Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: E46 Πρόβλημα εκκίνησης στη ζέστη

  1. #1
    Εγγραφή
    13-03-10
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    18
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή E46 Πρόβλημα εκκίνησης στη ζέστη

    Καλησπέρα
    Έχω το 318ci του 2002 το οποίο παρουσίαζει το εξής πρόβλημα
    Μόνο το καλοκαίρι και Μόνο όταν το αφήσω στον ήλιο για αρκετή ώρα π.χ μεσημέρι απο 12 μέχρι τις 15:00, όπου η θερμοκρασία είναι μεγάλη, πάω να εκκινήσω και ξεκινά με τις στροφές να πάιζουν κάτω απο το κανονικό - το γκάζι να μην ανταποκρίνεται και μετά απο 10 δευτερόλεπτα σβήνει (όπως όταν ξεκουμπώνουμε ένα πολλαπλασιαστή). Το κάνει συνήθως μία ή δύο φορές και με τη τρίτη εκκίνηση ξεκινά κανονικά.Το διαγνωστικό δεν βγάζει καταγεγραμμένη καμιά βλάβη.Σε συνεργείο μου είχαν πεί ότι μάλλον φταίει το φίλτρο βενζίνης και συγκεκριμένα ο ρυθμιστής πίεσης που έχει (για αυτό το κάνει μόνο μετά απο ώρα σε ζεστό καιρό) αλλά αντικαταστάθηκε και το πρόβλημα παρέμεινε. Όμως πριν βάλω εμπρός αν πατήσω το γκάζι στο τέρμα παίρνει κανονικά. Μετά άρχισαν να μου λένε για αισθητήρα στροφάλου αλλαγή και βλέπουμε.
    Επειδή το πρόβλημα είναι μόνο καλοκαίρι και μετά απο αρκετή έκθεση στη ζέστη και δεν λέει να αρχίσω να αλλάζω αλλάζω ανταλλακτικά στη τύχη, έχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα ή καμιά υποψία τι μπορεί να το προκαλεί?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ποιο μοτερ φορας ,

    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-13
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lambros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Έχω το 318ci του 2002 το οποίο παρουσίαζει το εξής πρόβλημα
    Μόνο το καλοκαίρι και Μόνο όταν το αφήσω στον ήλιο για αρκετή ώρα π.χ μεσημέρι απο 12 μέχρι τις 15:00, όπου η θερμοκρασία είναι μεγάλη, πάω να εκκινήσω και ξεκινά με τις στροφές να πάιζουν κάτω απο το κανονικό - το γκάζι να μην ανταποκρίνεται και μετά απο 10 δευτερόλεπτα σβήνει (όπως όταν ξεκουμπώνουμε ένα πολλαπλασιαστή). Το κάνει συνήθως μία ή δύο φορές και με τη τρίτη εκκίνηση ξεκινά κανονικά.Το διαγνωστικό δεν βγάζει καταγεγραμμένη καμιά βλάβη.Σε συνεργείο μου είχαν πεί ότι μάλλον φταίει το φίλτρο βενζίνης και συγκεκριμένα ο ρυθμιστής πίεσης που έχει (για αυτό το κάνει μόνο μετά απο ώρα σε ζεστό καιρό) αλλά αντικαταστάθηκε και το πρόβλημα παρέμεινε. Όμως πριν βάλω εμπρός αν πατήσω το γκάζι στο τέρμα παίρνει κανονικά. Μετά άρχισαν να μου λένε για αισθητήρα στροφάλου αλλαγή και βλέπουμε.
    Επειδή το πρόβλημα είναι μόνο καλοκαίρι και μετά απο αρκετή έκθεση στη ζέστη και δεν λέει να αρχίσω να αλλάζω αλλάζω ανταλλακτικά στη τύχη, έχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα ή καμιά υποψία τι μπορεί να το προκαλεί?
    Ευχαριστώ
    Αυτό μου το κάνει που και που σε κρύα εκκίνηση αλλά μόλις πατήσω το γκάζι επανέρχεται στις φυσιολογικές στροφές. Δηλ μόλις παίρνει σαν να ρεταρει σε πολύ χαμηλές στροφές..N45b16.Δεν έχω βρει κάποιο σφάλμα εκτός από το δευτερεύον σύστημα αέρα.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Εγγραφή
    13-03-10
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    18
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το μοτέρ είναι Ν42Β20Α. Εγώ και γκάζι να πατήσω όταν ρετάρει, δεν ανταποκρίνεται.Το σβήνω και ξαναδοκιμάζω αλλιώς σβήνει μόνο του μετά απο λίγο.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για αισθητήρα στροφάλου θα το έδινα και εγώ... Η διάγνωση τι λέει?



  6. #6
    Εγγραφή
    13-03-10
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    18
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άν το έκανε συνέχεια είναι πιθανό απο αισθητήρα στροφάλου.Αλλά γίνεται μόνο μετά απο έκθεση σε μεγάλη θερμοκρασία καλοκαίρι.Το διαγνωστικό δεν βγάζει καμιά βλάβη.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ερώτηση προς τους γνώστες. Θα μπορούσε να σχετίζεται με τον maf? Να κολάει κάτι λόγω ζέστης και να διαβάζει άλλα για άλλα?

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panagiotise46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση προς τους γνώστες. Θα μπορούσε να σχετίζεται με τον maf? Να κολάει κάτι λόγω ζέστης και να διαβάζει άλλα για άλλα?
    Εγώ δύσκολο το βλέπω το μαφ Παναγιώτη, δεδομένου ότι αν είχε θέμα εκεί θα χτύπαγε σίγουρα στη διάγνωση, εκτός και αν είναι στα τελευταία του και χαιρετάει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 25-04-17 στις 10:05



  9. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Panagiotise46 (25-04-17)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP