Σελίδα 13 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #121
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εμένα παίρνει πάντα γύρω στα 5 λίτρα. Σε ένα συγκεκριμένο που το είχα πάει παλιότερα (δεν ξαναπάω για πολλούς λόγους) ήταν ότι μου είπε ότι πήρε (και μου χρέωσε εννοείται!) 6 λίτρα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πάρει τόσο.
    E30 318i

  2. #122
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν διαβαζει ακομα στο φορουμ ο φιλος mechanic εχω μια απορια: οκ, πριν αλλαξουμε λιπαντικο κανουμε πλυση κινητηρα με το ιδιο το νεο λαδι που θα βαλουμε..οταν μετα παραμεινουμε στο ιδιο λαδι,μαρκα και τυπο και πουμε οτι αυτο μας κανει,οταν θελουμε να κανουμε ενα καθαρισμο απο μικρες επικαθησεις και ρυπους χρησιμοποιουμε ενα καθαριστικο κινητηρα η' οχι? και αν μπορουμε γιατι δεν ειναι καταλληλο και για το πλυσιμο το καθαριστικο και χρησιμοποιουμε λαδι? ας πουμε εγω θελω σε καθε αλλαγη λαδιου να βαζω ενα καθαριστικο για προληπτικους λογους,μιας και τα μπεκ αμμεσου ψεκασμου ειναι που ευαισθητα. να μην βαζω? κανουν κακο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-11-20 στις 13:19

  3. #123
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οσον αφορα την επιλογη λαδιων μου εχω 3 προδιαγραφες-νορμες που πρεπει να τηρησω.

    llo4

    acea c3 - mid saps

    0-30,0-40,5-30,5-40

    για το τριτο εχω επιλεξει το 5-40.μετα απο πολυ ερευνα που εκανα κατεληξα οτι ειναι το καλυτερο για την μηχανη και τα διακενα και τις εξωτερικες θερμοκρασιες της χωρας μας.

    αυτο που με προβληματιζει ειναι η δευτερη, το acea c3 - mid saps. αν ξεφυγω απο την νορμα αυτη δεν εχει επιπτωση στον καταλυτη ,την μετρηση των καυσαεριων κ.λ.π.?


    για την πρωτη δεν με ενδιαφερει καθολου σαν λονγκλαιφ καθοτι δεν την τηρω σαν αλλαγη λαδιων,αλλαζω νωριτερα απο 10.000. επισης μετα απο ερευνα και διαβασμα καταλαβα οτι τα περισοτερα λαδια που υπαρχουν στην αγορα και μας τα πασαρουν οι εταιρειες και η μαμα δεν ειναι συνθετικα που αντεχουν σε πολλα χιλιομ. longlife..δλδ. το οτι δεν αντεχουν το ξερουμε και ολοι εδω μεσα σχεδον αλλαζουν πιο νωρις.αλλα το οτι τα λαδια που αγοραζουμε σαν συνθετικα με την ενοια οτι κρατουν τις ιδιοτητες τους ειναι λαθος

    υπαρχουν 5 κατηγοριες λαδιων :

    τα group 1,2 που ειναι απλα ορυκτελαια και δεν χρησιμοποιουνται πελον στα συνχρονα αυτοκινητα,ειναι τα παλαιου τυπου λαδια που κρατουσαμε το πολυ 4.000 χιλ.

    τα group 3 που ειναι ορυκτελαια αλλα εχουν υποστει επεξεργασια χημικη και συνθετονται σε διαφορετικα μορια στο εργαστηριο και ετσι προκυπτει ενα νεο προιον.αυτα επισης περιεχουν προσθετικα και ισως και στοιχεια απο το group 4( PAO BASED OILS).

    το group 4 εινα τα πραγματικα συνθετικα.εχουν σαν βαση χημικη συσταση εξολοκληρουν απο συνθεση σε εργαστηριο και προερχονται απο το συστατικο polyalphaolefins (PAO) και μερικους φυσικους εστερες.αυτα ειναι τα πραγματικα longlife.

    το group 5 που ειναι λαδια προερχομενα απο φυσικους,ζωικους και φυτικους εστερες, επισης πραγματικα συνθετικα με προσθετα απο polyalphaolefins σε μικρο ποσοστο.

    τα 1 και 2 δεν μας ενδιαφερουν, δεν ασχολουμαστε.

    στο 3 ανηκουν ολα αυτα τα λαδια που μιλαμε εδω.
    castrol edge-magnatec,motul,fuchs,liqui moly,mobil, κ.λ.π.

    .ομως δεν ηταν παντα ετσι.οταν πρωτοβγηκαν αυτα τα λαδια απο το group 3 ηταν κανονικα συνθετικα οπως το group 4.ολα αλλαξαν με μια μυνηση που εκανε η mobil στην castrol .η πρωτη εβγαζε κανονικα συνθετικα και τα πουλουσε ακριβα τοτε ,το 1998.η δευτερη εβαλε τον ορο συνθετικα ομως δεν ηταν πραγματικα συνθετικα,ηταν απο mineral oils,υδογοναθρακες και τα παραγωγα τους μαζι με καποια προσθετα.ηταν πιο οικονομικα στην παραγωγη τους ,τα πουλουσε πιο οικονομικα και ενω δεν ηταν συνθετικα ,χρησιμοποιουσε τον ορο.ετσι η mobil σου λεει χαζη ειμαι να πουλαω εγω πραγματικα συνθετικα πιο ακριβα και η castrol να πουλαει ''συνθετικα'' πιο οικονομικα? στα δικαστηρια ομως εχασε.η castrol παρουσιασε ενα τροπο παραγωγης απο απλα ορυκτελαια που οταν διασπωνται σε μικροτερα μορια υδρογονανθρακων μετα απο ΣΥΝΘΕΣΗ ποεκυπτε ενα προιον που μπορουσε να χρησιμοποιησει τον ορο συνθετικο.το δικαστηριο το δεχθηκε.ετσι μετα και οι αλλες εταιρειες προχωρησαν στον ιδιο τροπο παραγωγης και ονομασιας με το δικαιωμα που τους εδινε το προδεδικασμενο.ουσιαστικα με την προσθηκη των προσθετων ειναι κατηγορια group 1,2 με διαφορετικο τροπο συνθεσης και επεξεργασιας και προσθετων και ειναι ημισυνθετικα.ο νομος ομως τους επιτρεπει να τα ονομαζουν και full synthetic,100% synhtetic κ.α.

    μονο στην γερμανια δεν δεχθηκαν τον ορο αυτο και επεβαλαν στις εταιρειες να ξεχωρισουν στην ετικετα τους τα προιοντα τους οπως παλια.ετσι οταν δεν ειναι πληρως συνθετικα γραφουν advanced synthetic, synthetic και οχι full η' 100%.χαρακατηριστικο παραδειγμα ειναι το γερμανικο castrol το οποιο στην αμερικη κατασκευαζονταν με τις προδιαγραφες group 3 ενω στην γερμανια με τις προδιαγραφες 3/4 η' 4/3 οπως θελετε παρτε το,ηταν σαν βαση synhtetic base oil.αυτο το ανακαλυψαν αμερικανοι που εστειλαν δειγματα και απο το αμερικανικο και το γερμανικο castrol στην blackstone και ειδαν τις αναλυσεις. λενε οτι στην γερμανια επειδη ηταν διαφορετικο προιον το εδωσε στην elf στο εργοστασιο που εχει εκει να το παραγει.ειναι γνωστο εξαλου οτι η καστρολ βγαζει πλεον φαον λαδια σε εργοστασια και αλλων εταιρειων εκτος των δικων της.και αυτο κανουν και αλλες γνωστες μεγαλες εταιρειες.σημεια των καιρων!

    και υπαρχουν και εξαιρεσεις μεταξυ της ιδιας μαρκας/τυπου,διαφορετικου ιξωδες.καποια ας πουμε 0-40 μπορει να εχουν στοιχεια απο το 4 σαν βαση να ειναι δλδ. synthetic base oils from PAO, και το 0-30 να ειναι απο ορυκτελαια σαν βαση δλδ. γκρουπ 3.συνεβαινε στο mobil αυτο.

    γενικα τωρα δεν ειναι τιποτα ξεκαθαρο.ακομα και οι ιδιες οι συνταγες μπορει να αλλαξουν χωρις φυσικα να το ξερουμε εμεις.να νομιζουμε οτι αγοραζουμε γκρουπ 4 και μετα να το εχει γυρισει σε 3.
    ως επι το πλειστον κραταμε οτι η πλεοψηφια των λαδιων που αγοραζουμε σαν συνθετικα ειναι ημισυνθετικα, ανηκουν στο γκρουπ 3 και συμπεριφερονται σαν γκρουπ 3/4 αναλογα την χημικη τους συνθεση.αυτο που μας ενδιαφερει εδω ειναι οτι ειναι για πεταμα μετα 7-8000 χιλ. ,αναλογα βεβαια την χρηση και το περιβαλλον μπορει και πιο νωρις,ποτε πιο αργα.εχουν την ιδιοτητα να μην κρατανε το φιλμ προστασιας μετα απο αυτα τα χιλιο. αντιθετα τα προσθετικα τους δεν πειραζουν τις φλαντζες .

    παμε τωρα στα γκρουπ 4.και εκει ειναι θολο το τοπιο αλλα λιγοτερο.μπορει να ειναι 4/3 η' 4/5 αναλογα την υπολοιπη τους συσταση τους,σε ορυκτελαιο η' εστερες δλδ/ γκρουπ 5.παραδειγμα το repsol 5-40 ειναι 4/3.amsoil ,4/5 η' 5/4.κανενα δεν ειναι 4 σκετο,δεν υπαρχει γιατι πρεπει να υπαρχει πρστασια για τις φλαντζες.εχει ειπωθει οτι το στοιχειο αυτο το συνθετικο το PAO δεν ειναι φιλικο προς τις φλαντζες.υπαρχουν παραδειγματα ζημιων στο διαδικτυο.αυτα ομως τα λαδια ειναι λαδια για μεχρι 15.000,ειναι τα πραγματικα συνθετικα.με ευθυνη ομως για τετοιες ζημιες.

    τελος το γκρουπ 5 ειναι τα φουλ εστερικα.οπως το 300v που ολοι ξερουμε,,ισως και το redline .ομως και δω μπορει να ειναι εστερικο και PAO μαζι οπως ειναι το motul ester sport 5-40 ,,ισως και το redline ξανα.με τις αμερικανικες εταιρειες που βγαζουν λαδια ανωνιστικου τυπου για δυνατες μηχανες ,στις συνταγες τους δεν δινουν ολα τα στοιχεια η' τα παραποιουν,αλλαζουν για λογους ανταγωνισμου.το θεμα ομως ειναι οτι αυτοι οι εστερες ειναι μονο για αγωνιστικη χρηση.δεν πρεπει να μενουν σε νορμαλ χρηση πανω απο 3000-4000 χιλ. μεσα η' καθολου μετα απο σκισιμο-πιστα.εχουν πολυ καλη προστασια για την μηχανη αλλα για περιορισμενη χρηση.

    συμπερασμα για νορμαλ μοτερ και χρηση,ολοι εμεις χρησιμοποιουμε συνθετικα ορυκτελαια με προσθετα τα οποια μπορει να ονομαζονται συνθετικα αλλα ειναι ημισυνθετικα.γιαυτο δεν εχουν αντοχες και πρεπει να αλλαζονται μεχρι τα 8.000 χιλ. αναλογα την χρηση.
    ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ την bmw που σας λεει οτι ειναι longlife,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

  4. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    bakalos (15-12-20)

  5. #124
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    βρηκα αυτο το σαιτ και αντιγραφω μια αναλυση για ενα λαδι που με ενδιαφερει:

    https://www.germanautohaustn.com/oil-analysis

    ef326c_e227336ea8774aecbab4eda76a8d5620~mv2.jpeg

    εσεις που εχετε ασχοληθει πως την βρισκετε τηνα ναλυση και τις πληροφοριες που δινει το εργαστηριο? τα προσθετα αυτα ειναι πλεονεκτημα για τον κινητηρα?

  6. #125
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ θα ξαναρωτησω, γιατί κάνετε την κλωστή συρματοσχοινο? Ειδικά όταν μιλάμε για νορμάλ αυτοκίνητα. Εκτός και αν είναι εγκυκλοπαιδικό όλο αυτό.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  7. #126
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μαλλον φιλολογικο ειναι..μιας και το φορουμ εχει χασει το ενδιαφερον του και εχει γινει περισοτερο πολιτικο-αθλητικοκεντρικο , προσπαθω να ανοιξω καμμια συζητηση ετσι για να γινεται..μερες που ειναι..αλλα μαλλον εχει κορεστει ο κοσμος εδω μεσα..δεν βλεπω ενδιαφερον.

  8. #127
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον φιλολογικο ειναι..μιας και το φορουμ εχει χασει το ενδιαφερον του και εχει γινει περισοτερο πολιτικο-αθλητικοκεντρικο , προσπαθω να ανοιξω καμμια συζητηση ετσι για να γινεται..μερες που ειναι..αλλα μαλλον εχει κορεστει ο κοσμος εδω μεσα..δεν βλεπω ενδιαφερον.

    Το φόρουμ μας και γενικά τα φόρουμς ακολουθούν τις τάσεις της εποχής!
    Η Ελλάδα έρχεται από μια 10ετια βαθύτατης οικονομικής κρίσης και συνεχίζει με το παγκόσμιο θέμα του covid.
    Η διάθεση αλλά και ο χρονος για τα χόμπι μας έπονται, η προτεραιότητα έχει προφανώς δωθεί σε άλλους τομείς, όπως η υγεία και οι δυσκολίες της καθημερινότητας, οικονομικές και μη...
    Να έχουμε υγεία πρώτα απ´ολα, να αλλάξει η διάθεση μας και η γενικα αυτη η άσχημη κατάσταση που όλοι μας βιώνουμε και εδω θα είμαστε να συζητάμε τις αυτοκινητιστικές μας ανησυχίες!!!
    B58



  9. The Following 9 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    atha (15-12-20), BILL007 (09-12-20), deepBLUE (09-12-20), Dimimav (09-12-20), isou (09-12-20), nikos valvetronic (09-12-20), pilot (09-12-20), skaros (10-12-20), wheelman (10-12-20)

  10. #128
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ετσι οπως το εγραψες με δειχνεις σαν καποιο ανθρωπο που ζει αλλου..εγω δεν μιλω μονο για φετος αλλα και τα τελευταια χρονια...οπου την συζητηση εκτος απο την οικονομικη κριση την μονοπωλουσε και το ποδοσφαιρο..και αν θυμαμαι καλα ειχει ξαναειπωθει αυτη η ανησυχια απο καποιον αλλο και συμφωνησαν και ορισμενα ''στελεχη'' του φορουμ..δεν ειπα ποτε οτι το ποδοσφαιρο η' οτιδηποτε αλλο στην καθημερινοτητα δεν ειναι θεμα για συζητηση και δεν με απασχολει και εμενα..απλα λεω οτι εδω εχει παρει την μεριδα του λεοντος..δεν κατηγορησα του μοντ απλα ετσι γινεται..και δεν ειναι ολα τα φορουμ ετσι,τουλαχιστον στο εξωτερικο αλλα και εδω..και αν μην τι αλλο ακριβως γιαυτο προσπαθω να μιλησω για κατι αλλο για να ξεχαστουμε και λιγο απο τον φοβο που μας περιβαλλει...αλλα μαλλον αποτιβλεπω το φορουμ εχει καλυψει ολα τα θεματα τοσα χρονια που δεν ασχολειται παρα μονο με δυσκολα,βλαβες,φτιαξιματα κ.λ.π....ισως δεν ηταν η λαυτερη στιγμη για να το θεσω και ζητω συγγνωμη ..απλα ξεχναμε οσο και εχουμε καλυψει καποια πραγματα οτι υπαροχυν και νεα μελη που εχουν αποριες και ανησυχιες..καλα να περνατε και προπαντων με υγεια σε ολους να βγουμε νικητες της ζωης!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 09-12-20 στις 20:50

  11. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    alexm (12-12-20)

  12. #129
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Eκτος αυτου...το συγκεκριμενο ζητημα παραειναι τραβηγμενο ακομα και για τους πιο ψειρες του αθληματος. Στο δια ταυτα, επειδη και γω καποτε εκανα σαν τρελος με το τι λαδι να βαλω κλπ κλπ απλα διαλεξε ενα λαδι που να θεωρεις καλο και εφοσον δεν εχεις προβλημα μεινε σε αυτο...εγω πχ χρησιμοποιω απο την αρχη castrol edge και δεν εχω παραπονο. Ασχετα αν εχω ακουσει ανα καιρους οτι δεν ειναι καλα πλεον τα καστρολ κλπ. Εκει εξω θα ακουσεις γνωμες και γνωμες. Ακομα και λαδι απο τα Lidl να βαλεις , εαν οι αλλαγες ειναι συχνες και η χρηση του αυτοκινητου σωστη τοτε και παλι το μοτερ θα ειναι αριστο. Και αυτο ισχυει σε πολλα πραγματα περαν του λαδιου η του ιδιου του αυτοκινητου. Καλο ειναι να ξερουμε 5 10 πραγματα πισω απο το αυτοκινητο αλλα το να αναλωνομαστε τοσο πολυ σε λεπτομερειες κανει κακο. Μην ξεχναμε οτι το σπορ αυτο ειναι κυριως ψυχολογικα ευεργετικο.

  13. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    skaros (10-12-20)

  14. #130
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλε μανιακ σε ευχαριστω για την απαντηση σου..δεν ειμαι αρχαριος,οδηγω 30 χρονια..και ολα αυτα που αναφερεις τα γνωριζω και κατα συμπτωση και εγω τα ιδια βαζω και μαλιστα απο ελλαδα και ειδικα θεσσαλονικη που ακουστηκε και ειχα γραψει και εγω οτι ειχε γινει νοθεια σε καλα καταστηματα..δεν ειναι αυτο..απλα συζητηση εκανα..εγω στο τοπικ αυτο δεν εγραψα για λεπτομερειες και δεν ασχοληθηκα ποτε παρολο που αλλοι το εκαναν και καλα εκαναν και αφησαν μια ωραια νορμα για εμας ολους..απλα ειμαι κλεισμενος οπως ολοι μας και ετυχε να διαβασω πολλα πραγματα που δεν το εκανα πριν γιατι δεν την εψαξα..τωρα ετσι διαβαζοντας το φορουμ παραπανω ετυχε αυτο το θεμα να ασχοληθω..και οτι διαβασα ηθελα να το μοιραστω..αλλα το θεμα λαδια καταλαβα οτι εχει κορεστει..ειπα φιλολογικη ειναι η συζητησ..και σε αλλα θεματα το τραβαμε και το ξεχειλωνουμε ενω γνωριζουμε τα παντα ..αυτο σημαινει οτι δεν μπορουμε να τα συνεχισουμε? οπως και τα τελη και οι φοροι που καθε χρονο τετοια στιγμη παρολο που τα εχουμε χιλιοπει ,παντα καποιος θα ξαναρχισει...

Σελίδα 13 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP