Σελίδα 15 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415161725 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #141
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ποση ωρα θελει για να κρυωσει το λαδι ωστε να το πιασει και να το βουλωσει με το δαχτυλο και να μην παθει κατι?

  2. #142
    Εγγραφή
    30-11-16
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όσο λάδι και να βγεί, το μαζεύεις σε ένα καθαρό δοχείο και το ξαναβάζεις μέσα.

  3. The Following User Says Thank You to djkostas For This Useful Post:

    PetrosD (02-02-21)

  4. #143
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο djkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο λάδι και να βγεί, το μαζεύεις σε ένα καθαρό δοχείο και το ξαναβάζεις μέσα.
    Και αυτό φυσικά! Όπως λέει και η διαφήμιση, δε θέλει και πολύ κλικ-κλικ.
    E30 318i

  5. #144
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έβαλε την τάπα χωρίς ροδέλα....οκ δεν έχω λόγια..

  6. #145
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδη εχω διαβασει αρκετα για τα λαδια ,αυτο που θυμαμαι ειναι οτι οταν τα χρησιμοποιημενα λαδια,εξαγονται απο την την ταπα και ερχονται σε επαφη με τον αερα ,δεν πρεπει να ξαναμπουν μεσα..δεν θα γινει κατι αλλα δεν ειναι και σωστο.

    σημερα καναμε αυτο που προτεινε ο φιλος petrosd.το πηγα σε ενα φιλικο καταστημα που ασχολειται και με την αλλαγη λαδιων και ο υπαλληλος εβαλε δαχτυλο και αλλαξε την ροδελα.οπως εδω:

    σορρυ για την μαρκα..

    μονο που στο δικο μου αυτοκινητο η ταπα δεν ηταν με την ιδια κλιση οπως στο βιντεο,αλλα βλεπει καθετα προς τα κατω ,το εδαφος ..την ειχε ταλαιπωρησει και ο προηγουμενος υπαλληλος και με δυσκολια και πατεντες επιασαν τα πασα.χασαμε αρκετα λαδια ωσπου να την πιασει μεσα το παιδι λογω της κλισης .

    τωρα,κανονικα το μοτερ μου παιρνει 4250 λιτρα..επειδη θα εκανα ξανα σχετικα σε λιγα χιλιομετρα,6-7000 αλλαγη δεν εβαλα ολη την ποσοτητα αλλα 4 λιτρα.οποτε ημουν 250 μειον ηδη...δεν ειχαμε ζυγαρια η καποιο αδειο μπουκαλι να βαλουμε τα παλια να μετρησουμε ποσο χασαμε ,οποτε το αφησαμε στο μπι-σι να μας δειξει...το μπι-σι μετα την εργασια που καναμε και μετα απο λιγα χιολμ, που δουλεψα το μοτερ ,στον δεικτη λαδιου μου εδειξε αυτο:

    IMG_20210205_164628.jpg

    ποσο χασαμε? νομιζω περιπου 1 λιτρο ειναι αυτο που λειπει συνολικα μαζι με το 250 που δεν εβαλα ετσι κιαλλιως..δλδ 250 που δεν εβαλα + περιπου 700-750 απο την εργασια.αρα χρειαζομαι 1 λιτρο νομιζω..σωστα?

  7. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (12-02-21)

  8. #146
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Στα παλιά τα δικά μας, η διαφορά μεταξύ min και max ήταν 1 λίτρο. Στο δικό σου, διάβασε το manual να δεις πόσο είναι.
    E30 318i

  9. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    BILL007 (12-02-21)

  10. #147
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τοσο ειναι και σε εμενα και καθως ετοιμαζομουν να παω να αγορασω σημερα ενα λιτρο να βαλω το μισο( γιατι δεν ειχα βαλει 4250,αλλα μονο 4 λιτρα μειον αυτα που εχασα ,λεω κανα 400αρι οποτε θα εβαζα 500 ml και θα ημουν οκ σε 4.000 που θα ξαναλλαζα) και κανω μια νεα μετρηση και βλεπω τον δεικτη απο εκει που ηταν στην φωτο πιο πανω δλδ. αναμεσα στο min και στο max τωρα να ειναι ξανα στο max και να λεει οκ..τι στο καλο εγινε?? πρωτη φορα βλεπω αυτο το φαινομενο..μειωθηκε ο δεικτης και μετα απο 3 μερες ακινησιας ξαναπηγε στο max

  11. #148
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ενα νεο λαδι σε 5-40 απο την castrol ...castrol 5-40 M viscosity index πολυ υψηλο 195.. πολυ καλο λαδι για μικτη χρηση σε πολη και εκτος για ταξιδια και για το ελληνικο κλιμα με συχνες αλλαγες θερμοκρασιων και το καυτο καλοκαιρι. https://www.opieoils.co.uk/p-206937-

    castrol-edge-titanium-5w-40-m-fully-synthetic-engine-oil.aspx?VariantID=327888

    https://cdn.opieoils.co.uk/pdfs/cast...GE-5W-40-M.pdf


    επισης αλλο ενα καλο νεο λαδι ειναι το motul 8100 x cess 5-40 gen 2

    https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.ne...pdf?1598018297

    και τα 2 λαδια εχουν κυκλοφορησει περσυ στην ευρωπη αλλα στην ελλαδα οχι ακομη!!!!!

  12. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (14-02-21)

  13. #149
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα στην ελλαδα οχι ακομη!!!!!
    πως και έτσι? Κανένας απο τους εισαγωγείς δεν τα έχουν παραγγείλει?



  14. #150
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να σου πω την αληθεια δεν εχω ρωτησει ακομα..ηταν να βαλω ενα απο τα 2 και πηγαινα πιο πολυ για το castrol και το εχει μονο το opieoils.co.uk ..αλλα με επιασε η αλλαγη του brexit,τελωνειο που συζητουσαμε κ.λ.π. οποτε και το ξεχασα,δεν το εψαξα παραπανω γιατι εβαλα τελικα το επισης νεο και καλυτερο θεωρω 30αρι , το Castrol EDGE 5W-30 M που ειναι παρομοιο σε δυναμη αλλα με μικροτερο viscosity για να βγαλω χειμωνα και ανοιξη και το καλοκαιρι μαλλον θα αλλαξω σε ενα απο τα 2 πιο πανω 40αρια κανοντας και το γνωστο ''πλυσιμο κινητηρα''.

    αν και με προβληματιζει το θεμα των μικρων διαδρομων που κανω τον χειμωνα και δεν εχω καταληξει ακομα σε συμπερασμα αν θα προλαβαινει να ζεσταθει το λαδι και να κατσει στον κινητηρα με τετοια χρηση.λογικα δεν θα εχει θεμα.απο redline και opieoils μου απαντησαν πως δεν υπαρχει προβλημα,οποτε μαλλον θα παω σαυτα γιατι εχουν και υψηλο viscosity που βοηθαει στις αποτομες μεταβολες θερμοκρασιας απο την χρηση που του κανω και ειναι σχετικα λεπτα 40αρια ωστε να μην ειναι πολυ αργη η ροη μεσα στα διακενα,να προλαβαινει να κατσει δλδ. εκει και να λιπαινει αναμεσα στις μικρες διαδρομες.

    βασικα αποτι καταλαβα ειναι ποτε θελουν να τα σπρωξουν οι εμποροι.γιατι το κοσμος πλεον δεν ασχολειται και πολυ και νομιζει ειναι ολα τα ιδια..οποτε δεν ζηταει κανεις δεν τα φερνουν.το μονο που βλεπουν ειναι τιμη και οτι παπαντζα τους λεει ο πωλητης.εδω η lqui moly διαφημιζει οτι το 10-40 παει 60.000 και ημουν μαρτυρας πελατων που πηγαν να το παρουν μονο γιαυτο.

    ηθελα να ρωτησω κατι που δεν καταλαβα σε σχεση με τα ll01.στην χωρα μας πιυ εχουμε σαν ευρωπακιη ενωση καυσιμα με χαμηλη τεφρα πρεπει να βαζουμε ll04 που ειναι επισης low-midsaps(ιδιος ειναι ο δεικτης)..ξερω οτι αυτη η οδηγια αφορα κυριως το ντιζελ και το φιλτρο τους αλλα λενε και κατι για τον καταλυτη μας..αν δεν βαλω ll04 αλλα ll01 που ειναι και αυτη που γραφει το μανιουαλ μου εχει καποια επιπτωση στον καταλυτη η' γενικα το συστημα εκπομπης καυσιμων μου?? δεν ειμαστε για εξοδα τωρα..γιατι τα 40αρια αποτι βλεπω χανονται σιγα-σιγα και γιατι πλησιαζουν τα 30αρια τις προδιαγραφες τους και γιατι εις το ονομα της οικονομιας και του περιβαλλοντος οι κατασκευαστες θελουν 30αρια και οι εταιρειες λιπαντικων ακολουθουν..και ετσι βγαζουν μονο 40αρια με ll01 που και αυτα εξαφανιζονται γιατι εχουν υψηλη τεφρα αλλα εχουν καλυτερα αντιτριβικα για προστασια κινητηρα..

  15. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (15-02-21)

Σελίδα 15 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415161725 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP