοκίνητο μου.
    BMW E46 Valvotronic 2000cc 143hp 2003 face lift 270.000χλμ.
    Το αυτοκίνητο καίει λάδια, πολλά λάδια. είχα διαρροή απο το κάρτερ η οποία επισκευαστηκε και απότι μου είπαν και απο ένα πλαστικό δεξαμενάκι στις βαλβίδες το οποίο ο μάστορας μου το επισκεύασε δωρεάν ο άνθρωπος χωρίς όμως να μπορεί να μου εγγυηθεί κάτι. απο τότε και έπειτα νομίζω οτι το πρόβλημα επιδυνώθηκε χώρίς όμως πλέον να μου τρέχει λάδι στον χώρο της μηχανής. τώρα το λάδι αδείαζει με τρελούς ρυθμούς και βλέπω και μυρίζω την κάπνα στην εξάτμιση. καμιά ιδέα κανεις; ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κλασικό θέμα σε αυτά τα μοτέρ, τα οποία ''πάσχουν'' λιγάκι απο την κεφαλή σε αυτό το θέμα αλλά το μπλοκ είναι ''νταμάρι'', δύσκολα θα πάθεις ζημιά απο κάτω.. Οπότε αν θες να γίνει σωστή δουλειά, βγάζετε κεφαλάρι και το στέλνετε για τρίψιμο βαλβίδων, αλλαγή τσιμουχάκια(απο εκεί έχει κατανάλωση) και το κλείνεις με καινούργια φλάντζα φυσικά.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  3. The Following 4 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (14-11-18), Pale (13-11-18), tasos.kamv (13-12-18), Vassilis ///M (13-11-18)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    όπως τα είπε ο Γιώργος! Επίσης δες και εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=18156



  5. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Pale (18-11-18), pilot (15-11-18)

  6. #4
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσουμε πως σε αυτά τα μοτέρ μπορεί κανείς να αλλάξει τα τσιμουχακια των βαλβίδων χωρίς να αφαιρέσει την κυλινδροκεφαλη, αρκεί ο μηχανικός να είναι έμπειρος.

  7. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (13-12-18), gnx (13-12-18), tasos.kamv (13-12-18), Vassilis ///M (13-12-18)

  8. #5
    Εγγραφή
    22-04-15
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    12
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω και εγω μια ερωτηση επι του θέματος, τα λάδια επάνω στην τάπα ειναι τέρμα ασπρα που σημαίνει υγρασία στα λάδια τα οποία είναι μάπα, της bmw και καλά!! Ποια εταιρία προτείνεται , εκτός βέβαια απο castrol που είναι και τα λάδια της ίδιας της bmw ??? Ευαχριστώ

  9. #6
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως αν υπάρχει υγρασία, θα συνεχίσεις να βλέπεις αυτό το κιτρινολευκο ίζημα ο,τι λάδια κι αν έχεις.

    Εάν κάνεις κοντινές διαδρομές, ίσως αυτός να είναι ο λόγος. Διαφορετικά, ψάξε για διαρροές στο κύκλωμα ψύξης (π.χ. φλάντζα).

    Όσον αφορά τα λάδια, όσους ρωτήσεις τόσες απόψεις θα ακούσεις.

    Ο μηχανικός στον οποίο πηγαίνω δεν θέλει να ακούει για Castrol. Λέει, μάλιστα, πως τον έχουν κάνει μάγκα γιατί του έρχονται σχετικά καινούργια μπεμβε με σοβαρές βλάβες (τούρμπο κλπ). Εκείνος βάζει Fuchs Titan.

    Προσωπικά έχω κάνει 3 αλλαγές λαδιών με Fuchs και το μοτέρ έχει καθαρίσει πολύ. Το valvetrain δεν ακούγεται πια και όταν άλλαξα φλάντζα ψευτοκαπακου όλα ήταν πεντακάθαρα στην κυλινδροκεφαλη. Όταν το είχα πάρει προ ενός έτους δεν ήταν έτσι τα πράγματα.

  10. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    alpinavtec (18-12-18)

  11. #7
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Adolf_Hipster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως αν υπάρχει υγρασία, θα συνεχίσεις να βλέπεις αυτό το κιτρινολευκο ίζημα ο,τι λάδια κι αν έχεις.

    Εάν κάνεις κοντινές διαδρομές, ίσως αυτός να είναι ο λόγος. Διαφορετικά, ψάξε για διαρροές στο κύκλωμα ψύξης (π.χ. φλάντζα).

    Όσον αφορά τα λάδια, όσους ρωτήσεις τόσες απόψεις θα ακούσεις.

    Ο μηχανικός στον οποίο πηγαίνω δεν θέλει να ακούει για Castrol. Λέει, μάλιστα, πως τον έχουν κάνει μάγκα γιατί του έρχονται σχετικά καινούργια μπεμβε με σοβαρές βλάβες (τούρμπο κλπ). Εκείνος βάζει Fuchs Titan.

    Προσωπικά έχω κάνει 3 αλλαγές λαδιών με Fuchs και το μοτέρ έχει καθαρίσει πολύ. Το valvetrain δεν ακούγεται πια και όταν άλλαξα φλάντζα ψευτοκαπακου όλα ήταν πεντακάθαρα στην κυλινδροκεφαλη. Όταν το είχα πάρει προ ενός έτους δεν ήταν έτσι τα πράγματα.
    δηλαδή τα καινούργια τα bmw έβαζαν castrol και είχαν προβλήματα?

  12. #8
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έτσι θέλει να λέει ο κάθε μαστορας. Προφανώς μεγαλύτερη ζημιά κάνουν τα μεγάλα διαστήματα σέρβις παρά ένα μέτριο λάδι.

    Πάντως, υπάρχουν βίντεο στο youtube όπου δοκιμάζουν το SLX σε υψηλές θερμοκρασίες και τα αποτελέσματα δεν είναι αυτό που θα περίμενε κανείς.

  13. #9
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδή υπάρχει μια σύγχυση και από τον alpinavtec πιο πάνω σχετικά με τα λάδια.
    άλλο castrol και άλλο τα γνήσια λάδια της bmw.
    ta καστρολ μέτρια τα της bmw πάρα πολύ καλά

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Dimimav For This Useful Post:


  15. #10
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή



    Εδώ ο Ρώσος ισχυρίζεται το αντίθετο.

    Της BMW πλέον είναι Shell Helix, αν θυμάμαι καλά. Έχει βγει και το λογότυπο της Castrol από τις τάπες.

  16. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (19-12-18)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP