Σελίδα 22 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 122021222324 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 211 έως 220 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #211
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηθελα να βαλω το motul 8100 x-clean 5-40 gen 2 το οποιο ειναι λαδαρα αλλα τελικα βλεπω οτι δεν εισαγεται στην χωρα μας και επρεπε να παραγγειλω απο ευρωπη. το xcess 5-40 εχασε την προδιαγραφη bmw θα την εχει ομως το gen 2 ..οποτε εβαλα το motul 8100 x-clean+ 5-30 που εχει πολυ καλες εγκρισεις.αυτο που εμαθα ψαχνοντας απο ενδιαφερον και γνωση,ειναι οτι το πρωτο πραγμα που εχει σημασια για την επιλογη ενος λαδιου ειναι οι προδιαγραφες και η εγκριση του κατασκευαστη και μετα ,εαν υπαρχουν,οι εκγρισεις των αλλων κατασκευαστων και τι σημαινει η καθε μια.ετσι κατεληξα σαυτο το λαδι που εχει αυστηρες εγκρισεις απο τις αλλες εταιρειες και κυριως την πορσε που δινει μεγαλη σημασια στο shear oil film resistance.πρωτες εντυπωσεις καλες..θα δουμε μεσα στο καλοκαιρι για παραπανω..
    Και εγω αυτά βάζω πάνω απο δύο χρόνια τωρα, και δεν έχω παράπονο

  2. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (24-03-22), dreamer (25-03-22)

  3. #212
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στα 5-30 υπάρχουν εγκρίσεις BMW σε αρκετές μάρκες. Το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα έρχεται όταν ψάξει κάποιος για λάδια 0-30! Εκεί ειναι ελάχιστες οι μάρκες που έχουν έγκριση BMW σήμερα Και μιλάω για λογικές τιμές στο λίτρο όχι κάτι με 30Ε/Lt, σε αυτά βρίσκεις εύκολα.



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dreamer (25-03-22)

  5. #213
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειναι αληθεια αυτο bill..να σου πω την αληθεια εκανα φυλο -φτερο το bitog ,συνομιλησα με πολλους απο εκει μεσα ,ετσι για την γνωση,και ολοι εκει μεσα βαζουν 0-30 και κυριως καστρολ γιατι ειναι το μονο ιξωδες που ειναι φουλ συνθετικο ,οχι ως προς τον τροπο παραγωγης συμφωνα με τον οποιο και τα ημισυνθετικα ονομαζονται φουλ ,αλλα σε συστατικα,δλδ. εχουν εστερες και αλλα συνθετικα παραγωγα και οχι βαση ορυκτελαιων.
    ομως ενω στην αμερικη υπαρχει 0-30 για bmw στην ευρωπη δεν κυκλοφορει.εδω οπως εχουμε ξαναπει δεν υπαρχει πλεον ,δυσκολα ,το παλιο δημοφιλες 5-40 με εγκριση bmw..παμε για ψιλοτερα λαδια οπου και το 5-30 σε λιγο θα ειναι για εμας τα παλια αμαξια.θα θεωρειται σε λιγα χρονια το πιο χοντρο λαδι.

  6. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (28-03-22)

  7. #214
    Εγγραφή
    08-06-20
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κοιτώντας λίγο για λάδια, βλέπω τα Castrol 5w30 edge c3 χωρίς τη προδιαγραφη LL O4(ενώ είχε) , ενώ την έχει το edge LL που δεν νομίζω να είχε.. Επίσης την έχει το edge M, δεν το γνώριζα αυτό, δεν ξέρω αν είναι νεότερο.
    Γνωρίζετε αν άλλαξε κάτι?

    Έβαζα πάντα τα c3 σε 116 2009



    Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. The Following User Says Thank You to slayer For This Useful Post:

    BILL007 (28-03-22)

  9. #215
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το edge LL εχει σε 1 χρονο μεσα 3 διαφορετικες εγκρισεις εκ των οποιων η ll04 μπηκε στην αρχη και μετα και βγηκε,δες εδω:

    https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/D21E27FDB093E5848025878400513E78/$File/wepp-c8hv4a.pdf

    https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/BACCF82644815B4880258735003A5AF9/$File/wepp-c62b5w.pdf

    https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/BDB2558ADB5DA765802587E3002F5D8A/$File/wepp-cbfuml.pdf

    .. αν δεις τις προηγουμενες 2-3 σελιδες κανουμε αναφορα στο edge M το οποιο εγω ειχα βαλει για ενα 1 χρονο και δεν εμεινα ικανοποιημενος γιατι πρωτη φορα εκαψα λαδι απο καστρολ.φυσιολογικα αλλα με τα προηγουμενα κανοντας ιδιες διαδρομες και οδηγηση, δεν ειχα καψει σταγονα στα ιδια χιλιομετρα. αυτο το λαδι ειναι το ιδιο με το με τα αλλα που εγραψες απλα το ξεχωρισαν ειδικα για μερκ και μπεμπε λογω προφανως καποιων μικρων διαφορων-προδιαγραφων που δεν τηρουσαν τα αλλα c3.καπου τα μπερδευει η καστρολ γιαυτο και δεν την εμπιστευομαι πια πλεον. και πολυ αργησα αλλα ειναι το πιο φθηνο επωνυμο λαδι ,αν και το liqui moly 5-30 ειναι πλεον φθηνοτερο,35 ευρω το 5λτρο.

  10. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (28-03-22)

  11. #216
    Εγγραφή
    08-06-20
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω από castrol, ειδικά με μουφες που διαβάζω ότι παίζουν.. Τι άλλο πρωτεινεται, liqoui Molli, motul, mòbil? .. Σκέφτομαι κ σε amsoil,

    Χιλιόμετρα έχω λίγα.. 55κ
    Κυρίως κάνω χλμ μέσα σε πόλη και κοντινές αποστάσεις
    Μοτέρ Ν43Β16A

    Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #217
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα Amsoil κορυφαία, αλλά μιλάμε για 20 ευρώ περίπου το quart, που είναι λιγότερο του λίτρου. Για να πάρεις μόνο λάδια για το δικό σου μοτέρ θες ισα με 100 ευρώ, έξω φίλτρο και εργασία.



  13. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    slayer (28-03-22)

  14. #218
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι αληθεια αυτο bill..να σου πω την αληθεια εκανα φυλο -φτερο το bitog ,συνομιλησα με πολλους απο εκει μεσα ,ετσι για την γνωση,και ολοι εκει μεσα βαζουν 0-30 και κυριως καστρολ γιατι ειναι το μονο ιξωδες που ειναι φουλ συνθετικο ,οχι ως προς τον τροπο παραγωγης συμφωνα με τον οποιο και τα ημισυνθετικα ονομαζονται φουλ ,αλλα σε συστατικα,δλδ. εχουν εστερες και αλλα συνθετικα παραγωγα και οχι βαση ορυκτελαιων.
    ομως ενω στην αμερικη υπαρχει 0-30 για bmw στην ευρωπη δεν κυκλοφορει.εδω οπως εχουμε ξαναπει δεν υπαρχει πλεον ,δυσκολα ,το παλιο δημοφιλες 5-40 με εγκριση bmw..παμε για ψιλοτερα λαδια οπου και το 5-30 σε λιγο θα ειναι για εμας τα παλια αμαξια.θα θεωρειται σε λιγα χρονια το πιο χοντρο λαδι.
    Αμερική έχει το LL01. Επίσης υπάρχει και το 0-30 special oil της BMW αλλά πάλι ξεφεύγει το λίτρο. Εδώ το βρίσκω φαντάσου με έκπτωση απο τον dealer περίπου 16.5 ευρώ το λίτρο! Με τόσα πάω και σε Amsoil και οχι σε BP που είναι της BMW το συγκεκριμένο μπουκάλι.



  15. #219
    Εγγραφή
    08-06-20
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Amsoil κορυφαία, αλλά μιλάμε για 20 ευρώ περίπου το quart, που είναι λιγότερο του λίτρου. Για να πάρεις μόνο λάδια για το δικό σου μοτέρ θες ισα με 100 ευρώ, έξω φίλτρο και εργασία.
    Ισχύει όντως για αγορά που βλέπω από site amsoil η αντιπροσωπο βασικά, σε άλλα μαγαζιά έξω παίζουν γύρω στα 70..

    Για castrol πάλι μου έβγαιναν στα 45 ευρώ, αφού παίρνω 4+1λιτρα, με χωρητικότητα 4,250.με φίλτρο .

    Το ερώτημα είναι, αγοράζουμε από αλλού εκτός αντιπροσωπο? Παίζουν μουφες σε αυτά τα λάδια όπως σε castrol που ακούγονται?

    Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #220
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    amsoil δεν χρειαζεται να βαλεις..ειναι βαρια λαδια για τον κινητηρα μας..αυτα τα λαδια ειναι για πιο απαιτητικους κινητηρες και αγωνιστικα.ειναι φουλ συνθετικα κυριως απο βαση ΡΑΟ.κανεις στην αμερικη σε νορμαλ κινητηρες δεν βαζει τετοια λαδια . εκει βαζουν οι περισοτεροι καστρολ και μομπιλ αν και τωρα ψαχνονται γιατι η μαμα εβγαλε την μομπιλ απο τις εκγρισεις της.αν βαλεις καστρολ να τα αλλαζεις καθε 8.000 χιλ για να εισαι σιγουρος . καταστημα αντιπροσωπο δεν εχει η καστρολ ,εχει καμμια 10ρια διανεμητες .εχει ιταλικα και γερμανικα.επισημες εισαγωγες και παραεισαγωγες.αστο ειναι τεραστιο το θεμα με την καστρολ,εχω μιλησει κατα τυχη με τον υπευθυνο αντιπροσωπο για την ελλαδα και ακρη δεν εβγαλα.

    εχει καλα μαγαζια και στην αττικη και στην θεσσαλονικη ,ιντερνετικα.διαλεξε και παρε.εγω σου προτεινω να αγορασεις λαδι απο αυτα τα καταστηματα που συνεργαζονται με τον επισημο εισαγωγεα.θα το πληρωσεις κατι παραπανω αλλα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο. για να βρεις με ποια καταστηματα συνεργαζεται ο εισαγωγεας ,τους τηλεφωνεις.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (31-03-22), slayer (31-03-22)

Σελίδα 22 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 122021222324 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP