Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: X3 si 2500 Ανάβει το λαμπάκι λαδιού κινητήρα

  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-18
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή X3 si 2500 Ανάβει το λαμπάκι λαδιού κινητήρα

    Παιδιά βοήθεια μου άναψε το λαμπάκι λαδιού κινητήρα μετά από 4000 km και τώρα μου άναψε ξανά πάλι μετά από δυόμιση χιλιάδες χιλιόμετρα πρέπει να ανησυχώ σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εν λειτουργία η την στιγμή που σβήνεις τον κινητήρα? Έλεγξες την στάθμη του λαδιού?
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  3. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (29-08-18)

  4. #3
    Εγγραφή
    19-08-18
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετά τις 4000 km μου ζήτησε να βάλω 1 l λάδι και τώρα μετά από δυόμιση χιλιάδες χιλιόμετρα πάλι μου ζήτησε 1 l λάδι

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μήπως είναι χαλασμένος ο αισθητήρας σταθμης λαδιού?



  6. #5
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν καίει λάδια πάντως μην ανησυχείς ποτέ δεν πρόκειται να πάθει κάτι, ρωτά και οποίο μηχανικό θες, εμένα θελει κάθε 2000χλμ. 1λιτρο και στην bmw μου είπαν ότι το μόνο που μπορεί να πάθει είναι να χαλάσει ο καταλύτης αν και με το σκισιμο που τρώει πάλι χλωμό το βλέπω. Ο δείκτης άμα είναι χαλασμένος δε διαβάζει. Ποσά χιλιόμετρα έχει το αμάξι.

  7. #6
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν καίει λάδια πάντως μην ανησυχείς ποτέ δεν πρόκειται να πάθει κάτι, ρωτά και οποίο μηχανικό θες, εμένα θελει κάθε 2000χλμ. 1λιτρο και στην bmw μου είπαν ότι το μόνο που μπορεί να πάθει είναι να χαλάσει ο καταλύτης αν και με το σκισιμο που τρώει πάλι χλωμό το βλέπω. Ο δείκτης άμα είναι χαλασμένος δε διαβάζει. Ποσά χιλιόμετρα έχει το αμάξι.
    Εντάξει όπως και να χει η μεγάλη κατανάλωση λαδιού δεν είναι καλή. Στο δικό μου Ν42Β20 το οποίο έκαιγε αρκετό λαδάκι από τσιμουχάκια βαλβιδων μπούκωνε τον καταλυτη με αποτέλεσμα το αμάξι να μην δουλεύει σωστά να κρεμάει πολύ εύκολα και φυσικά είχε και αυξημένη κατανάλωση στην βενζινη
    quattro ist fur sissies

  8. The Following User Says Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    andreas-d (30-08-18)

  9. #7
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει όπως και να χει η μεγάλη κατανάλωση λαδιού δεν είναι καλή. Στο δικό μου Ν42Β20 το οποίο έκαιγε αρκετό λαδάκι από τσιμουχάκια βαλβιδων μπούκωνε τον καταλυτη με αποτέλεσμα το αμάξι να μην δουλεύει σωστά να κρεμάει πολύ εύκολα και φυσικά είχε και αυξημένη κατανάλωση στην βενζινη
    Δεν λέμε ότι είναι καλο αλλά εκτός απο καταλύτη δεν πρόκειται να πάθει κάτι άλλο και αν το πατάς και λιγο ούτε καταλύτη χαλάει.
    Ποιο πολύ ψυχολογικό είναι αν και έτσι όπως το πάνε η αυτοκινητοβιομηχανίες απο εδω και στο εξής όλα θα καίνε λάδια.
    Αν θελει κάποιος να μπει σε περιπέτειες και να του φύγει κάνα 2000€ στο τέλος ξεκινάει με τσιμουχακια, αν δε πάει για ελατήρια αν δε μπορεί και οβάλ έμβολα όποτε? +1λιτρο και τέλος, κόστος 70€ το χρόνο χοντρικά.
    Εμένα Γερμανία Ιταλία στην Ανκόνα ζήτησε ενα λίτρο, αλλά 190-200 Φούλ φορτωμένος, Πάτρα Σέρρες και επιστροφή εκεί και αν το έσκισα Ιονία οδό και καπάκι εγναντια δε με πέρασε αμάξι χεχε πάλι ενα λίτρο, επιστροφή Γερμανία με παρέα νορμαλ 140 σταθερά δεν ζήτησε. Αλλά κατανάλωση καυσίμων έχω πολύ καλή βλέπω και 7-8 λίτρα με νορμαλ χρήση όχι τάπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas-d : 30-08-18 στις 22:46

  10. #8
    Εγγραφή
    19-08-18
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας 155.000 km έχει θα το δούμε τώρα του άλλαξα λάδια και στο σασμάν και στα διαφορικά και θα δούμε τι γίνεται

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP