Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Λήψη βίντεο από κάμερες τροχαίας

  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή Λήψη βίντεο από κάμερες τροχαίας

    Γεια σε όλους,
    πριν από μερικές ημέρες "ακούμπησα" ένα Toledo. Ήμουν στην περιφερειακή Θεσσαλονίκης, στη δεξιά λωρίδα στην έξοδο προς Μουδανιών (Χαλκιδική), όταν ο άλλος οδηγός (που βρισκόταν στην αριστερή λωρίδα, ελάχιστα μπροστά μου), άλλαξε ξαφνικά λωρίδα (από αριστερά που ήταν, προς τα δεξιά, για να προλάβει την έξοδο για Θεσσαλονίκη). Αποτέλεσμα ήταν η "επαφή" μου με το Toledo (με πολύ μικρή ταχύτητα, ευτυχώς). Τα παιδιά της τροχαίας μου είπαν ότι η υπαιτιότητα δεν είναι δική μου, αλλά η "αντίδικος" ασφαλιστική αρνείται κατηγορηματικά κάθε ευθύνη.

    Το ερώτημα είναι αν μπορώ να πάρω αντίγραφο από την κάμερα της τροχαίας που βρίσκεται στην διασταύρωση της Πυλαίας, και η οποία πιθανότατα έχει καταγράψει το συμβάν (14-8, 8.10 π.μ.). Αν γνωρίζει κανείς την απαιτούμενη διαδικασία, τον παρακαλώ θερμά να βοηθήσει. Από ό,τι φαίνεται όμως, δεν θα αποφύγω τη βοήθεια νομικού για επίλυση της διένεξης...

  2. The Following User Says Thank You to karagiadim For This Useful Post:

    wheelman (06-09-18)

  3. #2
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με νομικό σύμβουλο δική σου ασφαλιστικής μίλησες;

  4. #3
    Εγγραφή
    12-07-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, αλλά με προέτρεψε να απευθυνθώ σε νομικό, ειδικευμένο σε ασφαλιστικά αυτοκινητικά θέματα, που θα αναλάβει την υπόθεση, αν θέλω θετικά αποτελέσματα... Επειδή, πιθανότατα, το κόστος επισκευής δεν είναι της τάξης των 500 ευρώ, θέλουν να ξεφορτωθούν την υπόθεση... Θα ακολουθήσω λοιπόν τη συμβουλή του, διεκδικώντας τα αυτονόητα...

  5. #4
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και πες οτι εγινε ακριβως οπως τα λες.απο την στιγμη που ηταν μπροστα σου,επρεπε να το αποφυγεις εσυ.ο αλλος σε ειχε αν οχι πισω,το λιγοτερο σε ειχε σε νεκρη γωνια και δεν σε ειδε σιγουρα.το λιγοτερο εχεις συνυπαιτιοτητα 50-50.οποτε την κοβω οι ασφαλιστικες την γλυτωνουν και θα πληρωσετε εσεις,αν ακολουθησεις την συμβουλη της ασφαληστρικης σου....

  6. #5
    Εγγραφή
    12-01-18
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ακουμπησες απο πισω;αν ναι φταις

  7. #6
    Εγγραφή
    12-07-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bmw46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ακουμπησες απο πισω;αν ναι φταις
    Και όμως ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ. Ευτυχώς ανέθεσα την υπόθεση σε δικηγόρο, "ανέσυρε" το βίντεο από την κάμερα κυκλοφορίας της περιφερειακής και αποδείχθηκε η ξαφνική και απότομη αλλαγή πορείας του δεύτερου αυτοκινήτου.
    Διεκδίκησα πλήρη αποζημίωση, η οποία και έγινε αποδεκτή. Έμεινε μόνο ο "πόνος" για την "τραυματισμένη" μπέμπα...

  8. The Following 6 Users Say Thank You to karagiadim For This Useful Post:

    A8hnaios (06-09-18), HLIAS - E36 (06-09-18), PetrosD (05-09-18), topmar (06-09-18), vded (12-09-18), wheelman (06-09-18)

  9. #7
    Εγγραφή
    12-01-18
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο karagiadim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ. Ευτυχώς ανέθεσα την υπόθεση σε δικηγόρο, "ανέσυρε" το βίντεο από την κάμερα κυκλοφορίας της περιφερειακής και αποδείχθηκε η ξαφνική και απότομη αλλαγή πορείας του δεύτερου αυτοκινήτου.
    Διεκδίκησα πλήρη αποζημίωση, η οποία και έγινε αποδεκτή. Έμεινε μόνο ο "πόνος" για την "τραυματισμένη" μπέμπα...
    Εισαι τυχερος που υπαρχει βιντεο αλλιως αντε να αποδειξεις τα αυτονοητα .παλι καλα.

  10. The Following User Says Thank You to Bmw46 For This Useful Post:

    bomberman 3.28 (07-09-18)

  11. #8
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο karagiadim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ. Ευτυχώς ανέθεσα την υπόθεση σε δικηγόρο, "ανέσυρε" το βίντεο από την κάμερα κυκλοφορίας της περιφερειακής και αποδείχθηκε η ξαφνική και απότομη αλλαγή πορείας του δεύτερου αυτοκινήτου.
    Διεκδίκησα πλήρη αποζημίωση, η οποία και έγινε αποδεκτή. Έμεινε μόνο ο "πόνος" για την "τραυματισμένη" μπέμπα...
    Παρόμοιο ατύχημα έγινε με μένα το 1996 στην περιφερειακή οδό της Θεσσαλονίκης, όπου από αριστερά έκοψε απότομα δεξιά (γυναίκα οδηγός) για να προλάβει έξοδο προς την πόλη, με αποτέλεσμα να χτυπήσω από πίσω το αμάξι της (MB E200) με το δικό μου (VW Golf III).

    Η τροχαία με δικαίωσε, με βάση τους μάρτυρες που είχα στο αμάξι μου.

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  12. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-18)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP