Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 44

Θέμα: Μπαρα θολων σε Ε46

  1. #21
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georggge46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφερει !! Εγω οταν την ειχα βαλει ειδα αρκετη διαφορα στην αισθηση του αυτοκινητου [ δεσιμο , τιμονι κ.λ.π.]. Εχω μια OMP αλουμινιου ρυθμιζομενη .
    Καπου πρεπει να εχω μια τετοια . . .

    Πρεπει να ψαξω στα τροπετα να δω . . .

  2. #22
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εβαλα μια αλουμινιου απο εμπει.ρυθμιζομενη και σε περιπτωση τρακαρισματος αποσπωμενη.ποιοτητα πολυ καλη.τιμη 50 ευρω.γνωμη μου ειναι να μην πεταξεις πολλα λεφτα σε μπαρα.με την διαφορα αγορασε κατι αλλο για το αυτοκινητο πιο σημαντικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 31-05-10 στις 22:33

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Το 46αρι κουπε εχει πολυ καλο σασι ακομα και σε σκληρη χρηση οπως η πιστα.
    Εχει πολυ καλη ακαμψια.
    Οι μπαρες βοηθουν επιπλεον στις καταπονησεις ΑΛΛΑ στο δρομο δε πιστευω να στραμπουληξει το σασι καποιος οσο στη πιστα.

    Ειναι καλυτερο βεβαια να τοποθετησει καποιος μπροστα μπαρα μονο αλλα σε λογικες και οικονομικες λυσεις. πχ μια μπαρα μπροστα πανω απο 300 ευρω ειναι υπερβολη για ενα οδηγο που η αποκλειστικη χρηση του αυτοκινητου του ειναι στο δρομο.
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  4. The Following 2 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    m-power_01 (22-10-12), mitsos_chania (01-06-10)

  5. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 46αρι κουπε εχει πολυ καλο σασι ακομα και σε σκληρη χρηση οπως η πιστα.
    Εχει πολυ καλη ακαμψια.
    Οι μπαρες βοηθουν επιπλεον στις καταπονησεις ΑΛΛΑ στο δρομο δε πιστευω να στραμπουληξει το σασι καποιος οσο στη πιστα.

    Ειναι καλυτερο βεβαια να τοποθετησει καποιος μπροστα μπαρα μονο αλλα σε λογικες και οικονομικες λυσεις. πχ μια μπαρα μπροστα πανω απο 300 ευρω ειναι υπερβολη για ενα οδηγο που η αποκλειστικη χρηση του αυτοκινητου του ειναι στο δρομο.
    100% σωστός! Με σκληρές αναρτήσεις, με αντιστρεπτικές, με σινεπμλόκ ,με ευθυγράμμιση φερμένη στα μετρα μου... και παλι στον δρομο διαφορα ίδα σε σταμπαρισμένες στροφες ! Βεβαια δεν ξερω μήπως στα καμπριο εχει πιο εμφανη διαφορα!

  6. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτο ειναι το θεμα μας παιδες.Οταν ειναι καμπριο πιστευω οτι η διαφορα θα ειναι εμφανης ειδικα με 19αρες που εχω εγω πανω.Βεβαια τωρα μιλαω θεωρητικα,σε λιγες μερες θα μπορω να το διαπιστωσω και στην πραξη

  7. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι το θεμα μας παιδες.Οταν ειναι καμπριο πιστευω οτι η διαφορα θα ειναι εμφανης ειδικα με 19αρες που εχω εγω πανω.Βεβαια τωρα μιλαω θεωρητικα,σε λιγες μερες θα μπορω να το διαπιστωσω και στην πραξη
    Οτι εχω γραψει παραπανω, και οτι ειπε ο Μανος τα ειχα πει πριν κανα χρονο στον Βασιλη...και οταν την εβαλε μου ειπε οτι ειδε διαφορα στο καμπριο! Για ρωτα τον...

  8. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι εχω γραψει παραπανω, και οτι ειπε ο Μανος τα ειχα πει πριν κανα χρονο στον Βασιλη...και οταν την εβαλε μου ειπε οτι ειδε διαφορα στο καμπριο! Για ρωτα τον...
    Αυτο περιμενω Σπυρο,να γραψε και καποιος που εχει εμπειρια με καμπριο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mitsos_chania : 01-06-10 στις 16:40

  9. #28

    Προεπιλογή

    και μαλιστα την μπαρα που εβαλε την φοραει και ο ghost-rider σε κουπε...που επισης δεν ειχε δει διαφορα

  10. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Το καμπριο αν εχει προβλημα ακαμψιας θα το εχει πισω και οχι μπροστα.
    Βεβαια επηρεαζεται σαν συνολο αλλα δε πιστευω οτι με μια μπροστινη μπαρα θολων θα βγαλει ευκολο συμπερασμα ο οδηγος..μιλαω για το δρομο..

    Στις Σερρες πχ ενιωσα το πλαισιο να ''στραμπουλαει'' μονο σε μια γρηγορη στροφη (Κ13)..εκει πραγματικα ξεπερασα τα ορια του αυτοκινητου. Οπως και το οτι φορουσα ημισλικ επηρεασε την ακαμψια.
    Τωρα που εμπαξα αναρτηση καθαρα για πιστα οντως θα εχω προβλημα και αυτο λυνεται με ρολλ κειγκ.

    Και παλι θα τονισω οτι τα 46αρια εχουν αριστο πλαισιο για να καταλαβεις τη διαφορα απο τοποθετηση μια μπαρας.
    Ομως αν καποιος μπαξει σκληρη αναρτηση η μπαρα χρειαζεται. Οπως επισης χρειαζεται μπαρα πισω για πισω αναρτηση coilover.
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  11. The Following User Says Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    M_Dolce (01-06-10)

  12. #30
    Εγγραφή
    17-03-10
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    182
    Thanked
    233
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα με τον Μανο. Το Ε46 εχει αριστο πλαισιο και η διαφορες που θα καταλαβει ο οδηγος στην καθημερινη χρηση με τοποθετηση μπαρας ειναι μηδαμινες. Εαν βεβαια τοποθετηθει σκληρη αναρτηση η μπαρα χρειαζεται για να προστατεψουμε τους θολους του αυτοκινητου (εκει ολα τα Ε46 ειχαν ενα θεμα).

    Με σκληρη αναρτηση στους ελληνικους δρομους ειναι δεδομενο οτι τα κοπανηματα θα υπαρχουν. Σε ενδεχομενο δυνατο κοπανημα λοιπον με την μπαρα αποφευγουμε σε μεγαλο βαθμο το στραβωμα/φουσκωμα των θολων.
    Μια γυναικα δεν ξεχνα ποτε εναν αντρα που ειχε. Ενας αντρας δεν ξεχνα ποτε μια γυναικα που δεν ειχε..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP