Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Buisness Cd -Disabled- Bmw e46

  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή Buisness Cd -Disabled- Bmw e46

    Για μια ακομη φορα το 46αρι ανοιγει το κουτακι με τα "κουλα" προβλήματα που με το τοση μαεστρια εμφανιζει ανα τακτα χρονικα διαστήματα έτσι για να μην βαριέσαι βρε αδερφε

    Το προβλημα ξεκίνησε ως εξής:
    Αρχικα παρατήρησα πως ενώ στο καντράν έβλεπα κανονικά την ώρα στο buisness cd έδειχνε παυλες --:-- στην ωρα ενω μετά απο λίγο έδειξε χρόνο αλλά 5 βλεπτά πίσω. Παρ΄όλα αυτά το ραδιοφωνο το cd κλπ επαιζέ κανονικά οπότε βαρέθηκε εκεινη την ώρα να ασχολήθω και το ξέχασα.
    Την επόμενη μέρα παρατήρησα ακριβώς το ίδιο ( παλι --:-- στην ώρα) αλλα διαπίστωσα ότι δεν ακουγε και στα χειρητήρια του τιμονιού ενώ ταυτόχρονα το σήμα του ραδιοφώνου ηταν ασθενές με πολλά "χιόνια".
    Σκέφτηκα οτί έχουμε θέμα επικοινωνίας με το canbus στο ραδιοφωνο, οπότε σημερα είπα να βγάλω έξω την μονάδα να δω μήπως έχει τσακίσει κανα καλώδιο. Την έβαλα απο πίσω όλα καλα την ξαναέβαλα και απο εκει και περα βγάζει το μηνυμα -disabled- και δεν μπορω να κάνω τιποτα!
    Εβγαλα τους πόλους τις μπαταρλιας να γίνει reset αλλα και πάλι τα ίδια!!!
    BMW_Business-CD_BP0273_6512-6909882_7640273342_40_44_FD440_enl.jpg
    Googλαρα αρκετα και κατελήξα πως φταιει το i-bus και πως έχει καποιο κωδικό ασφαλειας το cd-player και πως πιθανον τον έχει χασει αλλά λύση δεν βρήκα!

    Εχει κανείς καμια ιδέα να βοηθήσει ή του έχει τυχει κανενος εδω ?


    edit: Το μονο που εκανα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα ήταν να καθαρίσω το κλιματιστικό με τον αφρό που ψεκάζεις μέσα οποτε σκεφτηκα μήπως έφυγαν ζουμια πο την εβαπορέτα στο cd-player αλλα μου φαινεται λίγο απίθανο ! Επισης το ανοιξα μέσα το cd-player και ολα ήταν οκ φαινομενικά
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    έχεις κανα module συνδεδεμένο για aux τύπου Dice?



  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οχι Βασιλη κανενα! Εχω aux κατευθειαν χωρις module το οποιο και αφαιρεσα μπας και φταει αν και το εχω χρονια αλλα και παλι τιποτα !
    Μετα απο ψαξιμο και αρκετη βοηθεια απο τον Ηλια (wheelman) καταληξαμε πως μαλλον ειναι θεμα IBUS ! Τσεκαρα την συνδεσιμοτητα του i bus απο την φισα του ραδιοφωνου με την φισα της lsz των φωτων και ολα δειχνουν καλα ! Επισης τα υπολοιπα στο αμαξι που σχετιζονται με το ibus δουλευουν κανονικα ....
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το disabled είναι μήνυμα καθαρά του ibus, δεν βλέπει επικοινωνία



    Δοκίμασε να το βάλεις και σε άλλο αμάξι να δεις για να σιγουρευτείς. Αμα πατήσεις το mode κάνει τίποτα?



  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι τα ειδα ολα αυτα τα βιντεο !
    κανενα κουμπι δεν κανει τιποτα.....
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-15
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    41
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καλησπέρα, έχει κανένας γνωστός σου κάποιο άλλο ραδιόφωνο για το δοκιμάσεις να δεις αν παίζει (έγω έχω 2 ραδιοκασετόφωνα αν θες να το δούμε και αν είσαι αθήνα φυσικά);
    BMW e46 316i N40 2002 facelift sedan

  7. The Following User Says Thank You to Shikari11 For This Useful Post:

    wheelman (19-06-18)

  8. #7
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Shikari11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, έχει κανένας γνωστός σου κάποιο άλλο ραδιόφωνο για το δοκιμάσεις να δεις αν παίζει (έγω έχω 2 ραδιοκασετόφωνα αν θες να το δούμε και αν είσαι αθήνα φυσικά);
    Καλησπερες
    ευχαριστω παρα πολυ για την προθυμεια φιλε Shikari το δοκιμασα οντως σημερα με τον Ηλια (isou) και τον ευχαριστω και εκεινον παρα πολυ!
    Επαιξε κανονικα το ραδιοσιντι του και ετρεξε και σωστα και το διαγνωστικο!
    Το δικο μου οχι μονο δεν παιζει αλλα δεν το βλεπει καν το DIS/GT1 !
    Στο ψαξιμο λοιπον για το πως ξεκλειδωνει .....
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Dermatis For This Useful Post:

    BILL007 (23-06-18), isou (23-06-18)

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρα το πρόβλημα είναι στη δική σου μονάδα
    Εγώ στη θέση σου για αρχή θα πήγαινα τη μονάδα σε ένα ηλεκτρονικό να σου αντικαταστήσει τους πυκνωτές της.



  11. #9
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Bασιλη αυτο το κανω και εγω αλλα το θεμα ειναι οτι ακομα και αυτο να γινει η μοναδα εχει κλειδωσει και πρεπει να ξεκλειδωσει !
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP