Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: M3 E46 SMG πρόβλημα

  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-15
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Question M3 E46 SMG πρόβλημα

    καταρχήν καλησπέρα σας,

    να σας πώ κ εγώ τι πρόβλημα αντιμετωπίζω.το πρόβλημα μάλλον ξεκίνησε απο τον ιούλιο.έλειψα για μεγάλο χρονικό διάστημα και όταν γύρισα σπίτι δοκίμασα να βάλω μπροστά αλλά τίποτα.η μπαταρία είχε παραδώσει πνεύμα (m3 e46).φώναξα ηλεκτρολόγο ,έβαλε καινούρια- όλα οκ.
    μετά απο καμιά βδομάδα ,στο άσχετο - σε ανύποπτο χρόνο- άναβαν ταυτόχρονα οι ενδείξεις abs,smg,dsc,χειρόφρενο κ check engine.κάποιες φορές όχι όλα μαζί.
    ως συνήθως όταν το έσβηνα οι ενδείξεις εξαφανίζονταν ή εξαφανίζονταν στην πορεία.το πήγα σε φίλο μηχανικό ,του είπα την ιστορία - το έβαλε στο διαγνωστικό κ μου είπε μάλλον ηλεκτρολογικό πρόβλημα. έσβησε τις βλάβες κ έκανε 5-6 μέρες να εμφανιστεί ξανά.πήρα στην bmw τηλ κ μ είπαν να αποσυνδέσω την μπαταρία πράγμα που δεν έκανα κ κανόνισα ραντεβού κοντά στα χριστούγεννα καθότι εδώ που βρίσκομαι δεν εχει ούτε εξουσιοδοτημένο ,ούτε αντιπροσωπεία.

    μέχρι προχτές ,πάω να το βάλω μπροστά ξανά το πρωί να πάω για δουλειά - κάνω 4 χλμ πέταξε την ταχύτητα στη νεκρά απο μόνο του.παίζω λίγο με τον μοχλό -μπήκε 2 ,πάω αλλαγή σε 3 και κόλλησε εκεί.σταμάτησε το αμάξι,πατούσα γκάζι αλλά δεν έκανε τίποτα και έσβησε απο μόνο του.βγάζω το κλειδί και δεν έκανε τίποτα-έδειχνε 3.περιμένω λίγο αφού γυρνούσα συνέχεια το κλειδί -γυρνάει στο 0 -πήρε κανονικά ταχύτητα και έφτασα στην δουλειά τελικά.πάω ναν το πάρω να φύγω,όλα καλά κάνω 4-5 km,το ίδιο σκηνικό πάλι .έβγαλα το κλειδί ,περίμενα 5 λεπτά και καθώς γύριζα σπίτι το έκανε κάθε λίγο κ λιγάκι.υτό που παρατήρησα ήταν οτι κολλούσε όταν έπρεπε να κατεβάσει μόνο του σε 1.μετά απο πολύ διάβασμα ,ως προς το τι μπορεί να είναι ,κατέληξα στο να παραγγείλω για αρχή το περιβόητο salmon red relay .το πήρα σήμερα ,το άλλαξα (εν τω μεταξύ στο δικό μου είχε ένα άλλο relay -violet relay απο οτι είδα απο το serial number.

    να μην τα πολυλογώ ,σε μια μικρή βόλτα πήγαινε καλά χωρίς να το ζορίσω καθόλου.πάω να σταματήσω να πετάξω κάτι σκουπίδια ,κόλλησε πάλι.σε 5 λεπτά είχα φύγει όπως πρίν.συνεχίζω την βόλτα ,παρατήρησα το εξής ('οταν πήγαινα χαλαρά δεν είχα πρόβλημα ,όταν ανέβαζα στροφές γρήγορα κ προσπαθούσα για γρήγορες αλλαγές νέκρωνε. σε χαλαρή βολτίτσα για 20 km δεν κόμπιασε πουθενά.κάποιες φορές έβγαινε μόνο η ένδειξη του smg ,που έσβηνε κατευθείαν μετά.

    γυρίζω σπίτι το αφήνω,κ αναβόσβηνε η ένδειξη της μπαταρίας -ενώ δεν είχα πρόβλημα ούτε με φώτα,ούτε με τίποτα.μετά απο αυτό που είδα με την μπαταρία παρατήρησα οτι δυσκολεύοταν να ανέβει το δικό μου το παράθυρο αλλά μπορεί να ήταν κ ιδέα μου.

    διάβασα για αλλαγή αντλίας smg κ τα σχετικά αλλά δε νομίζω να είναι αυτό κσθότι ακούω τον χαρακτηριστικό θόρυβο 'οταν βάζω το κλέιδι καθώς κ όταν βγάζω το κλειδί.έλεγξα κ τα υγρά και δεν έχω κανενός είδους διαρροή,καθώς είναι γεμα΄το μέχρι πάνω.διάβασα οτι η μπαταρία μπορεί να προκαλέσει τέτοιου είδους προβλήματα κ ελπίζω να είναι αυτό.

    κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι μετά την αλλαγή μπαταρίας ο συνεγρμός βαρούσε απο μόνος του σε άσχετες φάσεις πάλι.

    την επόμενη βδομάδα θα το ξαναβάλω στο διαγνωστικό.εσείς τι έχετε να πείτε για όλα αυτά?
    αντιμετώπισε καποιος παρόμοια προβλήματα?

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 18-11-17 στις 11:24

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστεύω απο αυτά που διάβασα ότι η μπαταρία σου ή κάποιο "φαγωμένο" καλώδιο είναι το θέμα... Τι μπαταρία έχεις βάλει? Πόσα Ah?



  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-15
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    varta silver 100ah.κάπως έτσι ήταν.
    απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί,αν παίζει μόνο αυτο το πρόβλημα.
    η μπαταρία εν τω μεταξύ είναι καινούρια 2-3 μηνών, με ελάχιστη εως μηδαμινή χρήση έως τώρα.

    απο όλα όσα διάβασα ,για smg και σχετικά προβλήματα - αν έχει θέμα η μονάδα ,είτε δεν έπερνε μπροστά καθόλου είτε παρέδιδε πνέυμα εντελώς.
    εμένα μια χαρά πέρνει,κ αλλάζει μέχρι να εμφανιστεί πρόβλημα στην πορεία.
    εν τω μεταξύ πήρα σε μια αντιπροσωπεία bmw - θεσσαλονίκη κ μου είπαν πάλι να αποσυνδέσω την μπαταρία για κανα μισάωρο κ να συνδεθεί σε διαγνωστικό της bmw που δεν μπορώ να βρώ εδώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα 100 Ah μια χαρά είναι!

    Εκεί στη γειτονιά μήπως έχετε τροκτικά και σου έχουν κάνει καμία τέτοια ιστορία...

    Επίσης σημαντικό να το βάλεις και στο GT1 να δεις τι γράφει απο βλάβες ο εγκέφαλος.



  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-15
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δηλαδή να ξεκινήσω με ηλεκτρολόγο λες?

    άσχετο αλλά μπορούν να δούνε απο την bmw τι βλάβες κράτησε αν τους δώσω αριθμό πλαισίου?είχα μια γκόμενα παλιά ,που δουλέυει τώρα στη bmw hellas και την πήρα τηλ ,κ μου ζήτησε αριθμό πλασίου. ισχύει αυτό ή με δουλέυει?

  6. #6
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankard Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή να ξεκινήσω με ηλεκτρολόγο λες?

    άσχετο αλλά μπορούν να δούνε απο την bmw τι βλάβες κράτησε αν τους δώσω αριθμό πλαισίου?είχα μια γκόμενα παλιά ,που δουλέυει τώρα στη bmw hellas και την πήρα τηλ ,κ μου ζήτησε αριθμό πλασίου. ισχύει αυτό ή με δουλέυει?
    Το 46αρι σαν μοντέλο δεν επικοινωνεί αμφίδρομα με την εταιρία.
    Πρέπει να πας από κοντά να κουμπωσεις το διαγνωστικό GT1 για να δεις τι βλάβες έχει κρατήσει μέσα ο εγκέφαλος.
    Δηλαδή ότι λέει και ο Βασίλης πιο πάνω

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Dimimav For This Useful Post:

    BILL007 (17-11-17), wheelman (18-11-17)

  8. #7
    Εγγραφή
    25-10-15
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αυτό είναι το θέμα.εδώ που είμαι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο διαγνωστικό.πρέπει να το πάω σε άλλη πόλη ,κ εκτός αυτού πρέπει να το φορτώσω σε πλοίο- για να δώ αρχικά τι θα βγάλει το διαγνωστικό.

  9. #8
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι που μου δημιουργήθηκε σαν απορία. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το πρόβλημα ή όχι.
    Το δυναμό δουλεύει κανονικά; Πόσα βολτ τάση έχεις στους πόλους της μπαταρίας όταν το αυτοκίνητο δουλεύει;
    E30 318i

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    BILL007 (17-11-17), dark knight (17-11-17)

  11. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι που μου δημιουργήθηκε σαν απορία. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το πρόβλημα ή όχι.
    Το δυναμό δουλεύει κανονικά; Πόσα βολτ τάση έχεις στους πόλους της μπαταρίας όταν το αυτοκίνητο δουλεύει;
    .....



  12. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω οτι ειναι το ρελε, αυτο που λένε το salmon relay, το οποίο πλέον έχει χρώμα φυστικί.

    Υπαρχει ενας αισθητήρας που διαβαζει σε ποια ταχυτητα εισαι, μηπως ειναι αυτός;

  13. The Following 2 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    BILL007 (17-11-17), wheelman (17-11-17)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP