Σε προηγούμενο post είχα αναφέρει τα Monroe.

Δυστυχώς ακόμα και μέτά τις εποχές της κρίσης, υπάρχει μεγάλη απατεωνιά στον κόσμο και συγκεκριμένα στον κλάδο του αυτοκινήτου αφού πολλοί θέλουν να σου πάρουν τα λεφτά, να ξεσκαρτάρουν αυτό που έχουν και εάν είναι σωστό ή όχι δεν τους ενδιαφέρει.

Και σας παραθέτω τη νέα ιστορία που συνέβει τις τελευταίες ημέρες:
Διαβάζω σε κάποιο site ενός "εμπόρου εξειδικευμένου με αμορτισέρ" για τα monroe σε τιμή 240€ η τετράδα και πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή. Αφού μου είπε ότι είναι για το μοντέλο μου που είναι το γνήσιο χαμήλωμα είπα οκ να κανονίσει να τα έχει τη Δευτέρα να περάσω να τα πάρω.

Ακολούθησε η συνομιλία:
- οκ τα παραγγέλνουμε να τα έχω τη Δευτέρα αλλά μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τους κωδικούς για να μη γίνει κάποιο λάθος και μείνω με άχρηστα αμορτισέρ στο χέρι;
- Αυτή είναι η δουλειά μου θα πρέπει να με εμπιστευθείς αφού αμορτισέρ πουλάω και ξέρω εγώ!!!
- Καλά φέρτα τη Δευτέρα και θα δούμε

Τη Δευτέρα πριν πάω παίρνω τηλέφωνο
- μπλα μπλα, μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τους κωδικούς; Περιμένω να έχεις τους ΑΑΑ1-ΑΑΑ2 -ΑΑΑ3 (οι κωδικοι ειναι ενδεικτικοι)
- μπλα μπλα , όχι δεν είναι αυτοι. Είναι οι ΓΓΓ1-ΓΓΓ2 -ΓΓΓ3 που είναι τα χαμηλωμένα και πιο ενισχυμένα και τους δίνει για το Ζ3
- Μα μου δίνεις αμορτισέρ για Ζ3?
- Τα ίδια είναι ξέρω εγώ είναι και πιο ενισχυμένα
- Ευχαριστώ δε θα τα πάρω


Όπως καταλαβαίνετε εάν δεν είχα ελεγξει τους κωδικούς αλλά είχα βασιστεί στα λόγια του "Επαγγελματία" (του @#$$%) θα είχα αγοράσει αμορτισέρ λάθος και τρέχα γύρευε. Ακόμα χειρότερα δε, εάν τα είχα βάλει πάνω, και είτε δε δουλέυαν σωστά είτε θα αστοχούσαν και μετά πάλι ταλαιπωρία χωρίς αποτέλεσμα.
Κάτι που δεν ανέφερα ήταν το εξής, ο μηχανικός του συνεργείου που έχω το αυτοκίνητο θα πήγαινε να τα πάρει και θα τα τοποθετούσε οπότε όταν θα καταλάβαινα το λάθος θα ήταν αργά.

Λυπάμαι που για άλλη μια φορά δεν μπορώ να αναφέρω δημοσίως το όνομα και την εταιρεία αυτού του απατεώνα για να γλυτώσω κόσμο. Είναι πάντως στην Αθήνα κοντά στα μαγαζιά με ανταλλακτικά και η σελίδα του δεν είναι αναλυτική με κωδικούς.

Οποιος θέλει με PM

Υπάρχει βέβαια πολύς κόσμος που θα τα έπαιρνε και θα τα έβαζε και θα ήταν ευχαριστημένος αλλά λόγω άγνοιας.

Γι αυτό θέλω να σας εφιστήσω την προσοχή, να ζητάτε κωδικούς και να το ψάχνετε ακόμα και εάν είστε κουραστικοί.

Πάντως εγώ θα τον μαυρίσω στο google θα πάρει μοναδιαίο αστέρι και πολύ του είναι γιατί δεν έχει μηδενικό αστέρι.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες δικιές σας για το πως θα έπρεπε να κινηθούμε ενάντια σε τέτοιες περιπτώσεις.