Σελίδα 9 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #81
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή




  2. #82
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση...

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  3. #83
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μιας και που αναφερθηκε η σειρα 8100 της Motul να διευκρινισω οτι διαθετει εκτος απο το x-cess, το x-clean, το eco-clean και το eco-energy, τα οποια ολα ανηκουν στην 8100 σειρα με διαφοροποιησεις ωστε να παιρνουν εγκριση κατασκευαστων οπως LL 01, LL 04 κλπ για οσους θα ηθελαν το λαδι τους να εχει την προδιαγραφη που οριζει ο κατασκευαστης
    μιας και θελω να φυγω απο τα καστρολ και να παω στα Motul φαινεσαι ενημερωμενος στην μαρκα.ποιο απο τους παρακατω τυπους ειναι ιδανικο για το δικο μου Ε87 1600? αλλαζω λαδια καθε 8-10.000 χιλ. και κανω 70-30% πολη-ταξιδια.εκτος πολης για 3000 χιλ . κυριως τωρα το καλοκαιρι μεσα στις υψηλες θερμοκρασιες το δουλευω κοντα στα 140-160 χιλ. ταχυτητα στα ταξιδια

    https://www.opieoils.co.uk/p-881-mot...ngine-oil.aspx

    https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.ne...pdf?1544463778

    https://www.opieoils.co.uk/p-81849-m...ngine-oil.aspx αυτο εχει βαση εστερες οπως το 300 που χρησιμοποιεις εσυ? γιατι ειναι πιο οικονομικο αρκετα..

    https://www.opieoils.co.uk/p-878-mot...ngine-oil.aspx

    https://www.opieoils.co.uk/p-877-mot...ngine-oil.aspx

    επισης τα Motul που λενε οτι ειναι 100% συνθετικα ,ειναι πραγματι η' οπως τα αλλα απλα μαρκετινγκ?

    επιβεβαιωνω αυτο που εγραψες για τα λλ-01 και 04 γιατι ζητησα την γνωμη ενος ιντερνετικου καταστηματος απο εξωτερικο και ολα τα λαδια που μου προτεινε σχεδον ηταν λλ-01 παροτι το δικο μου λεει 04.αν θες δλδ. καλυτερη προστασια πας σε λλ -01? και αυτο που λενε οτι πρεπει να βαζουμε 04 λογω καποις σχεσης που εχει με τις βενζινες στην ευρωπη και τις επικαθισεις απο την καυση τους και γιαυτο χρειαζονται low saps? σημειωτεον οτι διαβαζω λεω ,δεν εχω εξειδικευμενη γνωση και θα ηθελα την αποψη σου,τι κερδιζεις τ,τι χανεις αν βαλω λλ-01 αντι 04.

  4. #84
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να σημειωσω επισης οτι εχω 120.000 χιλ....τα λαδια που παρεθεσα σις προδιαγραφες τους,χημικη συσταση-αποδοση ,εχουν καποιες μικρες διαφορες αποτι ειδα αλλα λεπτομερειες που δεν εχουν και τοση σημασια.

  5. #85
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εγώ κοιτάω τώρα τα λάδια στο Ε36 μου, MOTUL SYNERGY+ 10-40, και είναι καινούρια! κοιτάω πότε τα άλλαξα (μαζί με φίλτρο πάντα), και βλέπω ένα χρόνο ακριβώς! κοιτάω και km, 3880!!! τώρα λέω της γυναίκας, θα αλλάξω λάδια, και θα τα πάρει ο μηχανικός για το δικό του!

  6. #86
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το κεφαλαιο "λιπανση" ειναι κυριολεκτικα τεραστιο και απιστευτα δυσκολο να εξηγηθει, ακομα και στους "μηχανικους" που κανουν σερβις στα αυτοκινητα μας.
    Το σιγουρο ειναι οτι απο την ωρα που ανοιγεται η συσκευασια, (η οποια δεν πρεπει να υπερβαινει τα 2 ετη απο την παραγωγη) το πολυ ενα χρονο μετα πρεπει να αλλαχθουν. Υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα δεν ειναι της παρουσης.

    Ταπεινη μου γνωμη, αν θελετε μην το εχετε τοσο ευκολο με τις αλλαγες τυπων λιπαντικου (ακομα και αν προκεται για την ηδια μαρκα) και αν πρεπει αυτο να γινει, πρεπει να κανετε "πλυση" κινητηρα. ΟΧΙ με χημικα αλλα με το ηδιο το καινουργιο λιπαντικο (αν θελετε με χαρα να σας περιγραψω τη διαδηκασια), καθως ολοι γνωριζουν οτι ακομα και να αλλαξουμε λαδι/φιλτρο τουλαχιστον το 1/4 της ποσοτητας του παλαιου λιπαντικου παραμενει μεσα στον κινητηρα κυριως στο αρχικο δυκτιο διανομης μετα το non return valve που βρισκεται στην ή μετα την αντλια λιπανσης.
    Οποτε καθε φορα που αλλαζουμε λαδια εξακολουθουμε να εχουμε "μιγμα" παλαιου/νεου λιπαντικου με ολα τα γνωστα συνεπακολουθα...


    Μπορουμε να γραψουμε βιβλιο επ'αυτου,
    το σιγουρο ειναι οτι η καθε περιπτωση αυτοκινητου πρεπει να εξεταζεται ξεχωριστα (κυριως λογω της χρισης που υποβαλεται).
    Επισης να γνωριζεται οτι το πρωτο πραγμα που κοιταμε στην επιλογη λιπαντικου, ειναι τα lubrication clearances που εχει ο κινητηρας μας, με βαση αυτο επιλεγουμε το ιξωδες.
    Στη συνεχεια με βαση τη χριση αλλα και τη συντηριση που ειμαστε διατεθημενοι να κανουμε στον κινητηρα μας, παμε σε μαρκες/τυπους κτλ...


    Συμπερασματικα καλο ειναι να γνωριζουμε τα εξης:
    1-Τα παλαιοτερα αυτοκινητα ειχαν/εχουν τελιως διαφορετικες λιπαντικες αναγκες αλλα και τα λιπαντικα της εποχης τους ηταν (συγχωρειστε το "μπακαληστικο" αλλα θελω να ειμαι κατανοητος) πολυ πιο συμβατα μεταξυ τους.
    2-Τα καινουργια λιπαντικα ειδηκα για τις προδιαγραφες γιουρο 5 και επειτα εχουν κανει μερικα βηματα "πισω" οσον αφορα τις ιδιοτητες τους (καθως καταντησαν να ειναι πολυ ακριβα και τωρα πια τα φτιαχνουν με φθηνοτερες μεθοδους πχ-σελ).
    Προσοχη στα low sups ειδηκα τα πρωτης γεννιας (ειμαστε +- στην τριτη τωρα).
    3-Η μηχανολογια ειναι η επιστημη της αληθειας (που η πραγματικοτητα το επιβεβαιωνει), 1+1=2 οχι 11 οχι τιποτε αλλο.
    Οσον αφορα τη λιπανση, υπαρχει το σωστο (δυστηχως λιγοι γνωριζουν και ακομα λιγοτεροι αφηνουν τον εγωισμο τους στην ακρη ωστε να μαθουν)
    υπαρχει το "συμβατο" (που ειναι το 70% που κανει ο μεσος χριστης κινητηρων)
    και υπαρχει το λαθος...
    Η πραγματικοτητα, (συναρτηση των πραγματικων συνθηκων αντοχων και χρισης ενος κινητηρα) δυστηχως φαινεται μακροπροθεσμα και ειναι κοστοβορα στις λαθος επιλογες.

    Ζητω συγνωμη αν ακουγομαι "βαρυς" αλλα απο σεβασμο στην εδω παρεα, ειμαι ειληκρινης.

  7. The Following 5 Users Say Thank You to mechanic For This Useful Post:

    bomberman 3.28 (11-09-20), dreamer (12-09-20), pilot (11-09-20), skaros (12-09-20), wheelman (10-12-20)

  8. #87
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω παντως στο m42b18 βαζω καστρολ απο την αρχη που το πηρα...ξεκινησα με 10-40 ημισυνθετικα ...μετα πηγα στα 5-40 φουλ συνθετικα τα πρασσινα magnatec ...και τωρα εχω καταληξει στα edge τα χρυσα 5-40 και ειμαι ευχαριστημενος...η χρηση που του κανω ειναι ως επι το πλειστον πιωμα....αλλα οσο πιο ευλαβικα γινεται με πολυ καλο ζεσταμα ,κρυωμα και αλλαγες το πολυ μεχρι 8 χιλιαδες χιλιομετρα...μολις δηλαδη εχει φτασει στην κατω σταθμη του δεικτη λαδιου....βαζω 5 λιτρα μαζι με φιλτρο παντα και ερχεται ακριβως.

  9. #88
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......και τωρα εχω καταληξει στα edge τα χρυσα 5-40 και ειμαι ευχαριστημενος...η χρηση που του κανω ειναι ως επι το πλειστον πιωμα....αλλα οσο πιο ευλαβικα γινεται με πολυ καλο ζεσταμα ,κρυωμα και αλλαγες το πολυ μεχρι 8 χιλιαδες χιλιομετρα...μολις δηλαδη εχει φτασει στην κατω σταθμη του δεικτη λαδιου.....
    Δηλαδή στα 7.500-8.000ΚΜ έχει ήδη 1l κατανάλωση λαδιού;

    VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  10. #89
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι τοσο ειναι η καταναλωση. η εξατμιση δεν βγαζει ιχνος καπνου παντως...γενικα το μοτερακι αυτο το τσιμπαει το λαδακι του. εαν η χρηση του βεβαια ηταν πιο νορμαλ και δεν στροφαριζε συνεχως τοτε σιγουρα θα ηταν πολυ μικροτερα τα νουμερα. 175 χιλιαδες χιλιομετρα εχω

  11. #90
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mechanic;600512
    [U
    Ταπεινη μου γνωμη, αν θελετε [B]μην το εχετε τοσο ευκολο με τις αλλαγες τυπων λιπαντικου [/B][/U](ακομα και αν προκεται για την ηδια μαρκα) και αν πρεπει αυτο να γινει, πρεπει να κανετε "πλυση" κινητηρα. ΟΧΙ με χημικα αλλα με το ηδιο το καινουργιο λιπαντικο (αν θελετε με χαρα να σας περιγραψω τη διαδηκασια), καθως ολοι γνωριζουν οτι ακομα και να αλλαξουμε λαδι/φιλτρο τουλαχιστον το 1/4 της ποσοτητας του παλαιου λιπαντικου παραμενει μεσα στον κινητηρα κυριως στο αρχικο δυκτιο διανομης μετα το non return valve που βρισκεται στην ή μετα την αντλια λιπανσης.
    Οποτε καθε φορα που αλλαζουμε λαδια εξακολουθουμε να εχουμε "μιγμα" παλαιου/νεου λιπαντικου με ολα τα γνωστα συνεπακολουθα...



    Επισης να γνωριζεται οτι το πρωτο πραγμα που κοιταμε στην επιλογη λιπαντικου, ειναι τα lubrication clearances που εχει ο κινητηρας μας, με βαση αυτο επιλεγουμε το ιξωδες.
    Στη συνεχεια με βαση τη χριση αλλα και τη συντηριση που ειμαστε διατεθημενοι να κανουμε στον κινητηρα μας, παμε σε μαρκες/τυπους κτλ...
    φιλε mechanic επειδη φαινεται οτι εχεις ορεξη να μοιραστεις τις γνωσεις σου , θα ηθελα να μαθω..δυστυχως πρεπει να γινουμε μηχανικοι και εμεις του αυτοκινητου μας γιατι τα σημερινα αυτοκινητα δεν εχουν ενα καρμπυρατερ και τελειωσε ,αλλα πολλα μηχανικα και κυριως ηλεκτρονικα εξαρτηματα που και μηχανικος να εισαι πρεπει μετα να εχεις και πτυχιο πληροφορικης. και οχι μονο αυτο αλλα η τεχνολογια απο μοντελλο σε μοντελλο αλλαζει εξελισεται τοσο γρηγορα οσο γρηγορα αλλαζουν και τα μοντελλα αυτοκινητων.τα σεμιναρια στους μηχανικους εχουν παρει φωτια.οποτε καπως τους δικαιολογω και εγω.ομως οι αποψεις για εμας του μη γνωριζοντες διαφερουν οταν προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη.

    π.χ οταν εγω λιγο καιρο πριν ειπα σε μηχανικο αντιπροσωπειας οτι οντως μενει 1/4 λαδι μεσα στο συστημα,μου απαντησε ειρωνικα οτι δεν γινεται αφου το βαζουμε και στραγγιζει.οτι η πλυση γινεται με ειδικο καθαριστικο που εχω παραθεσει σε αλλο τοπικ προσφατα που κανει και καθαρισμο ταυτοχρονα σε μηχανη και λαδι.σε καθε αλλαγη λαδιου μου ειπανε να μπαινει αυτο.ομως διαβασα οτι υπαρχει κινδυνος να παρεις φλαντζα στο χερι,εχει συμβει σε καποιους,ισως απο πιο συχνη χρηση ,εκτος απο την αλλαγη λαδιων να το κανουν και σε μερικα γεμισματα καυσιμου.αυτο παλι οτι το αυτοκινητο παροτι εχει προδιαγραφες για 95 βανζινη να λενε καποιοι οτι βαζουν 100αρα για εχουν ησυχο το κεφαλι τους οτι θα εχουν καθαρα μπεκ και γενικα συστημα τροφοδοσιας?ο μηχανικος αυτος ισχυριζεται και δεν εχω καμμια αμφιβολια,οτι βαζοντας ενα καθαριστικο σε καθε αλλαγη λαδιου,5-40 βενζινη γιατι το καλοκαιρι και γενικα ολο τον χρονο εχουμε ζεστη εμεις στην ελλαδα,και 100αρα βενζινη δεν ειχε ποτε θεμα μπεκ,πολ.στων,αντλιας,νοξ.ε ναι τελικα αυτα που τον εσωσαν? εχει ιδιο μοτερ και αυτοκινητο με εμενα.εγω βαζω 95αρα,5-30 και εχω αλλαξει μπεκ και νοξ,ασχετο αλλα και τεντωτηρα αλλαξα προληπτικα λογω οτι βγηκε καινουριο ανταλλακτικο πιο σωστο στην λειτουργια του και επειδη στην αρχη που δεν ηξερα τι σημαινει λονγκταιμ βλακεια αλλαγη ,ειχα κρατησει λαδια για εναμιση χρονο ,2 φορες στην εγγυηση.

    εγω θα κανω λοιπον μερικες ερωτησεις πανω σε αυτα που ειπες ,ισως εκφραζοντας τις αποριες και αλλων.

    1) τι συμβαινει οταν αλλαζουμε τυπο μαρκες και ιξωδες λαδιων συχνα?

    εχω διαβασει στο ιντερνετ τα εξης: οτι ο κινητηρας ειναι σαν ενα μικρο παιδι.ο,τι λαδι του βαζεις ετσι μαθαινει και αν πας και το αλλαξεις αντιδρα.γιαυτο πρεπει απο την αρχη να μην αλλαξουμε πανω απο 2-3 τυπους λαδιων καθολη την διαρκεια της ζωης του εκτος ορισμενων συνθηκων οπως να καιει λαδια ,οποτε αποκλειοντας καποια ζημια μηχανολογικη μετα απο ελεγχο να αλλαξουμε σε ενα πιο παχυ λαδι.εγω π.χ εβαζα για 6 χρονια οταν πηγαινα στην αντιπροσωπεια το λαδι της μαμας που τοτε ηταν καστρολ.τα 2 απο τα 6 ηταν της σελ αποτι πλροφορηθηκα.επειδη οταν εβαλαν αυτο της σελ εκαψε πρωτη φορα λαδι γρηγορα και ειχα φυγει και απο την αντιπροσωπεια πλεον αρχισα να βαζω το καστρολ εντζ.παντα 5-30 μεχρι και σημερα.αρχισα να διαβαζω και ακουγα γνωμες.οτι στην ελλαδα πρεπει λογω καιρικων συνθηκων να βαζουμε 40αρι και το ιδανικο θα ηταν 5-40.το 5 γιατι χρειαζομαστε ενα λεπτο λαδι στην εκκινηση που να ανεβαινει γρηγορα και επειδη στην ελλαδα δεν εχουμε τοσο κρυο εκτος αν εισαι σε κρυο μερος οπου πας σε 0-40.το 40 γιατι εμεις το καλοκαιρι εχουμε πολυ πιο ζεστη απο τους βορειους και η θερμοκρασια που πιανει στο μοτερ επιβαρυνεται απο την εξωτερικη και το λαδι 5-30 γινεται νερακι.
    ομως παλι προσφατα μιλωντας με εναν μηχανικο πορσε και διαβαζοντας ακομα μια γνωμη στο ιντερνετ σε ξενο σαιτ,ακουσα τα εξης: οτι αυτο με την επιλογη λαδιου συμφωνα με τις θερμοκρασιες πλεον δεν υφισταται.ειναι παλια νοοτροπια.σημερα οι ηχανικοι που βγαζουν εναν νεο κινητηρα στην αγορα τον δοκιμαζουν και καταληγουν σε μια γκαμα επιτρεπτων ιξωδους για να λειτουργει σωστα ανεξαρτητου θερμοκρασιας.καπου διαβασα οτι τωρα φτιαχνουν και τα σωληνακια και τις διοδους του λαδιου πιο στενα οποτε ενα πολυ παχυ εκτος προδιαγραφων θα εκανε πολυ περισοτερο χρονο για να περασει και θα ζοριζε την μηχανη.

    2) με χαρα θα ηθελα να μας περιγραψεις την διαδικασια πλυσης του κινητηρα με το ιδιο το λαδι.ο πατερας μου θυμαμαι στο ταξι που
    ειχε μολις εβγαζε το καπακι και αδειαζε το λαδι,στραγγιζε ,με ανοιχτη την ταπα ακομα απο κατω,εριχνε λαδι,δεν θυμαμαι ποσο, για να φυγει το παλιο που ειχε κατσει.μετα εκλεινε τις ταπες και συμπληρωνε.δεν ξερω αν εννοεις αυτο.

    3) τι επακολουθα ειναι γνωστα? τι ζημια μπορει να προκληθει?

    4)lubrication clearances.πρωτη φορα το ακουω.αν και εριξα μια ματια στο διαδικτυο ,μπορεις να μας το εξηγησεις και πως συμφωνα με αυτο επιλεγουμε το ιξωδες?

    σορυ για το μακροσκελες,ευχαριστως να ακουσω για ολα αυτα αν θες τις γνωσεις σου!

Σελίδα 9 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP