Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 51

Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

    Κατόπιν παρότρυνσης φίλων του forum, γράφω την πρόσφατη εμπειρία μου για γυρισμένα χιλιόμετρα από μάντρα αυτοκινήτων.....

    Μετά από αναζήτηση μέσω του car.gr, βρήκα ένα BMW X5 E53 σε μία μάντρα και είπα να περάσω να δω για ανταλλαγή με το δικό μου Ε46.

    Το αυτοκίνητο φαίνονταν ότι είχε καθίσει αρκετό καιρό, ήθελε μαζεματάκια, αλλά τίποτα το τραγικό. Για το λόγο αυτό (ότι ήταν καθισμένο) σκέφτηκα ότι ίσως τα 131.000 χλμ που έγραφε επάνω ήταν πραγματικά και όχι γυρισμένα. Ο μαντράς ευχάριστος και συζητήσιμος, νέο παιδί και μου είπε αρχικά ότι το αυτοκίνητο δεν είναι δικό του (εκείνος κάνει μεσιτεία επί της ουσίας). Έκανε test drive το δικό μου, ενθουσιάστηκε με την κατάστασή του και το πως πήγαινε, δέχτηκε την ανταλλαγή και πήρε αμέσως τηλέφωνο κάποιους προκειμένου να το πουλήσει.
    Μου έδωσε επίσης και χαρτί από εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW με τα πράγματα που θα έπρεπε να αλλαχτούν στο E53 προκειμένου να μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Συζητήθηκε και συμφωνήθηκε η τιμή η οποία ήταν λογική. Εκείνος θα έβγαζε ένα καλό κέρδος και από τα δύο αυτοκίνητα και εγώ δεν θα σκότωνα το δικό μου.
    Το μόνο που έμενε λοιπόν ήταν να πάει το αυτοκίνητο μέχρι την αντιπροσωπεία προκειμένου να το δω από κάτω μήπως έχουμε τίποτα εκπλήξεις, κάτι το οποίο θεώρησα ως τελείως τυπικό. Ο μαντράς συμφώνησε και κλείστηκε ραντεβού σε γνωστή αντιπροσωπεία των νοτίων προαστίων.

    Λόγω του ότι το αυτοκίνητο δεν είχε πινακίδες, έγραψα τον αριθμό πλαισίου προκειμένου να κάνω και εγώ κάποια έρευνα για ατυχήματα κλπ. Από το vin number ουδέν προέκυψε είτε σε ατυχήματα είτε σε μαϊμουδιές (μη δηλωμένα πράγματα κλπ).

    Κλείνοντας το ραντεβού στην αντιπροσωπεία έδωσα τον αριθμό πλαισίου προκειμένου να δουν αν έχουν καταχωρημένο το αυτοκίνητο αναφορικά με τα service του και τα λοιπά. Τους είπα επίσης να τσεκάρουν αν μπορούν τα χιλιόμετρα. Εκεί ήρθε και το σοκ. Το αυτοκίνητο τα δύο πρώτα χρόνια λειτουργίας του είχε κάνει 60.000 χλμ και το τελευταίο service που εμφανίζονταν καταχωρημένο ήταν στα 200.000 πριν από πέντε χρόνια!!!! Φυσικά ο μηχανικός μου πρότεινε να το ακυρώσω το ραντεβού και να μην αγοράσω το αυτοκίνητο γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να βρω τα πραγματικά του χιλιόμετρα και κατ' επέκταση να προγραμματίσω τα service κλπ. Έτσι και έγινε

    Το εντυπωσιακό ήταν η αντίδραση του μαντρά όταν πήγα και του είπα ότι το αυτοκίνητο έχει γυρίσει τουλάχιστον 70.000 χλμ. Μου είπε ότι κανονικά η αντιπροσωπεία δεν θα έπρεπε να μου πει κάτι τέτοιο γιατί είναι προσωπικό δεδομένο!!!! Λες και το αυτοκίνητο είναι φυσικό πρόσωπο και έχει δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα!!!!! Φυσικά αρνήθηκε γνώση του γυρίσματος λέγοντας ότι τα είχε γυρίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
    Η τελική του αντίδραση ήταν να μειώσει την τιμή για το τεράστιο ποσό των 100 ευρώ.....

    Δεν είμαι κολλημένος με τα λίγα χιλιόμετρα και αν ήξερα ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει 250.000 (αυτά είναι τα φυσιολογικά του χιλιόμετρα για τα χρόνια του) και έχει κάνει όλα τα service στην ώρα τους κλπ θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη στην τιμή φυσικά που του αναλογεί.... Και εκεί νομίζω ότι την πατάνε οι μαντράδες. Για να αυξήσουν κέρδος μειώνουν τα χιλιόμετρα ανεβάζοντας ψευδώς την αξία του αυτοκινήτου....

    Και μετά από αυτά σκέφτομαι να εγκαταλείψω πλέον την αλλαγή του αυτοκινήτου μου.....

  2. The Following 14 Users Say Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    A8hnaios (20-11-16), Akis 330Ci (19-11-16), aristent (19-11-16), bakalos (19-11-16), BILL007 (19-11-16), chrisgiapz3 (04-12-16), Christopherk (19-11-16), deepBLUE (19-11-16), Dimimav (19-11-16), dimsour9 (19-11-16), gant (20-11-16), Lefterisk (22-11-16), Lykouras (19-11-16), topmar (19-11-16)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP