Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Road Trip

  1. #11
    Εγγραφή
    22-09-17
    Περιοχή
    Chisinau
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    37
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχερέ!
    Η autobahn από Μόναχο προς Στουτχάρδη είναι όνειρο! Εκεί είχα τελικιάσει το δικό μου ντιζελάκι, στην κατηφόρα, 235 χμ/ω πραγματικά.
    Έχω ανεβάσει και εγώ με την γριά που τα 230 αλλά μετά δεν είχα άλλο δρόμο , οπότε ευκαιρία να δω τι μπορεί να κάνει αυτός ο κινητήρας

  2. #12
    Εγγραφή
    22-09-17
    Περιοχή
    Chisinau
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    37
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχερέ!
    Η autobahn από Μόναχο προς Στουτχάρδη είναι όνειρο! Εκεί είχα τελικιάσει το δικό μου ντιζελάκι, στην κατηφόρα, 235 χμ/ω πραγματικά.
    Θέλω πολύ να δω τι μπορεί να κάνει η γριά μου , 2500cc είναι αυτά και 6 κύλινδροι όσο να έχει όλο και κάτι θα μπορεί αν και τα 230 τα είχα πιάσει αλλά δεν είχα άλλο δρόμο δυστυχώς , πιστευω ακόμα 10/15 χιλιόμετρα ακόμα να τα τραβάει.

  3. #13
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δε νομίζω τέτοια εποχή να μπορείς να το πατήσεις τόσο σήμερα χιονίζει το έχει στρώση για τα καλα και ακόμα χειρότερα προς Μόναχο.
    Και αν δε χιονίζει θα βρέχει όποτε απόλαυσε το ταξιδάκι σου με χαμηλές ταχύτητες που είναι και νορμαλ για την εποχή, άσε που μπορεί να έχει και έργα στους δρόμους όποτε καλύτερα νύχτα την ημέρα έχει παρά πολύ κίνηση.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to andreas-d For This Useful Post:

    mark e92 (20-12-17), Thodor (20-12-17)

  5. #14
    Εγγραφή
    22-09-17
    Περιοχή
    Chisinau
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    37
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω τέτοια εποχή να μπορείς να το πατήσεις τόσο σήμερα χιονίζει το έχει στρώση για τα καλα και ακόμα χειρότερα προς Μόναχο.
    Και αν δε χιονίζει θα βρέχει όποτε απόλαυσε το ταξιδάκι σου με χαμηλές ταχύτητες που είναι και νορμαλ για την εποχή, άσε που μπορεί να έχει και έργα στους δρόμους όποτε καλύτερα νύχτα την ημέρα έχει παρά πολύ κίνηση.
    Καλημέρα,
    σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή φίλε μου. Αυτό με το καιρό το σκέφτηκα για αυτό και ρώτησα από την αρχή κατά το πόσο είναι εφικτό ένα τέτοιο ταξίδι μέσα στον χειμώνα διότι ο καιρός είναι το μόνο εμπόδιο.

  6. The Following User Says Thank You to Thodor For This Useful Post:

    andreas-d (20-12-17)

  7. #15
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εφικτό είναι, απλά δε θα μπορείς να τρέχεις. Υπάρχει πιθανότητα ομίχλης ή καταρρακτώδους βροχής. Μου είχε τύχει μια φορά να πηγαίνω από Stuttgard προς Heidelberg και να βρέχει τόσο, που στα 120 είχα υδρολίσθηση με χειμερινά λάστιχα. Απλά συνέχισα το ταξίδι με 80-100. Όπως επίσης μου είχε τύχει άλλη φορά, να έχω ομίχλη τη νύχτα και να πηγαίνω με 160, ακολουθώντας τα φώτα του μπροστινού σε ασφαλή απόσταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PetrosD : 20-12-17 στις 12:24
    E30 318i

  8. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Thodor (20-12-17)

  9. #16
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thodor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,
    Δεν με ανησυχεί ότι δεν είναι στην ΕΕ τα Σκόπια και μπορεί να πάθω κάτι όσο το οδικό τους δίκτυο σε τη κατασταστη βρίσκεται , γιατί αν είναι να πολεμάω με της λακούβες και με το που φτάσω Γερμανία να ψάχνω ζαμφόρ , ψαλίδια , άκρα , ζάντες . Δεν θα είναι ευχαριστώ το ταξίδι .
    Σκόπια στην αρχή αξιοπρεπής δρόμος υπάρχει το θέμα είναι μετά ένα τμήμα στα σύνορα με Σερβία που είναι σαν τα Τέμπη τα δικά μας. Θέλει τρομερή προσοχή.
    Στα σύνορα θα κοιτάνε την πράσινη κάρτα σου και θα σου πούνε σε άπταιστα ελληνικά, φίλε δώσε 2-3 ευρώ για να είναι καλή η πράσινη κάρτα...μεγάλα λαμόγια.
    Σλοβενία έχει την καλύτερη autobahn, καλύτερη και από της Γερμανίας...δεν το πίστευα.
    Kροατία επίσης καλοί δρόμοι.

    Εύκολο είναι γενικά.
    Εγώ το έχω κάνει 2 φορές, μια από Μόναχο και μια από salzburg, με σερί οδήγηση 2 ή 3 οδηγοί ασταμάτητα.

    Χειμερινά λάστιχα να έχεις γιατί υπάρχει νόμος που σε υποχρεώνει και αν γίνει ατύχημα θα μπλέξεις άσχημα ακόμα και αν δεν φταις.
    Το νου σου για βινιέτα όπου χρειάζεται, την αγοράζεις σε πρατήρια συνήθως.

    Αν έχεις χρόνο θα σου πρότεινα να κάνεις μια στάση στην λίμνη Bled που βρίσκεται ανάμεσα σε ljubljana και villach. Αξίζει πραγματικά να ξοδέψεις 3 ώρες εκεί για φαγητό, βόλτα ή και διαμονή. Ειδικά αν έχει χιόνια είναι απίστευτο μέρος. Είναι πολύ κοντά στην εθνική οδό.

    Καλό ταξίδι!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harisp : 20-12-17 στις 13:57

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Harisp For This Useful Post:

    mark e92 (20-12-17), Thodor (20-12-17)

  11. #17
    Εγγραφή
    22-09-17
    Περιοχή
    Chisinau
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    37
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφικτό είναι, απλά δε θα μπορείς να τρέχεις. Υπάρχει πιθανότητα ομίχλης ή καταρρακτώδους βροχής. Μου είχε τύχει μια φορά να πηγαίνω από Stuttgard προς Heidelberg και να βρέχει τόσο, που στα 120 είχα υδρολίσθηση με χειμερινά λάστιχα. Απλά συνέχισα το ταξίδι με 80-100. Όπως επίσης μου είχε τύχει άλλη φορά, να έχω ομίχλη τη νύχτα και να πηγαίνω με 160, ακολουθώντας τα φώτα του μπροστινού σε ασφαλή απόσταση.
    Αυτό με την ομίχλη πάντως είναι θάνατος ειδικά την νύχτα, το είχα πάθει πέρυσι στην βουλγαρία , πέρα από ότι δεν είχε φωτισμό ο δρόμος , δεν είχε και οχήματα, οι προβολείς δεν πολύ βοηθούσα, έπρεπε να οδηγήσω με 40 την ώρα και να κοιτάω της γραμμές ( ευτυχώς που υπήρχαν ) γιατί σε μερικά σημεία δεν είχε ούτε σήματα ούτε τίποτα.

  12. #18
    Εγγραφή
    22-09-17
    Περιοχή
    Chisinau
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    37
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Harisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκόπια στην αρχή αξιοπρεπής δρόμος υπάρχει το θέμα είναι μετά ένα τμήμα στα σύνορα με Σερβία που είναι σαν τα Τέμπη τα δικά μας. Θέλει τρομερή προσοχή.
    Στα σύνορα θα κοιτάνε την πράσινη κάρτα σου και θα σου πούνε σε άπταιστα ελληνικά, φίλε δώσε 2-3 ευρώ για να είναι καλή η πράσινη κάρτα...μεγάλα λαμόγια.
    Σλοβενία έχει την καλύτερη autobahn, καλύτερη και από της Γερμανίας...δεν το πίστευα.
    Kροατία επίσης καλοί δρόμοι.

    Εύκολο είναι γενικά.
    Εγώ το έχω κάνει 2 φορές, μια από Μόναχο και μια από salzburg, με σερί οδήγηση 2 ή 3 οδηγοί ασταμάτητα.

    Χειμερινά λάστιχα να έχεις γιατί υπάρχει νόμος που σε υποχρεώνει και αν γίνει ατύχημα θα μπλέξεις άσχημα ακόμα και αν δεν φταις.
    Το νου σου για βινιέτα όπου χρειάζεται, την αγοράζεις σε πρατήρια συνήθως.

    Αν έχεις χρόνο θα σου πρότεινα να κάνεις μια στάση στην λίμνη Bled που βρίσκεται ανάμεσα σε ljubljana και villach. Αξίζει πραγματικά να ξοδέψεις 3 ώρες εκεί για φαγητό, βόλτα ή και διαμονή. Ειδικά αν έχει χιόνια είναι απίστευτο μέρος. Είναι πολύ κοντά στην εθνική οδό.

    Καλό ταξίδι!!!
    Καλησπέρα , σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορίες, κρατάω σημειώσεις το καλό φαγητό που είπες μου κίνηση την προσοχή !!!
    Ότι αφορά την πράσινη κάρτα, βινιέτα , χειμωνιάτικα λάστιχα τα έχω , τα γνωρίζω έχω κάνει ταξιδάκια Βουλγαρία , Ρουμανία τον χειμώνα απλά ποτέ τόσο μακριά
    φέτος εύφτασε η στιγμή να το κάνω και αυτό ( το ζειταει ο οργανισμό μου και του οχήματος )
    Πέρα από αυτό από την στιγμή που έχει κάνει παρομιο ταξίδι 2 φορές, έχεις και καμία πρόταση για ξενοδοχεία ?

  13. #19
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για ξενοδοχεία στο booking. Δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς...

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Harisp For This Useful Post:

    BILL007 (21-12-17), Thodor (21-12-17)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP