Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: ως που θα παει η βενζινη?

  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή ως που θα παει η βενζινη?

    λοιπον φιλοι μου...σε δυο εβδομαδες περιπου,θα ξανααυξηθει το φπα.
    μαζι του οπως καταλαβαινετε,θα υπαρξει μια νεα αυξηση σε ολα,μα ολα τα αγαθα.
    μεσα σε αυτα συγκαταλεγεται και η πολυποθητη βενζινη.
    να αναμενουμε λοιπον μεση τιμη της αμολυβδης γυρω στο 1,60€..
    ενταξει,ξερω..καιρος να παρουμε τα λεωφορεια,καιρος για οικονομια...
    εχει σκεφτει καποιος οτι για να πας στη δουλεια σου χρειαζεσαι βενζινη???
    εχει σκεφτει καποιος οτι οχι μονο εχουμε υποστει μειωσεις μισθων-συνταξεων,αλλα ταυτοχρονα εχουν αυξηθει ολα τα λειτουργικα μας εξοδα?
    εγω εχω την τυχη να εργαζομαι σε ενα αριστο περιβαλλον με μισθο ομως 800 ευρω ανα μηνα..ας μη σχολιαστει ο μισθος...η δουλεια απο το σπιτι μου απεχει 45 χιλιομετρα πανε-ελα....
    οταν εμενα με τους γονεις μου στην αλλη ακρη της πολης η διαδρομη ηταν 85 χιλιομετρα πανε -ελα.καθημερινα.τον περασμενο απριλιο λοιπον εγω χρειαζομουν 5 € βενζινη την ημερα.35€ την εβδομαδα...
    σημερα που η αποσταση ειναι 45 χιλιομετρα χρειαζομαι 50 το λιγοτερο ευρω την εβδομαδα..λεω το λιγοτερο γιατι πλεον πανω απο 3000 στροφες το αμαξι δεν πηγαινει....
    και αντε εγω κανω δυο δουλειες(συνεπαγεται διπλα εξοδα βενζινης,αλλα τελος παντων...)
    ενας οικογενειαρχης που εργαζεται στην ιδια επιχειρηση με εμενα και που αναγκαστικα κανει τα ιδια χλμ(γιατι η επιχειρηση ειναι εκτος θεσσαλονικης) τι κανει???
    βαζει θηλια στο λαιμο του και πνιγεται?
    κανενας δεν εχει αντιδρασει..ολα εχουν περασει ετσι...απλα...με λιγες διαδηλωσεις που η τηλεοραση φροντισε να αποκρυψει...με λιγες συγκρουσεις οπου η τηλεοραση φροντισε να θαψει την αστυνομια(ξεχνωντας οτι η αστυνομια ειναι το εκαστοτε κρατος)και βεβαια με τα οζ dvd της τζουλιας και της μαριαννας(ωραιοτατα και τα δυο..τα...ευχαριστηθηκα..)
    τι συμβαινει?μηπως τελικα εχουμε λεφτα?γιατι αραγε μνο η δικη μου τσεπη πλεον δεν αντεχει να βαζει βανζινη και εχω κοψει τις επισκεψεις στη μανα μου και στο πατερα μου?εννοειτε και ολες τις εξοδους μου..
    ολοι γκρινιαζουν αλλα τα μπουζουξιδικα ειναι φισκα...οπως και οι καφετερειες...(οι ακριβες γιατι οι φθηνες δεν εχουν δουλεια καθολου)
    τελικα εχουμε καταλαβει τι συμβαινει?
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  2. The Following 2 Users Say Thank You to GEORGE316 For This Useful Post:

    Dathanaso (13-06-10), ΜΙΧΑΛΗΣ (24-06-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εγω φιλε μου θελω καπου ενα 50ρικο τη βδομαδα ,μονο που οι μετακινησεις μου μειωθηκαν στο μισο με την bmw και χρησιμοποιω ενα αλλο αμαξι της οικογενειας για τις υπολοιπες και την εχω μονο για καμια βολτα.Πηραμε Bmw και μας καταντησαν να την εχουμε σαν τις κορνιζες και να της ριχνουμε κανενα γυαλισμα που και που.

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πωλείται Polo 1.2 με αυτονομία ανα γέμισμα των 50¤ 550km....

    Κάτι τέτοια θα βλέπουμε από δω και πέρα μόνο

  5. #4
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    1.60 είναι εδώ και καιρό στη Κέρκυρα και σίγουρα και αλλού φίλε μου.

    Αν σας πω ότι στη Τουρκία είναι 1.80 με χαμηλότερους μισθούς καταλαβαίνετε που θα πάει...
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  6. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά η Τουρκία δεν είναι και ο κανόνας στην αγορά για την τιμή της βενζίνης..το αντίθετο θα έλεγα, αφού έχει την ακριβότερη βενζίνη στον κόσμο! Στην Ευρώπη, όπου και οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι, η βενζίνη κυμαίνεται κατά κανόνα λίγο παρακάτω από την Ελλάδα, η οποία αν δεν κάνω λάθος, είναι η τρίτη χώρα με τα πιο ακριβά καύσιμα. Και το απίστευτο που είχα ακούσει πέρυσι για τη Βενεζουέλα, χώρα που έχει τεράστιες πετρελαϊκές εγκαταστάσεις (και τις εκμεταλλεύεται μόνη της τα τελευταία χρόνια αφού διώξανε κλωτσηδόν την texaco και άλλες πολυεθνικές που τους έκλεβαν ουσιαστικά τον ορυκτό τους πλούτο), σε εκπομπή του mega. Η βενζίνη για τους ντόπιους είναι 1,5 περίπου δολλάριο τα...50 λίτρα!

    Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι θα ανέβει κι άλλο η τιμή της βενζίνης, αν δεν μπουν και νέοι φόροι, αφού άλλωστε η κίνηση έχει μειωθεί τόσο, που τα έσοδα με τις νέες πανάκριβες τιμές είναι χαμηλότερα απ'ό,τι ήταν παλαιότερα όπου η βενζίνη είχε γύρω στο 1 ευρώ. Συνεπώς, όσο μεγαλύτερη είναι η αύξηση, τόσο μικρότερα τα κέρδη του κράτους, των εταιρειών, αλλά και των πρατηριούχων. Ελπίζω έστω και αργά να το καταλάβουν τα τσακάλια που με τους φόρους τους θα μας κάνουν να βλέπουμε τα αμάξια μας ως αξιοθέατα...

    Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά η Τουρκία δεν είναι και ο κανόνας στην αγορά για την τιμή της βενζίνης..το αντίθετο θα έλεγα, αφού έχει την ακριβότερη βενζίνη στον κόσμο! Στην Ευρώπη, όπου και οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι, η βενζίνη κυμαίνεται κατά κανόνα λίγο παρακάτω από την Ελλάδα, η οποία αν δεν κάνω λάθος, είναι η τρίτη χώρα με τα πιο ακριβά καύσιμα. Και το απίστευτο που είχα ακούσει πέρυσι για τη Βενεζουέλα, χώρα που έχει τεράστιες πετρελαϊκές εγκαταστάσεις (και τις εκμεταλλεύεται μόνη της τα τελευταία χρόνια αφού διώξανε κλωτσηδόν την texaco και άλλες πολυεθνικές που τους έκλεβαν ουσιαστικά τον ορυκτό τους πλούτο), σε εκπομπή του mega. Η βενζίνη για τους ντόπιους είναι 1,5 περίπου δολλάριο τα...50 λίτρα!

    Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι θα ανέβει κι άλλο η τιμή της βενζίνης, αν δεν μπουν και νέοι φόροι, αφού άλλωστε η κίνηση έχει μειωθεί τόσο, που τα έσοδα με τις νέες πανάκριβες τιμές είναι χαμηλότερα απ'ό,τι ήταν παλαιότερα όπου η βενζίνη είχε γύρω στο 1 ευρώ. Συνεπώς, όσο μεγαλύτερη είναι η αύξηση, τόσο μικρότερα τα κέρδη του κράτους, των εταιρειών, αλλά και των πρατηριούχων. Ελπίζω έστω και αργά να το καταλάβουν τα τσακάλια που με τους φόρους τους θα μας κάνουν να βλέπουμε τα αμάξια μας ως αξιοθέατα...

    Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..

    Τσα άμα του πεις τίποτες του σύντεκνου για το 1.68, έχει τσε κουμ-μπούρι.!!!

    ΧΑΧΑΧΑ

    Τα πράματα είναι τραγικά, όντως.

    Το σίγουρο είναι ότι θα γίνει ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που θα μας διαβεβεώσουν στην τηλεόραση.(όπως έγινε με το ΦΠΑ, όπως έγινε με τα << λεφτά >> κτλ κτλ)

  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    .....................
    Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..
    Βρίσκεις βενζίνη με 1,41 ευρώ το λίτρο ;;; ....Που ;;;

  9. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά η Τουρκία δεν είναι και ο κανόνας στην αγορά για την τιμή της βενζίνης..το αντίθετο θα έλεγα, αφού έχει την ακριβότερη βενζίνη στον κόσμο! Στην Ευρώπη, όπου και οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι, η βενζίνη κυμαίνεται κατά κανόνα λίγο παρακάτω από την Ελλάδα, η οποία αν δεν κάνω λάθος, είναι η τρίτη χώρα με τα πιο ακριβά καύσιμα. Και το απίστευτο που είχα ακούσει πέρυσι για τη Βενεζουέλα, χώρα που έχει τεράστιες πετρελαϊκές εγκαταστάσεις (και τις εκμεταλλεύεται μόνη της τα τελευταία χρόνια αφού διώξανε κλωτσηδόν την texaco και άλλες πολυεθνικές που τους έκλεβαν ουσιαστικά τον ορυκτό τους πλούτο), σε εκπομπή του mega. Η βενζίνη για τους ντόπιους είναι 1,5 περίπου δολλάριο τα...50 λίτρα!

    Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι θα ανέβει κι άλλο η τιμή της βενζίνης, αν δεν μπουν και νέοι φόροι, αφού άλλωστε η κίνηση έχει μειωθεί τόσο, που τα έσοδα με τις νέες πανάκριβες τιμές είναι χαμηλότερα απ'ό,τι ήταν παλαιότερα όπου η βενζίνη είχε γύρω στο 1 ευρώ. Συνεπώς, όσο μεγαλύτερη είναι η αύξηση, τόσο μικρότερα τα κέρδη του κράτους, των εταιρειών, αλλά και των πρατηριούχων. Ελπίζω έστω και αργά να το καταλάβουν τα τσακάλια που με τους φόρους τους θα μας κάνουν να βλέπουμε τα αμάξια μας ως αξιοθέατα...

    Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..
    Ναι αλλα η Τουρκια εχει παρει δανειο απο το Δ.Ν.Τ.... για αυτο μαλλον την φερνει σαν παραδειγμα

  10. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκεις βενζίνη με 1,41 ευρώ το λίτρο ;;; ....Που ;;;
    Και στην Κύμης έχει (ΒΡ) και στη Νέα Ιωνία (στη Βυζαντίου αν ξέρεις) αλλά και στην Ηρακλείου (ΕΚΟ εταιρικό), γενικά είναι 2-3 βενζινάδικα που εμπιστεύομαι από 1.40-1.42..

    Σπύρο είχε ανέκαθεν πανάκριβη βενζίνη η Τουρκία και προ ΔΝΤ. Ωστόσο, κι άλλες χώρες έχουν πάρει ανάλογα δάνεια, δεν είχε τόσο άμεσο αντίκρυσμα όμως στις τιμές της βενζίνης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 25-05-10 στις 16:34
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    m-power_01 (25-05-10)

  12. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Κύμης έχει (ΒΡ) και στη Νέα Ιωνία (στη Βυζαντίου αν ξέρεις) αλλά και στην Ηρακλείου (ΕΚΟ εταιρικό), γενικά είναι 2-3 βενζινάδικα που εμπιστεύομαι από 1.40-1.42..

    Σπύρο είχε ανέκαθεν πανάκριβη βενζίνη η Τουρκία και προ ΔΝΤ. Ωστόσο, κι άλλες χώρες έχουν πάρει ανάλογα δάνεια, δεν είχε τόσο άμεσο αντίκρυσμα όμως στις τιμές της βενζίνης.
    Δεν γνωριζω, δεν παρακολουθω τις διεθνεις εξελιξεις... για αυτο και συνηθως δεν συμμετεχω στα κοινωνικοπολιτικα θεματα που συζητατε!
    Απλα εκανα μια σκεψη... αλλα μαλλον απο οτι καταλαβαινω ήταν θεμα εντυπωσιασμου η αναφορα στην Τουρκία

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP