Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Suzuki SJ jeep project restoration

  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Lightbulb Suzuki SJ jeep project restoration

    Kαλησπέρα σας,
    Έχω λίγο καιρό να γράψω. Κάπου χάθηκα. Λίγο η δουλειά, λίγο οι αλλεπάλληλες σφαλιάρες (ελεύθερος επαγγελματίας γαρ), λίγο που καβάλησα τα πρώτα αντα, κάπου το άφησα το θέμα αυτοκίνητο...
    Όχι για πολύ όπως φάνηκε...
    Αυτή τη φορά η πρόκληση ήρθε από ένα παλιό επαγγελματικό τζιπάκι. Αγορασμένο από τον πατέρα καινούριο το 86. Όλα τα χρόνια στη δουλειά. Αρκετά παραμελημένο αλλά φιλότιμο. Πολύ φιλότιμο.
    Έμπαζε νερά. Χρόνο με το χρόνο γινόταν πιο πολλά. Η αιτία είχε εντοπιστεί. Ήταν το σημείο που πατούσε το hard top. Κατα καιρούς έγιναν απόπειρες να στεγανοποιηθεί με κορδόνια σιλικόνης. Δεν έκαναν δουλειά. Έβγαζα τη σιλικόνη, έβαζα sikaflex κράταγε λίγο μετά ξανά τα ίδια. Bλέπετε είχε πιάσει σκουριά στην πατούρα. Τίποτα δεν καθόταν για πολύ.
    Ώσπου μια μέρα έφτασε η δουλειά στο αμήν. Τα νερά ήταν τόσα που κάθε φορά που έβρεχε έπρεπε να ξεφορτώσω. Τζάμπα το hardtop.
    Το παίρνουμε απόφαση με τον αδερφό μου και το βάζουμε στην πιλοτή. Θα βγάζαμε το hardtop θα ξεσκουριάζαμε τοπικά, θα επισκευάζαμε και θα το ξαναπατάγαμε επάνω.
    Και καλά... Ξεκινώντας το ξεσκούριασμα δεν είχαμε που να σταματήσουμε. Τα σαπάκια ήταν πανταχού παρόντα. Μετά απο 31 και βάλε χρόνια στα εργοτάξια το τζιπάκι δε μας χαρίστηκε. Ζητούσε δουλειά.
    Δειλά δειλά ξεκινήσαμε λοιπόν...
    Με την ευκαιρία μπήκαν επάνω και κάποια πράγματα που πάντα ήθελα και ποτέ δε θα έβαζα. Αλλαγή θέσης τάπας βενζίνης μιας και η αρχική ήταν πολύ χαμηλά και έφτυνε βενζίνη έξω, εργοστασιακή πίσω πόρτα (η δικιά μου ήταν ελληνικής κατασκευής με πόμολο μπαγκαζιέρας), φουσκωμένο καπώ απο 1300 και φουσκωμένα φτεράκια να καλύπτουν το αυξημένο μετατρόχιο.
    Και εκείνα τα κρακς στη στήριξη των υαλοκαθαριστήρων? Πίσω από το λάστιχο του παρμπρίζ τι να γίνεται?
    Λάστιχα τσιμούχες κλπ τα έβαλα από την αρχή. Μην κάνουμε μισές δουλειές.
    Ταπετσαρίες hardtop? Oυρανός μέσα? badges μετά το βάψιμο?
    Τελικά μην τα πολυλογώ άνοιξα τους ασκούς του αιόλου...
    Το αυτοκίνητο έμεινε στην πιλοτή 2,5 μήνες. Και αυτό το δίμηνο εξαφανίστηκα κυριολεκτικά. Γύριζα από τη δουλειά και δεν ανέβαινα σπίτι. Στην πιλοτή. Σάββατα εκεί. Κυριακές εκεί.
    Με πολλές ευχαριστίες στο έτερον ήμισυ που δε με παράτησε αν και του πέρασε από το μυαλό.

    sam56.jpg
    sam57.jpg
    sam55.jpg
    sam54.jpg
    sam52.jpg
    sam53.jpg
    sam47.jpg
    sam48.jpg
    sam48.jpg
    sam44.jpg
    sam42.jpg
    sam41.jpg
    sam40.jpg
    sam39.jpg
    sam38.jpg
    sam37.jpg
    sam34.jpg
    sam36.jpg
    sam35.jpg
    sam31.jpg
    sam8.jpg
    sam21.jpg
    sam12.jpg
    sam6.jpg
    sam11.jpg
    sam3.jpg
    sam2.jpg
    sam 1.jpg

  2. The Following 14 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    BILL007 (29-03-18), Dimimav (27-03-18), GEO316 (29-03-18), isou (27-03-18), Lambros46 (30-03-18), Leonidas_E39 (30-03-18), mark e92 (29-03-18), Panos 316T (29-03-18), Ptboul (28-03-18), skaros (01-04-18), Vassilis ///M (31-03-18), wheelman (29-03-18), zaharias (28-03-18), Βασιλης (23-12-18)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή




  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    ghost-rider (29-03-18)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραία δουλειά!
    Μη μου πεις ότι το έβαψες στην πυλωτή;
    Βλέπω έπεσε πολυεστέρας κάργα ε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mark e92 : 29-03-18 στις 18:14

  6. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    ghost-rider (29-03-18)

  7. #4
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στην πιλοτή βάφτηκε. Ο στόχος δεν ήταν να ανακατασκευαστει για ιστορικό. Ουτε πρόκειται για δουλειά που μπορεί να συγκριθεί με αυτή των επαγγελματιών. Θέλαμε απλά να κρατηθεί αξιοπρεπώς στη μάχη. Γενικα τα έφαγε τα στοκαρισματακια του. Δεν μπορώ να πω το αντίθετο. Εξάλλου κάνει κρα νομίζω.

  8. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    mark e92 (29-03-18)

  9. #5
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μια χααραα ειναι .πολυ καλο φιλε
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  10. The Following User Says Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    ghost-rider (29-03-18)

  11. #6
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πιλοτή βάφτηκε. Ο στόχος δεν ήταν να ανακατασκευαστει για ιστορικό. Ουτε πρόκειται για δουλειά που μπορεί να συγκριθεί με αυτή των επαγγελματιών. Θέλαμε απλά να κρατηθεί αξιοπρεπώς στη μάχη. Γενικα τα έφαγε τα στοκαρισματακια του. Δεν μπορώ να πω το αντίθετο. Εξάλλου κάνει κρα νομίζω.
    Μία χαρά είναι δεν είπα τίποτα.
    Έχω περάσει διπλής σε πυλωτη και βγήκε τζάμι στο μονής τι πρόβλημα να υπάρχει...

    Τα λάστιχα γιατί τα λερωσες;

  12. #7
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία χαρά είναι δεν είπα τίποτα.
    Έχω περάσει διπλής σε πυλωτη και βγήκε τζάμι στο μονής τι πρόβλημα να υπάρχει...

    Τα λάστιχα γιατί τα λερωσες;
    Nα σου εξηγήσω.
    Δεν είχα εμπειρία. Είχα βάψει αρκετές φορές στο παρελθόν με σπρέι αλλά ποτέ με το συγκεκριμένο εξοπλισμό.
    Όταν πέρασα το primer δεν έλαβα προειδοποίηση. Έβαλα μπεκ 1,7mm και το κονφλερ στα 2 bar. Ρύθμισα τη δέσμη μου και ήταν όλα οκ. Δεν είχα καθόλου rebound/αιωρούμενο υλικό/άχνη ή όπως αλλιώς θες πες το. Ήταν λιγότερo και από τα spray. Απέκτησα τόση αυτοπεποίθηση που θεωρούσα ότι μπορώ να βάψω απλά με μια φαρδιά χαρτοταινία.
    Έρχεται η ώρα της τελικής βαφής. Βάζω το μπεκάκι το 1,4mm, το κονφλέρ ξανά στα 2 bar, φτιάχνω το πρώτο δοχείο χρώμα και ξεκινάω(μονής όπως σωστά παρατήρησες και συγκεκριμένα ήταν το body 2K).
    Και παθαίνω σοκ. Απίστευτα πολύ υλικό να αιωρείται στην πιλοτή...
    Επί τόπου τα παρατάω όλα και ξεκινάω να καλύπτω επιπλέον με εφημερίδες και με κόλλες Α4. Βλέπεις ήμουν τόσο σίγουρος που δεν είχα πάει να πάρω ένα ρολό να δουλέψω σαν άνθρωπος.
    Επίσης ενώ θα μπορούσα να πετάξω το υλικό που είχα μέσα στο δοχείο, να καθαρίσω το κανατάκι και το μπεκ και να έχω το χρόνο με το μέρος μου, τα καβούρια στην τσέπη αγρίεψαν και δάγκωναν. Οπότε επικράτησε ένας κακός χαμούλης προκειμένου να γίνουν όλα σε ένα 10 λεπτο και να συνεχίσω.
    Εστίασα στην καμπίνα και προχώρησα.
    Είχα παράπλευρες απώλειες στα λάστιχα, στον κρίκο ρυμούλκησης και τα σκουλαρίκια της σούστας εμπρός και στα αντίστοιχα τμήματα πίσω. Με το που τελείωσα καθάρισα τα πλαινά των ελαστικών (το πέλμα το άφησα να το αναλάβει η άσφαλτος) και τις επόμενες μέρες έκανα ρετουσαρισματάκια στα περιφερειακά που λέρωσα (κάποια καθάρισαν, κάποια τα αγρίεψα και τα πήρα με μαύρο spray κλπ)
    Γενικά με την άχνη που αιωρούνταν είχα πρόβλημα.
    Βλέπεις καθόταν και σε κομμάτια που είχαν βαφτεί λίγο πιο πρίν και είχαν προλάβει να αρπάξουν.
    Στο τέλος χρειάστηκε ένα καλό γυάλισμα το αυτοκίνητο. Νομίζω με body 2000 ήταν το πρώτο χέρι και body fine το δεύτερο. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί το τμήμα των γυαλισμάτων, των σκούφων, των αλοιφών κλπ είναι κάτι που ανέλαβε εξολοκλήρου ο αδερφός μου.

    Όταν ήρθε η ώρα του κουβουκλίου, προκειμένου να έχω λιγότερο αιωρούμενο υλικό έριξα την πίεση στο 1,2 bar.
    Όντως ήταν πολύ καλύτερα. Στο συγκεκριμένο θέμα.
    Με 1,2 bar όμως δυσκολεύτηκα πολύ στο θέμα της επιφάνειας και τελικά άφησα πορτοκάλι στο κουβούκλιο κάτι που το αυτοκίνητο δεν έχει. Η μάλλον έχει αλλά είναι πολύ απαλό.
    Έ, το κουβούκλιο έχει αισθητά πιο έντονο.
    Πιθανόν με μια ενδιάμεση ρύθμιση να ήταν οκ, αλλά κακά τα ψέμματα, για να γίνει σωστή δουλειά όταν υπάρχουν απαιτήσεις πρέπει το αμάξι να είναι σε φούρνο και να γίνεται αναρρόφηση την ώρα που πέφτει το χρώμα. Δεν γίνεται σε πιλοτές.
    Πιθανόν ένας μικρός αερογράφος να δουλεύει καλά και σε εξωτερικό χώρο για τοπικές επισκευές. Είναι κάτι που θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή

    Kαλημέρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 30-03-18 στις 06:45

  13. The Following 5 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    BILL007 (31-03-18), isou (31-03-18), mark e92 (30-03-18), Vassilis ///M (31-03-18), wheelman (30-03-18)

  14. #8
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χαχαχαχα φαντάζομαι τι μάχη θα έδωσες.
    Θα σε βοηθούσε πολύ ένας ανεμιστήρας στην μέσα μεριά για να διώχνει την αχνά.
    Το έτοιμο χρώμα δεν τραβούσε αν το έβαζες στο ψυγείο.
    Εκτός και αν είχες βάλει καταλύτη fast χωρίς καθόλου διαλυτικό πράγμα που αποκλείεται γιατί πέρναγες γενικό και όχι μπάλωμα.
    Δεν πειράζει την επόμενη φορά θα ξέρεις.
    Και ένα έξυπνο τρικ, για να βλέπεις τι τρίβεις στο 5:1 ρίχνουμε με μαύρο σπρέι αχνες.

  15. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    ghost-rider (30-03-18)

  16. #9
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χαχαχαχα φαντάζομαι τι μάχη θα έδωσες.
    Θα σε βοηθούσε πολύ ένας ανεμιστήρας στην μέσα μεριά για να διώχνει την αχνά.
    Το έτοιμο χρώμα δεν τραβούσε αν το έβαζες στο ψυγείο.
    Εκτός και αν είχες βάλει καταλύτη fast χωρίς καθόλου διαλυτικό πράγμα που αποκλείεται γιατί πέρναγες γενικό και όχι μπάλωμα.
    Δεν πειράζει την επόμενη φορά θα ξέρεις.
    Και ένα έξυπνο τρικ, για να βλέπεις τι τρίβεις στο 5:1 ρίχνουμε με μαύρο σπρέι αχνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mark e92 : 30-03-18 στις 11:41

  17. #10
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mε καταλύτη fast δούλευα. Το φοβήθηκα επειδή δεν θα ψηνόταν. Έβαλα κανονικά διαλυτικό όμως 1% αν θυμάμαι σωστά.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    BILL007 (31-03-18), mark e92 (30-03-18)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP