Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 51

Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

    Κατόπιν παρότρυνσης φίλων του forum, γράφω την πρόσφατη εμπειρία μου για γυρισμένα χιλιόμετρα από μάντρα αυτοκινήτων.....

    Μετά από αναζήτηση μέσω του car.gr, βρήκα ένα BMW X5 E53 σε μία μάντρα και είπα να περάσω να δω για ανταλλαγή με το δικό μου Ε46.

    Το αυτοκίνητο φαίνονταν ότι είχε καθίσει αρκετό καιρό, ήθελε μαζεματάκια, αλλά τίποτα το τραγικό. Για το λόγο αυτό (ότι ήταν καθισμένο) σκέφτηκα ότι ίσως τα 131.000 χλμ που έγραφε επάνω ήταν πραγματικά και όχι γυρισμένα. Ο μαντράς ευχάριστος και συζητήσιμος, νέο παιδί και μου είπε αρχικά ότι το αυτοκίνητο δεν είναι δικό του (εκείνος κάνει μεσιτεία επί της ουσίας). Έκανε test drive το δικό μου, ενθουσιάστηκε με την κατάστασή του και το πως πήγαινε, δέχτηκε την ανταλλαγή και πήρε αμέσως τηλέφωνο κάποιους προκειμένου να το πουλήσει.
    Μου έδωσε επίσης και χαρτί από εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW με τα πράγματα που θα έπρεπε να αλλαχτούν στο E53 προκειμένου να μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Συζητήθηκε και συμφωνήθηκε η τιμή η οποία ήταν λογική. Εκείνος θα έβγαζε ένα καλό κέρδος και από τα δύο αυτοκίνητα και εγώ δεν θα σκότωνα το δικό μου.
    Το μόνο που έμενε λοιπόν ήταν να πάει το αυτοκίνητο μέχρι την αντιπροσωπεία προκειμένου να το δω από κάτω μήπως έχουμε τίποτα εκπλήξεις, κάτι το οποίο θεώρησα ως τελείως τυπικό. Ο μαντράς συμφώνησε και κλείστηκε ραντεβού σε γνωστή αντιπροσωπεία των νοτίων προαστίων.

    Λόγω του ότι το αυτοκίνητο δεν είχε πινακίδες, έγραψα τον αριθμό πλαισίου προκειμένου να κάνω και εγώ κάποια έρευνα για ατυχήματα κλπ. Από το vin number ουδέν προέκυψε είτε σε ατυχήματα είτε σε μαϊμουδιές (μη δηλωμένα πράγματα κλπ).

    Κλείνοντας το ραντεβού στην αντιπροσωπεία έδωσα τον αριθμό πλαισίου προκειμένου να δουν αν έχουν καταχωρημένο το αυτοκίνητο αναφορικά με τα service του και τα λοιπά. Τους είπα επίσης να τσεκάρουν αν μπορούν τα χιλιόμετρα. Εκεί ήρθε και το σοκ. Το αυτοκίνητο τα δύο πρώτα χρόνια λειτουργίας του είχε κάνει 60.000 χλμ και το τελευταίο service που εμφανίζονταν καταχωρημένο ήταν στα 200.000 πριν από πέντε χρόνια!!!! Φυσικά ο μηχανικός μου πρότεινε να το ακυρώσω το ραντεβού και να μην αγοράσω το αυτοκίνητο γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να βρω τα πραγματικά του χιλιόμετρα και κατ' επέκταση να προγραμματίσω τα service κλπ. Έτσι και έγινε

    Το εντυπωσιακό ήταν η αντίδραση του μαντρά όταν πήγα και του είπα ότι το αυτοκίνητο έχει γυρίσει τουλάχιστον 70.000 χλμ. Μου είπε ότι κανονικά η αντιπροσωπεία δεν θα έπρεπε να μου πει κάτι τέτοιο γιατί είναι προσωπικό δεδομένο!!!! Λες και το αυτοκίνητο είναι φυσικό πρόσωπο και έχει δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα!!!!! Φυσικά αρνήθηκε γνώση του γυρίσματος λέγοντας ότι τα είχε γυρίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
    Η τελική του αντίδραση ήταν να μειώσει την τιμή για το τεράστιο ποσό των 100 ευρώ.....

    Δεν είμαι κολλημένος με τα λίγα χιλιόμετρα και αν ήξερα ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει 250.000 (αυτά είναι τα φυσιολογικά του χιλιόμετρα για τα χρόνια του) και έχει κάνει όλα τα service στην ώρα τους κλπ θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη στην τιμή φυσικά που του αναλογεί.... Και εκεί νομίζω ότι την πατάνε οι μαντράδες. Για να αυξήσουν κέρδος μειώνουν τα χιλιόμετρα ανεβάζοντας ψευδώς την αξία του αυτοκινήτου....

    Και μετά από αυτά σκέφτομαι να εγκαταλείψω πλέον την αλλαγή του αυτοκινήτου μου.....

  2. The Following 14 Users Say Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    A8hnaios (20-11-16), Akis 330Ci (19-11-16), aristent (19-11-16), bakalos (19-11-16), BILL007 (19-11-16), chrisgiapz3 (04-12-16), Christopherk (19-11-16), deepBLUE (19-11-16), Dimimav (19-11-16), dimsour9 (19-11-16), gant (20-11-16), Lefterisk (22-11-16), Lykouras (19-11-16), topmar (19-11-16)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη αρχικά σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας! Όπως τα έχουμε πει και απο κοντά κάνε κουράγιο και υπομονή γιατί ο παραλογισμός δεν έχει τέλος σε αυτό τον τόπο. Κάπου θα βρεθεί κάτι λογικό, μη σκας!



  4. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (04-12-16), Panagiotise46 (19-11-16)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panagiotise46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι κολλημένος με τα λίγα χιλιόμετρα και αν ήξερα ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει 250.000 (αυτά είναι τα φυσιολογικά του χιλιόμετρα για τα χρόνια του) και έχει κάνει όλα τα service στην ώρα τους κλπ θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη στην τιμή φυσικά που του αναλογεί.... Και εκεί νομίζω ότι την πατάνε οι μαντράδες. Για να αυξήσουν κέρδος μειώνουν τα χιλιόμετρα ανεβάζοντας ψευδώς την αξία του αυτοκινήτου....

    Και μετά από αυτά σκέφτομαι να εγκαταλείψω πλέον την αλλαγή του αυτοκινήτου μου.....

    Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου. Ούτε εγώ είμαι κολλημένος με τα πολλά χιλιόμετρα και αυτό το δείχνει η πρόσφατη αγορά μου 11 ετών BMW με 280 χιλιάδες. Το μοτέρ όμως όσο και να είναι, είναι κουρασμένο με τόσα χιλιόμετρα και τώρα, εκ των υστέρων, λέω καλύτερα να το είχα αποφύγει.

    Καλά είσαι με το E46, κάτσε εκεί.
    E30 318i

  6. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Panagiotise46 (19-11-16)

  7. #4
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι θέμα χιλιομέτρων και μονο αλλά και αλλων παραμέτρων.
    Πως έγιναν τα χιλιόμετρα; άλλο να είσαι καθε μέρα πολη και να χεις 200 χιλιαδες και άλλο να τα εχεις κανει σε ταξίδια.
    Δεν ειναι το ίδιο ως προς τις ώρες λειτουργίας του μοτέρ.
    Επίσης, για τι συντηρηση μιλάμε μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα; κάθε τριαντα χιλιαδες και
    έχει ο θεός ή κάθε δέκα εφτά και πεντε.όλα αυτά κανουν τα κάθε αμάξι ξεχωριστό ως
    προς την φθορά του στο χρονο.
    Φιλέ Παναγιώτη θέλει πολύ ψάξιμο ιδίως εαν εχεις ενα άριστα συντηρημένο αυτοκίνητο
    σε τι ακριβώς άλλο μεταχειρισμένο θα βρείς

  8. The Following User Says Thank You to Dimimav For This Useful Post:

    Panagiotise46 (19-11-16)

  9. #5
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το θεμα ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια. Ο εμπορος ο @ρχ^^^ας ειχε το θρασος να σου πει οτι εκανε και λαθος η αντιπροσωπεια που στο ειπε αντι να βαλει την ουρα στα σκελια. Εγω ειμαι παθων σε αυτοκινητο του πατερα μου και σε παπακι αν ειναι δυνατων!!! Προσφατα φιλος πουλησε Ε46 με 240.000χλμ με πληρες ιστορικο συντηρησης και ο εμπορος που το πηρε τα κατεβασε στα 160.000, βρηκαμε τον καινουριο ιδιοκτητη και σκεφτεται να παει του το πει και αν το κυνηγησει δικαστικα θα παει για μαρτυρας στο δικαστηριο. Εν συντομια η ιστορια του πατερα μου

    Ψαχναμε για Ε36 316 το 1999, μετα απο αρκετο ψαξιμο και μεσολαβηση ενως γνωστου που ηταν και μηχανικος σε μεγαλη αντιπροσωπεια BMW δυτικα βρηκαμε ενα πολυ ωραιο κυππαρυσι 316 με πολυ καλο εξοπλισμο(μεχρι και cruise control ειχε 1994 μοντελο!). Αφου πληρωσε κασερακι ο μπαμπας μετα απο λιγο καιρο συναντα τον προηγουμενο ιδιοκτητη εντελως τυχαια, ο οποιος αναγνωρισε το αμαξι απο ενα αυτοκολητο που ειχε στο τζαμι. Ειχε δωσει το Ε36 ανταλλαγη και πηρε τοτε το καινουριο Ε46 μολις ειχε βγει. Στη συζητηση επανω αναφερθηκαν τα χλμ τα οποια ηταν γυρω στις 140.000χλμ και εχεις το αγορασαμε με 80.000χλμ. Το αποτελεσμα ηταν να παει ο πατερας μου απο εκει και να ζητησει τα ρεστα. Ο ιδιοκτητης της αντιπροσωπειας φυσικα και αρνηθηκε οτι το εχει κανει αυτος και μας προτεινε να το παρει πισω στην αξια που το αγορασαμε και να παρουμε το Ε46 σε καλη τιμη. Ο πατερας μου αρνηθηκε και τα βρηκανε κανοντας ενα μεγαλο σερβις αλλαγη λαστιχα και αντικατασταση μιας καμενης αντιστασης απο το θερμαινομενο καθισμα.Εμμεσα ομως παραδεχτηκε το λαθος του κανοντας ολα αυτα.
    quattro ist fur sissies

  10. The Following 2 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (04-12-16), Panagiotise46 (19-11-16)

  11. #6
    Εγγραφή
    01-01-10
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φουρουμ! Εάν και μέλος κάποια χρόνια δεν είχα αποφαςιςει ποτέ να γράψω κάποια εμπειρία μους σχετικά με το προαναφερθέν αιώνιο ζήτημα : γυρισμένα χιλιόμετρα ! Θα κάνω μια σύντομη εισαγωγή και μετά θα περάσω στην εμπειρία μου! Πέρυσι από τον Μάρτιο μέχρι τον Ιούνιο έψαχνα για Χ5 to facelift (2004-2006) ! Το τι βρήκα άστην αγορά αςτα να πάνε! Όχι μόνο από μαντράδες αλλά και από "ιδιώτες" μαντράδες! Επειδή όμως το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήταν εφηβικό και όχι μόνο όνειρο αποφάσισα να το κυνηγήσω γιατί θα ικανοποιούσα την επιθυμία μου! Στο θέμα μας τώρα! Σε μια από τις πολλές αγγελίες βρίσκω ένα αυτοκίνητο με 112.000χλμ! Παίρνω τηλέφωνο για λεπτομέρειες μου λέει ο υπάλληλος είναι του αφεντικού και πρέπει να πάρεις τον ίδιο! Με τα πολλά μου λέγει έλα Κρυονερι να το δεις! Του λέω ν στο φέρει για έλεγχο σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων στα νότια Προάστεια και μου λέει είναι μακριά , ποιος Θάνος πληρώσει την βενζίνη κλπ φέρε μηχανικό και έλα! Επειδή έχω έναν φίλο που έχει μαγαζί με ανταλλακτικά του λέω την ιστορία και τον παίρνει και ο ίδιος! Μόλις του λέει ότι είναι της δουλειάς και θα βρει ένα έχει κατι το αμάξι του λέει ότι τελικά δεν θα το πουλήσει ( σε μένα έλεγε αλλά) ! Εμένα κάτι με έτρωγε και αποφάσισα να προσπαθήσω να το πάω. Για έλεγχο! Έτσι και έγινε! Μέχρι να γίνει ο έλεγχος ο ασφαλιστής μου έψαχνε το ιστορικό! Να μην τα πολυλογώ όταν βγήκε το ρεπορτ του αυτοκινήτου ήθελε τουλάχιστον 3,600 ευρώ επισκευές και την τελευταία φορά που πήγε για σέρβις ήταν στις 150,000 χλμ το 2010 ( έγραφε το κλειδί 113,000 κάπου εκεί και εγώ το περσα έλεγχο το 2016 ! Έν το έταξε με παίρνει ο ασφαλιστής μου και μου λέει φύγε μακριά 6 ιδιοκτήτες με 10 δηλώσεις ατυχήματος συνολικά! Το γέλιο ήταν ότι το ρεπορτ παραδόθηκε στον υπάλληλο του μαντρα που το έφερε! Ο τύπος είχε καταπιεί την γλώσσα του! Το πήρε και έφυγε στα γρήγορα ! Και επειδή τυχαίνει αν μένω στο εξωτερικό (Καταρ) εάν συνέβαινε κάτι τέτοια εδώ θα τον είχαν κλείσει μετά την καταγγελία συν το πρόστιμο που θα πλήρωνε με δημόσιο κιόλας εξετευλιμσοστις τοπικές εφημερίδες ότι τον έκλεισαν γιατί πουλούσε πειραγμένο αυτοκίνητο ! Αυτά όμως υπάρχουν σαν νόμοι τουκρατους και το Υπουργείο είναι αμείλικτο !
    Αυτά από μένα !
    Υ.Γ Εάν κάποιος από τα μέλη πουλάει η ξέρει κάποιον να πουλάει κανένα facelift μέχρι το 2006 μπορεί να μου στείλει pm!

  12. The Following 4 Users Say Thank You to farsala For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-16), chrisgiapz3 (04-12-16), Panagiotise46 (19-11-16), Vassilis ///M (20-11-16)

  13. #7
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να συνεχίσω την κουβέντα, σήμερα μεσημέρι τσέκαρα ένα άλλο X5 E53 σε μάντρα της Αργυρούπολης το οποίο υποτίθεται ότι είχε 80.000 χλμ.

    Μετά από έλεγχο προέκυψε ότι το είχε γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων στη Μύκονο!!!!

    Νοικιάρικο αυτοκίνητο με 80.000 χλμ!

    Απλά εδώ ήμουν τόσο πολύ κουρασμένος που δεν γύρισα καν πίσω στη μάντρα.....

    Όπως είδα και από τα Post πολύ κόσμος είτε την έχει πάθει είτε έχει πάει να την πάθει όπως εγώ. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι καλό να γράφονται αυτές οι εμπειρίες όχι τόσο γιατί δεν ξέρουμε ότι στην Ελλάδα οι έμποροι μαϊμουδιάζουν αυτοκίνητα, αλλά γιατί μέσα από αυτά διατηρούμαστε σε εγρήγορση και έτσι δεν μπορούν να μας κοροϊδέψουν.

    Ίσως τελικά εξαρτάται και από εμάς. Γιατί αν όλοι οι υποψήφιοι πελάτες είναι υποψιασμένοι και δεν πιάνονται κορόιδα, τότε και οι έμποροι θα αναγκαστούν να λένε την αλήθεια προσαρμόζωντας βέβαια και τις τιμές τους στην αλήθεια (π.χ. αμάξι των 250.000 χλμ στην τιμη των 250.000 χλμ και όχι στην τιμή των 80.000 με γυρισμένα χλμ)....

  14. The Following User Says Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (04-12-16)

  15. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panagiotise46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε και οι έμποροι θα αναγκαστούν να λένε την αλήθεια προσαρμόζωντας βέβαια και τις τιμές τους στην αλήθεια (π.χ. αμάξι των 250.000 χλμ στην τιμη των 250.000 χλμ και όχι στην τιμή των 80.000 με γυρισμένα χλμ)....
    Παναγιώτη χωρίς να θέλω να σε πικράνω ξέχασε το το παραπάνω... Ο κοσμος -και απολυτα λογικό άλλωστε- δεν είναι ολοι σχετικοί και έτσι πάντα θα υπάρχει αυτός που θα το αγοράσει το λουλούδι των αγνώστων χιλιομέτρων/ιδιοκτητών/ατυχημάτων. Απο τη στιγμή που η νομοθεσία δεν είναι σκληρή και επιτρέπει, αυτά θα συνεχίσουν να γίνονται...



  16. The Following 3 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (04-12-16), Dimzan (24-11-16), topmar (20-11-16)

  17. #9
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά υπάρχει αυτοκίνητο στην πιάτσα πάνω απο 7ετια απο μαντρά και να μην έχει μαιμουδιστεί???
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  18. #10
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη χωρίς να θέλω να σε πικράνω ξέχασε το το παραπάνω... Ο κοσμος -και απολυτα λογικό άλλωστε- δεν είναι ολοι σχετικοί και έτσι πάντα θα υπάρχει αυτός που θα το αγοράσει το λουλούδι των αγνώστων χιλιομέτρων/ιδιοκτητών/ατυχημάτων. Απο τη στιγμή που η νομοθεσία δεν είναι σκληρή και επιτρέπει, αυτά θα συνεχίσουν να γίνονται...
    Βασίλη αυτό που εγώ μπορώ να κάνω ως άτομο είναι να εφαρμόζω αυτά που ξέρω σε εμένα και από εκεί και πέρα να βοηθήσω όσο μπορω και τους υπόλοιπους. Και ένας να βοηθήθηκε από το thred πηγαίνοντας πλέον να αγοράσει υποψιασμένος και γνωρίζοντας τι πρέπει να κάνει για να μην τη πατήσει, είναι νομίζω κέρδος.... μέχρι εκεί μπορούμε να πάμε

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-16), Lykouras (20-11-16)

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP