Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Εξάτμιση/βελτίωση 330ci E46

  1. #11
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jorgeVmax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στο δικό μου 325ci έβαλα σήμερα χταπόδια χωρίς καταλύτη. Τα καυσαέριά του βέβαια ήταν στο Θεό και σκέφτομαι να βάλω 2 διακοσάρηδες καταλύτες. Το θέμα είναι σε ποιο σημείο μπαίνουν αυτοί οι καταλύτες; Θα πρέπει να είναι ανάμεσα στους δύο αισθητήρες λάμδα και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μπουν εκεί που ήταν και οι άλλοι. Εκτός αν γίνεται και κάτι άλλο
    Φίλε μου αφού έβαλες χταπόδι.......οι καταλύτες θέλεις δεν θέλεις, πηγαίνουν πιο πίσω κοντά στο μεσαίο καζάνι.......όσο αφορά τους αισθητήρες, οι καταλύτες μπαίνουν ενδιάμεσα απο αυτούς.
    Το κόστος της εξάτμισης μπορεί να είναι μεγάλο όπως είπε κάποιος πιο πάνω αλλα η καράφιμωμένη πολλαπλή εξαγωγής της bmw είναι απαράδεκτη......που σημαίνει πως έκανες πολύ καλά που έβαλες το χταπόδι........όμως......οι εκκεντροφόροι και το προγραμμα για να δουλέψουν τα παραπάνω είναι αναγκαία!
    Ελπίζω να σε βοήθησα......

  2. #12
    Εγγραφή
    04-02-14
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου αφού έβαλες χταπόδι.......οι καταλύτες θέλεις δεν θέλεις, πηγαίνουν πιο πίσω κοντά στο μεσαίο καζάνι.......όσο αφορά τους αισθητήρες, οι καταλύτες μπαίνουν ενδιάμεσα απο αυτούς.
    Το κόστος της εξάτμισης μπορεί να είναι μεγάλο όπως είπε κάποιος πιο πάνω αλλα η καράφιμωμένη πολλαπλή εξαγωγής της bmw είναι απαράδεκτη......που σημαίνει πως έκανες πολύ καλά που έβαλες το χταπόδι........όμως......οι εκκεντροφόροι και το προγραμμα για να δουλέψουν τα παραπάνω είναι αναγκαία!
    Ελπίζω να σε βοήθησα......
    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στα Ε46 οι πρώτοι αισθητήρες λ είναι μπροστά πάνω στο χταπόδι και οι πίσω είναι θεωρητικά πίσω από τους καταλύτες της μάνας του. Αν μπουν πίσω από την χταπόδι οι καταλύτες δεν φτάνουν οι λ εκεί. Μπορώ να επιμηκυνω το καλωδιο για να φτάσουν εκεί πίσω;

  3. #13
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jorgeVmax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στο δικό μου 325ci έβαλα σήμερα χταπόδια χωρίς καταλύτη. Τα καυσαέριά του βέβαια ήταν στο Θεό και σκέφτομαι να βάλω 2 διακοσάρηδες καταλύτες. Το θέμα είναι σε ποιο σημείο μπαίνουν αυτοί οι καταλύτες; Θα πρέπει να είναι ανάμεσα στους δύο αισθητήρες λάμδα και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μπουν εκεί που ήταν και οι άλλοι. Εκτός αν γίνεται και κάτι άλλο
    Λοιπόν οι καταλύτες δεν μπαίνουν επάνω στο χταπόδι και όσο για τους αισθητήρες λ αν τους ξετυλιξεις θα δεις πόσο μακρυά μπορούν φτάσουν δηλαδή έχει πολύ μεγάλο μήκος το καλώδιο.

  4. #14
    Εγγραφή
    04-02-14
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν οι καταλύτες δεν μπαίνουν επάνω στο χταπόδι και όσο για τους αισθητήρες λ αν τους ξετυλιξεις θα δεις πόσο μακρυά μπορούν φτάσουν δηλαδή έχει πολύ μεγάλο μήκος το καλώδιο.
    Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες. Θα πάω να το δω τώρα το πρωί γιατί μου μυρίζει και η καμπίνα καύσιμο από εχθές που τα έβαλα και πρέπει να το φτιάξω και αυτό

  5. #15
    Εγγραφή
    04-02-14
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν οι καταλύτες δεν μπαίνουν επάνω στο χταπόδι και όσο για τους αισθητήρες λ αν τους ξετυλιξεις θα δεις πόσο μακρυά μπορούν φτάσουν δηλαδή έχει πολύ μεγάλο μήκος το καλώδιο.
    Να σε ρωτήσω και κάτι που πιθανόν να ξερεις; τα καλώδια των μπροστινών αισθητήρων λάμδα έχουν καθόλου μπόσικο για να πάνε πιο πίσω η είναι κοντά και δε φτανουν; μου είπαν στο συνεργείο ότι οι μπροστινοι λάμδα έχουν πολύ κοντο καλώδιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jorgeVmax : 16-06-21 στις 12:12

  6. #16
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jorgeVmax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω και κάτι που πιθανόν να ξερεις; τα καλώδια των μπροστινών αισθητήρων λάμδα έχουν καθόλου μπόσικο για να πάνε πιο πίσω η είναι κοντά και δε φτανουν; μου είπαν στο συνεργείο ότι οι μπροστινοι λάμδα έχουν πολύ κοντο καλώδιο.
    Λοιπόν και οι μπροστινοι έχουν αρκετό μήκος για να κάνεις ότι χρειάζεται.
    Σε τι είδους συνεργείο έχεις πάει?

  7. #17
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν και οι μπροστινοι έχουν αρκετό μήκος για να κάνεις ότι χρειάζεται.
    Σε τι είδους συνεργείο έχεις πάει?
    Οι μπροστινοι λάμδα πάνε πάνω στο χταπόδι και οι άλλοι πίσω από του καταλύτες που θα βάλεις......

  8. #18
    Εγγραφή
    04-02-14
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν και οι μπροστινοι έχουν αρκετό μήκος για να κάνεις ότι χρειάζεται.
    Σε τι είδους συνεργείο έχεις πάει?
    Ναι όντως. Έτσι το κατάλαβα τώρα που το συζητούσα με το συνεργείο. Το πρόβλημα μας ήταν ότι το μήκος των μπροστινων είναι 320mm αλλά μάλλον θα τους τραβήξει από την πλεξούδα. Σε συνεργείο BMW το παω

  9. #19
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τουρμπο με χαμηλη πιεση ,0.4 τα πραγματα πλεον θα τα βρεις κοντα στο χιλιαρικο, 300+ αλογα αξιοπιστα και χωρις προβληματα ,σε ολες τις αλλες περιπτωσης θα δωσεις παραπανω χρηματα και δεν θα δεις τρομερες αλλαγες .

  10. The Following User Says Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    Laggispower (20-06-21)

  11. #20
    Εγγραφή
    04-02-14
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε να σε ρωτήσω κάτι ακομα; από τότε που έβαλα τα χταποδια μου ανάβει λαμπακι κινητήρα για τους μπροστινούς λάμδα. Έχεις άποψη πάνω στο θέμα; ξέρεις κάποιον που να μπορώ να απευθυνθώ που να ξέρει καλά το θέμα με τα χταποδια κ τους αισθητήρες στον Μ54;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP