Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Μετατροπή 540 Ε34

  1. #11
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το 525 είναι από ΟΔΔΥ (στον αριστερό θόλο φέρει ειδικό αριθμό). Στην άδεια όμως (πρώτη Ελληνική) είναι δηλωμένο 2000 κυβικά. Όσους κι αν ρώτησα (φοροτεχνικούς, λογιστές, δικηγόρους) κανένας δεν ήξερε τι ακριβώς ισχύει με τα αυτοκίνητα από ΟΔΔΥ. Απ’ ότι μου είπαν, είναι πάγια τακτικά στην άδεια ενός αυτοκινήτου από ΟΔΔΥ να αναγράφονται πάντα λιγότερα κυβικά απ’ ότι είναι. Πόσο λιγότερα; Κανένας δεν ξέρει με ακρίβεια. Πάντως εδώ στην επαρχία δεν υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι. Για παράδειγμα το καλοκαίρι είχα βγάλει το 540 στο δρόμο δίχως πινακίδες και δίχως κανένα χαρτί με σταμάτησαν και εκεί που ήμουν σίγουρος ότι τον είχα πιει μου έκαναν μόνο σύσταση, αφού βέβαια τους εξήγησα ότι το έχω για ανταλλακτικά.

  2. #12
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εδώ στην επαρχία δεν υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι. Για παράδειγμα το καλοκαίρι είχα βγάλει το 540 στο δρόμο δίχως πινακίδες και δίχως κανένα χαρτί με σταμάτησαν και εκεί που ήμουν σίγουρος ότι τον είχα πιει μου έκαναν μόνο σύσταση, αφού βέβαια τους εξήγησα ότι το έχω για ανταλλακτικά.
    Μάλιστα....
    Τώρα αυτά τα γράφεις πραγματικά ή θέλεις να μας δείξεις κάτι...;
    Όλα τα ανωτέρω είναι παραβάσεις πού δεν αξίζει να αναφέρονται δημόσια σε ένα forum...
    Μετά λέμε για αυτοκινητιστική παιδεία....
    Πολύ κρίμα
    Detailing Madness

  3. The Following 2 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    diosak (31-03-17), VanVIC (03-03-17)

  4. #13
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    *** UPDATE ***

    Μόλις στα 162 χλμ μετά το τέλος της μετατροπής συνέβη το ακόλουθο: στην ευθεία και πάνω στην αλλαγή από 3η σε 4η, με περίπου 130 km/h, ακούστηκε ένας έντονος μεταλλικός θόρυβος σπασίματος και το αυτοκίνητο έμεινε. Η αυτοψία έδειξε ότι ο δίσκος του συμπλέκτη καταστράφηκε τελείως (σκόνη), ενώ τα θραύσματά του προκάλεσαν και μια ρωγμή στη χελώνα του κιβωτίου.

    Όλο το σετ του συμπλέκτη καθώς και το βολάν αγοράστηκαν καινούρια από την Πλατωτεχνική στην Αθήνα δίνοντας αριθμό πλαισίου από χειροκίνητο 540 Ε34. Ο δίσκος είμαι σίγουρος ότι ήταν ο κατάλληλος αφού είχε τη σωστή διάμετρο (265mm).

    Το ερώτημα είναι το εξής: τι προκάλεσε την τόσο γρήγορη φθορά του;

    Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι δεν άντεξε τη μεγάλη ροπή του V8 καθώς τα λαμάκια που συγκρατούν περιμετρικά τα φερμουίτ είναι πάρα πολύ λεπτά. Μάλιστα μου έδειξε δίσκο από αμάξι 1000 κυβικών με πιο χοντρά λαμάκια. Μπορεί όντως να ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, παγκοσμίως όλα τα χειροκίνητα 540 Ε34 δε θα είχαν εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα;

    Η λύση που προτάθηκε είναι να φτιάξουμε χειροποίητο ενισχυμένο δίσκο σε μαγαζί που ειδικεύεται σε ανταλλακτικά για αγωνιστικά αμάξια.

    Επίσης συμβαίνει και το εξής: στο ρελαντί το μοτέρ παρουσιάζει έναν έντονο κραδασμό (τρέμει έντονα στη θέση του) που μεταδίδεται σε όλο το αμάξωμα. Λογικά ο κραδασμός αυτός θα υπάρχει και εν κινήσει που όμως δεν γίνεται αισθητός λόγω της ταχύτητας. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτός ο κραδασμός μπορεί να προκάλεσε την αστοχία του δίσκου...

    Καμιά ιδέα κανείς;

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
    *** UPDATE ***

    Μόλις στα 162 χλμ μετά το τέλος της μετατροπής συνέβη το ακόλουθο: στην ευθεία και πάνω στην αλλαγή από 3η σε 4η, με περίπου 130 km/h, ακούστηκε ένας έντονος μεταλλικός θόρυβος σπασίματος και το αυτοκίνητο έμεινε. Η αυτοψία έδειξε ότι ο δίσκος του συμπλέκτη καταστράφηκε τελείως (σκόνη), ενώ τα θραύσματά του προκάλεσαν και μια ρωγμή στη χελώνα του κιβωτίου.

    Όλο το σετ του συμπλέκτη καθώς και το βολάν αγοράστηκαν καινούρια από την Πλατωτεχνική στην Αθήνα δίνοντας αριθμό πλαισίου από χειροκίνητο 540 Ε34. Ο δίσκος είμαι σίγουρος ότι ήταν ο κατάλληλος αφού είχε τη σωστή διάμετρο (265mm).

    Το ερώτημα είναι το εξής: τι προκάλεσε την τόσο γρήγορη φθορά του;

    Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι δεν άντεξε τη μεγάλη ροπή του V8 καθώς τα λαμάκια που συγκρατούν περιμετρικά τα φερμουίτ είναι πάρα πολύ λεπτά. Μάλιστα μου έδειξε δίσκο από αμάξι 1000 κυβικών με πιο χοντρά λαμάκια. Μπορεί όντως να ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, παγκοσμίως όλα τα χειροκίνητα 540 Ε34 δε θα είχαν εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα;

    Η λύση που προτάθηκε είναι να φτιάξουμε χειροποίητο ενισχυμένο δίσκο σε μαγαζί που ειδικεύεται σε ανταλλακτικά για αγωνιστικά αμάξια.

    Επίσης συμβαίνει και το εξής: στο ρελαντί το μοτέρ παρουσιάζει έναν έντονο κραδασμό (τρέμει έντονα στη θέση του) που μεταδίδεται σε όλο το αμάξωμα. Λογικά ο κραδασμός αυτός θα υπάρχει και εν κινήσει που όμως δεν γίνεται αισθητός λόγω της ταχύτητας. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτός ο κραδασμός μπορεί να προκάλεσε την αστοχία του δίσκου...

    Καμιά ιδέα κανείς;
    Aρχικά θέλω να πιστεύω ότι ο κραδασμός μάλλον είναι κάποια βασή μηχανής. Για το πιο ενισχυμένο βολάν και δίσκο θα σου πρότεινα να μην πας σε 6φτερους και αγωνιστικούς, γιατί κατα 98% δεν θα σου είναι μια ευχάριστη εμπειρία. Θα προσανατολιζόμουν σε βολάν και δίσκο απο Μ5 Ε34 που είναι δοκιμασμένη ήπια λύση.




  6. #15
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μήπως ,λεω μήπως, ειναι προβληματικο και το βολαν σου; Αυτός ο κραδασμος ποι λες μήπως ειναι απο κακο ζυγισμα και κακη τοποθετηση του βολαν και στραβογυρνα δημιουργοντας αντιβαρο;Λογικά το σασμαν σου θα πρεπει να ειναι απο καποιο χειροκινητο v8 της BMW γιατι 540 χειροκινητο δεν πρεπει να βγήκε και αν βγηκε θα πρεπει να ειναι super σπάνιο.Οι χώρες στις οποιες απευθύνεται αυτο το μοντέλο εχουν παραδοση στο cruising και σε αυτοματα κιβώτια με πολλα κυβικά. Τι προτείνω λοιπόν........ Αν το σασμαν σου ειναι π.χ. απο m5 βαλε βολαν και δισκο πλατω απο Μ5 και ουτω καθ εξής. Θέλω να πιστευω οτι απο εκει ειναι το προβλημα σου

  7. The Following User Says Thank You to panos320 For This Useful Post:

    BILL007 (18-03-17)

  8. #16
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το βολάν και το σετ συμπλέκτη τα αγόρασα από την Πλατωτεχνική στην Αθήνα δίνοντας αριθμό πλαισίου από χειροκίνητο 540 Ε34. Το κιβώτιο είναι το 6-άρι από 540 Ε39.

    Βολάν και δίσκος από Μ5 Ε34 6-κύλινδρο δεν ταιριάζουν σε 8-κύλινδρο. Ο δίσκος του Μ5 Ε34 για παράδειγμα δεν χωράει στο μπριζντιρέκ. Μόνο σετ από Μ5 Ε39 αλλά είναι πανάκριβο!

    Για να εξετάσω αν το βολάν είναι αυτό που δημιουργεί τον κραδασμό σκέφτηκα το εξής. Να το βγάλω και στη θέση του να βάλω την απλή λαμαρίνα που είχε αρχικά το αυτόματο 540. Λογικά η μίζα θα ξεκινήσει το μοτέρ και με την απλή λαμαρίνα, σωστά; Αν ο κραδασμός είναι και πάλι παρόν τότε σίγουρα φταίει η λειτουργία του μοτέρ. Η διάγνωση έδειξε μια σποραδική βλάβη στον αισθητήρα λ 1 και επίσης ότι το μπλοκ 1 έχει πολύ πλούσιο μείγμα. Υποθέτω ότι ίσως κάποιο μπεκ είναι κολλημένο ή ακόμα και σπασμένο ψεκάζοντας συνεχώς βενζίνη με αποτέλεσμα το μπλοκ 1 να μην συγχρονίζεται με το μπλοκ 2. Στα 162 χλμ που πρόλαβα να διανύσω είχα μια μέση κατανάλωση 26.7 L/ 100 km που είναι απλά υπερβολική ακόμα και για V8!

    Βέβαια, ούτε στο μάστορα έχω εμπιστοσύνη και φοβάμαι ότι ίσως έγινε και κακή τοποθέτηση. Το ερώτημα είναι μπορεί να γίνει κακή τοποθέτηση κι αν ναι, πώς; Ή μήπως το σετ συμπλέκτη θα κουμπώσει σωστά ή καθόλου!

  9. #17
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν είναι δύσκολο να βγάλεις τα μπεκ και να τα πας να σου μετρήσουν την παροχή τους.
    E30 318i

  10. #18
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το συνεργείο ασχολείται με bmw ή και με ότι κάτσει;
    Αν ισχύει το τελευταίο και δεν λυθεί το πρόβλημα με τη λαμαρίνα που είπες παραπάνω, σε κόβω να καταλήγεις σε συνεργείο bmw και να το ξαναπληρωνεις βάλε - βγάλε.
    Ειλικρινά σου εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεις .

  11. #19
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς στην περιοχή που μένω υπάρχει μόνο ένα συνεργείο που ειδικεύεται σε BMW αλλά ο μάστορας φοβήθηκε να αναλάβει τη μετατροπή. Έτσι μοιραία οδηγήθηκα σε άλλο συνεργείο με μάστορα που διέπεται από τη νοοτροπία του όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω... Για παράδειγμα, όταν του πήγα το τεράστιο βολάν διπλής μάζας το πέρασε για χαλασμένο καθώς δεν ήξερε και ούτε είχε το ειδικό TORX κλειδί για τις 9 βίδες που δένουν στο στρόφαλο.

    Αν βάλω τη λαμαρίνα του αυτόματου στη θέση του βολάν το μοτέρ θα ξεκινήσει, σωστά; Αν τότε το μοτέρ δεν τρέμει σημαίνει αυτόματα ότι έχει γίνει λάθος τοποθέτηση του βολάν που σίγουρα οδήγησε και στην πρόωρη αστοχία του δίσκου. Αν όντως συμβεί αυτό με βλέπω να πηγαίνω με ερπυστριοφόρο Cat στο συνεργείο του για γκρέμισμα...

  12. #20
    Εγγραφή
    08-07-13
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    74
    Thanked
    64
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε Ε36 m44 1,9, μετά από ταξίδι βγαίνοντας σε έξοδο της Αττικής οδού μου έκανε κραδασμούς σαν να μην δουλευε ένας ή δυο κυλινδροι. Εν κινήσειδεν παρουσιαζε τίποτα. Τελικά είχε καταστραφεί η βάση του βολάν (διπλής μάζας) με αποτέλεσμα να δουλεύει έκκεντρα και να δημιουργει τους κραδασμούς. Η αντικατάστασή του ελυσε το προβλημα των κραδασμών αλλα η επιπολαιότητα του μηχανικου στο μονταρισμα δημιούργησε αλλα προβλήματα μετά, οποτε προσοχή μεγάλη σε όποιον βάζει χέρι στο αυτοκίνητο!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to dklitiro For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (20-03-17), BILL007 (18-03-17)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP