Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Εμπειρία με αδηλωτο κινητήρα

  1. #1
    Εγγραφή
    23-04-17
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Εμπειρία με αδηλωτο κινητήρα

    Καλησπερίζω το φορουμ.Πρώτη φορά γράφω
    Έπεσα σε έλεγχο της τροχαίας και για κακη μου τύχει είχε λήξει η ασφάλεια (εν γνώση μ) μου δίνουν το χαρτάκι 500 ευρω.και μου ξηλώνουν πινακίδες και άδεια..κοιτάνε το μοτέρ βλέπουν αλλά νούμερα..τους λέω το έχω αλλάξει.τους ακολουθώ στο τμήμα για να τσεκάρουν με την άνεση τους τα νούμερα του κινητήρα να δουν αν απασχολεί..το ψάχνουν ολα οκ δν εχει2δηλωθεί κλεμμένος...μου δίνουν και μια κλήση για παράβαση του κοκ άρθρο 89..για να πάρω πίσω την άδεια και τις πινακίδες πρέπει να πληρώσω την κλήση για ανασφαλιστο όχημα και μετά να το ασφαλισω. Με την άλλη κλήση τι γίνεται..πάνω στην κλήση γράφει ότι οι πινακίδες και η άδεια αφαιρούνται μέχρις ότου προσκομισθεί σημείωμα της αρμόδιας Υπηρεσίας Συγκοινωνιών για καταλληλότητα του οχήματος.Λόγω άρθρου 89 κοκ..τώρα εδώ το γίνεται γνωρίζει κανείς?

  2. The Following 2 Users Say Thank You to KostasGreek For This Useful Post:

    compactM3 (28-04-17), ΔημήτρηςΜ3 (25-04-17)

  3. #2
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το να κυκλοφορείς χωρίς ασφάλεια είναι ΕΓΚΛΗΜΑ και μπορεί άνετα να σου καταστρέψει την ζωή σε κάποιο ατύχημα και να χάσεις ότι έχεις και δεν έχεις από αποζημειώσεις...Φταις δεν φταις αυτό.

  4. The Following 6 Users Say Thank You to Harisp For This Useful Post:

    A8hnaios (24-04-17), alexm (24-04-17), atha (24-04-17), freddys (06-05-17), friendgr (24-04-17), Vassilis ///M (28-04-17)

  5. #3
    Εγγραφή
    07-01-13
    Περιοχή
    Athens/ Κορυδαλλός
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    860
    Thanked
    619
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για κακή σου τύχη είχε λήξει η ασφάλεια και δεν το ήξερες ή σε έπιασε η αστυνομία ενώ την πέρναγες στην ζούλα;

  6. The Following User Says Thank You to Christopherk For This Useful Post:

    topmar (24-04-17)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-04-17
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είχε λήξει αλλά επειδή εδω και κνν μήνα χρησιμοποιούσα το μηχανάκι δν το πρόσεξα..τους είπα να την ανανεώσω εκείνη την στιγμή και να λήξει το θέμα αλλά δεν δέχτηκαν με έγραψαν..τώρα Αυτό θα το τακτοποιήσω σε κνν 20ήμερο θα πληρώσω την κλήση και θα το ασφαλισω.με το άλλο θέμα δν γνωρίζω τι να κάνω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasGreek : 24-04-17 στις 14:46

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το μοτέρ έχει διαφορά στα κυβικά (π.χ 316 με μοτέρ 2.5άρι) ή το αντικατέστησες με ίδια κυβικά (π.χ 1800 Μ43 σε 1800 Μ44)?



  9. #6
    Εγγραφή
    23-04-17
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η μετατροπή δν μπορεί να δηλωθεί διότι ξεφεύγει για λίγο στο προβλεπόμενο 25%...ο κινητήρας είναι νόμιμος υπάρχει το τιμολόγιο αγορας και το παραστατικό παροχής υπηρεσιών απο το συνεργείο λίγες μέρες πριν τον έλεγχο...τα παιδιά εκεί στο τμήμα δν γνώριζαν και αυτοί τι να κάνουν..ψάξανε το βιβλιαράκι του κοκ και είδανε ποιά παράβαση ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που έκανα και με γράψανε...απ ότι είδα στην κλήση γράφει πως οι πινακίδες και η άδεια στέλνονται στο αρμόδιο τμήμα συγκοινωνιών και θα επιστραφούν όταν προσκομισθεί το κατάλληλο έγγραφο...να δηλώσω την μετατροπή δν γίνεται..τον κανονικό κινητήρα τον έχω και όπως ήρθαν τα πράγματα θα τον ξαναβάλω πανω στο αμάξι όπως ήταν και τον άλλον θα τον επιστρέψω στο παιδί στο συνεργείο για να μπορέσω να πληρώσω το πρόστιμο...στο αρμόδιο τμήμα συγκοινωνιών που λέει να προσκομισω το κατάλληλο έγγραφο.τι να κάνω να πάω να τους πω ξαναεβαλα τον μανισιο κινητήρα που αναγράφεται και στην άδεια?και αυτοί πως θα το διαπιστώσουν?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasGreek : 24-04-17 στις 15:04

  10. #7
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πηγαινε εκει που αγορασες,τοποθετησες το μοτερ και αν μπορουν να σου δωσουν προσφατο τιμολογιο π.χ μια ημερα πριν σε πιασουν και μετα συνεχιζεις ,με καποιες προυποθεαεις βεβαια,την προσπαθεια να το δηλωσεις.Εξω απο το υπουργειο ειναι καποια "περιπτερα" οι τυποι θα σε κατατοπισουν.Αν η διαφορα στα μοτερ ειναι μεχρι 25% τα πραγματα ειναι σχετικα απλα.Οι "τυποι" εχουν γνωσεις και "ακρες" για πολλα..

  11. #8
    Εγγραφή
    23-04-17
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να το δηλώσω δν θέλω αφού θα το επιστρέψω για να πάρω κάποια χρήματα που χρειάζομαι.τον μανησιο θέλω να ξαναβάλω και να κυκλοφορώ απο εδω και πέρα

  12. #9
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πηγαινε και συζητησε το μαζι τους.Νομιζω αν βαλεις το δικο του ξανα τα πραγματα ειναι πιο απλα.

  13. #10
    Εγγραφή
    23-04-17
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να πάω αλλά που? Δν είμαι Αθήνα. Γρεβενά ειμαι εδώ δν υπάρχει Υπουργείο...να πάω στην Νομαρχία στο τμήμα συγκοινωνιών που πραγματοποιούνται οι μεταβιβάσειςς κτλπ ή να πάω στο αστυνομικό τμήμα?αυτοί στο τμήμα ιδέα δν έχουν

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP