Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Anti-calc

  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή Anti-calc

    Ψάχνω να βρω κάποιο προϊόν που να απομακρύνει εύκολα και αποτελεσματικά τα άλατα από το χρώμα του αυτοκίνητου.Σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποιο σαμπουάν η τίποτα τέτοιο...ή και τίποτα άλλο που χρησιμοποιούμε καθημερινά στην καθαριότητα στο σπίτι αρκεί μα μη βλάπτει το χρώμα ...
    Αφήνω καμιά φορά το αμάξι έξω στον κήπο ανοίγει το ποτιστικό και γίνεται χάλια,το νερό εν το μεταξύ είναι από πηγάδι με πολύ μεγάλη περιεκτικότητα σε άλατα.Μόλις στεγνώσει μένουν παντού οι γνωστές στάμπες οι οποίες βγαίνουν με μεγάλη δυσκολία!
    Ξέρει κανένας καμιά λύση...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libanner : 22-05-10 στις 17:31

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    κερακι μηπως να το περασεις....?

    εχω την εντυπωση οτι θα κανε δουλεια...

    για να μας πει κ ο ''ειδικος''?
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βάλε Viakal....πλάκα κάνω βέβαια.

    Αναλόγως το πόσο έχει εισέλθει το αλάτι μέσα στο βερνίκι, εξαρτάται και πόσο μπορεί να βελτιωθεί με ένα επαγγελματικό γυάλισμα. Βέβαια έχω δει περιπτώσεις όπου δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και άλλες όπου γιατρεύτηκαν 100%. Η δικιά σου περίπτωση όμως μου ακούγεται από τις δύσκολες. Το αλάτι 'τρώει' το βερνίκι και του αλλάζει τα φώτα. Πόσο μάλλον όταν είναι σε υψηλή περιεκτικότητα.

    Βασικά εφόσον το νερό περιέχει τόσο αλάτι, δεν έχεις πολλές επιλογές.

    1) Αλλάζεις θέση παρκινγκ
    2) Το κουκουλώνεις με κάτι
    3) Το περνάμε williams. Η εταιρεία υπόσχεται ότι το αυτοκίνητο προστατεύεται και από άλατα, αλλά για να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω αυτό το τεστ. Και αν δεν είμαι εγώ 100% σίγουρος, δεν το προτείνω (edit) με σιγουριά στους πελάτες μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 22-05-10 στις 17:50

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κερακι μηπως να το περασεις....?
    εχω την εντυπωση οτι θα κανε δουλεια...
    Κέρωμα Βασίλη βοηθάει σίγουρα,απλά το κερί στο αμάξι έχει μικρή διάρκεια ζωής μετά απο μερικά πλυσίματα δεν υπάρχει ίχνος.Εγώ άντε να το κερώσω 2 φορές το χρόνο μετά πάλι τα ίδια.Γι αυτό θα ήθελα κάτι που να το καταπολεμά κατά το πλύσιμο...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε Viakal....πλάκα κάνω βέβαια.

    Αναλόγως το πόσο έχει εισέλθει το αλάτι μέσα στο βερνίκι, εξαρτάται και πόσο μπορεί να βελτιωθεί με ένα επαγγελματικό γυάλισμα. Βέβαια έχω δει περιπτώσεις όπου δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και άλλες όπου γιατρεύτηκαν 100%. Η δικιά σου περίπτωση όμως μου ακούγεται από τις δύσκολες. Το αλάτι 'τρώει' το βερνίκι και του αλλάζει τα φώτα. Πόσο μάλλον όταν είναι σε υψηλή περιεκτικότητα.

    Βασικά εφόσον το νερό περιέχει τόσο αλάτι, δεν έχεις πολλές επιλογές.

    1) Αλλάζεις θέση παρκινγκ
    2) Το κουκουλώνεις με κάτι
    3) Το περνάμε williams. Η εταιρεία υπόσχεται ότι το αυτοκίνητο προστατεύεται και από άλατα, αλλά για να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω αυτό το τεστ. Και αν δεν είμαι εγώ 100% σίγουρος, δεν το προτείνω (edit) με σιγουριά στους πελάτες μου.
    Φίλε μου δε ξέρω αν κατάλαβες,επειδή γράφεις παραπάνω για αλάτι δε μιλάω για αλάτι αλλά για άλατα που περιέχονται στο νερό ακόμα και αυτό που πίνουμε έχει άλατα απλά αυτό από το πηγάδι τα έχει σε μεγαλύτερη περιεκτικότητα.Γι αυτό βάζουν και το αντιθαμπωτικά στο πλυντήριο πιάτων για να μη μένουν αυτά τα στίγματα στα γυαλικά κτλ.Και το αμάξι αμα το πλύνεις (με κανονικό νερό απο το δίκτυο) και δε το στεγνώσεις μένουν πάνω αυτά τα στίγματα ειδικά άμα είναι σκούρο χρώμα...

    Η κατάσταση δεν είναι τόσο δραματική με το πλύσιμο φεύγει απλά πρέπει να επιμείνεις γι αυτο έλεγα μήπως υπάρχει τίποτα που να βοηθάει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libanner : 22-05-10 στις 18:25

  5. #5
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν φεύγει με απλό πλύσιμο αραίωσε λίγο Βιακάλ στο κουβά σου, απλά θα το κερώνεις σίγουρα περισσότερες από δύο φορές το χρόνο.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βαζω τις ταμπλετες της καρχερ στο νερο που χρησιμοποιω για το πλυσιμο.
    Η ταμπλετε παρεμβαλεται σε καθε πλυση μεταξυ της βρυσης και του αμαξιου σαν φιλτρο σκεψου.
    Ποτε δεν ειχα θεμα με τα αλατα.
    Χρειαζεσαι ενα καρχερ βεβαια αλλα μονο αυτο μπορω να προτεινω.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν φεύγει με απλό πλύσιμο αραίωσε λίγο Βιακάλ στο κουβά σου, απλά θα το κερώνεις σίγουρα περισσότερες από δύο φορές το χρόνο.
    Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ.Απλά δε το δοκίμασα ακόμα μη γίνει καμιά στραβή και θαμπώσει όλο το αμάξι .

    Έτσι κι αλλιώς το κερί δε μένει και πολύ πάνω στο αμάξι μου γιατί το πλένω με αυτό για τα πιάτα χααχχαχα

    Αύριο αμα κάνει καλό καιρό θα το πλύνω και θα αραιώσω και τίποτα στον κουβά αφού πρώτα το δοκιμάσω κάπου που δε φαίνεται μη γίνει και καμιά στραβή.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    νερο με ξυδι!!.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μη πλένεις με σαπούνι για τα πιάτα το αυτοκίνητο, το θαμπώνεις!!!!!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νερο με ξυδι!!.
    Το χω δοκιμάσει και δεν κάνει τίποτα. Άσε που είναι και όξινο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP