Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 275

Θέμα: κομπρεσσορας σε Z3 1.9 M43

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή κομπρεσσορας σε Z3 1.9 M43

    εδω και λιγους μηνες ,εχω στην κατοχη μου την κουκλα μου μια ζ3 1900 φεηςλιφτ! ειμαι ερωτευμενος μαζι της..αλλα δεν μου κανει ολα τα γουστα! σαν αμεση συνεπεια αυτου ..ηθελα να της κανω μια αναβαθμιση στο θεμα των επιδοσεων!εξετασα λοιπον ολες τις πιθανες βελτιωσεις.Πρωτα λοιπον εξετασα την λυση της αλλαγης μεγαλυτερου κινητηρα,οπου και απερριψα( τουλαχιστον προς το παρον) λογω αισθητα μεγαλυτερου κοστους συντηρησης( τελη -ασφαλειες)και επιφοβου καθεστωτος με τα τεκμηρια. δευτερο λοιπον εξεταζομενο θεμα...η βελτιστη ατμοσφαιρικη βελτιωση...μετα απο ερευνα κατεληξα στο συμπερασμα πως τουλαχιστον για τον συγκεκριμενο κινητηρα..ειναι η χειροτερη αναλογια κοστους -αποδοσης. Ετσι λοιπον αφου απερριψα και την λυση της ατμοσφαιρας ..αναζητησα τους δρομους της υπερτροφοδοτησης..(οπου μου ειναι γνωριμοι απο αναλογο στο παρελθον προτζεκτ)! Οι λυσεις και προτασεις στο συγκεκριμενο θεμα, αρκετες και σχετικα αξιοπιστες...αλλα με ενα κοινο αρνητικο χαρακτηριστικο -γνωμονα, τα ανεπιθυμητα αυξημενα θερμικα φορτια! επομενη εξεταζομενη μεθοδος λοιπον ο κομπρεσσορας ,μεθοδος εξαιρετικα δημοφιλης στα μεγαλυτερα εξακυλινδρα..αλλα αγνωστα βαθια νερα για τους τετρακυλινδρους!! επειδη ομως το σαρακι της βελτιωσης, του πειραματισμου και τις διαφοροποιησης ειναι μεγαλο...ειπα να το ερευνησω σε βαθος. ψαχνοντας λοιπον για προηγουμενα δεδομενα..υπηρχαν ελαχιστα αλλα θετικα δειγματα ,ικανα ομως για να μου δωσουν το κινητρο για περαιτερω ερευνα! εχω σαν συνθημα οτι ολα γινονται οταν διαθετεις υπομονη, θεληση..και το καταλληλο κινητρο, μετα λοιπον απο τις απαραιτητες ερευνες κατεληξα σε ενα προτζεκτ της d.a. που εβγαινε για m42 και m44...παρολα τις διαφορες σκεφτηκα..οτι ολα προσαρμοζονται! δυστηχως το κιτ..πλεον δεν παραγεται και ειναι χρησιμο σαν βιβλιογραφια και μονο...αρκετο ομως σαν εναυσμα και μπουσουλα στην ολη προσπαθεια! το κιτ χρησιμοποιουσε εναν κομπρεσσορα της eaton τον m45 ..τον οποιο ομως φοραει και το σλκ 200! εφοσον λοιπον δεν μπορω να βρω ετοιμο κιτ σκεφτηκα..επρεπε να φτιαξω εγω ενα στα μετρα μου. επομενη κινηση η ευρεση ενος μεταχειρισμενου σε καλη κατασταση ..(καινουριος εχει 1500 ευρω), μιας και στην ολη προσπαθεια ζητουμενο ειναι να διατηρηθει και το κοστος σε χαμηλα επιπεδα! σειρα ειχε η προσπαθεια χωροθετησης του κομπρεσσορα στο μηχανοστασιο...ετρεξα λοιπον σε διαφορους ψαχνοντας ακρη. ετρεξα-ρωτησα-συγκρινα ...και το πορισμα κοινο ...ολοι λεγαν πως ειναι εφικτο..αλλα κανεις δεν το αναλαμβανε..εκτος ενος! το προτζεκτ περιλαμβανε αλλαγη πολλαπλη εισαγωγης λογω ελλειψης χωρου για να μπει ο κομπρεσσορας, βασεις τροχαλιες,ιμαντες,ιντερκου λερ -σωληνωσεις..ολα ετοιμα!!
    επειδη ομως οταν κανουμε σχεδια...ο θεος γελαει μαζι μας, ενας προσφατος τραυματισμος και καποιες αλλαγες πρωτεραιοτητων..με αναγκασαν σε αναβολη-τροποποιηση..του ολου προτζεκτ οχι ομως ματαιωση!!περασε λιγος καιρος απραξιας και αφου λοιπον εχουμε το δεδομενο οτι γινεται...γιατι να μην δοκιμασω και μονος μου??? εξαλλου εχω σπουδασει ουσιαστικα μηχανολογια επανω στην γεωργια και μια ζωη παιδευομαι με μηχανες και αυτοκινητα...ας ξεκινησω και αν κολλησω καπου..θα υπαρξει η αναλογη βοηθεια!! ετσι λοιπον ,ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι το προτζεκτ ξεκινησε...(απο το μηδεν) και ο κομπρεσσορας βρηκε την θεση του, κατω απο το καπω της μπεμπας μου (ναιιι...τελικα σε πεισμα αυτων που θελανε να μην υπαρχει αρκετος χωρος,μπηκε...στην θεση του !! ακομα δεν εχουν φτιαχτει οι βασεις...αλλα απο βδομαδα θα απευθυνθω σε καταλληλο μηχανουργειο..παραλληλα θα φτιαχτει και η αναλογη τροχαλια για να μπει και ο νεος ιμαντας! ξερω πως εχω ακομα πολυ δρομο ακομα..αλλα η αρχη εγινε...και οπως λενε ειναι το ημιση του παντος!! συντομα θα ακολουθησουν φωτο και περισσοτερες πληροφοριες! επισης δεκτες ολες οι πληροφοριες..συμβουλες και προτασεις...

  2. The Following 2 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    120ie87 (24-10-11), Panos 316T (23-10-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οποιος ειχε δει τις φωτογραφιες στο αναλογο φορουμ να τις ξεχασει!!
    εχει γινει επανασχεδιασμος...με αφαιρεση της πεταλουδας του μπαι-πας!! ετσι ο κομπρεσσορας κατεβηκε στα 10 εκατοστα απο τον ιμαντα και πλεον η στηριξη του εγινε απλη υποθεση!!! ηδη σημερα εφτιαξα την μια απο τις τρεις...οι υπολοιπες θα φτιαχτουν σε μηχανουργειο μετα τις γιορτες!! επειδη λοιπον...ενα ενα τα θεματα λυνονται και συντομα θα ξαχνομαι για προγραμματιστη.....εχουμε κανεναν να κανουμε σωστη δουλεια????

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    συγχαρητηρια για το ολο προτξεκτ.
    βαλε καινουριες φωτο να δουμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 30-12-09 στις 19:09



  5. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    με τις φωτο υπαρχει ενα μικρο θεματακι!! μου εχει δανειστει η αδερφη μου ,την ψηφιακη για ενα ταξιδακι στο εξωτερικο και δεν εχω πως να τις βγαλω τωρα!!!

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    παρε αμα μπορεις με το κινητο.
    οσο για προγραμμα....κοιτα για superchips αν το γραφω καλα.
    εδω μεσα ειναι μερικοι που ξερουν να σου πουν 2 λογια παραπανω.



  7. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα κοιταξω μηπως βρω αυριο τα καλωδια που συνδεουν το κινητο με το λαπτοπ..οποτε ισως γινει δουλεια!! τωρα για το θεμα προγραμμα ..περιμενω προτασεις απο τους πιο εμπειρους!!!!

  8. #7
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    βριλησσια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλος σε 318is με κομπρεσορα δεν εκανε χρηση προγραμματος...
    Δλδ τοπεθησε το κομπρεσερ..και τελος....
    Ο κομπρεσορας του ηταν απο εδω https://downingatlanta.com/downingatlanta/index.htm
    το οχημα εκανε πολλα χλμ...(100.000 χλμ) χωρις ποτε κανενα θεμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη saikoe39 : 30-12-09 στις 18:48

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γνωστό το κιτ της atlanta...Αλλά η εταιρία το σταμάτησε...



  10. #9
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο saikoe39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλος σε 318is με κομπρεσορα δεν εκανε χρηση προγραμματος...
    Δλδ τοπεθησε το κομπρεσερ..και τελος....
    Ο κομπρεσορας του ηταν απο εδω https://downingatlanta.com/downingatlanta/index.htm
    το οχημα εκανε πολλα χλμ...(100.000 χλμ) χωρις ποτε κανενα θεμα..
    απο εκει πηρα την ιδεα...αλλα δεν γνωριζω αν η διαχειρηση καυσιμου( ecu, maf,μπεκ και οτι αλλο υπαρχει) ..ειναι τα ιδια στον m43 με τον m44....!!! γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος??

  11. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο εκει πηρα την ιδεα...αλλα δεν γνωριζω αν η διαχειρηση καυσιμου( ecu, maf,μπεκ και οτι αλλο υπαρχει) ..ειναι τα ιδια στον m43 με τον m44....!!! γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος??
    επισης μηπως μπορω να ερθω σε επικοινωνια με το φιλαρακι που αναφερεις με το κιτ της νταουνινγκ ατλαντα??? τηλ ,email...οποια στοιχεια εχεις???

Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP