Σελίδα 14 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #131
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι εσυ καλα κανεις...απλα αιτιολογω το λογο που καποιοι δεν ασχολουνται...μην ξενερωνεις με λιγα λογια. Οι λιγοι και καλοι που εκτιμουν και εχουν τη γνωση να απαντησουν ισως να μην ειδαν καν τα μηνυματα.

  2. #132
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην ξενερωνεις με λιγα λογια. Οι λιγοι και καλοι που εκτιμουν και εχουν τη γνωση να απαντησουν ισως να μην ειδαν καν τα μηνυματα.



  3. #133
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εσυ καλα κανεις...απλα αιτιολογω το λογο που καποιοι δεν ασχολουνται...μην ξενερωνεις με λιγα λογια. Οι λιγοι και καλοι που εκτιμουν και εχουν τη γνωση να απαντησουν ισως να μην ειδαν καν τα μηνυματα.
    αυτο ναι μπορω να το δεχθω..ηθελα απλως να ερεθισω το φορουμ γιατι βλεπω κοιλια...ισως οπως ειπα το ταιμινγκ να μην ηταν σωστο ,να μην υπαρχει διαθεση λογω καταστασης..

    ξενερωσα λιγο με την απαντηση του συνφορουμιτη για την κλωστη..πριν 2 χρονια το ειχε ηδη ξαναναφερει με την ιδια φραση..μετα ηρθα εγω τον σεπτεμβριο εκανα μια ερωτηση ,βγηκε ενας αλλος φιλος ειπε και αυτος τις αποψεις του και ξαφνικα ερχεται ο φιλος mechanic και δινει στο φορουμ απο το πουθενα πληροφοριες που δεν εχουν ξαναειπωθει εδω μεσα,καινουρια πραγματα και συμμετειχες και εσυ και αλλοι ..το φορουμ ετσι εξελισεται...δεν πρεπει να λεγονται τετοιες εκφρασεις.οκ.μπορει ο ιδιος να γνωριζει και να εχει γραψει αλλου πολλα πραγματα,εδω ομως οχι ..καποιοι πρεπει να τα γραψουν..και τα λαδια ειναι μια επιστημη που με την φραση βαλτε κατι απον κατασκευαστη και μην την ψαχνετε ειναι περιτη για ενα φορουμ.. τοτε να πω και εγω μην ακουτε τον καθενα και μονο την αντιπροσωπεια,να βαζετε τα αμορτισερ που λεει ο κτασκευαστης κ.λ.π. τοτε τι υπαρξη εχει ενα φορουμ? δεν εχει νοημα τοτε, να ξεκινησει μεσα στο φορουμ ενα τοπικ για τα λαδια και την επιλογη τους ,ουτε για τα φρενα η' οποιοδηποτε αναλωσιμο,εαν ειναι να μην την ψαχνουμε..γιατι ξεκινησε? το να μου πεις εχουμε τοσα πει,σεβαστο αλλα οπως ειπα παντα υπαρχουν θεματα να ψαχτουν που δεν εχουν αναφερθει...το φορουμ των αυτοκινητων ειναι για να την ψαχνουμε παραπανω ,ειναι μερακι των ανθρωπων που ειναι λατρεις της αυτοκινησης που ψαχνουν το κατι παραπανω..
    και στο ποδοσφαιρο θα μπορουσαμε να πουμε οτι δνε υπαρχει λογος να μιλαμε ..30 χρονια ολοι ξερουμε ποιος παιρνει το πρωταθλημα δεν το λεω για να θιξω καποιον αλλα ετσι μια ομαδα τα παιρνει ολα με λιγες εξαιρεσεις..απλα την πραγματικοτητα μεταφερω ,δεν μου αρεσει να μιλαω για ποδοσφαιρο στην ελλαδα ,ουτε για μπασκετ που μου αρεσει επισης γιατι δεν μου αρεσει στην ελλαδα αυτο που βλεπω σαν θεαμα.. αλλα συνεχιζουμε και μιλαμε..

    παμε στο θεμα..εγω ας πουμε μπορω να ανοιξω ενα θεμα και να μεταφερω αποψεις που διαβασα σε ξενα φορουμ οτι το 5-30 που εχει επιλεξει η μαμα ειναι χαλια λιπαντικο και δεν πρεπει να το βαζουμε..μεταφορα αποψεων κανω,δεν γνωριζω..και μπορω να μεταφερω τις αποψεις που συγκεντρωσα ,εδω, και να γινει μια συζητηση,οπως εγινε και εκανα με τον φιλο mechanic πριν 2 σελιδες..μπορει να βγουν νεα συμπερασματα και να λυθουν αποριες..εγω ας πουμε εαν δεν ειχα ξεκινησει την συζητηση εκεινη δεν θα ειχα μαθει τι ειναι το πλυσιμο κινητηρα με το ιδιο το λαδι και καποιες αλλες τεχνικες πληρφοριες..παροτι εχω αρκετη εμπειρια σε συνεργεια,οι τεχνολογιες αλλαξαν..δεν ειμαι στο καρμπυρατερ,δυστυχως η' ευτυχως,δεν ειμαι μηχανικος και θελω να μαθω το αυτοκινητο μου και την τεχνολογια του.ετσι δεν θα το ξεπαστρεψω αθελα μου..επειδη ομως σημερα ,ειναι τοσες πολλες οι τεχνολογιες και τοσο εξειδικευμενες που ουτε οι ιδιοι οι μηχανικοι δεν τα ξερουν ολα,εχει πολλα ,και επειδη δεν μας αφηνουν να μπουμε στους χωρους σερβις δεν μαθαινουμε..
    εδω λοιπον ειναι ενας τοπος που επιμορφωνομαστε και η επιμορφωση ερχεται με το να συνεχιζουμε να τραβαμε τα τοπικ..

    εγω λοιπον ειμαι υποψιασμενος οτι ενας κινητηρας που εχει υψηλη συμπιεση δεν πρεπει να βαζει 5-30 λαδι.θεωρω οτι δεν ειναι αρκετο για τον κινητηρα μας. κατι συμβαινει με την σχεδιαση του κινητηρα η΄με την χρηση του λαδιου 5-30..υποψιαζομαι οτι οι βιομηχανιες θελουν τα αυτοκινητα μας να χαλανε..και με το λαδι που προτεινουν ειναι ενας τροπος να κονομανε και να μας κανουν να αγοραζουμε καινουρια...ετσι εξηγειται η αυξηση των ανταλλακτικων 100% πανω ..μας εχουν στην φακα..η το κρατας και το χρυσοπληρωνεις .γιατι σε αναγκοζουμε εμεις να το χαλας με τις οηδγιες μας η' αγοραζεις καινουριο..θυμαμαι οτι τοσο ψιλα λαδια παλια δεν βαζαμε..θα μου πεις νεοι κινητηρες,νεα τεχνολογιας λαδια..ναι αλλα η μηχανικη λειτουργιας ενος κινητηρα ειναι η ιδια..στα λαδια παλι ορυκτελαια βαζουμε απλως με προσθετικα..δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα..οκ εδω σε μια αλλη μαρκα προτεινουν τωρα λαδι 0-20..ειναι δυνατον~? οσο και αν προχωρησε το λαδι στην δομη του δεν μπορω να φανταστω εναν κινητηρα να λειτουργει σωστα με ενα τοσο ψιλο λαδι...

  4. #134
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδη δεν προλαβα να κανω επεξεργασια...πιστευω οτι πολλες βλαβες ειναι λογω οτι ανεβαζει θερμοκρασια σε ορισμενα μερη και ισως σαυτο να παιζει ρολο το ψιλο λαδι.

  5. #135
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    276
    Thanked
    428
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eκτος αυτου...το συγκεκριμενο ζητημα παραειναι τραβηγμενο ακομα και για τους πιο ψειρες του αθληματος. Στο δια ταυτα, επειδη και γω καποτε εκανα σαν τρελος με το τι λαδι να βαλω κλπ κλπ απλα διαλεξε ενα λαδι που να θεωρεις καλο και εφοσον δεν εχεις προβλημα μεινε σε αυτο...εγω πχ χρησιμοποιω απο την αρχη castrol edge και δεν εχω παραπονο. Ασχετα αν εχω ακουσει ανα καιρους οτι δεν ειναι καλα πλεον τα καστρολ κλπ. Εκει εξω θα ακουσεις γνωμες και γνωμες. Ακομα και λαδι απο τα Lidl να βαλεις , εαν οι αλλαγες ειναι συχνες και η χρηση του αυτοκινητου σωστη τοτε και παλι το μοτερ θα ειναι αριστο. Και αυτο ισχυει σε πολλα πραγματα περαν του λαδιου η του ιδιου του αυτοκινητου. Καλο ειναι να ξερουμε 5 10 πραγματα πισω απο το αυτοκινητο αλλα το να αναλωνομαστε τοσο πολυ σε λεπτομερειες κανει κακο. Μην ξεχναμε οτι το σπορ αυτο ειναι κυριως ψυχολογικα ευεργετικο.
    Είμαι υπέρ αυτής της άποψης κι εγώ και μάλιστα με τεκμηρίωση. Σε 7-8 οχήματα βάζω 'φτηνιάρικο' λάδι (πάντα προδιαγραφών κατασκευαστή), αλλά ΠΑΝΤΑ η αλλαγή στην ώρα του.
    Σίγουρα παίζει ρόλο η χρήση που γίνεται. Άμα έχεις απαιτήσεις από τον κινητήρα, θα πας και σε άλλο λιπαντικό. Για κοινή χρήση καλύπτεται.
    Δεν πρέπει να στέκεται κανείς στο όνομα του κατασκευαστή, γιατί κάθε εταιρεία έχει τις 'καλές' και τις 'δεύτερες' σειρές.
    Για να μην (και χωρίς να) παρεξηγηθώ, κάνω τον παραλληλισμό με την bmw. Βγάζει την 7άρα, βγάζει και τον άσσο. Το μεν είναι τεχνολογία αιχμής, το άλλο πιο 'εμπορικό'.

  6. #136
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.721
    Thanked
    17891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Dreamer, αν σε προσεβαλα με συγχωρείς, δεν είχα πρόθεση..
    Ανέκαθεν τα φόρουμ παρουσιάζουν "κοιλιά", συμβαίνει δυστυχώς. Αυτό το φόρουμ ήταν πολύ δυνατό με εκατοντάδες ενεργά μέλη online ανά πάσα στιγμή. Πιστεύω πως θα έχει ξανα άνοδο.
    Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, φυσικά έτσι δουλεύουν τα φόρουμ και αυτός είναι ο σκοπός τους.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  7. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    alexm (12-12-20), BILL007 (13-12-20)

  8. #137
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οχι δεν με προσεβαλες,ειλικρινα..το ξερω οτι δεν ειχες τετοια προθεση ...απλα δεν σε ενδιαφερει το θεμα απο την φιλολογικη πλευρα του..σεβαστο.. .αλλα το φορουμ ειναι πολυ καλο και μαρεσει και νευριαζω που εχει κανει πολλες κοιλιες.θυμαμαι με τι ορεξη ανοιγατε τοπικ και με πολλες συμετοχες οπως λες και λυπαμαι που δεν ξερω γιατι εχει πεσει τοσο πολυ..

    για του αλλους 2 κυριους μην ξεχνατε οτι παρολο που λετε να μην μπαινουμε σε λεπτομερειες το εχετε ηδη κανει και εσεις και σας ενδιεφερε,απλα τωρα δεν δινετε ενδιαφερον..δλδ. μετα απο περιπου 10 τοπικ με λαδια οπου και οι 2 συμετειχατε στις συζητησεις κανατε αναν κυκλο που την ψαχνετε για να πειτε τελικα οτι ''ενα καλο λαδακι''? μονο φιλολογικο ηταν το ενδιαφερον σας?

    εγω ξερω τι αυτοκινητο εχω ..δεν εχω καποιο κομπλεξ,γιαυτο ειμαι εδω..αλλα για μενα ειναι ''πρωτο'' γιατι θελω να το βλεπω αριστα συντηρημενο και σωστα,θελω να το κρατησω οσο παει γιατι μαρεσει-και γιατι το επομενο λογικα θα ειναι ηλεκτρικο σε 10 χρονια και γιαυτο πρεπει να προσεχω οτι βαζω και ας ειναι το κατι παραπανω.δεν θελω να βαλω ενα λαδι σουπερ -ντουπερ για να ''πεταει''..θελω να ειναι καθαρο και σενιο..και δεν ειναι το ακριβο η' φθηνο ειναι εαν ειναι ποιοτικο και το σωστο γιαυτο..το λαδακι απο το λιντλ παντως που ειπωθηκε δεν ειναι κανα παραπεταμενο,ψαξτε να δειτε ποια γνωστη εταιρεια το βγαζει.απλα επειδη το δινει στο λιντλ ειναι φθηνο,ισως ειναι και δευτερη ποιοτητα της ιδιας εταιρειας που το βγαζει,αυτο ναι.

    αλλα εγω μιλησα για αλλα πραγματα και εσεις μιλατε γιαυτο που εχετε στον νου σας να πειτε..εδω μιλησα οτι το φθηνο λαδακι η' το ακριβο 5-30 κανει ζημια και περασε ετσι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 10-12-20 στις 18:52

  9. #138
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το βαζω εδω ,δεν ξερω αν ειναι λαθος τοπος...πηγα σε αντιπροσωπεια για μια εργασια αλλη και ειπα να παω και με τα λαδια μου και το φιλτρο μου και να κανω εκει και αλλαγη λαδιων.ο αλητης ο μηχανικος στην ταπα πληρωσης δεν εβαλε την ροδελα και τωρα δακρυζει απο κατω..στην αρχη δεν το ελεγαν αλλα μετα το παραδεχθηκε δικαιολογωντας οτι δεν ειχε οταν εβγαλε την ταπα για αδειασουν τα λαδια..

    δεν δεχονται να μου κανουν ξανα αλλαγη δωρεαν..μαλωσα..εχω αλλη λυση εκτος να ξαναλλαξω λαδια με καινουρια?

  10. #139
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    952
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται να αδειάσουν τα λάδια. Βγάζουν την τάπα και κλείνουν με το δάχτυλο την τρύπα. Βάζουν αμέσως τη ροδέλα και ξανά την τάπα. Πάνω από 50 ml λάδι αποκλείεται να χυθεί.
    E30 318i

  11. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    dreamer (01-02-21)

  12. #140
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μαλλον δεν θελουν να ασχοληθουν, να βρωμισουν τα χερια τους η' θελουν να βγαλουν λαυρακι τοτε για να μην το προτεινουν...εγω να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα αλλα λεω οτι δεν θα γινεται πρακτικα να σταματησουν την ροη..καλα το σταματας δλδ, αλλα μετα για να την βαλεις γρηγορα και με ακριβεια θελει λιγο να βρωμισεις..

Σελίδα 14 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP