Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: καταλυτης

  1. #1
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή καταλυτης

    καλησπερα σε ολους
    ανοιγω αυτο το νεο θεμα γιατι μου βγηκε ενα μικρο προβληματακι .σε ενα τακτικο ελεγχο στο συνεργειο μου αναφερθηκε οτι ο κατααλυττης μου ειναι εντελως στα τελευταια τουκαι πρεπει να ααλλαχθει χθες
    μια μετρηση στα καυσαερια δεν εδειξε τιποτα αλλα το ιδιο μου ειπε και ο εξατμησας που πηγα.
    με καταλυτες δεν εχω ασχοληθει και η αγορα ειναι τεραστια , και εχω αακουσει πολλα
    να τονισω οτι φοραω ενα ελαφρως βελτιωμενο μ44β19
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  2. #2
    Εγγραφή
    26-05-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    370
    Thanked
    280
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η δουλεια του καταλυτη ειναι να περιοριζει εντος οριων τις εκπομπες των καυσαεριων. Αν τα καυσαερια ειναι μεσα στα ορια δεν χρειαζεται αλλαγη. Αν για καποιο λογο εχει μπουκωσει μπορει να κανει μεγαλο back pressure στα καυσαερια και να ζοριζει τον κινητηρα με αποτελεσμα να μην αποδιδει καλα (δεν παει καλα το αμαξι). Αν ισχυει κατι απο τα δυο να τον αλλαξεις, αλλιως οχι. Αν τον αντικαταστησεις θα προτεινα γνησιο εστω και μεταχειρισμενο γιατι οι aftermarket που ειναι στο 1/10 τις τιμης ειναι και στο 1/10 τις ποιοτητας του γνησιου

  3. #3
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οταν μαρσαρω το αυτοκινητο αρχιζει και κουδουνιζει ακομα δεν εχει θεμα με τα καυσαερια , αλλα δεν θα περιμενω να φτασει σε αυτο το σημειο
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  4. #4
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S54POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δουλεια του καταλυτη ειναι να περιοριζει εντος οριων τις εκπομπες των καυσαεριων. Αν τα καυσαερια ειναι μεσα στα ορια δεν χρειαζεται αλλαγη. Αν για καποιο λογο εχει μπουκωσει μπορει να κανει μεγαλο back pressure στα καυσαερια και να ζοριζει τον κινητηρα με αποτελεσμα να μην αποδιδει καλα (δεν παει καλα το αμαξι). Αν ισχυει κατι απο τα δυο να τον αλλαξεις, αλλιως οχι. Αν τον αντικαταστησεις θα προτεινα γνησιο εστω και μεταχειρισμενο γιατι οι aftermarket που ειναι στο 1/10 τις τιμης ειναι και στο 1/10 τις ποιοτητας του γνησιου
    Συμφωνώ,

    έβαλα κι εγώ μεταλλικό τον πλήρωσα περίπου 250€ και εκτός του ότι ο θόρυβος είναι πολύ ενοχλητικός, για να αποδώσει σωστά θέλει πολύ ζέσταμα, κάτι που δε συνηθίζουμε στις καθημερινές μας διαδρομές που είναι περίπου στο μισάωρο, οπότε δουλεύει κρύος.

    Αλλά ο θόρυβος είναι δυνατός για ταξίδι,
    Έχω Μ42Β18 και είχα αλλάξει εξάτμιση, όλα καλά μέχρι που έβαλα τον καταλύτη.

    Πάντως εάν δεν πας για γνήσιο, οι καλύτεροι είναι κάποιοι μακρόστενοι, πλακέ ψάξτο λίγο. Εάν έχει κομμάτια και κουδουνίζει, όντως θα αναπνέυσει

  5. #5
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δηλαδη να παω σε μεταχειρισμενο..............δεν ξερω θα το ψαξω , α
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  6. #6
    Εγγραφή
    07-04-10
    Μηνύματα
    154
    Thanked
    94
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στα πόσα χλμ είσαι με αυτόν?

  7. #7
    Εγγραφή
    29-10-16
    Περιοχή
    Athens N.S.
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    για ανακατασκευη δλδ κοψιμο και νεο φιλτρο μεσα δεν ειναι καλη λυση? η τα λεφτα ειναι μια η αλλη?

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μεταχειρισμενο μονο αμα ειναι απο χερι, αλλιως δε ξερεις ποσα χλμ θα εχει..

    Παντως για αφτερμαρκετ HJS τοπ και πιο ακριβοι και μετα κανενας Magnaflow..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  9. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    BILL007 (05-12-17)

  10. #9
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω υπάρχει και ο walker με τις σωληνώσεις έτοιμες, χωρίς κόψε ράψε με google search στα 300€

  11. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταχειρισμενο μονο αμα ειναι απο χερι, αλλιως δε ξερεις ποσα χλμ θα εχει..

    Παντως για αφτερμαρκετ HJS τοπ και πιο ακριβοι και μετα κανενας Magnaflow..
    000000000



Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP