Χαιρετω την ομορφη παρεα!
Πρωτο ποστ μου εδω περα κατι το οποιο επρεπε να γινει καιρο για να βαλω τα πραγματα σε μια θεση στο μυαλο μου
Δεν ειμαι κατοχος Bmw αλλα εικαζω οτι την επομενη 2ετια θα γινω!

Ειμαι πεποισμενος να φτιαξω ενα Drift Car σταδιακα και οσο γινεται μονος μου, κυριως για event, πιστας αντε και κανενα Σαββατο στους κεντρικους δρομους (αλλα μην το πειτε παραεξω )
Ξερω εξαρχης οτι δεν θα ασχοληθω με μοτερ ατμοσφαιρικο της Bmw αλλα θα παω σε καποια λυση απο την μερια της Japan για παντρεμα ωστε να υπαρχει ενα μικρο σαλιγγαρι να σπρωχνει τα οποια μοτερ εχουν και περιθωρια εξελιξης υπεραρκετα.

Εννοειται τα πρωτα βηματα θα ειναι κολλημενο διαφορικο και πιο κοντο, Ε46 ψαλιδια και Ζ4 κρεμαγιερα ενισχυσεις μπρος πισω μιας και πιανουν τα χερια μας, γυμνο εσωτερικο με ενα bucket και ενα υδραυλικο χειροφρενο και καποια φτηνη λυση coilover μιας και δεν ειμαστε και για KW κατευθειαν. Σιγουρα σταδιακα θα αλλαχτει και το ψυγειο οπως και γενικα τα μερη που "πονανε" λογω χρησης.

Δεν εχω καταληξει σε καροτσα ομως... Ειμαι μεταξυ e30 και e36 και εκει θελω την βοηθεια σας μιας και τα δυο παιζουν σχεδον στα ιδια λεφτα αλλα δεν ξερω τα πλεονεκτηματα του καθενα.
Επισης θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν τι απαιτειται για μετατροπη σε SR. Απο οτι διαβασα χρειαζεται αλλος κεντρικος αξονας, ανταπτορα ή κοψιμο για να μπει ο λεβιες στην καμπινα, μετακινηση μοναδας abs και σερβο και αν δεν κανω λαθος θελει και αλλο καρτερ γιατι ειναι ο SR το εχει μπροστα ενω ta bmw πισω?Καλα διαβασα? Ηλεκτρικα τωρα...υπομονη και καλο ηλεκτρολογο γτ δεν ειναι να παιζεις με αυτα. Εξατμιση δεν σκαμε, λογικα ή απο το πλαι θα βγει ή απο πανω.

Συγγνωμη αν σας κουρασα με τους Newbie ερωτησεις μου αλλα θα ηθελα πολυ να παρω μια ιδεα τι θα δω μπροστα μου!
Ευχαριστω πολυ!