Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ερωτηση για αναβαθμιση F30 316

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    59
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ερωτηση για αναβαθμιση F30 316

    Καλημερα Κυριοι, ειχα γραφτει στην παρεα πριν χρονια που ειχα ακομα τοτε προσωπικο αυτοκινητο ενα M3 CS μιας και βλεπω πολλα γνωριμα usernames! ...μετα πηγα σε βελτιωμενο 911ΤΤ οποτε σταματησατε να με κανετε παρεα

    Η ερωτηση αφορα το αμαξι της συζηγου, ενα 316 F30 με τα 136 αλογα. Εξαιρετικο αυτοκινητακι, με χωρους για την οικογενεια, αξιοπιστο αλλα παρα πολυ βαρυ με ιδιαιτερη ελλειψη ενεργητικης ασφαλειας. Θελω να το κουρδισω λιγο χωρις ομως να αλλαξει ο ησυχος χαρακτηρας του.

    Η προταση που εχω ειναι αλλαγη τελικου, dp, καταλυτης 200αρης hjs, φιλτρο αερα και προγραμμα (κ ενα sprint booster). Με αυτα κ με αυτα υπολογιζεται περι τα 200+ κατι που ειναι μια χαρα για την δεδομενη χρηση απο την συζηγο. Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσε να γινει ..ευχαριστο κ διακρητικο?

  2. The Following User Says Thank You to Paladin For This Useful Post:

    Ptboul (02-10-18)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο _Paladin_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Κυριοι, ειχα γραφτει στην παρεα πριν χρονια που ειχα ακομα τοτε προσωπικο αυτοκινητο ενα M3 CS μιας και βλεπω πολλα γνωριμα usernames! ...μετα πηγα σε βελτιωμενο 911ΤΤ οποτε σταματησατε να με κανετε παρεα
    Λευτέρη καλώς μας βρήκες ξανά!



  4. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τώρα φταίω να σου χαλάσω το θέμα ρωτώντας για το 911;
    E30 318i

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    59
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εεεε..τι να σου πω τωρα..χτυπας ευαισθητη χορδη κ στεναχωριεμαι! .. αγαπη τρελλη για 8 χρονια συνυπαρξης, κοντα 800 (πολυ ψαξιμο, πολυ στησιμο, πολλα πολυ..) πολλα πολλα πισταδικα χιλιομετρα, ταξιδια, εκδρομες, καθημερινη χρηση φουλ...κ περυσι γιναμε γονεις, μας επιασε μια βλακεια και τους 2, κ αντικατασταθηκαν και τα 2 τα αυτοκινητα μας απο πιο φυσιολογικα...μια κουκλα, ενα αλφα spider του 2009 εγινε 316 F30, και το 911ΤΤ εγινε RS4 στεσιο που λενε κ στο χωριο μου για να να χωρεσουν μεσα ποδηλατακι, πατινι, καροτσι ..κλπ κλπ... η συζηγος μια χαρα ευχαριστημενη με την επιλογη της (εκεινη το διαλεξε, εγω θα το κουρδισω)..εγω εβριζα μερα νυχτα με την επιλογη μου, κοπαναγα το κεφαλι μου, αρχισα να ακουω ελληνικα κ να πινω...οποτε ηταν μονοδρομος να το παρω το ριμαδι και να το κανω σοβαρο προτζεκτ...1.5 χρονο μετα ..μμμμ...δεν βγηκε κακο
    Attached Images Attached Images

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Paladin For This Useful Post:

    BILL007 (02-10-18), Ptboul (02-10-18), Samaro (12-10-18)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    59
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ...τωρα που το σκεφτομαι καπου εχω κ φωτογραφιες απο την bmwδοπαρεα με αρκετα παιδια απο δω που ειχαμε ανεβει σερρες το 2009, μολις ειχα δωσει το Μ3 κ ειχα παρει τον σκαραβαιο...

  8. #6
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβα τελικα,ξαναπηρες 911Τ???
    insane in the ///Midbrain

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    59
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οχι ...πηρα RS4 Avant κ το εκανα προτζεκτ ..η φωτο ειναι το πρωιν 911.

    ...δεν θα μου απαντησει κανεις στην αρχικη ερωτηση για το 316 ε??

  10. #8
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το ποιό;
    E30 318i

  11. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    59
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αφου το φτασαμε υπογειο που το φτασαμε .....

    παραθετω κ μια γρηγορη αναλυση απο την χοντρη μου αρκουδα που εχει γινει λαγος μετα απο πολυ δουλεια, δοκιμες κ μερακι τον τελευταιο χρονο +:

    RS4 B7 Avant, 2008 Manual (το οικογενειακο μου προτζεκτ)
    εκανα που εκανα "λαθος επιλογη"..καλη ηταν για τη χρηση που το θελω κ τους χωρους λαθος απο εκει που προηλθα, μετα την πικρα σκεφτηκα να φτιαξω κατι ιδιαιτερο που δεν κυκλοφορει..παμε επιμερους να δουμε τι κ πως

    στησιμο & πατημα: πεταμα μαμα ψαλιδια/ημιαξονια/ζαμφορακια κλπ κλπ μπρος πισω κ αντικατασταση με φουλ ρυθμιζομενα της 034 motorsport, αντιστρεπτικες σοβαρες 034 motorsport πισω 25χιλ κ HR μπροστα 32 χιλ, βασεις μηχανης 034, βασεις μπροστα/κεντρικου διαφορικου 034, βασεις κιβωτιου 034, συνεμπλοκ black line powerflex στο πισω διαφορικο κ εκλεισα με μια ικανοποιητικη KW Clubsport. Πεταξα τα 255/35/19 τα μαμα dunlop sportmax GT κ εβαλα Michelin Pilot Sport 4s ..σκεφτομουνα για cup 2 αλλα επειδη πανω απο 6-8 μηνες δεν αντεχει λαστιχο με μενα τα 4s τα βρηκα εξαιρετικα για τη χρηση μου.. αισιως τωρα παιζω με 2.2 μοιρες καμπερ μπροστα, 1.5 πισω, συγκλιση μπροστα 0.05 συνολικο κλειστο κ 0.20 συνολικο κλειστο πισω. Το αμαξι απεκτησε, τιμονι, αμεσοτητα, κ απολυτη κατευθυντικοτητα για το μεγεθος του (1700 κιλα)...πραγματικα αυτο δεν ετυχε αλλα πετυχε. Ο 4.2 V8 σπρωχνει λιγο τη μουρη αν ειναι κρυα τα λαστιχα αλλα μολις ζεσταθουν ολα αυτα εξαφανιζονται κ μπορεις πια με λιγο ασε στο απεξ να παιξεις κ με 5-10 μοιρες αναποδο. Γενικα το αμαξι εχει ενα πολυ καλο/ενισχυμενο/ακαμπτο πλαισιο (για αβαντ + τις ενισχυσεις που του εχω βαλει) που το βοηθαει κ μια εξαιρετικη τετρακινηση...σκεφτομαι για wavetrac γιατι παντα σουνιο σηκωνω τροχο πισω αλλα οκ..μικρο το κακο..εχω σφιξει αρκετα την πισω αντιστρεπτικη για να εξαφανισω την υποστροφη. Ολα αυτα βεβαια συμπληρωνονται απο τα ωραια recaro του RS4 που οταν στριβεις...δεν κουνιεσαι...γιατι τα απλα δεν εχουν καλη πλευρικη στηριξη κ πρεπει να βαλεις γονατο για αντισταση κλπ κλπ!

    Φρενα: Κεραμικα 380χιλ νομιζω..η λιγο πιο μεγαλα. Δεν μπορουσα να βαλω κατι καλυτερο για τον ογκο του αυτοκινητου

    Μοτερ: Σαν μαμα ηταν απαραδεκτο...σαν φπε ηταν καπως οκ στα 430 αλογα μοτερ...στην τελικη του μορφη σαν ενα απο τα 3 που ξερω εγω κομπρεσσορατα στον κοσμο (εκτος αμερικης) με το συγκεκριμενο κιτακι φυγοκεντρικου κομπρεσσορα vortech με εξτρα charge cooler κ καμποσα ακομα μπλιμπλικια πολυσυλλαβα απο αμερικη... εγινε μια "Αρκουδα" μεταμφιεσμενη σε λαγο που στριβει, φρεναρει κ επιταχυνει .. .το μαμα RS4 ειναι ενα ευχαριστο αμαξι να ταξιδευεις εθνικη με 200+ κ να ακους Pink floyd ενω χαζευεις το τοπιο αλλα μεχρι εκει..ολα τα του group-vag πανε για βελτιωση σε Κ04-64 νομιζω, δηλαδη οσο ειναι το RS4 φπε..τωρα κ συνυπολογιζοντας τις μεγαλες απωλειες του 4χ4 το μετρησαμε 700 στροφαλο και κινειται/στριβει/φρεναρει με ιδιαιτερη αξιοπρεπεια για το μεγεθος του κ παταει και καμποσους ανυποψιαστους στριφτερους αλλα κ ευθειακιδες γρηγορους ...δοκιμασμενο παρατεταμενα σε κλειστες κ ανοιχτες διαδρομες οπως σουνιο, αγιο γιαννη ρωσσο, επιδαυρο, πορτο γερμενο κ σε γρηγορες αναβασεις τυπου μπραλος/δομοκο κλπ...φυσικα παντα με αξεσουαρ το παιδικο καθισματακι πισω (χωρις το μωρο μεσα)! Εξατμιση ολοσωμη απο dp 2.75 inch (70χιλ) με 6 καζανακια (3 σετακια) και κλαπετα ηλεκτροπνευματικα ρυθμιζομενα για να μπορει να κοιμαται το μωρο χωρις να ακουγεται κατι περα απο τον ηχο του μοτερ ή οταν ειμαι μονος να ανοιγω ροη και να ακουγονται ολα απο τον V8. Η εξατμιση ειναι το μονο που εφτιαξα ελλαδα στον Μαυροιδακο που τα ξερω χρονια τα παιδια κ παντα εχω μεινει ευχαριστημενος με την ποιοτητα κ το αποτελεσμα της εργασιας τους.

    Το οικογενειακο μου εχει παρει 1+ χρονο για βρω πραγματα, να δοκιμασω πολλα διαφορετικα σετ λαστιχα μιας κ το μεγαλο προβλημα ειναι το μαγουλιασμα κ η υποστροφη μπροστα λογω βαρους μοτερ/κιβωτιου κ να ρυθμισω την αναρτηση τις γωνιες κ τις πιεσεις μου ωστε να ανταποκρινεται στην κανιβαλλιστικη χρηση που του κανω οταν δεν ειναι μεσα η οικογενεια φυσικα...τωρα το τιμονι πραγματικα Ακουει καλα

    ανεβαζω 1 φωτογραφια κ 1 3d scan απο το οικογενειακο αμαξι μου...ειμεθα "αλλοθρησκοι" αλλα ιδιαιτερα σοβαροι μοτορσπορτ ανθρωποι με καμποσα πισταδικα χιλιομετρα (μοτοσυκλετα/αμαξι), και παραλληλα με το πισταδικο μου (με πινακιδες) προτζεκτ που τρεχει τωρα η κατασκευη του, κανουμε καποια πειραματα μοντελοποιησης του οικογενειακου αυτοκινητου με 3d scanner για να μπορεσω να τρεξω αεροδυναμικο simulation & modelling στη συνεχεια για το πισταδικο. Αυτη τη στιγμη το πισταδικο βγαζει περιπου 500 κιλα downforce στα 250 χιλιομετρα/ωρα k θελουμε να βελτιωσουμε τη φτερουγα κ το μπροστινο σποιλερ/σπλιτερ καθως κ το βεντουρι κατω απο το αμαξι....περισσοτερες λεπτομερειες για το πισταδικο προτζεκτ οταν ερθει η ωρα

    Rs4 sideA.JPG
    model2.jpg

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Paladin For This Useful Post:

    BILL007 (02-10-18), Ptboul (02-10-18), wheelman (02-10-18)

  13. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    59
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τώρα που τα είπαμε σχεδον όλα κ ελπίζω να τα πούμε κ σε καμία βόλτα Σούνιο, Πόρτο γερμενο,Β.ευβοια,Επίδαυρο κλπ κλπ

    Εεεε...για το bmwδακι κάποια αλλη αποψη?

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Paladin For This Useful Post:

    BILL007 (02-10-18), PetrosD (02-10-18)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP