Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: Αλλαγη υγρων φρενων...

  1. #41
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εκτος απο τη bmw, γνωστος φρενάς κοντα στο σταθμο δουκισσης πλακεντιας, μου ειχε πει πως με αυτον τον τροπο αλλαζει τα υγρα φρενων.

  2. #42
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα ειδικά εργαλεία Βασιλη η Bmw τα προμηθεύει στους ντιλερ και μάλιστα χωρίς ερώτηση, είναι υποχρεωμένοι να τα έχουν!
    και γιατι αλεξ δεν το κανουν ετσι? δεν ειναι πιο κουραστικο και πιο πολλη ωρα γιαυτους με τον χειροκινητο τροπο? γιατι αφου εχουν το εργαλειο και μαλιστα δωρεα απο την μαμα δεν το μπριζωνουν?

  3. #43
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι αλεξ δεν το κανουν ετσι? δεν ειναι πιο κουραστικο και πιο πολλη ωρα γιαυτους με τον χειροκινητο τροπο? γιατι αφου εχουν το εργαλειο και μαλιστα δωρεα απο την μαμα δεν το μπριζωνουν?
    Το δωρεάν δεν ισχύει, όλα τα ειδικά εργαλεία είναι με χρέωση από την bmw προς τους επισήμους ντίλερς!
    Ειναι υποχρεωμένοι να έχουν τα ειδικά εργαλεία ακόμα και για μοντέλα που δεν κυκλοφορούν ή κυκλοφορούν ελάχιστα στην Ελλάδα.
    Το σκεπτικό είναι απλό, όταν έρθει ο εκτος Ελλάδας επισκέπτης με το Μ8του π.χ, να μπορεί άμεσα να επισκευαστεί!!!
    Ειδικο εργαλείο για αλλαγή πίσω ελατηρίων στη F22 M235/M240i - F87 M2, χωρίς αυτό δεν μπορείς να αλλάξεις τα ελατήρια

    21BAC5EE-FECF-4554-84ED-7CBCC054EF43.jpeg

    DF896C7F-B045-4AE1-83E3-5F084168ED99.jpeg

    288CBA72-3CF9-404D-ACE1-224F9F4A1B83.jpeg
    B58



  4. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (06-08-21), dreamer (06-08-21), isou (06-08-21)

  5. #44
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ σωστος! Οπως ακριβως τα ειπες....και καλυτερο φρενο εχεις με τα υψηλης, κυριως απο πλευρας αντοχης υπο παρατεταμενη πιεση.... αλλα και η σωστη διαδικασια γινεται με μηχανημα χωρις αγγαρεια πατα-ασε.
    Μην ξεχναμε οτι τα μαμα σωληνακια νεμεν ειναι ικανοποιητικα για νορμαλ εως σπορ οδηγηση, αλλα οταν ειναι σε καλη κατασταση/καινουρια.... μετα απο 20 τουλαχιστον χρονια πλεον που εχουν ολα τα ε36 ε46 κλπ που οι περισσοτεροι εδω μεσα αυτα εχουμε, τα μαμα σωληνακια εχουν ξεχειλωσει και ειναι πολυκαιρισμενα με μειωμενες αντοχες...χωρια τα υγρα φρενων που σχεδον κανεις δεν τα αλλαζει στην ωρα τους
    φιλε ,εγω τα αλλαζω στην ωρα τους..τα μαρκουτσια μου ειναι 10 χρονων,δεν ξερω αν θεωρουνται παλια αρκετα οπως τα δικα σας και χανουν.παντως εχω δει σε ξενα φορουμ απο καποιον που τα αλλαξε και τα ξεσκισε για να δει την αντοχη τους και ειπε οτι εμεινε εκπληκτος απο την ποιοτητα..ειναι φοβερα κατασκευασμενα και αντοχης ακομα και μετα απο τοσα χρονια.
    τωρα τα δικα σου,δεν αμφισβητω αυτο που λετε για τα υψηλης σε νορμαλ χρηση,αλλα συγκεκριμενα στο δικο σου με υγρα φρενων τοσων χρονων και μαρκουτσια τοσο παλια και ξανα τα ιδια μαμα να εβαζες και το ιδιο υγρο φρενων της μαμας παλι μεγαλη διαφορα θα εβλεπες..η συγκριση πρεπει να γινεται σταδιακα με ιδιους χρονους και ισαξια για να βγαλεις ενα σωστο συμπερασμα.

    ας πουμε,εγω εχω μαρκουτσια 10 χρονων και υγρα αλλαζω παντα στα 2 συμφωνα με bc.ετσι πιστευω τουλαχιστον ,οτι μου τα αλλαζουν ,γιατι παντα γινεται στην αντιπροσωπεια η δουλεια που δεν βλεπω τι γινεται απο κοντα.αν τωρα τα μετρανε και βλεπουν οτι εχουν ακομα και απλα συμπηρωνουν υγρο για αλλα 2 χρονια και μου χρεωνουν τσαμπα αλλαγη και υγρα δεν το ξερω.εγω παντως απο αλλαγη σε αλλαγη δεν βλεπω διαφορα ισως επειδη γινεται αλλαγη σε συντομο διαστημα,οχι ανα 5 χρονια.

    αν ομως εγω τωρα θελω να συγκρινω,θα πρεπει να βαλω τωρα το ATE Type 200 να κανω συγκριση με τα ιδια μαρκουτσια .μετα να βαλω υψηλης και το ATE Type 200 και να βγαλω συμπερασμα για την χρηση που του κανω αν εχω διαφορα.ετσι εχει νοημα η συγκριση..

    εχω εμπιστοσυνη ομως στον φιλο αλεξ γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχει μεγαλη εμπειρια και εχει κανει συγκρισεις σωστα και ειναι πολυ ενημερωμενος παντα και δεν μιλαει τυχαια.οποτε πιστευω οτι θα εχω διαφορα.

  6. #45
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μεταλλικά σωληνάκια θα σε βοηθήσουν, σε συνδυασμό μάλιστα με τα ATE Type 200 υγρά, θα έχεις σίγουρα καλύτερα φρένα!
    Όσο για το πως αλλάζουν τα υγρά, εγώ… και η BMW έχουμε σαφώς αντίθετη άποψη από αυτή που σου ανέφερε το συνεργείο!
    Τα υγρά αλλάζουν με το ειδικό εργαλείο που έχει υποχρεώσει η Bmw να έχουν οι επίσημοι ντιλερ της (αυτή τους το προμηθεύει εξάλλου, με την ανάλογη… χρεωση φυσικά) και το αυτοκινητο μπριζωμενο!
    Με την αλλαγή υγρών με το ειδικό εργαλείο, δεν απαιτείται η ανθρώπινη παρουσία στο πεταλ του φρένου, το γνωστό και ως πρεσάρισε/πρεσάρισε-πατημένος….
    Την δουλειά την κάνει μόνο του το εργαλείο σύμφωνα με τις εντολές που λαμβάνει από το διαγνωστικό, τα υγρά τα βάζεις σε αυτό και αυτό μεταφέρει όσο ακριβώς χρειάζονται στο αυτοκινητο!
    Με αυτή την μέθοδο ο μηχανικός δεν κάνει τίποτε άλλο από το να ανοίγει και να κλείνει τον ανάλογο εξαερωτηρα που του υποδεικνύει η διάγνωση!
    Αυτα.
    εδω θεσσαλονικη παντως κανεις στα 3 επισημα η' το ενα εξειδικευμενο που ειναι συνδεμενο με γερμανια που ρωτησα, δεν το κανουν ετσι οπως λες.τους ρωτησα εναν-εναν...μηπως τελικα δεν εχουν τον εξοπλισμο που λες οτι ειναι υποχρεωμενοι να εχουν? αλλιως δεν καταλαβαινω γιατι να το εχουν και να μην το χρησιμοποιουν..

    αλεξ, εχεις πολλες γνωσεις και σεβομαι παντα την γνωμη σου στο φορουμ.ετσι κιαλλιως τα goodrich δεν προβλεπεται να μπουν συντομα για τους λογους που συζητησαμε,οτι δεν ερχονται πλεον ελλαδα και απο εξωτερικο δεν συμφερουν λογω φορων πλεον.εχω στειλει σαυτον στο γερμανικο ebay που τα πουλαει τρανσιτ απο αγγλια αλλα δεν μου απαντησε αν θα χρεωθω φορους εισαγωγης και δασμους..οποτε γιαυτο δεν πηγα σε πιο δυνατο υγρο..

    δεν ξερω αν μονο του ενα υγρο θα εκανε καποια διαφορα εστ ,θα ηθελα την αποψη σου.

    οσο γιαυτο ηθελα να σε ρωτησω αν ισχυει αυτο που διαβαζω για τα υγρα φρενων dot 4 με μεγαλυτερο ιξωδες οπως το ATE type 200 που προτεινεις.λενε οι επισημες οδηγιες οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε υγρα φρενων οχι με νορμαλ ιξωδες οπως το ATE type 200 αλλα με χαμηλο.ο λογος ειναι οτι ενα ψηλοτερο του χαμηλου μπορει να προκαλεσει δυσλειτουργια στο συστημα ABS/DSC.οπως στα λαδια δεν κυκλοφορει λογω παχυτητας πιο γρηγορα στις μοναδες .ετσι το εξηγουν.

    lower viscosity for DSC, ABS etc to work a bit easier..In addition to this, the low viscosity fluids are strongly recommended largely for comfort reasons (less perceptible pulsations) and for optimum DSC modulation (valves are calibrated for the low viscosity fluids). normal viscosity dot 4. won't break your ABS/DSC system.but there are reports that of malfunction ( slow reaction of the abs) If you want to be cautious, just get the LV as specified by BMW. For track, the non-LV fluids seem to have slightly higher boiling points, especially when wet, but those also typically are/should be changed more often.

    τελος για νορμαλ χρηση χρειαζεται αλλαγη πιο συχνα το ATE type 200,επειδη ειναι για αγωνιστικη χρηση?

  7. #46
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω θεσσαλονικη παντως κανεις στα 3 επισημα η' το ενα εξειδικευμενο που ειναι συνδεμενο με γερμανια που ρωτησα, δεν το κανουν ετσι οπως λες.τους ρωτησα εναν-εναν...μηπως τελικα δεν εχουν τον εξοπλισμο που λες οτι ειναι υποχρεωμενοι να εχουν? αλλιως δεν καταλαβαινω γιατι να το εχουν και να μην το χρησιμοποιουν..

    αλεξ, εχεις πολλες γνωσεις και σεβομαι παντα την γνωμη σου στο φορουμ.ετσι κιαλλιως τα goodrich δεν προβλεπεται να μπουν συντομα για τους λογους που συζητησαμε,οτι δεν ερχονται πλεον ελλαδα και απο εξωτερικο δεν συμφερουν λογω φορων πλεον.εχω στειλει σαυτον στο γερμανικο ebay που τα πουλαει τρανσιτ απο αγγλια αλλα δεν μου απαντησε αν θα χρεωθω φορους εισαγωγης και δασμους..οποτε γιαυτο δεν πηγα σε πιο δυνατο υγρο..

    δεν ξερω αν μονο του ενα υγρο θα εκανε καποια διαφορα εστ ,θα ηθελα την αποψη σου.

    οσο γιαυτο ηθελα να σε ρωτησω αν ισχυει αυτο που διαβαζω για τα υγρα φρενων dot 4 με μεγαλυτερο ιξωδες οπως το ATE type 200 που προτεινεις.λενε οι επισημες οδηγιες οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε υγρα φρενων οχι με νορμαλ ιξωδες οπως το ATE type 200 αλλα με χαμηλο.ο λογος ειναι οτι ενα ψηλοτερο του χαμηλου μπορει να προκαλεσει δυσλειτουργια στο συστημα ABS/DSC.οπως στα λαδια δεν κυκλοφορει λογω παχυτητας πιο γρηγορα στις μοναδες .ετσι το εξηγουν.

    lower viscosity for DSC, ABS etc to work a bit easier..In addition to this, the low viscosity fluids are strongly recommended largely for comfort reasons (less perceptible pulsations) and for optimum DSC modulation (valves are calibrated for the low viscosity fluids). normal viscosity dot 4. won't break your ABS/DSC system.but there are reports that of malfunction ( slow reaction of the abs) If you want to be cautious, just get the LV as specified by BMW. For track, the non-LV fluids seem to have slightly higher boiling points, especially when wet, but those also typically are/should be changed more often.

    τελος για νορμαλ χρηση χρειαζεται αλλαγη πιο συχνα το ATE type 200,επειδη ειναι για αγωνιστικη χρηση?
    Τα ate δεν είναι για αγωνιστική χρήση, η εταιρεία λέει σπορ χρήση δρόμου και περιστασιακά track days!
    Το πως κάνει την αλλαγή υγρών το κάθε συνεργείο εγώ δεν μπορώ να το κρινω.
    Τα ate type200 είναι πολύ πιο λεπτόρρευστα από τα bmw, αποδεδειγμένα καλύτερα από τα μαμά και για νορμαλ/σπορ χρήση μπορεις να τα αλλάζεις κάθε 3 χρονια!
    Τα σωληνάκια δεν είναι υποχρεωτικό να είναι Goodrich, υπάρχουν και αλλες εταιρείες που κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά!
    Τα HEL π.χ, είναι εξίσου καλά και μπορείς να τα αγοράσεις από Ευρωπαίο ντιλερ μέσω ebay

    277B7BD0-EE52-4D56-81CC-5EF0A403BBB6.png
    B58



  8. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (06-08-21), dreamer (06-08-21), isou (06-08-21)

  9. #47
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και πανω που το εφερε η συζητηση μου ηρθε σημερα μειλ απο το ebay:
    https://pages.ebay.com/vat-eu/

    αρα αγοραζουμε αφοβα τωρα τα σωληνακια,αν θυμαμαι καλα δεν ξεπερνανε τα 150 ευρω!

    οκ, αλεξ καταλαβ τι λες,αφου λες εσυ οτι ειναι οκ και δεν θα υπαρχει θεμα με τις μοναδες των συστηματων ABS/DSC ,ετσι θα ειναι..στην επομενη αλλαγη υγρων-μπορει και σε λιγοτερο,σε 1 χρονο, θα μπουν τα ate type200 και τα σωληνακια..σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

  10. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    alexm (09-08-21)

  11. #48
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ενας φιλος μου μου ειπε και για το motul rbf 700 , dot 4..αν και ειναι αγωνιστικων χρησεων μπορει να μπει και σε καλθημερινο αυτοκινητο και ειναι dot 4. δεν το ηξερα αυτο το υγεο αν και υπερβολη..ρε παιδια τα μαρκουτσια ετσι κιαλλιως πρεπει καποτε να τα αλλαζουμε η΄ελεγχουμε και βλεπουμε..εχουν καποιο διαστημα θεωρητικα που τα αλλαζουμε η' οποτε τα νιωσουμε να εχουν αποδυναμωσει τα φρενα?

  12. #49
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    On condition αλλαζονται τα σωληνάκια.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP