Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Σκορτσαρισματα

  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή Σκορτσαρισματα

    Καλησπερα σε ολους. Το αυτοκινητο μου ειναι το Ε46 1800cc κινητηρας n42b18 και εχω υγραεριο. Απο το καλοκαιρι εχω σκορταρισματα με 4 και 5 ταχυτητα πανω απο 3500 στροφες και μονο στο υγραεριο. Το καλοκαιρι αλλαξα την βαλβιδα καλοριφερ. Το air contition καθως και το καλοριφερ λειτουργουν πολυ καλα. Απο το καλοκαιρι εως τωρα δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη. Πριν απο 1 μηνα αλλαξα και θερμοστατη. Απο το υγραεριο μου ειπαν σημερα οτι υπαρχει περιπτωση να εχουν μπει αναποδα τα κολαρα στην βαλβιδα καλοριφερ με αποτελεσμα να μην πηγαινουν τα ζεστα νερα μεσα απο τον πνευμωνα κατι που θελουμε πανω απο 3500 στροφες (για να γινει το υγραεριο αεριο). Να πω οτι πριν αλλαξω την βαλβιδα το αμαξι δουλευει πολυ καλα στο υγραεριο. Τελος αν εχουν μπει αναποδα τα κολαρα οπως μου είπε θα δουλευε σωστα το a/c και το καλοριφερ;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή


    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  3. #3
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    708
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι θα δουλευε σωστα ,
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  4. The Following User Says Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    Skraponi (11-12-16)

  5. #4
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω φιλε μου. Θα κανω αρχικα μια αλλαγη στα κολαρα, εξαερωση και ελπιζω να τελειωσει το προβλημα. Αυτο που ειπες τα μαστορια δεν ξερανε να μου το πουνε και μου ελεγες οταν πρεπει να φταιει ο υγραεριας

  6. #5
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για ρίξε μια ματιά σε αυτά τα σχέδια, μήπως σε βοηθήσουν να καταλάβεις αν είναι βαλμένοι λάθος οι σωλήνες, πριν τους αλλάξεις:


    E30 318i

  7. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Skraponi (11-12-16)

  8. #6
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω την βαλβιδα 5 στο πρωτο σχεδιο. Αν καταλαβαινω σωστα η σωληνα απο τον κινητηρα παω στην πανω τρυπα της βαλβιδας. Σωστα;

  9. #7
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πάνω καταλαβαίνω κι εγώ. Δυστυχώς εγώ έχω άλλο μοτέρ (και σχέδιο ψυκτικού κυκλώματος) και δε μπορώ να σε βοηθήσω κοιτάζοντας το δικό μου.
    E30 318i

  10. #8
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σημερα καταφερα να βρω λιγο χρονο και αλλαξα θεση στα κολαρα, εβαλα αντιψυκτικο εκανα και εξαέρωση. Τα αποτελεσματα ειναι τα κατωθι.
    Συνδεσα ενα OBDII που εχω και τωρα η θερμοκρασια του νερου είναι 90-93°C (χθες ηταν 110 με την αλλη θεση στα κολαρα) και μετα απο αρκετη οδηγηση στην εθνικη σκορτσαρισματα ειχα παλι αλλα σε πολυ μικρο βαθμο (ισως θελει ρυθμιση απο τον υγραερια γιατι μου το ειχε ρυθμισει με την αλλη θεση στα κολαρα), καλοριφερ δουλευει μια χαρα. Αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ειναι οτι μου εσβησε τρεις φορες ξαφνικα και χωρις προειδοποιηση στο δρομο και ενω ειχα 100 με 120 km. Εβαλα μπρος κατευθειαν και πηρε χωρις προβλημα

  11. #9
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξερει κανενας τι μπορει να φταει και εσβηνε ξαφνικα;

  12. #10
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το προβλημα με το σβησιμο διορθωθηκε αλλα τα σκορτσαρισματα δεν λενε να φυγουνε. Οι βλαβες που βγαζει ειναι p1341 p1343 p1345 p1347 p1349. Ειναι misfire cutoff σε ολους τους κυλινδρους. Απο την brc που ειπαν σημερα οτι το ειχανε ρυθμισει λαθος και ειχα πλουσιο μιγμα. Το διορθωσε αυτο αλλα τα σκορταρισματα και οι βλαβες εκει ακομα. Τελος μετρησε και το maf για να δει αν φταιει αυτο και ειχα 2g/s στο ρελαντι με 700 στροφες. Οσο πατουσε γκαζι ανεβαινε. Ιδεα κανεις τι αλλο μπορει να φταιει;

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP