Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Προβλημα στροφων στο ρελαντι

  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-11
    Περιοχή
    Μπραχαμι
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    149
    Thanked
    86
    Rides
    1

    Angry Προβλημα στροφων στο ρελαντι

    Καλησπερα σε ολους ανοιγω το θεμα καθως το αυτοκινητο μου (Ε46 coupe/2001/m43) εδω και πολυ καιρο (3-4 χρονια ) εχει θεμα με τις στροφες , υπαρχουν στιγμες που μου κανει αποτομα βυθισματα εν κινηση οταν εχω ρελαντι (κατηφορα και ευθεια ) δεν ειναι συχνα αλλα δεν ειναι και σπανια , τωρα τελευταια μαλιστα το ρελαντι ειναι μονιμα κοντα στις 900 στροφες παρολο που λιγο πριν το καλοκαιρι τις ειχαμε ρυθμισει σε συνεργειο ηλεκτρονικα να ειναι στα νορμαλ επιπεδα γιατι παλι ειχα το ιδιο θεμα .Το εχω παει σε 3 συνεργεια ο εγκεφαλος δεν δειχνει καποιο προβλημα ο ενας μου λεει να δουμε το ποτενσιομετρο βαλαμε μεταχειρισμενο ειδα καποια διαφορα αλλα και παλι κατι δεν μετα ειδαμε την βαλβιδα αναθυμιασεων ηταν οκ ....... ο αλλος μηχανικος μου λεει δεν ειναι το ποτενσιομετρο ο συγκεκριμενος ειχε δει και τα μειγαματα που δινονται και μου ειπε ειναι οκ και μηπως φταινε οι βασεις μηχανης .

    Με λιγα λογια δεν μπορω να βρω ακρη .


    Το μαφ εχει αλλαχτει πριν 2-3 χρονια με γνησιο /ντισα αλλαχτηκε πριν 2 χρονια αυτα τα αλλαξα γιατι επρεπε απλα να αναφερω για να ενημερωση.


    DSC_0454.JPG
    I will remember before I forget

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για εμένα ένα checklist με πράγματα που πρέπει να κοιτάξεις είναι το παρακάτω:


    1. Βαλβίδα ρελαντί (καθαρισμός ή αντικατάσταση)
    2. Τρύπες σε κολάρα στην εισαγωγή
    3. MAF (μέτρηση και ανάλογα)
    4. Breather valve (αντικατάσταση)



  3. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    GEORGE BMW 316ci (03-11-16), nikos valvetronic (02-11-16), Panos 316T (03-11-16), wheelman (03-11-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτο το προβλημα ειχα και εγω. Με μια διαφορα. Οτι στα βυθισματα που εκανε μερικες φορες μου εσβηνε. Ακρη δεν μπορουσα να βγαλω πουθενα μεχρι που εσπασε η βαση της καδενας. Απο οταν το εφτιαξα περιπου 5 μηνες δεν ειχα παλι θεμα με ρελαντι

  5. The Following User Says Thank You to Skraponi For This Useful Post:

    GEORGE BMW 316ci (13-12-16)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP