Σελίδα 11 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #101
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο αυτοκίνητο έχω βάλει ψυγειο λαδιου του mosselman.
    Επειδή με τα λάδια υπάρχουν πάρα πολλές απόψεις έχω διαβάσει εκατοντάδες αμερικανικα σαιτ όπου εκεί τον Ν54 τον εχουν φτάσει στα 1000 αλογα φυσικα σφυρηλατο με single turbo και χρησιμοποιούν κατά κορον 10/60.
    Το δικό μου είναι κλειστό με υβριδικες και αλλα πράγματα στα 500+...
    Το μοτέρ προέρχεται από τη σειρα 1m και ο μηχανικός που το έφτιαξε και το συντηρεί και θεωρώ γνωρίζει άριστα τον Ν54 από τότε που τοποθετήθηκε στο αμαξι με εργοστασιακες τουρμπίνες, μέχρι σήμερα το δουλεύουμε με liqui moli 10/60 και αλλαγες κάθε 8.000 χλμ.
    επειδή πρόκειται για μοτερ m απο την Ε82.

  2. #102
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αρα ειναι αληθεια αυτο που μου μετεφερε μηχανικος πορσε στην πολη μου ,οτι πλεον η επιλογη λιπαντικου και ιξωδες απο την εταιρεια που κατασκευασε εναν κινητηρα δεν γινεται με κριτηριο την εξωτερικη θερμοκρασια και κλιμα αλλα με βαση το τι εξαρτηματα εχει ο κινητηρας και πως θα λιπαινονται.
    πιο σωστα αναφερεται οτι τωρα οι κινητηρες εχουν συνηθως πιο λεπτα σωληνακια για να μεταφερουν το λαδι οποτε γιαυτο οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν πιο ψιλα λαδια για την εκκινηση ωστε να φτανει πιο γρηγορα και σωστα το λαδι για ομαλη εκινηση.μπακαλιστα τα εξηγω εγω.οποτε μετα απο δοκιμες ωρων στον κινητηρα , δινουν μια γκαμα ιξωδους π.χ σε εμενα απο 0-30 μεχρι 5-40 για να χρησιμοποιησω.ομως δεν μου αναφερουν ποιο,ποτε. στα σημερινα μοτερ αποτι βλεπω το πιο συνηθισμενο ειναι το 5-30 που συστηνουν.εξαιρεση αποτελουν οπως ειπες τα βελτιωμενα οπου ενδεχομενως να θελουν κατι πιο παχυ.

    ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 5-40 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ? ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??? δεν παιζει εκει ο παραγοντας θερμοκρασια? ποιος παραγοντας παιζει ρολο εκει αν θες να πας.? γιατι για να το δινουν καπου θα χρησιμευει.ειναι μονο για οσους κινητηρες οπως ειπες και λενε και πολλοι εξω για ταλαιπωρημενους κινητηρες που αρχιζουν να καινε λαδι? η' παιζει ρολο και ο παραγοντας καιρος/κλιμα/θερμοκρασια που δεν το λενε επισημα οι κατασκευαστες αλλα ισως υπονοειται?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 14-09-20 στις 15:00

  3. #103
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ συνάδελφε σκέψου να κατεβαίνεις εθνικη καλοκαιριατικα με 200 χιλ.ταχυτητα ,μεσημεριατικα με εξωτερικη θερμοκρασία 40 βαθμούς Κελσίου και κλιματισμό.
    Πως θα λιπαινει το 5/30,5/40,10/60 κλπ;
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά σύμφωνα με τα προαναφερομενα αναλογως την καταπόνηση πας σε αλλαγες λαδιων παντα συμφωνα με ιξώδες κατασκευαστη.

  4. #104
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο αυτοκίνητο έχω βάλει ψυγειο λαδιου του mosselman.
    Επειδή με τα λάδια υπάρχουν πάρα πολλές απόψεις έχω διαβάσει εκατοντάδες αμερικανικα σαιτ όπου εκεί τον Ν54 τον εχουν φτάσει στα 1000 αλογα φυσικα σφυρηλατο με single turbo και χρησιμοποιούν κατά κορον 10/60.
    Το δικό μου είναι κλειστό με υβριδικες και αλλα πράγματα στα 500+...
    Το μοτέρ προέρχεται από τη σειρα 1m και ο μηχανικός που το έφτιαξε και το συντηρεί και θεωρώ γνωρίζει άριστα τον Ν54 από τότε που τοποθετήθηκε στο αμαξι με εργοστασιακες τουρμπίνες, μέχρι σήμερα το δουλεύουμε με liqui moli 10/60 και αλλαγες κάθε 8.000 χλμ.
    επειδή πρόκειται για μοτερ m απο την Ε82.
    Σιγουρα καθε μερα μαθαινω κατι καινουργιο,
    αλλα αν (εκ πειρας) ξερω πολυ καλα κατι ειναι να μην διαφωνω για κατι που δεν εχω εγω την ευθυνη του.
    Αν εισαι ικανοποιημενος εμενα δεν μου πεφτει λογος σε κατι.

  5. #105
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κουβέντα κάνουμε δεν χρειάζεται να διαφωνήσουμε.
    Ανταλλαγή απόψεων γιατί στο θέμα με τα λαδια ο καθένας έχει την άποψη του.

  6. #106
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα ειναι αληθεια αυτο που μου μετεφερε μηχανικος πορσε στην πολη μου ,οτι πλεον η επιλογη λιπαντικου και ιξωδες απο την εταιρεια που κατασκευασε εναν κινητηρα δεν γινεται με κριτηριο την εξωτερικη θερμοκρασια και κλιμα αλλα με βαση το τι εξαρτηματα εχει ο κινητηρας και πως θα λιπαινονται.
    πιο σωστα αναφερεται οτι τωρα οι κινητηρες εχουν συνηθως πιο λεπτα σωληνακια για να μεταφερουν το λαδι οποτε γιαυτο οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν πιο ψιλα λαδια για την εκκινηση ωστε να φτανει πιο γρηγορα και σωστα το λαδι για ομαλη εκινηση.μπακαλιστα τα εξηγω εγω.οποτε μετα απο δοκιμες ωρων στον κινητηρα , δινουν μια γκαμα ιξωδους π.χ σε εμενα απο 0-30 μεχρι 5-40 για να χρησιμοποιησω.ομως δεν μου αναφερουν ποιο,ποτε. στα σημερινα μοτερ αποτι βλεπω το πιο συνηθισμενο ειναι το 5-30 που συστηνουν.εξαιρεση αποτελουν οπως ειπες τα βελτιωμενα οπου ενδεχομενως να θελουν κατι πιο παχυ.

    ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 5-40 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ? ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??? δεν παιζει εκει ο παραγοντας θερμοκρασια? ποιος παραγοντας παιζει ρολο εκει αν θες να πας.? γιατι για να το δινουν καπου θα χρησιμευει.ειναι μονο για οσους κινητηρες οπως ειπες και λενε και πολλοι εξω για ταλαιπωρημενους κινητηρες που αρχιζουν να καινε λαδι? η' παιζει ρολο και ο παραγοντας καιρος/κλιμα/θερμοκρασια που δεν το λενε επισημα οι κατασκευαστες αλλα ισως υπονοειται?

    Ειναι σωστο αυτο.
    Σε γενικες γραμμες οσο προχωραμε κατασκευαστικα σε "zero" (τροπω τινα) clearances engines ή αλλιως συγχρονοι κινητηρες, αυτα που καλειται να κανει το λιπαντικο ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι παλαιοτερα.
    Για παραδειγμα περαν της λιπανσης, συμετεχουν περρισοτερ στην ψυξη, καθαρισμο κινητηρα, αποτροπη/απομονωση συμπηκνωματων νερου, μεγαλυτερη αντοχη στη χημικη μολυνση (που προκαλειται απο τους υπερεμπλουτισμους) και φυσικα οταν καιγεται να μην ανεβαζει τους ρυπους και να μην δημιουργει κρυσταλικες επικαθησεις που προκαλουν φθορες απο τους θαλαμους καυσεως μεχρι και τους καταλυτες.
    Σιγουρα εχει προχωρησει η τεχνολογια των λιπαντικων με αλματωδεις ρυθμους, απλα καμια σχεση με οτι γνωριζαμε (οχι πολυ) παλαιοτερα.
    Και μην ξεχναμε οτι οι πολλοι κινητηρες σημερα εχουν υδραυλικα συστηματα ελεγχου (πχ καδενας, VVT, κτλ) με οτι συνεπαγεται αυτο...

    Επισης αναφερομενος στα υπερ-συγχρονα λιπαντικα και μονο, η εξωτερικη θερμοκρασια μας απασχολει μονο για τις εκινησεις.
    Απο εκει και επειτα μας ενδιαφερει η θερμοκρασια (φασμα) λειτουργιας που εχει το λιπαντικο μας και τιποτε αλλο.
    Λυπαμαι αν το λεω αποτομα αλλα σε ενα υγειες μοτερ που η θερμοκρασια λαδιου ειναι μεσα στο φασμα λειτουργιας (κατ'επεκταση το ιξωδες μας ειναι σταθερο και εκει που εχει ορισει ο κατασκευαστης) οχι δεν εχουμε προβλημα ειτε οδηγουμε στην ερημο ειτε στη φιλανδια.

    Συμπερασματικα η συζητηση ξεκιναει οταν (για τον Χ/Ψ λογο) εχουμε προβει σε αλλαγες στο δυκτιο λιπανσης.
    πχ, ειτε τοποθετωντας ή αναβαθμιζωντας τον εναλακτη, η εχουμε αλλα εμβολα, ή ο κινητηρας μας εχει πολλα χλμ λειτουργιας και εμεις θελουμε να προχωρησουμε σε αυξηση ιπποδυναμης.
    Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις, δεν μπορουμε να γενικευσουμε γιατι απλα θα κανουμε λαθος.

    Στην ερωτηση γιατι δινουν μεγαλο ευρος επιλογων σε ιξωδες?
    Εχει να κανει καθαρα με θεμα μαρκετινγ...
    Και περα απο αυτο, εγω απλα θα πω τι γινεται οταν κατασκευαζεται ενας καινουργιος (ή αναβαθμιζεται) ενας κινητηρας και μετα βγαλε οτι συμπερασμα θες
    Απευθυνονται σε εταιριες/κατασκευαστες λιπαντικων που εχουν (ή θελουν να εχουν) συμβαση/συνεργασια, δινουν τα specs και μετα παιρνουν δειγμα για δοκιμες (οι σοβαροι κατασκευαστες τουλαχιστο) στα RD.
    Οπου οταν ολοκληρωθουν, δινουν το οκ για τον (ενα) τυπο λιπαντικου που χρειαζεται ο κινητηρας.
    Αυτο...

  7. #107
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αναφέρεσαι παντα σε εργοστασιακό μοτερ να υποθεσω.

  8. #108
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουβέντα κάνουμε δεν χρειάζεται να διαφωνήσουμε.
    Ανταλλαγή απόψεων γιατί στο θέμα με τα λαδια ο καθένας έχει την άποψη του.
    Σιγουρα
    Και συγνωμη αν ακουγομται αποτομος (καμια προθεση επαυτου).

    Στην ερωτηση σου, οσον αφορα το πως θα λιπαινεται ο κινητηρας σε X-treme θερμοκρασιακες συνθηκες λειτουργιας
    με ενα 0-30
    5-40
    10-60 κοκ
    Η απαντηση δεν μπορει να γενικευθει...
    Πρεπει να ξερουμε για πιο μοτερ μιλαμε και σε τι κατασταση (λειτουργικη και "βελτιωτικη" βρισκεται).

    Σαν παραδειγμα παντως,
    ενας κινητηρας οταν φτιαχτηκε ο κατασκευαστης επελεξε να τον λειτουργει με 0-30, με την προυποθεση οτι μιλαμε για στοκ και υγειες μοτερ με "φρεσκο" λιπαντικο (δηλαδη οχι λιγο πριν την αλλαγη του) και ειδηκα αν υπαρχει ψυγειο λαδιου,
    οχι δεν εχει κανενα προβλημα και λιπαινεται σωστα, οσο ζέστη και να εχει εξω.
    Καθως το "εξω" μας νοιαζει μονο οταν βαζουμε μπρος τον κινητηρα μας, απο εκει και επειτα μας νοιαζει μονο η θερμοκρασια του λιπαντικου μας και κατ'επεκταση το ιξωδες του με βαση αυτη.

    Αν θες να το αναλυσουμε λιγο ακομα,
    ενα πολυ απλο και λιγο μπακαληστικο (αλλα να ειμαστε κατανοητοι απο ολα τα παιδια που ενδιαφερονται να μαθουν 2-3 πραγματα).
    Στα multi-grade lubricants ενα πχ 5-40 σημαινει οτι σε "κρυα" κατασταση συμπερηφερεται σαν monograde "5αρι" και σε θερμοκρασια λειτουργιας σαν 40αρι (δηλαδη πλησιαζει χωρις να ειναι ομως 40αρι), οκ μεχρι εδω?
    Οταν λοιπον ασχετως εξωτερικης θερμοκρασιας, η θερμοκρασια λαδιου μετα το ψυγειο ειναι πχ 80 βαθμους τοτε συμπεριφερεται σαν "40"αρι (στην καλυτερη/τα καλυτερα πλησιαζουν το 36).
    Στους 100 βαθμους θα ειναι σαν 30αρι
    Στους 110 σαν 20αρι
    (τροπω τινα οκ? βαριεμαι να ανοιξω αρχεια απο αναλυσεις, απλα να εχουμε μια γενικη ιδεα οκ?)

    Οποτε αν εσενα ο κινητηρας σου σε φαση φουλ φορτιου χρειαζεται "30αρι" λιπαντικο και οι θερμοκρασιες λειτουργιας σου ΔΕΝ περνανε αυτες που εχει μετρησει/ορισει ο κατασκευαστης εισαι απολυτως οκ
    ειτε το οδηγεις στο ντουμπαι τεληκιασμενος ειτε στο Svalbaard της Νορβηγιας (εκει δεν προλαβαινεις να κουμπωσεις 4η δεν εχει μεγαλους δρομους αλλα χαριν παραδειγματος).
    Μονο απο τη στιγμη που επεμβαινεις στον κινητηρα σου, τοτε σηκωνει συζητηση το αν πρεπει η οχι να αλλαξεις ιξωδες/μαρκα.
    Αυτο που δεν συκωνει συζητηση ειναι οτι το λαδι για τον κινητηρα ειναι οτι το αιμα για τον ανθρωπο, πρεπει παντα να ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση και δεν υπαρχουν περιθωρια για ασκοπους πειραματισμους.

  9. #109
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι παντα σε εργοστασιακό μοτερ να υποθεσω.

    Ναι...

  10. #110
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mechanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε αν εσενα ο κινητηρας σου σε φαση φουλ φορτιου χρειαζεται "30αρι" λιπαντικο και οι θερμοκρασιες λειτουργιας σου ΔΕΝ περνανε αυτες που εχει μετρησει/ορισει ο κατασκευαστης εισαι απολυτως οκ
    ειτε το οδηγεις στο ντουμπαι τεληκιασμενος ειτε στο Svalbaard της Νορβηγιας (εκει δεν προλαβαινεις να κουμπωσεις 4η δεν εχει μεγαλους δρομους αλλα χαριν παραδειγματος).
    Μονο απο τη στιγμη που επεμβαινεις στον κινητηρα σου, τοτε σηκωνει συζητηση το αν πρεπει η οχι να αλλαξεις ιξωδες/μαρκα.
    Αυτο που δεν συκωνει συζητηση ειναι οτι το λαδι για τον κινητηρα ειναι οτι το αιμα για τον ανθρωπο, πρεπει παντα να ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση και δεν υπαρχουν περιθωρια για ασκοπους πειραματισμους.
    για αλλη μια φορα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες και ευχαριστω ...ετσι οπως τα γραφεις μπακαλιστικα θελουμε για να καταλαβαινουμε
    ειχα διαβασει στο ιντερνετ μια αποψη ,απο την οποια δανειστηκα αυτο που ειπα για τα πιο στενα σωληνακια οπου επιβεβαιωνε και αυτο που λες για την εξωτερικη θερμικρασια και ποσο ρολο παιζει στην επιλογη λιπαντικου.ενας αμερικανος που οδηγει ενα γραν τσεροκι στην βολιβια,λεει πως με ενα 5-30 ειναι σουπερ ευχαριστημενος και στα 40αρια που χτυπαει εκει και στα χιονια τον χειμωνα αναβαση και δεν ανεβαινει καθολου η θερμοκρασια.

    και ηρθαμε ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ αυτου πoυ θελουμε ολοι να μαθουμε και εχουμε απορια.
    για το πρωτο αριθμο τον μικρο και την επιλογη του μας νοιαζει και η εξωτερικη θερμοκρασια οποτε ολα καλα και κατανοητα. το 5αρι μας καλυπτει στην ελλαδα στις περισοτερες περιοχες.

    σε φαση ΦΟΥΛ ΦΟΡΤΙΟΥ ΟΜΩΣ, οπως γραφεις ,πως εμεις ξερουμε ΤΙ ΙΞΩΔΕΣ χρειαζεται? αν χρειαζεται 30αρι,40αρι μεσα απο φασμα των 2 ( σε εμενα τουλαχιστον ) επιλογων που μας δινει η εταιρεια? ποια ειναι η σωστη επιλογη και καλυτερη? η' ειναι το ιδιο και εχει μικρη διαφορα?

Σελίδα 11 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP