Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Aσφαλεια Αυτοκινητου

  1. #21
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    απολυτο δικιο εχεις.τα ασφαλιστρα στη θεσσαλονικη και στην αθηνα ειναι πολυ πιο αυξημενα σε σχεση με την επικρατεια.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  2. #22
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά, η Chartis είναι η πρώην AIG Greece (άλλαξε εμπορική ονομασία λόγω του σκανδάλου με τον επενδυτικό της βραχίονα στις ΗΠΑ) και ανήκει στον ισχυρότερο ιδιώτη (μη κρατικοδίαιτο) επιχειρηματία στην Ελλάδα, τον κύριο μέτοχο του ΤΙΤΑΝΑ. Μιλάμε γιά ρευστότητα που δύσκολα την πλησιάζει οποιαδήποτε άλλη ασφαλιστική, από τις ελληνικών συμφερόντων τουλάχιστον.
    Εγώ έχω το πληρέστερο πακέτο που έχουν, με μικτή, ασφαλιζόμενο κεφάλιαο 20.000 και 2.200 cc και πληρώνω 450 ευρώ το εξάμηνο. Τη δε μικτή τη θεωρώ εκ των ουκ άνευ, γιά αυτοκίνητο που κάθε αισθητήρας του PDC κοστίζει πάνω από 150 ευρώ γιά αλλαχτεί (υπάρχουν 8 στο αυτοκίνητο) ... Δεν συζητάω να συμβεί κάτι σοβαρότερο από απλή γρατζουνιά ...

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά, να ρωτήσω κάτι λίγο off με το θέμα, αλλά σχετικό έμμεσα με τις ασφάλειες? Ένας γνωστός μου με 206, που φορούσε full bodykit κλπ, τράκαρε τις προάλλες με υπαιτιότητα του άλλου, με αποτέλεσμα ο μπροστά προφυλακτήρας να γίνει πίτα. Η ασφαλιστική όμως του λέει, ότι τον αποζημιώνει μόνο για την αγορά απλού προφυλακτήρα, άσχετα αν αυτός φόραγε ένα σωρό πράγματα μπροστά κι έτσι καλείται να πληρώσει από την τσέπη του 700-800 ευρώ για να έχει το αμάξι του όπως πριν! Ξέρει κανείς τι συμβαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις? Δεν είναι υποχρεωμένη η ασφαλιστική να καλύψει τη ζημιά των έξτρα που είχε το παιδί, τα οποία έσπασαν λόγω του τρακαρίσματος? Δηλαδή αν κάποιου το αμάξι εργοστασιακά έχει τάσια και αυτός βάλει ζάντες 19άρες, η ασφαλιστική θα του καλύψει μόνο τα τάσια? Με ποιο δικαίωμα?

    Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι είχαν παρόμοιο περιστατικό, ή είναι του χώρου και γνωρίζουν. Πιστεύω πάντως ότι αφορά όλους μας, ιδίως τους baxmens που κυκλοφορούν ανάμεσά μας...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, να ρωτήσω κάτι λίγο off με το θέμα, αλλά σχετικό έμμεσα με τις ασφάλειες? Ένας γνωστός μου με 206, που φορούσε full bodykit κλπ, τράκαρε τις προάλλες με υπαιτιότητα του άλλου, με αποτέλεσμα ο μπροστά προφυλακτήρας να γίνει πίτα. Η ασφαλιστική όμως του λέει, ότι τον αποζημιώνει μόνο για την αγορά απλού προφυλακτήρα, άσχετα αν αυτός φόραγε ένα σωρό πράγματα μπροστά κι έτσι καλείται να πληρώσει από την τσέπη του 700-800 ευρώ για να έχει το αμάξι του όπως πριν! Ξέρει κανείς τι συμβαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις? Δεν είναι υποχρεωμένη η ασφαλιστική να καλύψει τη ζημιά των έξτρα που είχε το παιδί, τα οποία έσπασαν λόγω του τρακαρίσματος? Δηλαδή αν κάποιου το αμάξι εργοστασιακά έχει τάσια και αυτός βάλει ζάντες 19άρες, η ασφαλιστική θα του καλύψει μόνο τα τάσια? Με ποιο δικαίωμα?

    Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι είχαν παρόμοιο περιστατικό, ή είναι του χώρου και γνωρίζουν. Πιστεύω πάντως ότι αφορά όλους μας, ιδίως τους baxmens που κυκλοφορούν ανάμεσά μας...

    Δυστυχως ετσι ειναι....
    Μονο σε περιπτωση χρησης μεικτης (κατι που το κανεις για να φτιαξεις το δικο σου οταν φταις) και εφοσον ειχες δηλωσει στη ασφαλεια σου τις μετατροπες σου εκ των προτέρων και τις ειχε αποδεχθει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 26-05-10 στις 10:49

  5. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω σε παρομοια ερωτηση που εκανα στην ασφαλεια οταν εκανα την μικτη μου ειπε οτι αποζημιωνεσαι για οτι δηλωσεις στο αυτοκινητο σου!!δλδ εγω δηλωσα τα παντα ζαντες ξενον προφυλακτηρες ολα και τωρα θα δηλωσω και το σαλονι μου γιατι σε περιπτωση που μου την ''φορεσει'' καποιος αποπ πλαγια και σκασει αεροσακος η ταπετσαρια η δερματινη εχει τα 2πλα λεφτα σχεδον απ την υφασματινη!!βεβαια αυτο ισχυει για την μικτη δεν ξερω για την απλη!!αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορει κανενας να αμφισβητισει το τι εχεις στο αυτοκινητο σου!!!!!

  6. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω σε παρομοια ερωτηση που εκανα στην ασφαλεια οταν εκανα την μικτη μου ειπε οτι αποζημιωνεσαι για οτι δηλωσεις στο αυτοκινητο σου!!δλδ εγω δηλωσα τα παντα ζαντες ξενον προφυλακτηρες ολα και τωρα θα δηλωσω και το σαλονι μου γιατι σε περιπτωση που μου την ''φορεσει'' καποιος αποπ πλαγια και σκασει αεροσακος η ταπετσαρια η δερματινη εχει τα 2πλα λεφτα σχεδον απ την υφασματινη!!βεβαια αυτο ισχυει για την μικτη δεν ξερω για την απλη!!αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορει κανενας να αμφισβητισει το τι εχεις στο αυτοκινητο σου!!!!!
    Εννοουν αν κανεις χρηση μεικτης.

    Οταν φταιει ο αλλος (οποτε πληρωνει η ασφαλεια του αλλου) δεν νομιζω οτι θα το δεχτει η ασφαλεια του. Για διευκρινησε το...

  7. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν θυμαμαι καλα το ειχα ρωτησει και αυτο και μου ειχε πει οτι ετσι ειναι αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο που το δικο μου ειναι εντελος μαμα δεν εχει κατι διαφορετικο εξτρα οποτε δεν νομιζω να μου πει δεν σου αποζημιωνω τις ζαντες γιατι ειναι 18αρες και σου δινω τα τασια!!!!!!θα το ρωτησω ομως παλι μιας και εχει περασει αρκετος καιρος και ισως να μη θυμαμαι καλα!!!

  8. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοουν αν κανεις χρηση μεικτης.

    Οταν φταιει ο αλλος (οποτε πληρωνει η ασφαλεια του αλλου) δεν νομιζω οτι θα το δεχτει η ασφαλεια του. Για διευκρινησε το...
    Αυτό είναι το θέμα! Ότι εδώ μιλάμε για υπαιτιότητα του άλλου, άρα και όλα σωστά να τα είχες δηλωμένα στη μεικτή, θα ίσχυε σε περίπτωση που φταίει ο άλλος?

    Όπως και να'χει πάντως, μιλάμε για άλλο ένα τέχνασμα των ασφαλιστικών για να γλιτώνουν λεφτά. Φανταστείτε κάποιος να είχε aftermarket m pack και νά'σπαγε σε ατύχημα και η ασφαλιστική να του πλήρωνε μόνο τον απλό προφυλακτήρα. Για να μην πω για πιο ακριβά επώνυμα bodykit, όπου το θέμα αγγίζει τα όρια του παραλόγου. Τι να πω...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. #29
    Εγγραφή
    10-06-10
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή CHARTIS ασφάλεια ΠΡΟΣΟΧΗ

    Μακριά από την ασφαλιστική εταιρία CHARTIS παιδιά.
    Με άφησε αβοήθητο στην Εθνική οδό, επειδή λέει με χάσανε από το κομπιούτερ τους, ενώ εγώ τους διάβασα το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που είχα στα χέρια μου και είχα πληρώσει κανονικά!!!!!! Δεν ήρθανε ποτέ!!!

  10. #30
    Εγγραφή
    04-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E46 POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
    την χρειαστηκες και ηταν οκ, η απλα την εκανες και ηταν αχρειαστη? δεν την εχω ξανακουσει...προσεχε την!
    Συγνωμη αλλα δεν ειχα δει την ερωτηση,την χρειαστηκα 2 φορες,οχι σαν chartis αλλα σαν aig,για αλλαγη παρμπριζ και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η CHARTIS ειναι η πρωην AIG αν δεν κανω λαθος γιατι κατι τετοιο μου ειχε πει ο ασφαλιστης μου και συνεργαζεται με την ING. Εκει ειμαι και εγω και πληρωνα για 2.000 κυβικα του 2000 μοντελο με αξια 15.000 ευρω γυρω στα 270 ΤΟ εξαμηνο οχι μεικτη βεβαι και μου ηρθε τωρα 320 καπου.Πολυ σωστα ειπε ο Nikos-Mpacket να το ψαχνετε και να πιεζετε τους ασφαλιστες σας γιατι μονο τοτε ασχολουνται ,και παντα βρισκουν καλυτερες τιμες.
    Δεν κανεις κανενα λαθος για καποιους λογους που νομιζω οτι εχουν σχεση με καποιο σκανδαλο στην Αμερικη αλλαξε το ονομα της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnstsps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά από την ασφαλιστική εταιρία CHARTIS παιδιά.
    Με άφησε αβοήθητο στην Εθνική οδό, επειδή λέει με χάσανε από το κομπιούτερ τους, ενώ εγώ τους διάβασα το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που είχα στα χέρια μου και είχα πληρώσει κανονικά!!!!!! Δεν ήρθανε ποτέ!!!
    Σε αυτην την περιπτωση παιρνεις ενα ωραιο τηλεφωνο τον ασφαλιστη σου και του λες να ερθει να σε μαζεψει αυτος,εγω τουλαχιστον ετσι κανω τον εχω παντα σε αναμενα καρβουνα οτι μπορει να με χασει απο πελατη κι ας ειναι κολλητος μου,οταν πληρωνω για κατι απαιτω να το εχω την ωρα που θα το χρειαστω.

    Οσον αφορα το θεμα που λετε με τα εξτρα μονο ενας δρομος υπαρχει,να απαιτησετε να ερθει πραγματογνωμονας να φωτογραφισει το αυτοκινητο αλλα και να καταγραψει τα εξτρα πριν εκδοθει το οποιοδηποτε συμβολαιο.
    Μονο ετσι μπορει να ειστε κατα ενα μεγαλο ποσοστο καλυμενοι,γιατι με τις ασφαλιστικες δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος,σας μιλαω εκ πειρας αφου ακομα κυνηγαω να παρω λεφτα απο την Ασπις Προνοια τοσο απο ενα τρακαρισμα του πατερα μου τον περασμενο Αυγουστο οσο και απο τα συμβολαια ζωης που ειχαμε.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP